"Şimdi değilse, ne zaman?"

Yılbaşı ve noel tatilleri

  Aralık ayı tatil için en güzel zamanlardan biridir…

  Yılın en süslü, en ışıltılı ve en renkli zamanı olan Aralık ayı, tatil için de muhteşem seçenekler sunar. Yılbaşı öncesinde dünyanın pek çok yerinde şehirler yeni yıla büyük bir coşkuyla hazırlanır.

  BERLIN 3 - Potsdamer Arkaden

  Berlin

  VİYANA 2

  Viyana

  İşte hem yeni yıl öncesinde hem de yılbaşında yapabileceğiniz birkaç tatil seçeneği…

  1. Noel pazarları gezisi

  2. Metropollerde klasik yılbaşı tatilleri

  3. Güneşli bir yeni yıl tatili

  4. Karlar içinde bir yeni yıl tatili

  5. Yeni yılı tematik gezilerle karşılamak

  Haydi gelin hep beraber bakalım bu tatillerin herbirine…

  Noel pazarları gezisi

  24 Kasım ile 24 Aralık arasında, yani Noel öncesindeki bir ay boyunca pek çok ülkede Noel pazarları kurulur. Renk renk kulübeler her şehirde ayrı bir tarzda dekore edilir ve hepsi çeşit çeşit süslemelerle donatılır. Bu kulübelerde giysiler, takılar, hediyelik eşyalar, mumlar, Noele özgü yiyecek ve içecekler satılır. İnsanın o soğukta içini ısıtan sıcak şarap, kestane kebap, sosis, çörek ve çikolatalı krepler bu marketlerin vazgeçilmezleridir. Her yer mis gibi kokar, etraf şarkılarla şenlenir. Çocuklar için masalların canlandırıldığı kulübeler bile hazırlanır.

  Wiesbaden resim (2)

  Noel Pazarları – Almanya, Wiesbaden

  • Almanya, Noel pazarları geleneğini ilk başlatan ve yaklaşık 600 yıldan beri sürdüren ülke. Dolayısıyla bu pazarların en görkemlilerini orada bulabilirsiniz. Berlin, Dresden, Köln ve Frankfurt başta olmak üzere tüm büyük şehirler tam bir Noel pazarı cennetidir.
  • Diğer Avrupa ülkeleri de zaman içinde bu geleneği benimsedikleri için artık hemen hepsinde yeni yıl öncesinde bu Noel pazarlarını görmek mümkün. Her tarafı ışık seline dönüşen sanat şehri Viyana bunun en güzel örneklerinden biri.
  • Ortaçağdan kalma romantik kasabaları ve türlü türlü şarapları tadabileceğiniz köyleriyle Fransa’nın Alsaz Şarap Rotası güzel bir seçim olabilir. Özellikle “Işıklar Şehri” diye bilinen Strasbourg Noel zamanı bu bölgenin en canlı yeridir.
  ALSAZ - STRASBOURG 4

  Alsaz – Strasbourg

  • Masalcı Andersen’in şehri Kopenhag ise büyüleyici bir atmosfere sahip Hans Christian Andersen Noel Pazarı ve Tivoli Bahçeleri’ndeki eğlenceli Noel ortamıyla ünlüdür. Noel boyunca süren havai fişek festivali de gerçekten görmeye değer.
  • Kırmızı Noel kulübeleriyle romantik bir havaya bürünen Prag da yılın bu ışıltılı döneminin tadını çıkarmak için ideal destinasyonlardandır.
  DSCF5226

  Noel Kulubeleri – Almanya, Berlin

   

  Metropollerde klasik yılbaşı tatilleri

  Yeni yıla bir metropolde girmeyi tercih ederseniz, tatilinize bu şehirlerin gezip görülecek ünlü yerlerini ziyaret ederek başlar, sonrasında ise şehrin büyük meydanlarından birinde eğlenceli sokak partilerinden birine katılabilir ve havai fişek gösterilerini izleyebilirsiniz. İşte bunları yapabileceğiniz en güzel beş metropol…

  • Londra: Londra, yeni yıl partileri ve Thames Nehri’ndeki havai fişek gösterileriyle ünlüdür. London Eye denilen dev dönme dolaptan atılan havai fişekleri, isterseniz nehir kıyısından, isterseniz bir tekne turu esnasında seyredebilirsiniz. 1 Ocak 2015 günü Londra’da yine geleneksel “Yeni Yıl Geçit Töreni” yapılacak. 1987’den beri yapılan bu törenlerde gösterişli kostümler giymiş dansçılar, akrobatlar ve müzisyenler Londra’nın kasabalarıyla çeşitli ülkeleri temsil eden gösteriler yaparak bir geçit töreni gerçekleştirirler.
  • Berlin: Almanya’nın başkenti Berlin zaten gece hayatının canlı olduğu bir şehir ve yılbaşı gecesi de barlar, gece klüpleri ve sokak partilerinin hepsi birbirinden eğlenceli olacaktır. Sokak partilerinin en güzeli ise Berlin Duvarı yıkıldığında olsun, diğer büyük ve önemli olaylarda olsun halkın toplandığı Brandenburg Kapısı etrafında olandır. Konserler, lazer şovları ve en sonunda havai fişeklerle yeni yıl karşılanır.
  • Moskova: Moskova kış tatili için ideal destinasyonlardandır. Hele bir de kar yağarsa, o muhteşem ikonik yapılar masalsı bir atmosfer yaratır. Moskova’da restoran, bar ve gece klüpleri en güzel yılbaşı eğlencesini sunmak için birbiriyle yarışır. Dev yılbaşı ağacıyla süslenen Kızıl Meydan’daki kutlamaya katılırsanız, havai fişekler patladığında kendinizi peri masallarını andıran bir ortamda hissedebilirsiniz.
  MOSKOVA 3

  Moskova

  • Paris: Yeni yıl tatili için Paris’i seçerseniz, hem bu güzel şehri en süslü haliyle ve ışıl ışılken gezip görür, hem de yılbaşına Eyfel Kulesi’nin şahane ışık gösterisi ve havai fişeklerin yarattığı görsel şölenle girersiniz. Hatta yeni yıla Eyfel Kulesi altından kalkan ışıklandırılmış teknelerle Seine Nehri’nde dolaşarak da girebilirsiniz. Şanzelize Bulvarı da yeni yıl eğlencesi için özel olarak hazırlanır ve buradaki restoran, bar ve klüplerde eğlence sabahlara kadar sürer.
  PARIS 2

  Paris

  • New York: Yılbaşı tatili için, New York kuşkusuz en hareketli ve canlı yerlerden biridir. Şehri gezip, yeni yıl alışverişlerinizi yaptıktan sonra yılbaşı eğlencesine hazırsınız demektir. Times Meydanı’ndaki yeni yıl karşılaması çok özeldir. Dileklerin yazıldığı ufak kağıtlar gökten konfeti şeklinde yağar ve havai fişek gösterileri eşliğinde dev bir kristal top indirilir. “Ball-Drop” denilen bu gelenek 1907’den beri yapılmaktadır. Yine bu meydanda ünlü şarkıcı ve grupların verdiği konserler sabaha kadar devam eder.  

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Güneşli bir yeni yıl tatili 

  Yılbaşı tatilinizi, plaj partileri ve deniz kıyısında patlayan havai fişek gösterileri eşliğinde, adeta bir deniz tatili havasında geçirmek isterseniz, işte üç farklı popüler tatil mekanı…

  • Bali: Sıcak bir yılbaşı tatili için Endonezya’nın Bali Adası güzel bir seçim olur. Dinlenip deniz keyfi yaptığınız bir tatilin sonunda, yeni yıla romantik bir ortamda girebilirsiniz. Güzel ve şık bir restoranda yemekle başlayan yılbaşı gecenize, yılbaşı karnavalıyla meşhur Kuta Beach’deki plaj partisinde devam edip, sahilde havai fişek gösterilerini izleyebilirsiniz.
  Kuta Beach

  Kuta Beach © indosurflife.com

  • Sydney: Kızağını kanguruların çektiği yazlık kıyafetler içindeki Noel Babanın ülkesi Avustralya, yeni yıl tatili için değişik bir deneyim sunar. Hem okyanus ötesi bir ülkeyi gezip görmüş olur, hem de yeni yıla ilk giren ülkelerden birinde olmanın farklı coşkusunu yaşarsınız. Dünyanın en iyi havai fişek şovlarından birini izlemek isterseniz Sydney Limanındaki gösteriler müzik, koreografi ve görsellik açısından bunun en başarılı örneklerinden biridir.
  sydney-nye-background_0

  Sydney © sydney.com

  NYE-sydney-harbour-1024x368

  Sydney © sydney-nye.com

  • Rio de Janerio: Gündüz deniz keyfi yaptığınız Copacabana sahillerinde Samba eşliğinde dans edip, havai fişek gösterilerini izleyerek yeni yılı karşılamak ve Brezilyalıların farklı geleneklerini yaşamak hoş olabilir. Yeni yıl gecesi Brezilyalılar şans getirdiğine inandıkları için çoğunlukla beyaz kıyafetler giyiyorlar ve ayrıca yeni yıl arifesinde ellerindeki mumları ve çiçekleri deniz tanrıçası Lemanja’ya sunarak adak adıyorlar.
  www.brazil.com

  Rio – Copacabana Sahili © brazil.com & riotimesonline.com

  Karlar içinde bir yeni yıl tatili

  Bembeyaz bir ortamda, hem kayak keyfi, hem yeni yıl coşkusu yaşamak isterseniz, Avrupa’nın kayak merkezlerinden birini tatil destinasyonu olarak tercih edebilirsiniz. Gündüz pistlerde eğlenip, adrenalin yüklenirken akşamları şömine başında sıcak içeceklerinizi yudumlar, yılbaşı gecesinde de otelinizin düzenleyeceği eğlencelere katılabilirsiniz. İşte size üç farklı seçenek…

  • Bulgaristan’ın Bansko şehri 70 kilometrelik bakımlı ve modern pistleriyle Balkanların en popüler kayak merkezidir. Bansko’da Pirin Dağı’ndan şehir merkezine kadar kaymanın keyfi oldukça farklıdır. Gündüzleri dağın merkez noktası olan Banderishka’da, gece de Bansko’da Pirin Caddesi üzerinde çeşitli klüplerde partiler oluyor. Böylece hem spor, hem de eğlenceyi bir arada yaşamış oluyorsunuz.
  IMG_3454

  Bansko

  • Almanya’nın en yüksek dağı olan 2962 metrelik Zugspitze’de kayak yapmak isterseniz tablo gibi bir kasaba olan Garmisch-Partenkirchen’i de gezip görme fırsatı bulursunuz. 1935’de Hitler’in ısrarıyla Garmisch ile Partenkirchen kasabaları birleşmiş ve 1936 Kış Olimpiyatları burada yapılmıştır. Garmisch-Partenkirchen’deki çoğu ev ve binanın üzerinde dini ve tarihi figürler ile halkın gelenek ve göreneklerini betimleyen resimler var. Alp dağlarının eteğindeki bu güzel kasabada neredeyse yedi ay kar kalkmıyor ve 60 kilometrelik kayak pistiyle Almanya’da kayak sporu için tercih edilen yerlerin başında geliyor.
  SAM_3371

  Garmisch-Partenkirchen

  SAM_3400

  Garmisch-Partenkirchen

  • Avusturya’nın Tirol bölgesindeki ortaçağ kasabası Kitzbühel, toplam 170 kilometrelik pist uzunluğuyla Avrupa’nın en şık ve gözde kayak merkezlerinden biridir. Bir zamanlar Kirk Douglas ve Coco Chanel’in meşhur ettiği bu güzel beldeye halen Demi Moore gibi Hollywood starları ve Monako Prensi dahil pek çok şöhret rağbet etmekte. Kitzbühel Alplerinde karlı dağların tepesinde müzik eşliğinde patlayan görkemli havai fişek gösterilerini görmek için her yıl binlerce kişi buraya gelir.
  DSCF1705

  Kitzbühel

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu