Yılbaşı ve noel tatilleri

Estonya’da aşk ve müzik dolu bir yaz tatili…
15/12/2014
Sevgililer Günü Tatil Önerileri
04/01/2015

Yeni yılı tematik gezilerle karşılamak

2015’i karşılarken çok farklı bir deneyim yaşamayı arzu ediyorsanız, yeni yıl tatiliniz için hoşlandığınız bir “tematik tatil” seçebilirsiniz.

 • Masal Yolu: Alman Grimm Kardeşlerin yazdığı Pamuk Prenses ile Yedi Cüceler, Kırmızı Başlıklı Kız, Uyuyan Güzel, Külkedisi, Rapunzel, Çizmeli Kedi, Bremen Mızıkacıları, Hansel ve Gretel gibi masallarla büyümeyen yoktur aramızda herhalde. Hanau’da başlayıp, Bremen’de son bulan Grimm Kardeşlerin Masal Yolu, bugün Almanya’nın en önemli seyahat rotalarından biri. 60’dan fazla şehir ve kasabayı kapsıyor. Kırmızı Başlıklı Kızın Alsfeld’deki masal evini, Pamuk Prenses ve Yedi Cücelerin Bergfreiheit‘daki evini, Kassel şehrindeki Reinhardswald ormanında bulunan ve Uyuyan Güzel’in Şatosuolarak bilinen Sababurg Şatosunu ve Rapunzel masalının geçtiği Trendelburg Şatosu’nu görebileceğiniz bir yeni yıl tatilinin ardından, rotanın başladığı Hanau şehrine yakın olan Frankfurt’da renkli bir sokak partisine katılabilir ya da yeni yıla eğlenceli bir gece kulübünde müzik ve danslar eşliğinde merhaba diyebilirsiniz.
1
Masal Yolu – Bremen
 • Romantik Yol: Güneyde Avusturya sınırına yakın bir yer olan Füssen’de başlayıp, kuzeye doğru çıkarken Würzburg’da son bulan Romantik Yol üzerindeki şehir ve kasabalar ortaçağdan beri bozulmamış, rengârenk boyanmış evleri ve el yapımı dükkân tabelalarıyla o dönemlerin romantizmini taşımaktadır. İhtişamlı kaleler, yüzyıllar öncesinden kalma şatolar, muazzam kiliseler ve kaleler bu rotanın en önemli parçalarıdır. Romantik Yol üzerinde yapılacak bir tatilde en güzel konaklama noktası en iyi korunmuş, ortaçağı en güzel yansıtan ve “en Alman” denilen kasaba Rothenburg ob der Tauber olacaktır.
Rothenburg noel 6
Rothenburg
 • Transilvanya’da Drakula turu: İrlanda’lı yazar Bram Stoker’ın1897’de kaleme aldığı “Dracula” isimli romanın büyük ilgi görmesi üzerine, vampirizm yıllar içinde birçok başka romana, filme ve diziye konu oldu. Bu vampir hikayelerini sevenlerdenseniz, siz de farklı bir tatil rotası deneyebilirsiniz: Efsaneler ülkesi Romanya’daki turların en popülerlerinden biri olan “Transilvanya’da Vampir Turu”nda, Kont Dracula’nın Bran şehrindeki şatosunu, Dracula’nın esas evi olarak bilinen Poenari Kalesi’ni, doğduğu yer Sighişoara’yı ve gömüldüğü Snagov Manastırı’nı gezebilirsiniz. Kan rengi likörlerden tadıp vampir menüleri sunan restoranlarda yemek yerken bir taraftan da ortaçağ ritüellerini çağrıştıran performansları seyretme şansınız olur. Turun sonunda, yeni yıla girmek için Bükreş veya Bran şehirleri ideal seçimler olacaktır.
qw
Transylvania Live Dracula Turları
 • Dublin barlarında edebiyat turu: Avrupa’nın en iyi parti şehirleri arasında sayılan Dublin’de yapılacak bir yeni yıl tatilinde, hem bu tarihi şehrin sunduğu güzellikleri görme fırsatı bulabilir hem de küçük bir “edebiyat turu” gerçekleştirebilirsiniz. James Joyce, Samuel Beckett, Oscar Wilde ve William Butler Yeats gibi ünlü yazar ve şairleri anacağınız, onların uğrak yeri olan hatta eserlerini kaleme aldıkları söylenen barlarda meşhur İrlanda biraları ve viskilerini tadabilirsiniz. Bu sene Dublin’in St Stephen’s Green parkında yapılacak yeni yıl eğlencelerini muhteşem bir havai fişek gösterisi takip edecek, sokak sanatçıları çeşitli performanslar gerçekleştirecekler. Ayrıca, 30 Aralık-1 Ocak arasında Dublin Kalesi’nde çeşitli lezzetlerin tadılabileceği bir Festival Köyü kurulacak.
dd
Dublin © thetemplebarpub.com

Mutlu yıllar, keyifli tatiller dileğiyle…

*Bu yazımız HABERTÜRK gazetesi yılbaşı özel ekinde 27.12.2014 tarihinde yayınlanmıştır. Habertürk’ün internet sitesindeki haline buradan ulaşabilirsiniz.

 Dilek Vidana Tavaşoğlu

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir