Sim kart ile ilgili önemli noktalar:

1. Seyahat öncesinde gideceğiniz ülkede hizmet veren GSM şirketlerini internet üzerinden öğrenin. Mümkünse en çok abonesi olanı belirleyip internet sitesi üzerinden prepaid kart fiyatlarını vs. bulmaya çalışın. Bu konuda translate.google.com en büyük yardımcınız olabilir.

Wikipedia sayfalarında ülkelerin GSM şirketleri ile ilgili bilgiler yer almakta. Mesela burada Avrupadaki ülkelere ait GSM operatörlerinin abone sayılarını da içeren bazı bilgiler  var.

En büyük şirketi bilmekte yarar var çünkü nasıl bizde kapsama alanı sıkıntısı olan GSM var ise, yurtdışında da aynı şey geçerli. Sonra bizim bir kez yaşadığımız gibi hiçbir kapalı alanda ve küçük kasabalarda çekmeyen bir sim karta para vermiş olmayın.

2. Sim kartı alırken telefonunuza uygun modelde olduğuna emin olun. Şu an bildiğim kadarıyla standart, mikro ve nano şeklinde isimlendirilen farklı boyutta sim kartlar mevcut.

3. Sim kartı satın aldığınızda aktive olması için bazen belli bir numaraya sms göndermeniz gerekebiliyor. Bu nedenle sim kartı alırken aktive olması için bir işlem yapılmasına gerek olup olmadığını mutlaka sorun. Hatta mümkünse satıcıdan sizin yerinize yapmasını rica edebilirsiniz.

4. Genellikle havaalanlarında ve merkez tren istasyonlarında yer alan GSM mağazalarında turistlere bu konularda daha yardımcı oluyorlar, aklınızda bulunsun.

5. İspanya gibi bazı ülkelerde ille o ülkenin vatandaşı olduğunuzu gösterir bir kimlik kartı istiyorlar ve maalesef öyle olduğu zaman sim kart alamıyorsunuz ama çoğu ülkede bu tür bir problem yok. Sadece bazen bir adres bilgisi soruluyor, onda da otel adresini veriyorsunuz, halloluyor. Avusturya ve Almanya’da ise herşey daha da kolay. SPAR gibi marketlerde ve SATURN gibi elektronik ürün mağazalarında hazır sim kartlı internet paketleri satılıyor. Buralarda hiçbir formalite ile uğraşmadan kolaylıkla bu kartlar satın alınıp kullanılabiliyor.

6. Eğer Skype, Viber, Google Talk gibi uygulamalar kullanmayı düşünüyorsanız sim kartı seçerken voip uygulamalarında GSM şirketinin herhangi bir kısıtlama uygulayıp uygulamadığını sormanızda yarar var. Gerçi son yıllarda hemen hemen tüm GSM operatörleri bu tür kısıtlamalardan vazgeçti diyebilirim.

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama