"Şimdi değilse, ne zaman?"

Yurdışında iletişim

  Yurtdışında en ekonomik internet kullanımı ve telefon görüşmesi

  Internet günümüzde gerçekten bir ihtiyaç ve belki biraz da bağımlılık halini aldı. Kendimden örnek vermek gerekirse, evimde ve işyerimde internet üzerinden birçok işimi yapıyor olmanın yanında, telefon üzerinden bile oldukça yüksek kotalı bir internet bağlantı paketi abonesiyim ve her ay neredeyse sınırına kadar kullanıyorum. Maillerimi kontrol ediyorum, telefonum ile çektiğim resimler otomatik olarak “Bulut” tabanlı bir servise upload ediliyor, online radyo dinliyorum, Digitürk Platformu üzerinden zaman zaman spor müsabakalarını takip ediyorum, sosyal ağlarda paylaşılanlara göz gezdiriyorum, whatsapp ile yazışmalar yapıyorum vs. Dolayısıyla yurtdışında elinin altında internet olmayınca bazı anlarda sudan çıkmış balık misali hissediyor insan kendini. En basitinden birçok telefonda bulunan Google Maps uygulaması ile bir adres aramanız gerektiğinde bile internet bağlantısı ihtiyacı oluyor.

  Ülkemizdeki  havaalanlarının dış hat salonlarında sevgili GSM operatörlerimiz boy boy reklamlar koyuyorlar. ” Yurtdışında internetsiz kalmayın hemen xxxx numarasına sms gönderin 10MB internet için sadece 99TL!!! ödeyin“… Bu tür yazıları görünce gerçekten dalga geçtiklerini düşünüyorum 🙂 Belki farkında olmayanlar olabilir ama 10MB internet sadece bir web sitesinin ana sayfasını açmanızla bile bitebilecek bir miktar demek. Kaldı ki yurtdışında belki maillerinize bakacaksınız belki facebook, four square vs. kullanacaksınız.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Peki ne yapmalı?

  Bence yurtdışında ücretsiz Wifi için Starbucks, McDonald’s vs. aranmaktansa, en kolay ve uygun fiyatlı çözüm her gittiğiniz ülkede hemen bir prepaid (ön ödemeli) sim kart edinmek. Birçok ülkede sadece internet bağlantısı sağlayan “ön ödemeli sim kart”lar satılıyor.

  Bu şekilde, örneğin Almanya’da sadece 12 Euro karşılığında 15 gün kullanımlı ve 1 GB kotalı internet bağlantısı kullanabileceğiniz bir sim kart alabilirsiniz.

  Sim kart kolleksiyonumuzdan bir demet

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Sim kart ile ilgili önemli noktalar:

  1. Seyahat öncesinde gideceğiniz ülkede hizmet veren GSM şirketlerini internet üzerinden öğrenin. Mümkünse en çok abonesi olanı belirleyip internet sitesi üzerinden prepaid kart fiyatlarını vs. bulmaya çalışın. Bu konuda translate.google.com en büyük yardımcınız olabilir.

  Wikipedia sayfalarında ülkelerin GSM şirketleri ile ilgili bilgiler yer almakta. Mesela burada Avrupadaki ülkelere ait GSM operatörlerinin abone sayılarını da içeren bazı bilgiler  var.

  En büyük şirketi bilmekte yarar var çünkü nasıl bizde kapsama alanı sıkıntısı olan GSM var ise, yurtdışında da aynı şey geçerli. Sonra bizim bir kez yaşadığımız gibi hiçbir kapalı alanda ve küçük kasabalarda çekmeyen bir sim karta para vermiş olmayın.

  2. Sim kartı alırken telefonunuza uygun modelde olduğuna emin olun. Şu an bildiğim kadarıyla standart, mikro ve nano şeklinde isimlendirilen farklı boyutta sim kartlar mevcut.

  3. Sim kartı satın aldığınızda aktive olması için bazen belli bir numaraya sms göndermeniz gerekebiliyor. Bu nedenle sim kartı alırken aktive olması için bir işlem yapılmasına gerek olup olmadığını mutlaka sorun. Hatta mümkünse satıcıdan sizin yerinize yapmasını rica edebilirsiniz.

  4. Genellikle havaalanlarında ve merkez tren istasyonlarında yer alan GSM mağazalarında turistlere bu konularda daha yardımcı oluyorlar, aklınızda bulunsun.

  5. İspanya gibi bazı ülkelerde ille o ülkenin vatandaşı olduğunuzu gösterir bir kimlik kartı istiyorlar ve maalesef öyle olduğu zaman sim kart alamıyorsunuz ama çoğu ülkede bu tür bir problem yok. Sadece bazen bir adres bilgisi soruluyor, onda da otel adresini veriyorsunuz, halloluyor. Avusturya ve Almanya’da ise herşey daha da kolay. SPAR gibi marketlerde ve SATURN gibi elektronik ürün mağazalarında hazır sim kartlı internet paketleri satılıyor. Buralarda hiçbir formalite ile uğraşmadan kolaylıkla bu kartlar satın alınıp kullanılabiliyor.

  6. Eğer Skype, Viber, Google Talk gibi uygulamalar kullanmayı düşünüyorsanız sim kartı seçerken voip uygulamalarında GSM şirketinin herhangi bir kısıtlama uygulayıp uygulamadığını sormanızda yarar var. Gerçi son yıllarda hemen hemen tüm GSM operatörleri bu tür kısıtlamalardan vazgeçti diyebilirim.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu