Araba kiralama nasıl olacak?

Bu konuda da en büyük yardımcımız her zamanki gibi internet olacak. Internet üzerinde karşılaşacağınız araç kiralama hizmeti veren şirketler benim görebildiğim kadarıyla 4 gruba ayrılıyor. Birinci grup zaten herkesin ismini duyduğu Avis, Hertz, Budget, Europcar, Thrifty gibi bu alanın dev firmaları.

İkinci grup kendi kiralama filoları ile hizmet veren yerel firmalar.

Üçüncü grup, araç kiralama aracılık hizmeti veren  firmalar. Bunlar tamamen aracı konumunda; siz ilk anlaşmayı bunlarla yapıyorsunuz ama aslında hizmeti az önce belirttiğim 1. veya 2. gruptaki şirketlerden alıyorsunuz. Bu gruba örnek olarak pek çok kez memnuniyetle kullandığımız www.izzirent.com’u verebilirim. Örneğin Almanya’da yapacağımız tatil için internet üzerinden rezervasyonunuzu ve ödemenizi izzirent’e yapıyorsunuz, kısa bir süre sonra size bir konfirmasyon maili ile aracınızı Düsseldorf’ta Thrifty standından teslim alacağınıza dair bilgi geliyor.

Dördüncü grup ise yine aracı konumundaki firmalar ama sigorta olayını yine kendileri sağlıyor. Yani siz bu gruptaki bir firmadan araç kiraladığınızda yine size bir konfirmasyon maili ile aracınızı hangi firmadan alacağınız belirtiliyor. Buradaki ince ayrıntı sigorta durumu oluyor. Sigorta, hizmeti veren firmadan değil de, aracı konumundaki firmadan yapılıyor. Yani bir kaza anında siz “Super CDW”, yani sıfır katılımlı sigorta satın almış bile olsanız önce hasar tutarını hizmeti veren firmaya ödüyorsunuz sonra gerekli evrakları aracı konumundaki firmaya ulaştırıp, onların size geri para yatırmasını bekliyorsunuz. Mesela www.rentalcars.com bu tür seçimler de sunuyor.

Genel olarak firmalardan bahsettikten sonra ben kendi yöntemimi anlatayım. Tatil öncesinde uçak olayını hallettikten sonra uçağınızın varış noktası olan havaalanının internet sayfasına girin.

Örnek havaalanı internet sitesi

Örnek havaalanı internet sitesi

Yukarıda Palma Havaalanı’nın internet sitesinden bir ekran görüntüsü yeralmakta. Burada da görülebileceği üzere hemen hemen tüm havaalanı internet sayfalarında “Car rental” ile ilgili bir bölüm ve o havaalanında yer alan araba kiralama ofislerinin bilgileri yer alıyor. Benim buradaki amacım yerel şirketlerin bilgilerine ulaşabilmek aslında. Büyük firmaların zaten internet siteleri kolaylıkla bulunabiliyor. Eğer minimum bütçeyi yakalamak istiyorsanız mutlaka bu prosedürü atlamayın. Özellikle yoğun dönemlerde büyük firmalar gerçekten yüksek fiyatlar verirken yerel firmalar çok uygun fiyatlar verebiliyor.

Sabırla, önce büyük firmaların sizin kiralama tarihlerinizde, sizin seçeceğiniz araç grubu için fiyatlarını, ardından bu yerel firmaların fiyatlarını ve son olarak da az önce üçüncü ve dördüncü grup olarak belirttiğim aracı firmaların fiyatlarını öğrenin. Aynı şartlarda kiralama için en uygun fiyatı sunanın hangisi olduğunu dikkatlice inceleyerek belirleyin ve rezervasyonunuzu yaptırın.

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama