Fiyat kıyaslaması yaparken dikkat edilmesi gerekenler

* Sınırsız Km veya size yeterli olacak miktarda Km fiyata dahil mi? Bu önemsiz gibi gözüküyor ama dikkat etmeden 5 günlük kiralamayı 500 Km sınırlı olarak yapıp üzerine 1200 Km yol yaparsanız 150-200 Euro ekstra Km ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

* CDW ve TW belirtilen fiyata dahil mi? Siz de bizim gibi fazla temkinli ve garantici iseniz bu belirtilen sigortaları içermeyen kiralamaları kesinlikle yapmayın. CDW ve TW genellikle kiralama fiyatına dahil oluyor ama bazı firmalar dahil etmeyebiliyor da (örneğin Thrifty). CDW  bir kaza anında sizin sorumluluğunuzu belli bir miktara kadar düşüren bir sigorta sistemi. Yani eğer kiralama yaptığınız fiyata CDW dahil ise, kaza yapıp aracı pert bile etseniz maksimum ortalama 800 Euro civarında bir tutar ödüyorsunuz. Bu tutar sözleşme şartları arasında mutlaka yazılı oluyor ve araç gruplarına göre azalıp artabiliyor. Yani bir Golf kiraladığınızda 700 Euro ama BMW 5 serisi kiraladığınızda 1200 Euro olabiliyor. TW de aynı şekilde arabanın çalınması durumunda sizin sorumluluğunuzu belli bir sınıra indiriyor. Ortalama yine 900 Eurolar civarına. Biz genellikle içimiz rahat etsin, stres yaşamayalım istiyoruz ve Super CDW veya Zero Excess olarak adlandırılan ek sigortaları da talep ediyoruz. Bu şekilde günlük ortalama 10-12 Euro fazladan ödeyerek herhangi bir kaza anındaki sorumluluğumuzu tamamen sıfırlıyoruz. Böylece aracı teslim alırken herhangi bir yerinde bir hasar var mı diye didik didik bakmanıza da gerek kalmıyor.

* Bazı dönemlerde alınması zorunlu opsiyonlar olabiliyor. Örneğin Kasım ayından Şubat sonuna kadar Avusturya ve Almanya’da tüm araçlarda kar lastiği mecburiyeti var. Kiralama firmaları da bu masrafı ya ücrete dahil ediyor ya da ekstra opsiyon olarak sunuyor. Bazı şirketler ise size düşük fiyat gösterip arabayı teslim alma aşamasında bu ücreti ekstra talep edebiliyor. Eğer kış aylarında bu iki ülkeden (veya başka ülkelerde de olabilir) birini ziyaret etmeyi planlıyorsanız, “Winter Tyre” veya “Winterization Fee”  isimli bu opsiyon konusunda dikkatli olmakta fayda var.  Gerçi mecbur tutmayabiliyor kiralama firmaları bunu ama bir denetleme  anında hem polis ceza yazabiliyormuş, hem de bu şekilde kaza yaparsanız sigortadan (CDW veya Super CDW vs.) yararlanamıyormuşsunuz. Eğer bu opsiyon fiyata dahil değil ise gördüğümüz kadarıyla günlük 10-13 Euro tutarında fahiş bir ücret talep ediliyor, dikkatli olun…

* Ülkeler arasında geçiş yapacak iseniz bazı firmalar ekstra ücret talep edebiliyor. Buna dikkat edin. Sınır geçişi yapacağımı söylemem olur biter diye düşünüyorsanız eğer, hatırlatayım ki her zaman en kötüyü düşünmek lazım. Örneğin Almanya’da aracı kiralayıp Belçika’ya geçtiniz ve büyükçe bir kaza yaptınız. Eğer araç teslim alma sırasında sınır geçişi yapacağınızı beyan etmediyseniz, CDW den yararlandırılmayabilirsiniz.

* Ekstra sürücü için bir çok firma ekstra ücret talep ediyor. Yine de bazı firmalar dahil edebiliyor ve fiyatları karşılaştırırken buna da dikkat edilmeli. Bir de araç teslim alma aşamasında sıcak bir ilişki kurabilirseniz ve ihtiyacınız var ise bazen “ya şunu da ücretsiz verseniz ne güzel olur” gibilerinden bir isteğiniz olumlu karşılık bulup, ekstra sürücü kullanımı gibi bir opsiyon ücretsiz verilebiliyor. Bunu biz iki kere bizzat yaşadık. Şans eseri işlemlerimizi yapan görevliler Türk çıktı, ve biz de onlardan bunu rica edince ikinci sürücü hakkını hediye olarak verdiler 🙂 Bu sözleşmeye de eklenen bir şey olduğundan yine kaza anında sözleşmede yazılı kişinin dışında bir sürücü olduğu tespit edilirse CDW den yararlanamayabilirsiniz.

* Bir diğer ekstra ödeme durumu da yaş sınırından dolayı oluyor. Genellikle 21 yaş altındaki sürücülerden günlük 8-10 Euro arasında  fazladan bir tutar talep ediliyor. Eğer yaşınız küçükse, bu da göz önünde bulundurulmalı çünkü şirketlerin fiyatlandırmalarında yaş sınırı farklı olabiliyor.

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama