Yurtdışında araba kullanımı ile ilgili bilgi ve tavsiyeler

* Öncelikle kendi tecrübelerimize göre Türkiye’den almış olduğunuz ehliyetiniz Avrupa ve Amerika’da turistik seyahatlerinizde yasal olarak araba (ehliyet sınıfınıza göre motorsiklet vs.) kullanabilme hakkını size veriyor. Kazaya karışmamış olmakla beraber bir kaç kez polis kontrolünden geçtik ve hiç problem yaşamadık. Aynı şekilde araba kiralamalarında da bir problem yaşamadık. Bazı araba kiralama şirketlerinin internet sayfalarında uluslararası ehliyetten bahsedilmekte ama o daha çok Latin alfabesi kullanılmayan ülkelere ait ehliyet sahipleri için geçerli bir zorunluluk.

* Muhtemelen yurtdışına (özellikle Batı Avrupa) ilk kez çıkan her Türk’ün ilk farkedeceği medeniyet belirtisi yayalara gösterilen dikkat ve verilen öncelikler olacaktır. Dolayısıyla siz araba kullanırken ülkemizdeki ayıbı arkanızda bırakıp her yaya geçidinde yayalara öncelik vermeli, her sokak dönüşünde size yeşil bile yansa yayalara da yeşil yanabiliyor olduğunu düşünüp temkinli olmalısınız (hani bizde de eminim bir çok insan taklidi yapan sürücünün farkında bile olmadığı “sağa dönerken yayalara yol ver” tabelası vardır ya, ondan bahsediyorum… Gerçi bir çok ülke ve kasabada öyle bir tabelaya ihtiyaç olmadan bile sürücüler dönüşlerde kesinlikle yayalara yol veriyor)

* Araba kullanırken bir başka dikkat çeken fark, caddelerde neredeyse hiç bordür ve kaldırım olmadığı için  yerlerdeki işaretlere çok dikkat edilmesi gerektiği. Yani örneğin ana caddede ilerlerken belli bir noktada sola dönmeniz gerekiyor diyelim. Bizdeki gibi solda bordür ile yapılmış ayrı bir cep vs. görmeyeceksiniz. Sadece yerlerdeki işaretler ile cep yapılmış olacak veya en soldaki şeritte sola ok göreceksiniz.  Yine buna bağlantılı olarak, döneceğiniz noktaya gelmeden önce uygun şeride geçmiş olmanız gerekiyor. Bizdeki gibi en sağ şeritte bekleyip, yeşil yandığında en sola keskin geçişler hüsran ile sonuçlanabilir.

* Almanya’daki “Autobahn” yani otoyollarda hız sınırı yok söylemi bir şehir efsanesidir. Evet bazı bölgelerde gerçekten yoktur ama bir çok noktada ışıklı veya ışıksız tabelalar ile hız sınırları belirtilmektedir. Hız sınırının bittiği noktalarda da üzeri çizilmiş hız tabelaları bulunmaktadır ve bunları gördüğünüzde anlarsınız ki bir sonraki tabelaya kadar keskin viraj vs. yoktur ve istediğiniz hızda yol alabilirsiniz. Eğer buna dikkat etmezseniz, özellikle gece yolculuğunda “Allah allah gece gece nedir bu patlayan flaşlar” diye düşünebilirsiniz 🙂

* Özellikle döner kavşaklarda bizdekinin aksine çok ender olarak trafik ışığı bulunmakta. Bunun yerine basit bir kural var ve her insan buna uymakta. Döner kavşağa ilk giren aracın önceliği vardır ve eğer diğer girişten katılım olacaksa, sonradan katılacak araç bekleyecektir. Yani bir döner kavşağa girme noktasına geldiniz ve o an kavşakta yol almakta olan araçlar varsa, mutlaka onların geçişini beklemeniz gerekmekte ki zaten yerde de STOP yazıları dikkatinizi çekecektir.

* Dört yol dediğimiz bazı noktalarda, örneğin siz sola dönecekken karşı istikametinizden sizin olduğunuz tarafa gelenlere de sizinle beraber yeşil yanabiliyor ve birbirinize yol vererek geçme zorunluluğu oluyor. Yani naçizane tavsiyem özellikle kesişme noktalarında dönüş yaparken yeşili görüp seri şekilde dönmeye çalışmayın, her zaman temkinli ve dikkatli olun.

* Bir de tali yoldan ana yola katılım durumunda, eğer yanlış anlamadıysam, örneğin Belçika’da ve belki diğer bazı ülkelerde de tali yoldan gelen aracın önceliği oluyor. Yani ben anayoldayım nasıl olsa yandan gelen beni bekler  diye düşünmeyin, belki biz Türkleri hesaba katmayabilir elin Belçikalısı ve üzerinize çıkıverir 🙂

* Özellikle büyük şehirlerde hemen hemen hiç bir yol üzerinde ücretsiz park yeri yok. Park yapılmaz levhası görmez ve bir yere park ederseniz mutlaka çevrede parkomat var mı diye bakın. Bazen 40-50 metre uzakta köşeyi dönünce yerleştirilmiş bir parkometre cihazından fiş almanız gerekebiliyor.

* Bazı trafik işaretleri bizimkilerin biraz daha geliştirilmiş modeli olabiliyor. Örneğin Avusturya’da bizdeki gibi sadece park yapılmaz tabelası yok. Onun yerine park edilmez bölge başlangıcı ve bitişi olarak 2 ayrı tabela var. Bir de bir çok park yasağı tabelasında yasağın sadece hafta içi belli saatlerde geçerli olduğunu yazan ek bilgilendirmeler mevcut.

H. Hür Tavaşoğlu

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama