"Şimdi değilse, ne zaman?"

Tax free alışveriş

  Vergi iadesi (Tax refund) nasıl alınır…

  Tax free alışveriş nedir…

  “Tax Free / Tax Refund” tatilci için bir mutluluk kaynağıdır. Yurtdışında yaptığınız alışveriş miktarına göre bir para iadesi alırsınız ve o aldığınız tutar 20 Euro bile olsa içinizde bir mutluluk oluşturur.

  Vergi iade hizmeti veren aracı kuruluşlardan birisi “Global Blue”

  Vergi iadesi için yapılması gerekenler nelerdir, ne kadar iade alınır?

  Öncelikle ne kadar iade alınabileceği her ülkede farklılık gösterebilir. Ayrıca aldığınız ürünlerdeki KDV oranı da tabii ki iade tutarını etkilemektedir. Genellikle elektronik ürünlerde yüksek olan KDV, giyim vs. tarzı ürünlerde daha düşük olabilmektedir. Ortalama olarak ürünlerin etiket fiyatlarının %10 u mertebesinde iade alınabilmektedir. Tabii satın alınan her ürün için iade almak mümkün değil. Örneğin hizmet ile alakalı harcamalar (Otel konaklaması, ulaşım giderleri gibi) ile yemek yiyecek ve içecek gibi harcamalar için Tax Refund alınamıyor.
  Vergi iadesi alabilmek için satın aldığınız ürünlerin ödemesini yaparken Tax Free’den yararlanmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Bu durumda mağaza görevlisi Tax Free Formu hazırlar. Bazen ev adresinize kadar doldurtuyorlar, bazen sadece fatura tutarı ve iade tutarını doldurup kalanını size bırakıyorlar. Bu arada her mağazada bu olay olmayabiliyor, olanlarda genelde kapı girişlerinde Global Blue vs.  gibi Tax Free hizmetleri veren şirketlerin etiketleri oluyor. Etiket yok ise alışveriş öncesi görevlilere sorulabilir olup olmadığı. Bir de bazı mağazalarda bir minimum tutar belirlenmiş olabiliyor. Yani ancak bir seferde mesela 80 Euro ve üzeri alışveriş yaparsanız Tax Free formu doldurtuyorlar. Tatiliniz süresince bu formları biriktiriyorsunuz ve en son, ülkeden ayrılacağınız yerde (genellikle havaalanında yani) Tax Free noktalarından vergi iadenizi alıyorsunuz.

  Genellikle büyük/zincir mağazalardan yapılan alışverişlerde verilen fatura şeklinde “Tax Free” formu ve yine beraber verilen posta zarfı.

  Standart “Tax Free” formu

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3

 • Beste

  Merhaba ben italyadayım ve bu ay sonunda türkiye’ye döneceğim. Telefonum bozuldu ve apple’dan iphone 6 almak istiyorum vergi iadesi italya’da yüzde kaç oluyor? teşekkürler.

  • Merhaba,

   Ortalama etiket tutarının %11 i civarında oluyor ama TAX Free hizmeti veren firmaya göre de değişebiliyor. Apple satış mağazasından alacağınız TAX Free formuna muhtemelen yazacaklar zaten ne kadar iade alacağınızı. Satış görevlileri katalog gibi birşeyden ürünün satış tutarına karşılık gelen iade tutarını forma işliyor çoğunlukla…

 • Semih

  Selamlar hocam. Arkadaşım şu an polonyada ve media markt’tan bir ürün aldı. Ancak sadece fatura var tax free için ayrıca birşey almadı. Bu durumda nasıl faydalanabilir tax free’den?

  • Biraz geç geri dönüş yapabiliyorum. Ne yazık ki form almadan yazıda anlatıldığı sekilde mümkün değil iade almak. Ancak bazen gümrük çıkış onaylı faturaları, ziyaret edilen ülkeden çıkış yaptıktan sonra posta yolu ile, alışveriş yapılan mağazaya geri göndererek iade alınabiliyor ama o tür bir hizmetleri olup olmadığını sormalı arkadaşınız…

 • ilknur yıldız

  merhaba
  yurt dışından aldığım ürünler için tax free yaptırdım fakat hava alanındayken vergi iadesi yapıldığını bilmiyordum. bir kaç ay oldu, şimdi tax free ücretini nasıl alabilirim, teşekkür ederim.

  • Merhaba ,

   Eğer havalanında gümrük onayı yaptırdıysanız o formlara ve 3 ayı geçmemiş ise iade alabilirsiniz büyük ihtimalle. Tax free formları size bir zarf ile verilmiş olmalı. O zarf üzerinde zaten posta adresi mevcuttur. Fatura ve gümrük onaylı formları o zarf ile gönderirseniz kredi kartınıza veya hesap numaranıza iade tutarı yatırılacaktır…

 • Sercan Sayış

  Merhaba
  Litvanyadan telefon aldım tax free yaptırdım 2 ay gibi bir süre önceydi şuan türkiyeye döndüm hava alanındayken vergi iadesi yapıldığını bilmiyordum şuan yaşadığım şehirdeyim tax free ücretini nasıl alabilirim yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

  • Merhaba,

   Havaalanında gümrük onayı yaptırdı iseniz onaylı formları ve faturaları Tax Free hizmetini veren aracı kuruma posta ile göndermeniz gerekiyor. Form veya zarfın üzerinde aracı kurum adı genellikle yazıyor. Örneğin Global Blue veya Premier Tax Free gibi. Bir de genellikle alışverişten sonra 3 ay içerisinde postanın firmaya ulaştırılması gerekiyor…

   Gümrük onayı almadıysanız ne yazık ki iade şansı mevcut değil…

   • Sercan Sayış

    peki anladım teşekkür ederim.

 • Doğukan

  Merhaba,
  İngiltere’den iphone almak istiyorum daha 6 ay buradayım şimdi alırsam tax refund alabilir miyim 6 ay sonra ? yoksa ürün alındıktan sonra en fazla 1 ay içinde ülkeyi değiştirmek mi gerekiyor? apple storedaki çalışan bir arkadasıma böyle belirtmiş..Bilginiz var mıdır bu konu hakkında ?
  teşekkür ederim..

  • Merhaba,

   Ürünü satın aldıktan sonra 3 ay içerisinde gümrük onayı alarak UK dışına çıkarmanız gerekiyor…. Yani 6 ay kalacaksanız iade almanız mümkün olmayacaktır…

 • hakan

  Merhaba,
  Almanya dan 2.000 euro tutarında alışveriş yapacağım yalnız Amsterdam üzerinden türkiyeye döneceğim.
  tax free yi nerden alabilirim?
  ikinci bir seçeneğimde var.satıcı bana bir belge verecek ben onu havalimanından çıkarken onaylatacağım ve satıcıya geri yollayıp %19 tax i geri alacağım.
  direk Türkiyeye dönmüyor olmam problem yaratırmı?

  • Merhaba,

   Avrupa Birliği’ni terk ettiğiniz sınır kapısında gümrük onayı yaptırmanız gerekiyor, dolayısıyla Amsterdam Schiphol Havaalanı’nda gümrük onayı yaptırıp, TAX Free ofisinden iadenizi alabilirsiniz. Amsterdam’dan satın aldığım ürünlerin iadesini Münih Havaalanı’nda almışlığım var, tersi durumda da sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

   Eğer bahsettiğiniz şekilde satıcı o şekilde de iade alabileceğinizi söylüyorsa, denenebilir. Bildiğim kadarıyla aracı firma olmadan söylediği şekilde iade yapıldığında KDV nin tamamını geri alabiliyorsunuz…

   Umarım sorunsuz şekilde iade alabilirsiniz…

 • Hamdi

  Merhaba,
  Ben Polonya’dan bilgisayar almayı planlıyorum fakat gidiş gelişimi Almanya üzerinden yapacağım. Bu durumda tax free’den yararlanabilir miyim? Evet ise ne yapmalıyım.
  Teşekkürler.

  • Avrupa Birliği’ni terk edeceğiniz sınır kapısında veya havaalanında gümrük onayı yaptırarak iadenizi alabilirsiniz. Yani sizin durumunuzda Almanya’dan çıkış yaparken…

   Aşağıya Global Blue’nun kendi sayfasından alınmış konu ile alakalı bir kaç satırlık bilgiyi bulabilirsiniz…

   Herhangi bir Avrupa Birliği üyesi ülkenin gümrük makamının onayı da geçerlidir diyor….

   Tax Free Form

   ● The Form is valid 7 months after the month of issuing.

   ● The Form must be duly stamped twice by Polish customs, the official Polish customs stamp (VAT ZWROT) and the customs officer’s personal stamp (CLO PL). Customs stamp from any other EU country is also accepted. The Form has to be stamped within 3 months following the month when the Form was issued.

   ● The original receipt must be attached to the Form.

   ● We only accept the original fiscal receipts. Manually issued receipts or receipts/invoices labelled “VAT FAKTURA” or “FAKTURA VAT cannot be accepted..

   ● The retailer’s name, address and tax identification number (NIP) as well as total purchase amount and full VAT amount given on the Form must correspond with the information on the receipt from the shop.

   ● Please note, only one receipt per Form is accepted.

   ● The date of the Form and the receipt must be the same.

 • Yağız

  Merhabalar, ben belçikada erasmus öğrencisiyim. 4 aydır burdayım bu hafta döneceğim. dönmeden önce telefon almak istiyorum. apple’ın yetkili satış mağazasıyla konuştum tax free formu değil 2 fatura veriyorlarmış (invoices). bunlardan biriyle gümrükte işlemlerini yaptırıp ülkeme giriş yapınca mail yoluyla onlara yolladığımda banka hesabıma vergi iadesini yapıyorlarmış. bu konuda bir bilginiz var mı ne kadar doğru? yoksa fnac mediamarkt gibi mağazalardan tax free formuyla beraber mi almalıyım illa?
  Teşekkürler.

  • Merhabalar,

   Bahsettiğiniz şekilde iade alınabildiği yönünde ben de bazı bilgiler okudum ama ne yazık ki kendi tecrübem olmadığı için kesin birşey söyleyemiyorum.
   Tax free formu alabileceğiniz elektronik marketlerden ürünü satın almak belki daha sorunsuz olabilir. Gerçi eğer diğer şekilde halledebilirseniz muhtemelen KDV tutarının tamamını geri alabilirsiniz diye tahmin ediyorum. Çünkü aracı kuruluşlar ile Tax Free işlemi yapıldığında belirli bir miktar komisyon o şirketler tarafından kesilerek size iade yapılıyor.

   İyi günler dilerim….

   • Yağız

    teşekkürler cevap için. diğer yol ile almayı deneyeceğim. umarım havalimanında sorun olmaz. iyi günler.

   • Yağız

    İyi günler tekrar ben. Telefonu aldım 2 gün sonra döneceğim. dönmeden açabilir miyim kutusunu? yoksa illaki kapalı mı olması gerekiyor ürünün?

    • İllaki kapalı olmasına gerek yok. Kullanılmamış “gibi” gözükmesi yeterli. Örneğin Almanya’da Mediamarkt larda genelde açıyorlar, kontrol edip size veriyorlar. Gümrükte kontrol edeceklerini de sanmıyorum ama yine de niye açık derlerse, aldığım yerde kontrol amaçlı açtılar derseniz kimsenin itirazı olmaz. Zaten fatura da bir kaç günlük anladığım kadarıyla…

     Hayırlı olsun, güle güle kullanın.

 • Ercan

  Merhabalar,
  Ben Polonyadan bilgisayar alacağım ama orada 9-10 ay kalacağım yani 3 ay içinde geri Türkiyeye gelmeyeceğim. Aldığım zaman almanyaya gidip gelsem tax free alabilir miyim?

  • Merhaba,

   Polonya AB üyesi olduğu için, ürünü Avrupa Birliği dışına çıkarmanız gerekiyor Tax Free alabilmek için. Almanya’ya geçerek ne yazık ki mümkün değil.

   İyi günler…

   • Ercan

    Sağolun cevabınız için teşekkür ederim.

 • Demet

  Selamlar ıngıltereden bısıklet almak ıstıyorum. ıkı ay sonra da ıspanyaya gıdecegım. bısıkletı tr ye gondermelerını ıstedıgımde vat ındırımı yapıyorlar ıspanyaya ıstersem 150 ero daha fazla ucret oduyorum. benım sorum şu bısıkletı ıspanyaya sıparıs edersem turkıyeye donuste ıspanyadan o vat farkını almam mumkunmu ?? Tesekkurler

  • Merhaba,

   Eğer Tax Free formu almayı başarırsanız satıcı firmadan, dönüşte vergi iadesi alma şansınız olabilir. Fakat bir de şöyle bir konu var. Tax free olayından yararlanabilmek için satın alınmış olan ürünlerin kullanılmamış durumdayken gümrükten çıkarılması gerekiyor. Yani bilemiyorum ama sanki bisikleti kullanmayı düşünüyorsunuz gibi geldi bana. Eğer öyle ise o konu da sıkıntı olabilir gümrükte. Gerçi pek de kontrol edilmiyor ürünler ama yine de bilemiyorum…

   İyi günler dilerim…

 • Akın

  Merhabalar, İspanya’da erasmus öğrencisiyim, gelirken Cep telefonu almayı düşünüyorum Tax Free yapmak için belge lazım bunu bılıyorum fakat burada aldığım cihazın vergisini geri iade aldıktan sonra türkiyede telefon kayıt parası yanı 110 Tl lık bir mebla dışında herhangi bir vergi ödüyor muyum ? Şimdiden Teşekkürler.

  • Merhaba,
   Türkiye’de IMEI kaydı yaptırabilmek için ödediğiniz harç (sizin bahsettiğiniz) dışında herhangi bir ödeme yapılması gerekmiyor.

 • Muzaffer

  Merhaba İspanyada erasmus öğrenisi kızıma avrupa mağazasından telefon siparişi vereceğim.Kızım adına tax fre fatura düzenletsem vergi iadesinden faydalana bilirmi? 30 0cak 2015 de dönüş yapacak

  • Merhaba ,

   Eğer o şekilde bir TaxFree formu düzenletebilirseniz kızınız dönerken gümrük onayı yaptırmak şartı ile vergi iadesi alabilir.

   Normal şartlarda 6 aydan fazla süreli kalışlarda (Oturma/çalışma izni) TaxFree hakkı olmuyor ama pek de bir kontrol ben göremedim…

 • murat

  merhaba on-line alisveris yaparak romadan venedikte kaldigim otele urun gonderirsem, venedikten turkiyeye donuste VAT iadesi alabilir miyim ? veya VAT iadesi alabilmek icin gerekli formlari nasil doldururum bu dedigim hususta ?

 • metin

  ama cihazı türkiyede alıp geri türkiyede kullancam

 • metin

  turkiyede lg g2 telefon alıp kıbrısa gitcem taxfree yaptırsam vergi iadesi alısam geri geldiğimde cihaz türkiyede kapanmadan çalışırmı arkadaşlar

  • Oldukça geç bir yanıt olacak ama, tax free alımı ile telefonun Türkiye’de kullanımı arasında bir ilişki mevcut değil. Türkiye’de yasal olarak ithalatı yapılmış bir telefon her durumda çalışır olacaktır…

 • Cüneyt

  25 Temmuz’da pragta tax free ofisinde belgeleri mi doldurdum. 5 gün içinde kredi kartına iade olacağını söylediler ama her hangi bir para yatmadı kredi kartıma. Birde ben posta kutusu na felan hiçbir şey atmadım orada.

 • berf

  merhaba ben kanadadan ıphone satın aldım ama bana tax free kağıdı vermediler. nasıl paramı alabilirim?

 • abdül

  6 aylık öğrenci vizesine sahibim ingilizce kursu için ingiltereye geldim ve 2.5 ay sonra türkiye ye döneceğim bu durumda tax free den yararlanabılır mıyım? galiba tax free aldığım şirket worldwide bunların londrada ki merkez ofisine ya da currency exchange ofislerine gidip refund ucretini nakit alabilir miyim? yardımcı olursanız teşekkür ederim

 • hikmet demir

  merhaba geçen ay almanyada yapmış oldugum alışverişlere tax free aldım ülkeden çıkarken yani türkiye ye dönerken bavullarımızı önceden uçağa verdiğimiz için ürünleri görmeden iade yapamacaklarını söylediler.Bu durumdan önce konsolosluğa gidip onaylatıp sonra havaalanından kdv iadelerimi mi almam lazım ?

  • Hayır, ne yazık ki, check-in öncesinde yani bavulları vermeden önce havaalanındaki gümrük ofisine gidip onay almanız gerekiyordu. Ondan sonra kendileri bavulu check-in’e götürüyor veya formunuzu onaylıyorlar, yine siz götürüyorsunuz…

 • Battal

  Taxfree formunu doldurup Milan Malpensa havaalanında taxfree ofisine başvurduk. Ama bizim formunu doldurduğumuz şirketin başka bir şirket olduğunu, elimizdeki belgeleri diğer taxfree hizmeti veren şirketin zarfına (kredi kartı numaramızı ve adres bilgilerimizi yazarak) koymamızı ve posta kutusuna atmamızı söylediler. Biz de öyle yaptık. 14 gün geçti. Kredi kartımıza herhangi bir iade yapılmadı. Benzer durum yaşayan, bilgisi, tecrübesi olan var mı?

  • Merhaba,

   Bahsettiğiniz süreç 60 güne kadar uzayabiliyor.

   Sizin form aldığınız firma Global Blue ise aşağıdaki linkten iade prosedürünün durumu ile ilgili bilgi alabiliyorsunuz.

   https://secure.globalblue.com/secure/traveller-services/refundtracker/

   En kısa sürede yatırılır umarım iadeniz…

   • Battal

    Merhaba,
    yanıtınız için teşekkürler. Bizim işlemimizi yapacak olan şirket Global Blue değil. Şirketin adını bilemedim. Aşağıya zarfının resmini ekledim. Bu şirket hangisi, bunların da yukarıdaki gibi bir linki var mı biliyor musunuz?

    • Tekrar merhaba.

     Ne yazık ki yerel vergi iade firmalarından birisine denk gelmişsiniz anladığım kadarıyla.

     http://www.taxrefund.it/RefundInformation.php

     Şeklinde bir link buldum ama posta adresi Roma’da. Sizinki olmayabilir. Bir deneyin isterseniz…

     Yine de dediğim gibi diğer firmalarda bile 60 günü bulabiliyor. Ümidinizi kaybetmeyin :)

    • vedaaat

     üstadım ben isvicreden alıcagım ürünün iadesini almanyadan türkiyeye dönerken nasıl alabilirim ?

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu