Tax free alışveriş

Yeşil pasaport
19/02/2013
Araba kiralama
05/03/2013

Vergi iadesi (Tax refund) nasıl alınır…

Tax free alışveriş nedir…

“Tax Free / Tax Refund” tatilci için bir mutluluk kaynağıdır. Yurtdışında yaptığınız alışveriş miktarına göre bir para iadesi alırsınız ve o aldığınız tutar 20 Euro bile olsa içinizde bir mutluluk oluşturur.

Vergi iade hizmeti veren aracı kuruluşlardan birisi “Global Blue”

Vergi iadesi için yapılması gerekenler nelerdir, ne kadar iade alınır?

Öncelikle ne kadar iade alınabileceği her ülkede farklılık gösterebilir. Ayrıca aldığınız ürünlerdeki KDV oranı da tabii ki iade tutarını etkilemektedir. Genellikle elektronik ürünlerde yüksek olan KDV, giyim vs. tarzı ürünlerde daha düşük olabilmektedir. Ortalama olarak ürünlerin etiket fiyatlarının %10 u mertebesinde iade alınabilmektedir. Tabii satın alınan her ürün için iade almak mümkün değil. Örneğin hizmet ile alakalı harcamalar (Otel konaklaması, ulaşım giderleri gibi) ile yemek yiyecek ve içecek gibi harcamalar için Tax Refund alınamıyor.
Vergi iadesi alabilmek için satın aldığınız ürünlerin ödemesini yaparken Tax Free’den yararlanmak istediğinizi belirtmeniz gerekir. Bu durumda mağaza görevlisi Tax Free Formu hazırlar. Bazen ev adresinize kadar doldurtuyorlar, bazen sadece fatura tutarı ve iade tutarını doldurup kalanını size bırakıyorlar. Bu arada her mağazada bu olay olmayabiliyor, olanlarda genelde kapı girişlerinde Global Blue vs.  gibi Tax Free hizmetleri veren şirketlerin etiketleri oluyor. Etiket yok ise alışveriş öncesi görevlilere sorulabilir olup olmadığı. Bir de bazı mağazalarda bir minimum tutar belirlenmiş olabiliyor. Yani ancak bir seferde mesela 80 Euro ve üzeri alışveriş yaparsanız Tax Free formu doldurtuyorlar. Tatiliniz süresince bu formları biriktiriyorsunuz ve en son, ülkeden ayrılacağınız yerde (genellikle havaalanında yani) Tax Free noktalarından vergi iadenizi alıyorsunuz.

Genellikle büyük/zincir mağazalardan yapılan alışverişlerde verilen fatura şeklinde “Tax Free” formu ve yine beraber verilen posta zarfı.
Standart “Tax Free” formu
Hür Tavaşoğlu
Hür Tavaşoğlu
Soğuk bir kış günü İstanbul Kadıköy’de doğmuş. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümü mezunu. Özel sektörde yönetici olarak çalışmakta. Çocukluğundan beri teknoloji düşkünü. Komşu bakkal Ata Amca'sının teybini ödünç alıp Sinclair Spectrum 48K bilgisayarına kasetten oyun yüklediği günleri halen hatırlayıp, teknolojinin bu kadar kısa zamanda ne kadar çok ilerlediğine bazen şaşırıyor. Hayatta olmazsa olmazı gezmek, seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek. Yurtdışına ilk çıkışı 30 yaşlarına yakın bir zamanda olduğu için hala hayıflanır ve belki de bu yüzden arayı kapatmak için zaman ve para elverdikçe o ülke senin, bu ülke benim dolaşmakta... Bencetatil.com’un sahibesi Dilek V. Tavaşoğlu ile evli. İki gezgin ruh bir araya gelince hem gezmek, hem de gezip gördüklerini anlatıp başka seyahat severlere aktarmak ortak tutkuları oldu.

382 Comments

 1. Avatar Emirhan dedi ki:

  Selamlar, 12 subat da Amsterdam’a gidiyorum apple storedan iphone alacağım. Izlemem gereken yol haritası nedir daha önce yurtdışına çıkmadığım için bilgi sahibi değilim. Resmi sitede 749€ vergi dahil fiyatı yazıyor. Ne kadar geri ödeme alabilirim. Bilgilendirip yardımcı olursanız memnun olurum. Iyi günler dilerim..

 2. Avatar Gürkan dedi ki:

  Merhaba,
  Almanya’ya ziyarete giden kuzenim bana bir cep telefonu aldı. Kendi ismine fatura ettirdi ancak saturn mağazası adres sorunca Almanya’da yaşayan kuzenin adresini vermiş orda kaldığı için.
  Hannover havaalanına gelip faturayı iade ofisine verdiğinde adres Türkiye adresi olmadığı için vergi iadesi alamazsınız demişler. Kuzende durumu anlatmış, bunun üzerine fatura ve formu gerekli açıklama ile Slovenya’ya göndereceklerini sonuca göre eğer kabul edilirse kredi kartına iade yapılacağını söylemişler. (Neden Slovenya bilemedim ben. Telefon Hannoverden alındı.)
  Fakat herhangi bir belge vermemişler kuzene. Sizce sonuç ne olabilir?
  İlginize teşekkür ederim.
  Gürkan Çakıroğlu

  • Hür Tavaşoğlu Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Gürkan Bey,

   Slovenya değil de muhtemelen Slovakya demişlerdir diye tahmin ediyorum. Global Blue merkezi orada.

   http://www.globalblue.com/customer-services/contact-us/mail/

   Pasaport bilgisi ve gümrük çıkış onayı var ise bence olumlu sonuçlanır diye tahmin ediyorum.

   İsterseniz İstanbul ofislerinin iletişim bilgisi aşağıda, net bilgi alabilirsiniz belki.
   Global Blue Turkey

   Ferah Sokak, 29, 34365 Tesvikiye Istanbul

   Telefon: +90 212 232 11 21

   Eposta: [email protected]

   Umarım olumlu sonuç alınır…

   İyi günler dilerim…

   • Avatar Gürkan dedi ki:

    Çok teşekkür ederim Hür bey.
    Umarım dediğiniz gibi olur. Biraz zaman geçsin buradaki ofislerini arayacağım.

 3. Avatar Ali Kemal Gülfidan dedi ki:

  Amerikada applein kendi mağazasından aldığımız iphone cihaz için vergi iadesini unutup Türkiye’ye dönüş yaptık 2 gün oluyor bu ürünün vergisini Türkiye’de alabilmemiz mümkün mü yada daha dönüş yapmamış arkadaşlarımız var orada onlar gelirken bu iadeyi alabilir mi cihaz Türkiye’de şimdiden teşekkürler

  • Hür Tavaşoğlu Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Amerika’da, Avrupa’da ki gibi bir vergi iade sistemi mevcut değil. Sadece Texas ve Louisiana gibi çok az sayıdaki eyalette benzer bir sistem var. Delaware, Alaska gibi bir kaç eyalette de zaten Sales Tax uygulanmıyor.

   http://www.louisianataxfree.com/

   Yani tahminimce bu bir kaç eyaletten birinde değildiniz ve ne yazık ki büyük bir ihtimalle iade almanız zaten mümkün değildi.

  • Avatar Eren dedi ki:

   Hocam aynı durum bende de mevcut sonuç alabildiniz mi yardımcı olabilir misiniz

 4. Avatar Hasan Gül dedi ki:

  Merhaba yardımlarınız için çok sağolun gerçekten buna ihtiyacımız var; 2 Sorum var
  1. eBay ile Amerika Florida’dan 2 tane telefon aldım 29 dolar kargo fiyatı dahil 693,6 $ tuttu. Bunun ile ilgili ne yapabilirim(ebayin alışveriş sonrası sayfasında 6.5% yazıyor Florida için ama VAT ama belgesi yok herhalde)
  2. Polonya’dayım 150 $’lık gümrük vergisi isteniyor ne yapabilirim, lütfen yardımcı olabilirseniz minnettar olurum.

  • Hür Tavaşoğlu Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Ne yazık ki bir şekilde görmemişim sorunuzu.

   Florida daki vergi oranı, sipariş oradan verildiğinde geçerli diye düşünüyorum. Yani siz yurtdışına sipariş verdiğinizde Sales Tax eklenmemiş olmalı. En azından benim tecrübem bu şekilde.

   Polonya konusunda ise ne yazık ki fikrim yok. Aynı durumda Türkiye’de %20 oranında yani 140 USD gibi bir gümrük vergisi istenecekti, Polonya’da ki uygulama da oldukça benzer demek ki.

 5. Avatar Serhat Ökmen dedi ki:

  Merhabalar. Polonya’da İphone 6s alacağım. Media marktan öğrendiğim kadarıyla Tax free ücretini Türkiye’den almak ile Polonyada almak arasında yüzde 9 gibi bi fark var. Bende polonyada almak istiyorum ücreti. Norveçe havayolu ile gidersem parayı polonyada alabilmek için tax free belgesini havaalanında onaylatabilir miyim? Norveç avrupa birliğinde değil ama schengene dahil bu yüzden kafam karışık.

 6. Avatar özgür dedi ki:

  merhabalar.
  polonyadan bir ürün almak istiyourum. oradaki magaza görevlisi ile konustum. havaalanından vb tax free alabilir m,y,m diye sordum. bana sirketimiz tex free bölgesinde değildir diye bir cevap attı.bazı sirketler vergi iadesi yapamayabilir mi?

  • Hür Tavaşoğlu Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Evet yapamayabilirler. Tüm mağazalar bu sisteme dahil değil, tax free aracılık hizmetleri yapan kuruluşlar ile (Global Blue, Premiere Tax Free vb.) anlaşma yapmış olmaları gerekiyor….

   İyi günler dilerim…

  • Avatar Mehmet ozalkan dedi ki:

   Yalan.. her polonyaya gidip dönüyorum. 15 defa gibi free tax aldim. Saturn. Mediamarkt ve euro…magazalar var free tax var.

 7. Avatar Kadir dedi ki:

  Merhabalar ben avrupaya çek cumhuriyetinden giriş yaptım ve çıkışım yine çek cumhuriyetinden olacak şimdi viyanaya gidip telefon aldığımda çekten geri çıkarken iadeyi alabilir miyim ? Teşekkürler

  • Hür Tavaşoğlu Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Evet prosedür o şekilde.
   Yani Avrupa birliğini terk edeceğiniz noktada gümrük onayı alarak Tax Free ofisi var ise para iadesini alabilirsiniz…

   İyi günler dilerim…

 8. Avatar Ahmet dedi ki:

  Merhabalar Amsterdam’dayım iworld alacağım iphone için %11 iade olduğunu söyledi. Başka bir iphone satan yere sordum onlar da %21 alındığını söyledi ve %100 emin olduğunu söyledi. Kafam karıştı açıkçası hangisinin doğru olduğuna dair?

  • Hür Tavaşoğlu Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   İlk söyleyen kişi yani %11 diyen daha doğru söylemiş. Global Blue vs. gibi bir aracı kuruluş üzerinden TAX Free hizmeti alacağınız için tüm KDV’yi geriye alamıyorsunuz. Bir kısmını o firma, hizmet bedeli olarak kesiyor.

   Eğer kesinti olmasın derseniz çok uğraşmanız gerekiyor. Kendi tecrübem olmadığı için prosedürü tam bilemiyorum. Ama genel olarak şu şekilde. Yine bir TAX refund formu alıyorsunuz alışveriş yaptığınız mağazadan. Ülkeden çıkarken gümrük onayı alıyorsunuz. Türkiye’ye dönüşte aldığınız ürün ve formlar ile o ülkenin konsolosluğuna gidip bir onay daha alıyorsunuz ürünleri ülke dışına çıkarttığınıza dair. Son olarak onaylı formları alışveriş yaptığınız mağazaya posta ile gönderiyorsunuz. Onlar da formlar ellerine ulaşınca size iadeyi yapıyorlar. Bu şekilde uğraşıp sonuca varabilirseniz buraya da yazarsanız çok sevinirim….

   İyi günler dilerim…

 9. Avatar Birol Özdemir dedi ki:

  Merhaba,
  Telefonu Bratislavadan alıp, iadeyi Viyana havaalanından çıkış yaparken alabilir miyiz

  • Hür Tavaşoğlu Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Evet Viyana’da gümrük memurluğundan onay alarak iade alabilirsiniz. Zaten her ikiside AB üyesi ülkeler olduğu için doğru prosedür bu şekilde. Muhtemelen karayolu ile gideceğiniz için ülke geçişinde işlem yaptırabileceğiniz bir gümrük kontrolü olduğunu da sanmıyorum zaten.

   İyi günler dilerim…

 10. Avatar Ozgür Adam dedi ki:

  Merhaba,
  Kardeşim 7-8 aydır Almanya’da eğitim görüyor. Media markttan 740 euro luk bir telefon aldıracağım. Öncelikle sorularıma gelecek olursak;
  1- Kardeşim 7-8 aydır orada tax free’den yararlanabiliyor mu?
  2- Tahmini kaç euro ödeme alabilir?
  3- Hafta sonu 2 günlüğüne Türkiye’ye gelecek havaalanındaki taxfree ofislerinden bir miktar ücret kesiyorlarmış sanırım o yüzden media markttan aldığı tax free formunu gümrüğe kaşelettikten sonra direk media markttan bu geri ödemeyi alabilir mi?
  Şimdiden cevap için teşekkürler.

  • Hür Tavaşoğlu Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhabalar,

   1- Normal şartlarda tax free sadece turistik ziyaretler için geçerli bir sistem, öğrenci vizesi veya benzeri uzun dönemli kalışlar için geçerli değil. Fakat bunun kontrolü çok da yapılıyor gibi gelmedi bana. Dolayısıyla iade almayı denemenizi tavsiye ederim.

   2- Almanya’da elektronik ürünlerde KDV (MwSt)%19 oranında. Ürünün MwSt dahil etiket fiyatının %11’i civarında iade alınabiliyor.

   Örneğin 500 Euro (420 Euro + %19 KDV) etiket tutarında bir ürün için yaklaşık 80 Euro KDV ödemenize rağmen 55 Euro civarında bir iade alıyorsunuz.

   3-Bu şekilde de iade alınabiliyor ve dediğiniz gibi hizmet masrafı da düşülmemiş oluyor. Fakat ne yazık ki kendim denemediğim için prosedürden tam olarak emin değilim. Sadece şunu söyleyebilirim. Gümrük onayı dışında bir de burada Almanya Konsolosluğundan da ürün ile ilgili bir onay alıyorsunuz diye biliyorum.

 11. Avatar Berat Gökmen dedi ki:

  Merhaba öncelikle insanların sorularına yardımınızı gördüm, bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Benim sorum şu olacak. Önümüzdeki hafta İsviçreye gideceğim. Orda alışveriş fırsatım olmama ihtimaline karşı Apple internet sitesinden kendime Iphone siparişi verdim ve kalacağım otele yönlendirdim. Bunun vergi iadesini alabilir miyim? Nereye başvurmalıyım? Apple store’lar yardımcı olur mu sizce?
  Teşekkürler.

  • Hür Tavaşoğlu Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Tax free formu almanız gerekiyordu. Şanısınızı deneyin mağazaya uğrayarak derim ama bilemiyorum yardımcı olabilecekler mi…

   Tax free formu aldığınızda kolay bir şekilde iade alabiliyorsunuz aracı kuruluşlar vasıtası ile. (Global Blue vs.)

   https://www.estv.admin.ch/estv/en/home/mehrwertsteuer/themen/vat-refund—tax-free/tax-free.html

   Yukarıdaki adreste isviçre gümrük idaresinin bu konudaki açıklamaları mevcut. Aracı kuruluş olmadan, linkteki belgeleri doldurarak da iade alabiliyorsunuz ama yine Apple Store’dan imza vs. almanız gerekiyor…

   Bir inceleyin isterseniz…

   Umarım bir şekilde başarırsınız…

 12. Avatar Aziz Deveci dedi ki:

  Merhaba, ben Hamburg’tan iki adet parfüm aldım, ikisi toplam 100 ml. Bunlar için vergi iadesi almak istiyorum, ancak ürünü görmek istedikleri için valize koyamayacağım. Pasaport kontrolünden geçerken herhangi bir sıkıntı olur mu? Bu konuda ne yapabilirim? Şimdiden teşekkürler.

 13. Avatar onur altın dedi ki:

  Merhaba, ben Amsterdam havalimanına akşam 11.00 de geldiğimde tax free ofisleri kapalıydı. Kendime muhattap birini de bulamadım. Uçağın kalkmasına az bir zaman kalmışken bir görevli geldi,formu kaşeledi acele bir şekilde formu doldurdum. Kredi kartı nomu telefon numaramı, adresimi ve imzamı atıp, posta kutusuna zarfı attım. Uçağa binerken ürünün faturasını da posta kutusunun içine attığımı farkettim.Faturamı geri almak için ne yapabilirim. teşekkürler…

  • Hür Tavaşoğlu Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Onur Bey,

   İadeyi alabilmek için faturayı da göndermeniz gerekiyor zaten. Yani doğru uygulamışsınız prosedürü. Muhtemelen 2 ay içerisinde kredi kartınıza iade yapılacaktır diye tahmin ediyorum.

   Eğer fatura başka bir amaç için size gerekiyor ise (garanti vs.) belki aracı kuruluş ile temasa geçmeniz halinde bir kopyasını size gönderebilirler… (Global Blue, Premiere Tax Free vs.)

   • Avatar onur altın dedi ki:

    Çok teşekkür ederim. tax free konusunda neredeyse hiç bilgim olmadığı için çok yararlı oldu. Evet fatura garanti için gerekli. Tax freenin web sitesindeki costumer servis formununda kendimi aynı şekilde ifade etmeye çalıştım. Geri dönüş yaparlar diye tahmin ediyorum. Tekrardan çok sağolun…

 14. Avatar Ceren Kabil dedi ki:

  merhaba ben turistlik gezi için londraya gidiyorum fakat benim gittiğim hava limanında (LUTON) tax free ofisi yok. Ne yapmam gerektiğini inanın bilemiyorum. Aldığım ürünlerin vergilerini nası alabiliyorum.Umarım yardımcı olursunuz teşekkürler:)

  • Hür Tavaşoğlu Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Tax Free ofisi olmayan havaalanlarında sadece gümrük memurundan Tax Free formunuza kaşe vurduruyorsunuz aldığınız ürünleri göstererek. Evinize döndüğünüzde de size Tax Free formu ile birlikte verilmiş zarfa hem gümrük onaylı formu hem de fişleri koyup posta ile üzerinde yazan adrese gönderiyorsunuz. Formda belirttiğiniz banka hesabınıza bir iki ay içerisinde iade tutarı yatırılıyor.

   İyi tatiller…

  • Hür Tavaşoğlu Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Bir de aşağıdaki linkte bir bilgi verilmiş ama ben hiç o tür bir uygulama ile vergi iadesi almadım, nedir ne değildir bilemiyorum.

   http://www.london-luton.co.uk/en/faq/3/43/how-do-i-obtain-a-vat-refund.html

   *link mobil cihazdan açılmıyor.

 15. Avatar Mahmut dedi ki:

  Merhaba ben almanyada 2 adet telefon aldım tek faturada ikiside görünüyor türkiyeye geçerken tex free formuna bir adet mi Yazmalıyim yoksa ikisi geçermi. Iki si geçmez ise birini bavul a koysam diğeri yanımda olsa tex Free formunda alırken tlf lari Media markta ikisinin toplam ücreti yazıyor faturada da birini nasıl geçireceğim kafam karıştı nasıl olacak hersey birbirine karıştı kusura bakmayın Teşekkürler :))

  • Hür Tavaşoğlu Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Mahmut Bey,

   Telefonların ikisi de yanınızda olsun. İkisi için de TAX Free iadesi alabilirsiniz. Türkiye ile alakası yok bu kısmın. Almanya’da havaalanında önce gümrük onayı alacaksınız, sonra yine oradaki TAX Free ofisinden iadenizi alabilirsiniz.

   Türkiye’ye vardığınızda normalde gümrük bildirimi yapmadan sadece bir telefon hakkınız var ülkeye sokabilmek için. Fakat tahminen uçaktan inen her 100 kişiden biri falan durdurulup bavulları falan aranıyor çıkış sırasında. Dolayısıyla size denk gelmesi hem uzak ihtimal hem de ben 2 telefon için sorun çıkaracaklarını sanmıyorum. En kötü, eğer kendiniz kullanacaksanız telefonu, uçaktan inmeden çıkartın ambalajından kullandığınız eski telefon şeklinde gösterin 🙂

 16. Avatar kerime dedi ki:

  Merhaba ben irlanda dan telefon aldim ve tax free belgesini turkce karakterlerle doldurdum havaalaninda bir sorun yasar miyim

  • Hür Tavaşoğlu Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Ben de birkaç kez aceleden aynı şekilde doldurdum ve sorun yaşamadım. Sizin de yaşayacağınızı sanmıyorum. Mümkün olursa nakit iade alın. Hani belki banka havalesi ile almak zorunda kalırsanız karakterler biraz daha önemli olabilir.

 17. Avatar canan dedi ki:

  Merhaba ben irlanda dan telefon aldim tax free belgesini de turkce

 18. Avatar Gülhan Dinç dedi ki:

  Merhabalar, bu tax free uygulaması çifte vatandaşlar için uygulanabiliyor mudur acaba?
  Şöyle ki aldığımız ürünün faturası hem Alman hem Türk vatandaşı olan ablamın adına ve sipariş üzerine gelen bir ürün olduğundan, ürün ablamın beraberinde gelemedi. Şimdi kafamıza takılan bir takım sorular ve ama ilki şu ki; her iki ülkenin de vatandaşı olduğundan ve Türkiye de kullanmak üzere aldığından bu ürünü bi kıyak yapıp tax free ödeme yapar mı 🙂
  Aydınlatırsanız (güzel haberlerle 🙂 ) çok mutlu olurum, şimdiden teşekkür ederim..

  • Hür Tavaşoğlu Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Ne yazık ki haberlerim güzel olamayacak 🙂

   Çifte vatandaşlar TAX Free’den yararlanabilir ama ürünleri ikameti olmayan ülkeden alıp ikamet ettiği ülkeye götürmek şartıyla ancak. Yani eğer ablanız Almanya’da yaşıyor ise ancak Türkiye’den aldığı ürünleri Almanya’ya götürürken vergi iadesi söz konusu olabilir.

   Bir de satın alma sırasında Tax Free hizmeti veren şirketler (Global Blue, Premiere Tax Free vs) ile anlaşmalı mağazaları tercih etmeniz ve form almanız gerekiyor.

   • Avatar samet mutlu dedi ki:

    cifte vatandasim portekizde erasmus yapiyorum portoda ikametim yok ve tukiyeye donecegim tax free yi alabilirmyim tr ve bg vatandasiyim ?
    tesekkurler .

 19. Avatar Alper dedi ki:

  Merhaba work and travel programı ile abd ye geldim bir laptop almayi dusunuyorum ama alacağım laptop sadece internet satisinda bulunan bir laptop dolayisiyla magazadan alamayacagim bu urune tax free formu nasil haziratabilirim tax free formu olmasan vergisini geri alabilir miyim?internetten alinan urunlerds tax free formu duzenlenir mi?Tesekkur ederim

  • Hür Tavaşoğlu Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba Alper Bey,

   Bildiğim kadarıyla Amerika’da, burada anlattığım şekilde bir TAX Free olayı mevcut değil. Bir de bir çok eyalette VAT zaten %8 civarında yani oldukça düşük.

   Siz olduğunu keşfeder ve bilgi verirseniz çok memnun olurum.

 20. Avatar Alper Yıldız dedi ki:

  ıngılteredeyım apple store den telefon alacagım ınternet sıtesınden baktıgımda urunun fıyatının hemen altında parantez ıcınde 90 pound vergı dahıldır yazıyor.yanı su anlamama mı gelıyor o urunu alıp tekrar turkıyeye donecegım zaman alacagım vergı ıadesı 90 pound mu ?

  • Hür Tavaşoğlu Hür Tavaşoğlu dedi ki:

   Merhaba,

   Ne yazık ki hayır. Aracı firmalar bir miktar komisyon alıyorlar. Dolayısıyla tahminen 65 – 70 Pound kadar alabileceğinizi düşünüyorum.

   İyi günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir