"Şimdi değilse, ne zaman?"

Yanıbaşımızda saklı güzellik: Thassos

  Yemyeşil, sakin ve sevimli bir Yunan adası: Thassos

  Thassos Adası, ya da Türkçe’de bilinen adıyla Taşöz Adası, arabama atlayıp, hem yurt dışı seyahati, hem de deniz tatili yapayım diyenler için eşi bulunmaz bir yer. Hemen yanıbaşımızda saklı bu güzelliği keşfetmiş olmaktan dolayı biz çok mutlu olduk, umarım tatil hikayemizi okuyup, fotoğraflara bir göz atınca, siz de aynı duyguları paylaşır ve Thassos Adasını tatil listenizde başlarda bir yere koyarsınız…

  İşte adamızdan bir kaç kare…

  Thassos Limenas sahili

  Thassos Limenas sahili

  Aliki Koyu

  Aliki Koyu

  Limenaria Sahili

  Limenaria Sahili

  Psili Ammos Plajı

  Psili Ammos Plajı

  Haydi gelin önce bu adaya nasıl gidilir, ona bakalım…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Thassos Adasına ulaşım

  Tam olarak nerede bu ada, yol güzergahı nedir, nasıldır diyecek olursanız, aşağıdaki maps.google.com dan aldığımız haritaya bir bakalım…

  Thassos Adası Rotamız – © Googlemaps

  Thassos Adası Rotamız – © Googlemaps

  Gördüğünüz gibi İstanbul’dan Tekirdağ, Malkara, Keşan ve İpsala güzergahını takip ederek sınır kapısına geliyorsunuz, sınırı geçtikten sonra ise Alexandroupoli (Dedeağaç) ve Xanthi (İskeçe) üzerinden ilerleyip feribota bineceğiniz Keramoti şehrine varıyorsunuz. Ondan sonrası çok kolay, 45-50 dakikalık bir feribot yolculuğu ile adadasınız. Saat başı feribot vardı, o yüzden fazla beklemiyorsunuz. Bekleseniz bile Keramoti sahilinde çok sevimli kafe ve restoranlar var, denize karşı oralarda bir şeyler yiyip içerek beklemek bile ayrı bir keyif…  Bir başka seçenek de Kavala şehrine gidip orayı gezdikten sonra Thassos Adasına feribot ile geçmek olabilirdi, ama biz Kavala ve Selanik’e Thassos’dan sonra gideceğimiz için onu tercih etmedik. Bir de Kavala’dan adaya feribot ile ulaşım 1 saat 45 dakika sürüyor dediler, o yüzden Keramoti bizim için ideal seçenek oldu.

  Yunanistan’a araba ile gitmek için yapılması gerekenler

  * Biz Yunanistan’a giderken uluslararası ehliyet alma zorunluluğu vardı ama artık bu kural kalktı, normal ehliyetler ile de girilebilmesi için anlaşma yapıldı. Ancak basında bu anlaşmanın sadece 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren verilecek olan çipli ehliyetleri kapsadığı bilgisi yayınlandı. Yani eski ehliyet sahibi iseniz halen TURİNG’den 2 fotoğraf ve 400 TL civarında bir ücret karşılığında uluslararası ehliyet almanız gerekiyor gibi görünüyor.

  Basında yayınlanan açıklama şöyle:

  Uluslararası ehliyetlerin verildiği kurum olan TURİNG, söz konusu uygulamanın 1 Ocak 2015’ten itibaren değiştirilecek olan ehliyetlerle birlikte geçerli olacağını, halihazırda geçerli olmadığını açıkladı. Yapılan açıklamada, “Yunanistan Büyükelçiliği’nin bildirimi, 1968 Viyana Konvansiyonu’na göre düzenlenen Türk Sürücü Belgelerinin Yunanistan’da geçerli olacağını açıklamaktadır. Ancak mevcut Türk Sürücü Belgeleri bu standartlarda olmadığından resmi olarak Yunanistan’da ve diğer Viyana Konvansiyonu’na taraf ülkelerde geçerli değildir. Zaten uygulamada da Yunanistan mevcut Türk Sürücü Belgeleri ile ne sınırdan girişe ne de ülkede taşıt kullanımına izin vermemektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden verilen son bilgilerde Türk Sürücü Belgeleri ’nin 01 Ocak 2015 itibariyle düzenlenmeye başlanacağı belirtilmiştir. 1968 Viyana Konvansiyonu’na göre yeni düzenlenecek Türk Sürücü Belgeleri Yunanistan’da geçerli olacaktır” denildi. (Kaynak: hurriyet.com.tr – 17 Eylül 2014)

  Anlaşma ile ilgili belgeleri aşağıda görebilirsiniz.

  10410420_10152721053189023_3294902753788772216_n

  Yunan Başkonsolosluğundan alınan belge

  10600380_10152721053354023_3593175283706501029_n

  T.C. Dışişleri Bakanlığı sayfasındaki kanun değişikliği açıklaması

  * Araba yolculuğunuz öncesinde sigortacınızdan veya TURİNG’den ülkemizdeki zorunlu trafik sigortasının uluslararası geçerliliği olan versiyonu diyebileceğimiz yeşil sigortanın yaptırılması gerekiyor. Bir hafta için yaklaşık 60 Euro tutuyor.

  * Yine sigortacınızdan kaskonuzun yurtdışında geçmesi için bir zeyil yaptırabilirsiniz. Bu da bir hafta için 100 TL ye yakın bir ücret tutuyor. (Bu tabii ki zorunlu değil ve ödenen ücret araca göre değişecektir)

  Yolculuk’dan kısa kısa notlar

  * İstanbul Avrupa yakasından çıktıktan 3 saat 45 dakika sonra İpsala hudut kapısına vardık. Toplamda İstanbul’dan yola çıktıktan 6 saat sonra Thassos’daydık.

  * İstanbul’dan Keramoti’ye vardığımızda 437 km yapmıştık. Sonrası zaten feribot – yani kilometre yapmıyorsunuz.

  * 4 günde adayı koy koy dolaştık ve galiba bir yukarı bir aşağı, bir sağa bir sola derken işi biraz abarttık, 185 km yapmışız orada. Aslında ada çok büyük değil, çevresi 90 km civarında ama  bizim gibi yerinde duramayanlar adayı keşfe çıkınca bu kadar kilometre yapıyor işte 🙂

  * Yunanistan’a girdikten sonra tabelalar önce Yunan alfabesi ile yazılmış olarak çıkıyor karşınıza, hemen sonrasında İngilizce olarak bir tabela daha koymuşlar, o yüzden rahatça buluyorsunuz gideceğiniz yeri.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Sınırdan geçme heyecanı

  Sınıra yaklaşırken bir garip telaş ve heyecan sarıyor insanı, acaba nasıl olacak diye… Tekirdağ, Keşan, Malkara derken gitgide yaklaşıyoruz ve artık tabelalarda Yunanistan yazmaya başlıyor.

  Sınıra doğru...

  Sınıra doğru…

  Sınır kapısına geldikten sonra Türkiye sınırını geçene kadar 4 kontrol noktası var. İlki gümrük kapısı… Burada memur arabanızın kaydı olup olmadığına bakıyor, kaydını bulamıyorlarsa bize olduğu gibi ilk kez mi yurtdışına çıkıyor bu araba  diye soruyorlar. Sanırım artık arabamızın kaydı var 🙂

  İkinci durak pasaport kontrol… Buraya gelmeden önce soldaki binanın arkasından yurtdışı çıkış harç pulunuzu alıyorsunuz. Burada memur pasaportlara bakıyor ve damga basıyor.

  Pasaport kontrolden sonra üçüncü kez durduğunuz yerde ise gümrük çıkış  işlemleri yazıyor. Burada memur ruhsat sahibinin pasaportunu istiyor. Onun da arabada olması lazım.

  Karşı tarafa geçmeden önce alışveriş yapmak isterseniz burada Dutyfree de var. Dutyfree den sonra son bir aşama var. Dördüncü kez durduğunuz yerde pasaportlara bakıyorlar tekrar.

  Bu dört aşamayı geçtikten sonra Türkiye size “Goodbye” diyor 🙁

  Meriç nehri ve Meriç köprüsü iki ülkeyi ayıran sınır. Köprüyü geçince Yunanistan… İlgimizi çeken birşey oldu burada, belki küçük bir ayrıntı ama Meriç köprüsünün demirleri bizim tarafta kırmızı beyazken, diğer tarafta Yunan bayrağının renkleri olan mavi beyaza boyanmıştı.

  Türkiye-Yunanistan sınırı - Meriç Köprüsü

  Türkiye-Yunanistan sınırı – Meriç Köprüsü

  Sınırdan geçerken sağda bekleyen tırların arkasına girmeyin sakın, hem Türkiye’den çıkarken, hem de Yunanistan’a girerken arabalar için soldan giriş mümkün, sağdaki tır sırasını beklemeniz gerekmiyor.

  Yunanistan sınırında tek bir yerde duruyorsunuz ve kontrol sırasında pasaport, uluslararası ehliyet ve yeşil sigortanızı gösteriyorsunuz. Buradaki memurlar hafif kırık bir Türkçe konuşuyorlar. Bize “Nereye gidiyin?” dedi, “Thassos” dedik. “Turist mi?” dedi, “Evet” dedik. Giriş damgamızı vurdu ve iyi yolculuklar diledi bize. Pasaport kontrolünden hemen sonra bir kulube daha var, bazı arabalara yanlarında sigara alkol vs olup olmadığını soruyorlarmış ama bizi durdurmadılar bile orada, hemen geçtik 🙂

  İşte hızlı çekim geçişimiz 🙂

  Youtube’dan erişilemediği durumlar için bir de Vimeo üzerinden seyredebilirsiniz…

  Türkiye-Yunanistan İpsala Sınır Geçişi… from htavasoglu on Vimeo.

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Yol kenarındaki küçük kiliseler

  Yunanistan’da arabayla seyahat ederseniz mutlaka dikkatinizi çekecek “küçük kilisecikler” göreceksiniz yollarda. Küçük dediysem basbayağı küçük, yani kimisi bir adam boyu kadar bile yok. İçlerinde yanan bir mum ve bazen de fotoğraflar var. Bizim çok ilgimizi çekti. Durup durup fotoğraflarını çektik. Sonra insanlara bunların hikayesini sorduk ve içimiz bir fena oldu öğrenince. Bu küçük kiliseler yolda tam da bu noktada gerçekleşen bir trafik kazasında hayatını kaybedenlerin anısına konuyormuş. Aileleri düzenli olarak gelip bakımlarını yapıyorlarmış. Bir tür o kişileri anma, ruhlarına dua okuma vesilesi yani. Hatta bazen insanlar evlerinin bahçelerine de ölen yakınları için koyarlarmış bu kiliselerden. Ayrıca bir de önemli bir trafik kazasından kurtulanlar bazen Tanrıya şükranlarını sunmak için bu tür küçük kiliseler koyuyorlarmış kazanın olduğu yere. Bize çok anlamlı ve güzel geldi bu.

  İşte o küçük kiliselerden birkaçı…

  Yol kenarındaki küçük kiliselerden…

  Yol kenarındaki küçük kiliselerden… 

  Yol kenarındaki küçük kiliselerden…

  Yol kenarındaki küçük kiliselerden…

  Yol kenarındaki küçük kiliselerden…

  Yol kenarındaki küçük kiliselerden…

  Bu kiliselerin hikayelerini öğrendikten sonra onları her gördüğümüzde “bak burada kaza olmuş, dur yavaşlayalım, aman dikkat edelim” dedik. Trafik kazalarını önlemede de yararı olduğunu farkedince iyice güzel geldi bu olay… Enteresan, değil mi?

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Feribot ile adaya geçiş

  Sınırı geçer geçmez hemen çok güzel yapılmış bir otobanda buluyorsunuz kendinizi. Feribota bineceğiniz şehir olan Keramoti’ye gelene kadar Alexandroupoli (Dedeağaç) ve Xanthi (İskeçe) şehirlerini geçiyorsunuz. Otoban şehrin içine girmiyor tabii. Keramoti çok şirin, sahil kenarında sevimli kafe ve restoranları olan küçük bir yerleşim yeri. Yolda sizi feribota yönlendiren tabelalar var. Zaten araçları takip ettiğinizde çoğunun gittiği yer feribot olduğu için şaşırmadan bulabilirsiniz. Feribot sırasına girdikten hemen sonra bir dolu kişi arabamıza gelip taverna, mağaza, restoran ve kafe reklamı içeren broşürler bırakmaya başladı. Bunlardan biri, bana beklemeyip gidip bilet almamı söyledi. Ben de eşimi arabada bırakıp inip bilet almaya gittim. Günlere göre tarife yapmışlar. Listeden gördüğüm kadarıyla saat başı feribot vardı bizim gittiğimiz gün, Bilet satan kadına bilet ücretini sorduğunuzda arabanızın markasını ve modelini soruyorlar, bilet ücretini arabanın büyüklüğüne göre belirliyorlar. Bizde Volkswagen Jetta var, artı eşim ve ben iki kişiydik arabada. Araba ve yolcu toplam 26 Euro ödedim. Arabaya gidip oturdum ama birazdan daha garip birşey oldu. Görevli bir memur arabaların yanlarına geliyor ve insanlar arabadan inmeye başlıyorlardı. Bize de gelince anladık durumu: “Sadece şöför kalabilir arabada, diğer yolcular yürüyerek kendileri binecek feribota” demez mi ! Haydii, hemen nerede buluşuruz filan gibi planlar yaptık, ben indim, feribota binince de arabaların girişini gören bir yerde durup hem eşimi bekledim, hem de onun feribota binişini videoya aldım. Ayırdılar bizi bari bir işe yarasın, di mi 🙂 Sonra ona da sürpriz oldu. Neyse buluştuk yukarı çıktık. Bu arada feribotlar 3 kata araba alıyor. Bindiğiniz kata, onun altına ve onun üzerine. Alta sokmadıklarına pek memnundu eşim, hemen girişte bir yer gösterdiler. Ama dönüşte üst kata gitmekten kurtulamadı! Feribotun açık oturma yerleri de var, klimalı kapalı alanları da. 50 dakika kadar martıların yakın takibinde yaptığımız bir yolculuktan sonra adaya vardık.

  Burası Keramoti…

  Keramoti sahili

  Keramoti sahili

  Bu da feribotumuz …

  Thassos Feribotu yanaşırken - Keramoti sahili

  Thassos Feribotu yanaşırken – Keramoti sahili

  Martılar eşliğinde adaya doğru gidiyoruz.

  Thassos Feribotu ile adaya yolculuk

  Thassos Feribotu ile adaya yolculuk

  Feribotun üzerinde niye GAZOZ gibi birşey yazıyor diye çok merak ettim, meğer benim gazoz sandığım kelime Thassos’un Yunanca haliymiş… O andan itibaren adaya “GAZOZ ADASI” demeye başladım 🙂

  Thassos Feribotu üzerindeki yazı - Yunanca Thassos

  Thassos Feribotu üzerindeki yazı – Yunanca Thassos

  Adaya geldik… O muhteşem doğasıyla karşıladı bizi Thassos.

  Adaya varış

  Adaya varış

  Feribot yolculuğumuza bir de buradan bakın 🙂

  Youtube’dan erişilemediği durumlar için bir de Vimeo üzerinden seyredebilirsiniz…

  Keramoti’den Thassos Adası’na geçiş… from htavasoglu on Vimeo.

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Thassos Adası

  Thassos, dedikleri gibi, okuduğumuz gibi, gerçekten yemyeşil bir ada. Öyle klasik mavi beyaz boyalı evler yok, daha sade, daha iddiasız, kendi halinde, ama şirin mi şirin, güzel mi güzel bir ada. Sahili olsun, çarşısı olsun insanı şehrin karmaşasından uzaklaştırıp başka bir diyara götürüyor. 29-30 Mayıs 2013 den beri sıkışan yüreğimize, güzel ülkemizin içinde bulunduğu durumun bizde yarattığı hüzne ve moral bozukluğuna bir nebze olsun iyi geldi bu sakinlik ve huzur.

  İşte Thassos adasına indiğinizde sizi karşılayan Limenas şehri…

  Thassos Limenas sahili

  Thassos Limenas sahili

  Thassos Limenas sahili

  Thassos Limenas sahili

  Thassos Limenas sahili

  Thassos Limenas sahili

  Thassos Limenas

  Thassos Limenas

  Restoran ve kafeleri çok güzel, rengarenk boyalı, çiçekli ve süslü – insan hepsinde oturmak istiyor.

  Thassos Limenas

  Thassos Limenas

  Thassos Limenas'da Mythos Restoranı

  Thassos Limenas’da Mythos Restoranı

  Thassos Limenas'da Simi Restoranı

  Thassos Limenas’da Simi Restoranı

  İstanbul hatırası tadında “Ada ve feribot hatırası” fotoğrafımız 🙂

  Thassos Limenas Hatırası :)

  Thassos Limenas Hatırası 🙂

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Alışveriş sokakları her zamanki gibi ilgimi en çok çeken yerlerden biri oldu. rengarenk takılar, giysiler, yerel lezzetler, hediyelik eşyalar… Ne ararsanız var…

  Thassos Limenas Çarşı

  Thassos Limenas Çarşı

  Gece de ayrı güzel Thassos Limenas…

  Limenas gece vakti...

  Limenas gece vakti…

  Adanın insanlarına gelince, beklentimin çok üzerinde sıcakkanlı davranmaları beni oldukça şaşırttı, demek ki hafif tedirginmişim malum tarihimizin etkisinde kalarak… Elbette her çeşit düşüncede insan vardır yine de, ama en azından otelde, restoranlarda, kafelerde, dükkanlarda gayet hoş karşılandık. Turist olduğunuzu anlar anlamaz, “Nerelisiniz” diyorlar İngilizce. “İstanbul’dan geldik” der demez Türkçe’ye dönüp, güleryüzle “Hoşgeldiniz, buyrun…” diye başlıyorlar. Restorana oturuyorsunuz garsonlar geliyor, masaya birşey koyuyor, sonra yine Türkçe “Afiyet olsun” diyorlar. Sohbet etmek için fırsat yaratıyorlar, konuşkanlar. Kiminin arkadaşı, tanıdığı var İstanbul’da, kiminin annesi veya babası İstanbul’da doğmuş. Başlıyorlar tanıdıkları Türkleri anlatmaya.

  Bazı restoranların önündeki tabelalarda Türkçe yazılmış yazılar görünce şaşırmayın, gerçekten Türk turistleri önemsiyorlar.

  Restoran tabelalarından biri...

  Restoran tabelalarından biri…

  Çok da benziyorlar bize. Şehirlerdeki ve kasabalardaki, hatta tatil beldelerindeki mimari ve genel görünüm benziyor. İnsanlarının sıcakkanlılığı benziyor. Yılların ortak geçmişi ve yaşanmışlığı, ortak coğrafya ve iklim, benzer bir kültür oluşturmuş sanırım.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Adadaki lezzetler

  Yemeklerin bir çoğu bizimkilere benziyor. Yalnız deniz ürünü yemekler ağırlıkta adada.

  Ama ben en çok köftelerine bayıldım desem 🙂 Yani hayatımda yediğim en güzel köftelerdendi orada yediklerim. Sade ızgara köfte de var, altında pidesi, üzerinde domates sosu ve yoğurtlu olanı da. Porsiyonlar genellikle oldukça büyük.

  Yunan usulü köfte

  Yunan usulü köfte

  Yunan usulü yoğurtlu köfte

  Yunan usulü yoğurtlu köfte

  İkinci en bayıldığım yemekleri musakka oldu. Bir sıra patates dizmişler tepsiye sonra salçalı kavrulmuş kıyma sonra bir sıra patlıcan ve yine kıyma, en üstte de beşamel sos ve kaşar. Fırına veriyorlar, börek gibi dilim şeklinde  kesip getiriyorlar. Enfesti.

  Yunan usulü musakka

  Yunan usulü musakka

  Ben deniz ürünlerinden hazetmediğim için önce kendi sevdiklerimle devam edeceğim. Mezelerden patlıcan salataları güzel, çoğu yerde yaprak sarma da oldukça lezzetliydi.  Kırmızı biberin içine beyaz peynir doldurmuşlar, o da çok güzeldi.

  Patlıcan ve biber

  Patlıcan ve biber

  Yaprak sarma

  Yaprak sarma

  Tzatziki dedikleri meze bizim cacığın süzme yogurtla yapılmış olanı, bizim hoşumuza gitti, güzel olmuş.

  Tzatziki

  Tzatziki

  Kalamarlar çok yumuşak, hafif ve lezzetliydi ama limonla servis ediliyor, bizim alıştığımız tarator sosu olmayınca tadını alamadım, çok yavan geldi. Gerçi eşim çok beğendi, böyle de iyi dedi…

  Kalamar

  Kalamar

  Greek salad diye bir salataları var, her yerde bulabilirsiniz. Bizim çoban salatasını yaparken benim gibi üşenip kocaman kocaman doğramışlar malzemeyi, sonra da üzerine beyaz peynir, zeytinyağı ve nane eklemişler. İşte öyle birşey.

  Greek salad

  Greek salad

  Greek salad

  Greek salad

  Etli dolmaları da güzeldi, yoğurt istedim, onu da getirdiler, oh tam evdeki gibi oldu 🙂 Tek farkı yanında patates ile servis ediyorlar.

  Etli dolma

  Etli dolma

  Mücver nefisti ama kocamandı porsiyon…

  Mücver

  Mücver

  Beyaz peyniri susama bulayıp kızartıp, sonra da üzerine hafif bal döktükleri bu meze hem tatlı hem tuzluydu, biz sevdik. Menüde “Fried Feta cheese with sesame” diyordu. Yanındaki limona pek anlam veremediğimiz için kullanmadık ama kahverengi sos lezzet kattı 🙂 Bu  arada Feta cheese dedikleri bildiğimiz beyaz peynir. Biraz sert ve az yağlı olanından.

  Susamlı peynir

  Susamlı peynir

  Bunlar da benim masada görmeye zor tahammül ettiğim ama eşimin yemekte ısrar ettiği deniz ürünleri. Lezzetlerini ona sordum, ben dediğim gibi, tatmak şöyle dursun zor bakıyorum.

  Bu içi peynir ve domates karışımı ile doldurulmuş kalamar.

  Kalamar

  Kalamar

  Bu da ahtapot bacağı…

  Ahtapot bacağı

  Ahtapot bacağı

  Ve bu da sebzeli pilav üzerinde soslu  karides. Bıyıklar, gözler… Aman Tanrım, halen bakamıyorum 🙁

  Soslu karides

  Soslu karides

  Artık içkilere geçelim. Şu meşhur Ouzo dedikleri içkileri bildiğiniz rakı… Çoook hafif bir tat farkı hissedilse de basbayağı rakı işte. Bir dolu da çeşidi var. İçimi hoş ve hafifti denediklerimizin. Ama iki akşam ouzo bana yetti ve aslıma döndüm, yani şarap ve birasever halime 🙂

  Ouzo

  Ouzo

  Önerimiz resimdeki marka ouzo, yani Barbayanni… Hafif meyve tadı hissedilen, tatlımsı, içimi kolay ve en hoşumuza gideni bu oldu…

  Ouzo

  Ouzo

  Yunan biralarından Mythos ve Fix en güzelleriydi.

  Yunan biraları

  Yunan biraları

  Yunan şarapları içinde ise ben en çok Calliga’yı sevdim…

  Yunan Şarabı Calliga

  Yunan Şarabı Calliga

  Thassos Limenas şehrinde sahil şeridinin en sonunda Mythos diye çok tatlı bir restoran var. Orada şişe değil, bir bardak şarap istedim. O restorana mı özgüydü ne, şarabı kocaman kırmızı metal bir kapta getirdiler, ağzına kadar da doldurmuşlar, en az iki kadeh içmiş gibi oldum yani 🙂

  Mythos restoranda şarap keyfi

  Mythos restoranda şarap keyfi

  Neredeyse bütün restoranlar, öğle yemeği sonrası olsun, akşam yemeği sonrası olsun, hesabı ister istemez karpuz getiriyorlar ikram olarak. Bir yerde karpuzla beraber irmik tatlısı geldi. Bu arada bizim Türk Kahvesinin adı orada Yunan Kahvesi, yani Greek coffee. Tereddütle ısmarladım önce ama aynen bizim kahvenin tadındaydı, nerede istesem güzel yaptılar.

  İşte böyle bildiğiniz tanıdığınız lezzetlerin çok benzeri veya az biraz değişiği Yunan mutfağını oluşturuyor. Pilavları ve makarnaları, ve hatta tortellinileri de güzeldi, hamur işi krizine girdiğimde hepsini denedim ve çok beğendim.

  Fiyat soracak olursanız aşağı yukarı aynı gibiydi sanki tüm restoranlarda… Salata ve mezeler 3 ile 6 Euro arasında, köfte ve et ya da makarna, pizza gibi yemekler 6 ile 8 Euro arasında, ızgara ahtapot veya kalamar ile küçük balıklar 8 ile 12 Euro arasında değişiyordu. Özellikle porsiyon büyüklüğü göz önünde bulundurulunca İstanbul’dakine göre çok daha hesaplıydı fiyatlar. Büyük balıkları genelde kilo hesabı ile veriyorlardı ve 20 Euro ile 80 Euro arasında değişiyordu kilo fiyatları. İçkiler ise özellikle çok çok ucuzdu. 50 cl lik şişe bira 3 Euro, 4-5 duble çıkaracak kadar Ouzo ise 7 Euro civarındaydı.  Özetle iki kişi yemeğe oturup, masaya patlıcan salatası, kalamar, sarma veya kızarmış peynir gibi birkaç çeşit meze istediğinizde, bir de ana yemek olarak et, balık veya pizza, tortellini türü birşey aldığınızda ve de yanında şarap, bira veya ouzo içtiğinizde hesap genellikle 30 ile 40 Euro arasında geliyordu. En ucuz 27 Euro geldi, en pahalı 43 Euro. Yani İstanbul’da vereceğinizin neredeyse yarısı. Bir plajda 2 hamburger bir kolaya 4,5 Euro verdik 🙂 E bu durum kötü oldu tabii, bol bol yedik durduk. Hala aldığım kiloları vermeye çalışıyorum 🙁

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Konaklama

  Adada konaklama seçenekleri bence iki tane. Ya üç büyük yerleşim yerinden birini seçip, oranın merkezinde kalacak, geceleri taverna, kafe ve restoranlara, yemeğin ardından geceyarılarına kadar açık dükkanlara yakın olacaksınız ve hergün farklı bir koya gidip tüm adayı birkaç günde keşfedeceksiniz. Ya da güzel koylardan birindeki bir otelde kalıp, daha çok oranın restoranını, denizini kullanıp, eğer isterseniz arasıra da diğer yerlere bir göz atacaksınız.

  Biz birinci seçeneği uyguladık ve feribotun bizi indirdiği Limenas şehrinde bir otelde kaldık. Adaya gitmeden önce internet üzerinde otel araştırmamızı yaparken, son zamanlarda duyduğumuz trivago.com.tr sitesini kullandık bu sefer. Trivago yüzden fazla site üzerinden kıyaslama yapıp, en uygun fiyatı bulup gösteriyor size. Pek bir hoşumuza gitti yani 🙂 Eskiden biz kendimiz bir kaç siteye bakıp, fiyat kıyaslardık, bu şekilde daha kolay oldu sanki.

  Adada kalınabilecek en güzel üç merkez bence bizim kaldığımız Limenas şehri ile Potos ve Limeneria. Limenas adanın kuzeyinde, diğerleri güneyde. En güzel plajlar ve koylar ise heryerde! O yüzden kaldığınız yerin çok da önemi yok aslında, zaten tüm güzel koy ve plajları göreyim derseniz adayı sürekli dolanacaksınız. En güzel dört koy nerede diye soracak olsanız, biri kuzeyde, biri güneyde, biri doğuda, biri batıda diyeceğim, o yüzden dolanmaktan pek kaçış yok bunları görmek istiyorsanız. Ama o en güzellerinden birinde kalayım, kafayı dinleyeyim, çok yorulmayayım derseniz de neden olmasın? Bir sonraki gidişinizde de belki diğer güzel bir koyda kalırsınız, o da bir seçenek. Ama biz kurtlular durmadık tabii, günde iki ve bazen abartıp üç yer denediğimiz oldu 🙂

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Thassos Adası’ndaki Otelimiz

  Adada kaldığımız iki yıldızlı otel Hotel Angelica, Limenas şehrinde hemen Thassos Limanının yakınında ve şehrin merkezinde idi. Lüks olmayan, sade ama birçok özelliği ile bizi mutlu eden bir otel oldu.

  En güzel taraflarından biri de Limenas Plajına 300m uzaklıktaydı. Otelin önündeki caddede arabamızı park ettik, hiç otopark sorunu da yaşamadık. Yani yeri mükemmeldi diyebilirim.

  Odamız geniş, ferah ve rahattı. Nefis manzaralı bir balkonu vardı, orada oturmanın keyfini anlatamam. Tüm Limenas sahil şeridi ayaklar altında…

  Tek kusuru iyi bir renovasyona ihtiyacı olan banyosuydu. Duşakabin yoktu, duş perdesi vardı ve eski yüzlü bir banyoydu. Gerçi temizdi, o konuda bir sorun yoktu.

  İşte Hotel Angelica‘dan birkaç görüntü…

  Angelica Hotel

  Angelica Hotel

  Angelica Hotel veranda

  Angelica Hotel veranda

  Angelica Hotel Odamız

  Angelica Hotel Odamız

  Angelica Hotel Odamızın Balkonu

  Angelica Hotel Odamızın Balkonu

  Angelica Hotel Odamızın Balkon Manzarası

  Angelica Hotel Odamızın Balkon Manzarası

  Angelica Hotel Kahvaltı Salonu

  Angelica Hotel Kahvaltı Salonu

  İsterseniz Thassos Adasındaki tüm otellere buradan bakabilirsiniz. 300 den fazla alternatif var, yani öyle çok da küçük bir ada değil Thassos 🙂

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Haydi artık bakalım hangi plajda neler var, en güzel deniz nerede, en cazip koylar hangisi ve bunlara ulaşım nasıl?

  Koy ve plajlar

  Deniz konusunda verilen tavsiyelerden ağzı çok yanmış ve önerilen pek çok yerden hayal kırıklığı ile dönmüş biri olarak çok net gördüm ki herkesin güzel deniz anlayışı farklı. Kimi serin suları sever, kimi ılık denizleri, kimi kum sever, kimi üstü kum olmasın diye platformdan girer denize. Kimi sörf meraklısıdır, dalgalı deniz sever, kimi sakin ve dingin olanını. Kimi hemen derinleşen denizden hoşlanır, kimi de sığ kısmı çok olan ve yavaş yavaş derinleşen denizi tercih eder.

  Bence “güzel deniz” hafif serinletir ama üşütmez. Kesinlikle berrak ve kristal gibidir suyu. İkinci adımda boyumu geçen denizden hiç haz etmem, sığ başlasın, biraz yürüyeyim, yavaş yavaş, tadını çıkara çıkara gireyim isterim suya. Taşlı olmasın, kum olsun isterim. Rengi de mümkünse büyülesin bütün bunlara ilaveten. Bir de upuzun uzanan sahil şeridi yerine, yemyeşil bir doğanın kucakladığı koyları tercih ederim… İşte bütün bunları bulunca “güzel deniz” derim ben oraya. Eğer benimle aynı fikirdeyseniz, haydi başlayalım sahilleri gezmeye…

  Önce adamızın haritasına bakalım…

  Otelimizin verdiği Thassos Adası Haritası

  Otelimizin verdiği Thassos Adası Haritası

  Adanın koy ve plajları

  Limenas Plajı

  Adanın kuzeyindeki denizlerle başlayacak olursak, Limenas şehrinin içindeki Limenas Plajı oldukça güzeldi. Tamam en büyüleyicilerinden değildi belki ama şöyle bir iki saat yüzeyim, sonra da şehri gezeyim derseniz ideal bir plaj. Girerken tek tük bir kaç tane taş olsa da hemen kum başlıyor ve su cam gibi berrak. Yüzerken seyrettiğiniz manzara da güzel. Hemen plajın dibinde kafe ve restoranlar da var.

  Limenas Plajı

  Limenas Plajı

  Limenas Plajı

  Limenas Plajı

  Biz Stratos Restoranını tercih ettik, garson Türk çıktı – İskeçeliymiş, epey bir sohbet ettik, sonra da süper ilgilendi bizimle. Yemekler güzel, porsiyonlar oldukça büyüktü.  Tek kusur tatlıya da, tuzlu yemeğe de tarçın doldurmuş olmalarıydı. Yani mesela musakkada da tarçın vardı, yemek sonrası ikramları olan baklavada da… ne bileyim, olmasa daha iyi olurdu sanki – belki de alışmadığımızdan biraz yadırgadık. İşte restoranımız…

  Limenas Plajı - Stratos Restoranı

  Limenas Plajı – Stratos Restoranı

  Bu da manzarası…

  Limenas Plajı - Stratos Restoranı tesisleri

  Limenas Plajı – Stratos Restoranı tesisleri

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Glifoneri Koyu

  Limenas’dan 15-20 dakika mesafedeki Glifoneri Koyu en beğendiğimiz koylardan biri oldu. Sığ başlayan denizi, berrak kristal gibi suyu, yemyeşil doğası ile hemen sevdik burayı. Çok da şirin bir restoranı var, zaten buraya gelirken yolda reklamı da vardı.

  Glifoneri Koyu

  Glifoneri Koyu

  Yemekleri lezzetliydi. Burada yemek yediğinizde sahildeki şezlong ve şemsiyelere ücret ödemiyorsunuz. Araba parkedecek yeri de var bolca. E daha ne olsun, değil mi 🙂

  Tavern Glifoneri - Glifoneri Koyu

  Tavern Glifoneri – Glifoneri Koyu

  Glifoneri Koyu

  Glifoneri Koyu

  Glifoneri Koyu

  Glifoneri Koyu

  Glifoneri Koyu

  Glifoneri Koyu

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Skala Pachis

  Bu sahil şeridini takip edince biraz sonra Skala Pachis geliyor. Uzuncana bir sahil şeridi var. Çok da güzel yemekleri olan bir restoranı da mevcut. Denizi çok berrak hemen hemen adanın her yerinde olduğu gibi.

  Skala Pachis

  Skala Pachis

  Skala Pachis

  Skala Pachis

  Skala Pachis

  Skala Pachis

  Biraz ileride Skala Rachoni var. Internette okuduğum bazı yerlerde methini duymuştum ama bize pek özel gelmedi burası. Birkaç fotoğraf çekip ayrıldık.

  Skala Rachoni

  Skala Rachoni

  Gerçi kıyıda küçük şirin oteller vardı…

  Skala Rachoni Hotel

  Skala Rachoni Hotel

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Makryammos Koyu

  Kuzeydeki denizlerle başlamış ve batıya doğru gitmiştik. Şimdi doğu sahiline doğru ilerleyelim ve  Limenas’ın 10 dakika kadar uzağındaki Makryammos Koyu‘na geçelim. Burası aslında Makryammos Bungalows adındaki bir tatil köyünün olduğu bir yer. Odalar 175-200 Euro civarı. Ama sadece denize gireceğim derseniz kişi başı 3 Euro vererek tesise girebiliyorsunuz, biz öyle yaptık 🙂 İyi ki de yapmışız, nefis bir koy. Hemen favorilerimiz arasına girdi. Bir tarafta yemyeşil bir doğa, diğer tarafta mermer taşlarla süslenmiş bir kıyı, sığ başlayan, ılık ve berrak bir deniz. Kıyıdan az uzakta şirin küçük bir adacık. Herşey çok güzeldi. Çok az dalga vardı ama süperdi su…

  Bu tatil köyünün içinden bir görünüm…

  Makryammos Koyu

  Makryammos Koyu

  Bu da sahili…

  Makryammos Plajı

  Makryammos Plajı

  Makryammos Koyu

  Makryammos Koyu

  Makryammos Koyu

  Makryammos Koyu

  Makryammos Koyu

  Makryammos Koyu

  Makryammos Koyu

  Makryammos Koyu

  Makryammos Koyu

  Makryammos Koyu

  Makryammos Koyu

  Makryammos Koyu

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Saliara (Marble Beach)

  Makryammos’a yine yaklaşık 20 dakika mesafede çok çok ünlü bir yer var: Saliara yani Marble Beach. Neredeyse her okuduğum Thassos yazısında burayı methetmişlerdi. Ama uyarı da vardı yolu çok kötü diye. Evet bakın bu kısmı doğru çıktı, yolu gerçekten çok kötüydü. Takır tukur sallana sallana o çukur senin, bu  çukur benim diye ilerlediğiniz yaklaşık 20 dakikalık eziyetli bir toprak yolu vardı. Bu sahilden mermer çıktığı için kumu bembeyaz, denizi başka bir mavi gibi bir dolu övgü okumuştuk. O yüzden o eziyetli yolu göze aldık. Bir de arabamız siyah. Oldu mu o saatten sonra kahverengi gri arası toz yumağı bir şey garibim 🙁 Zaten adada arabalar ikiye ayrılıyor: “Marble Beach’e gitmiş olanlar” ve “Marble Beach’e henüz gitmemiş olanlar” – aradaki farkı adaya giderseniz siz de kendiniz gözlemleyeceksiniz. Neyse gelelim Marble Beach nasıldı ona. Vallahi tepeden bakınca rengi güzel hakikaten…

  Saliara (Marble Beach)

  Saliara (Marble Beach)

  Saliara (Marble Beach)

  Saliara (Marble Beach)

  Kaputaş’ı bilir misiniz bilmem ama o da tepeden bakınca rengi nefis görünen bir denizdir ama içine girince ikinci adımda derinleşir ve de neredeyse çoğu zaman feci dalgalıdır. İşte burası da öyle bir deniz. Sakin olduğu zamanı mutlaka şahane olur ama biz gittiğimizde dalgalardan denize girmek ve de denizden çıkmak en az üç beş kere düşmeden mümkün olmuyordu. Herkes dalgalarla savaşıyordu. Ben zaten hemen derinleşen deniz sevmem, bir de bu dalgaların adamı dövme durumu iyice sinirimizi bozdu, o yüzden denizde az birşey kalıp, yolun bunaltıcı sıcağından sonra şöyle bir serinledikten sonra üç beş fotoğraf çekip o feci yoldan bir 20 dakikalık eziyet daha çekerek buradan kaçtık.

  İşte o dalgalar…

  Saliara (Marble Beach)

  Saliara (Marble Beach)

  Saliara (Marble Beach)

  Saliara (Marble Beach)

  Evet rengi güzeldi ama tadını çıkaramadık maalesef 🙁

  Ağustos 2015 tarihli ekleme: Okuyucularımızdan bu sene adaya gidenlerden haber geldi, artık Marble Beach’e giden yolu yapmışlar, bizim gibi eziyet çekmeden gidebilirsiniz eğer arzu ederseniz. 

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Golden Beach

  Buradan biraz ileride Golden Beach var. Yine heryerde okuduğumuz bu pek methedilen yer bizim adadaki ikinci hayal kırıklığımız oldu. Yine sorun dalgaların fazlalığı idi. Golden Beach’in başındaki Chrisi Ammouda plajındaki dalgalardan sıkılıp oradan ayrılınca plajın sonundaki Skala Potamia‘ya da bir bakalım dedik, ama maalesef aynı dalgalı deniz orada da devam ediyordu.

  Golden Beach

  Golden Beach

  Golden Beach

  Golden Beach

  Gelmişken buradaki çok çekici  gözüken beach barda biraz oturalım bari dedik ve nefis köfteler ile buz gibi biralar moralimizi biraz da olsa yerine getirdi 🙂

  Golden Beach'de köfte-bira keyfi...

  Golden Beach’de köfte-bira keyfi…

  Golden Beach Tesislerinden biri

  Golden Beach Tesislerinden biri

  Golden Beach Tesislerinden biri

  Golden Beach Tesislerinden biri

  Kimbilir belki de rüzgarsız bir günde daha güzeldir burası ama genellikle rüzgarlıymış bu bölge, ve o yüzden de sörfçülerin ilk tercihiymiş. Uzaktan bakınca oldukça uzun bir sahil şeridi  var Golden Beach’in.

  Golden Beach

  Golden Beach

  Golden Beach’den sonra adanın güneyine doğru inmeye devam ederseniz, önce Kinyra, ondan sonra da Paradise Beach‘e ulaşırsınız. Biz Kinyra’ya tepeden bakıp, birkaç fotoğraf çektik sadece. Oldukça güzel görünüyordu deniz…

  Kinyra Koyu

  Kinyra Koyu

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Paradise Beach

  Paradise Beach‘i anlatmaya ise kelimeler yetmez, gerçekten adı gibi cennetten bir köşeydi sanki… Yemyeşil koskocaman bir koy, ılık  ve sığ bir deniz ve hafif, insanı pek rahatsız etmeyen bir dalga. (Bu arada anlaşılan o ki adanın sağ tarafı yani doğusu dalgalı olmaya pek fazla meyilli – ancak koyun durumu, ne kadar korunaklı olduğu gibi etkenler dalga şiddetini değiştiriyor). Paradise Beach’de arabanızı koyacak bol bol yer var aşağıda, o yüzden pekçok kişinin bilmeden yaptığı gibi arabanızı yukarı koyup aşağıya yürüyerek inmeye kalkmayın bence. Sahilde şemsiyeler, şezlonglar, yeme-içme ihtiyacınız karşılayacak ufak bir tesis de mevcut. İşte tepeden Paradise Beach’e ilk bakış…

  Paradise Beach

  Paradise Beach

  Yemyeşil bir koyda, çam ormanlarının arasında masmavi berrak bir deniz…

  Paradise Beach

  Paradise Beach

  Paradise Beach

  Paradise Beach

  Paradise Beach

  Paradise Beach

  Paradise Beach

  Paradise Beach

  Başlangıcında epey bir mesafe boyunca sığ olan denizin içinde çeşit çeşit oyunlar oynuyordu herkes…

  Paradise Beach

  Paradise Beach

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Aliki Koyu

  Veeee daha da güneye indikçe geliyoruz adanın en güzel koylarından bir başkasına: Aliki Koyu. Burası nefis bir yer. Hem manzara harika, hem deniz olağanüstü güzel, hem de bir dolu restoran seçeneği var.

  Bu tepeden görünüşü. Deniz sakin ve çarşaf gibi…

  Aliki Koyu

  Aliki Koyu

  Aliki Koyu

  Aliki Koyu

  Bunlar da bizim  Aliki’ye ilk gidişimizde yemek yediğimiz restorandan koy manzaraları…

  Aliki Koyu

  Aliki Koyu

  Aliki Koyu

  Aliki Koyu

  Yemek yediğimiz yer denizden bakınca şuydu…

  Aliki Koyu'nda bir restoran

  Aliki Koyu’nda bir restoran

  Yemekler süper değildi ama manzara herşeye değdi… Kıyıda bir dolu restoran daha var, yani seçenek bol.

  Aliki Koyu

  Aliki Koyu

  Biz Aliki’ye ikinci gidişimizde burayı tercih ettik.

  Aliki Koyu'nda bir restoran

  Aliki Koyu’nda bir restoran

  Bu da Beutiful Alice restoranından Aliki koyuna bakış…

  Aliki Koyu

  Aliki Koyu

  Çok tatlı bir aile işletiyor burayı. Küçük kızları Türkçe de konuşuyor. Çok ama çok sevimli ve samimi davranıyor herkes. Yemeklere gelince köfte hariç diğerleri iyiydi, köfteyi bir tek burada beğenmedim…

  Aliki’nin denizi nefisti, insan yüzmeye doyamıyor burada.

  Aliki Koyu

  Aliki Koyu

  Aliki Koyu

  Aliki Koyu

  Aliki Koyu

  Aliki Koyu

  Şu berraklığa bakın…

  Aliki Koyunun berrak denizi

  Aliki Koyunun berrak denizi

  Bu koy mutlaka gidin diyeceklerimin başında geliyor…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Livadi ve  Giola

  Aliki’den aşağıya doğru az bir yol katedince karşınıza çıkacak olan Livadi ise onca methini duyduğumuz için o kötü toprak yolunu göze aldığımız ve bizi hayal kırıklığına uğratan üçüncü ve son yer oldu tatil hikayemizde 🙁 Bu sefer dalgalardan değil ama taşlı girişinden dolayı. Zaten beyaz bir yürüme yolu yapmışlar o taşlı yerden yürümeyin diye. Güzel manzarasına ve 3-5 dakika kadar geldiğimiz kötü yola rağmen burada hiç kalmadan gerisin geri döndük 🙁

  Livadi

  Livadi

  Livadi

  Livadi

  Bu arada tepede Livadi Koyu’na bakan ve nefis manzara sunan bir manastır var. Archangel Michael Manastırı adanın en ünlü ve en büyük manastırı. Burayı ziyaret ederken erkeklerin pantolon, kadınların da uzun etek giyip, omuzlarını kapamaları gerekiyormuş. Eğer kıyafetiniz uygun değilse, girişte erkeklere temiz pijama altı gibi bir şey, bayanlara etek ve şal veriyorlarmış, çıkışta kirliye atıyormuşsunuz. Biz gidemedik ama benim çok sevgili gezgin arkadaşım Dilek Hamutçu Baykal bu güzel manastırı ve oradan Livadi Koyu’nun şahane manzarasını sizin için fotoğrafladı…

  Archangel Michael Manastırı'ndan Livadi Koyu manzarası

  Archangel Michael Manastırı’ndan Livadi Koyu manzarası

  Monastery of Archangel Michael

  Monastery of Archangel Michael

  Bu da girişte verilen pijama altı ile Emre Baykal’ın manastır hatırası pozu 🙂

  Monastery of Archangel Michael'ın terasında...

  Monastery of Archangel Michael’ın terasında…

  Livadi Koyu’ndan güneye doğru inerken, yol üzerinde Giola denilen kayalar arasında denizin oluşturduğu doğal bir havuz var. Ana yoldan sonra araba ile gidilemeyen ve yürümeyi gerektiren bir yol var oraya ulaşmak için. Güneşin altında yürüyüp o zahmeti çekmek, o günkü yorgun halimizle gözümüzde çok büyüdü ve o yüzden Giola havuzunu göremeden, Psili Ammos sahiline doğru yola devam ettik. Biz göze alamadık ama sevgili Dilek Hamutçu Baykal ve ailesi bu zorlu yolu aşıp, Giola’nın tadını çıkarmışlar. İşte onların fotoğrafladığı haliyle Giola…

  Giola Doğal Havuzu

  Giola Doğal Havuzu

  Giola Doğal Havuzu

  Giola Doğal Havuzu

  Giola Doğal Havuzu

  Giola Doğal Havuzu

  Giola Doğal Havuzu

  Giola Doğal Havuzu

  Bu keyfi görünce pişman olduk doğrusu… Demek ki bir sonraki sefere mutlaka gidilecek buraya 🙂

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Psili Ammos

  Benim için Thassos’daki en güzel koylardan biri de güney sahilindeki Psili Ammos oldu.  Burası favorilerimden biri çünkü denizin rengi nefisti ve suyu çok serin değildi, ayrıca berrak, kristal gibi süper bir denizdi. Gördüğünüz gibi hiç dalga da yoktu 🙂

  Psili Ammos

  Psili Ammos

  Psili Ammos

  Psili Ammos

  Psili Ammos

  Psili Ammos

  Psili Ammos

  Psili Ammos

  Plajda şezlong ve şemsiyeler var, ve ilerideki Psili Ammos restoranının üzerinde bir de pansiyon olarak kiralanan odalar yapmışlar. İlgili kişiyi aradık bulduk, ismi Yorgos. Odaların tuvaleti banyosu herşeyi var dedi, günlüğü 40 Euroymuş.

  Telefonlarını aldık belki bir sonraki sefer burada kalırız diye. Tel: 2593052880, mail ile iletişim kurmak için ise adresleri şöyle: info@psiliammos.com

   Psili Ammos - Psili Hotel

  Psili Ammos – Psili Hotel

  Sahildeki restoranda müzik sesi hiç bitmiyor, kalmayı düşünürseniz buranın biraz gürültülü olacağı aklınızda olsun 🙂 Aslında tepede yukarıda da “Rooms to let” yazan birkaç yer daha vardı, onlar da ekonomik seçenekler olabilir bu güzel denize yakın olmak için…

   Psili Ammos - Psili Hotel /Restoran

  Psili Ammos – Psili Hotel /Restoran

   Psili Ammos - Psili Hotel /Restoran

  Psili Ammos – Psili Hotel /Restoran

   Psili Ammos - Psili Hotel

  Psili Ammos – Psili Hotel

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Skala Marion

  Adanın doğu tarafından güneye indik şimdiye kadar. Adanın batı tarafından güneye inerseniz yarı yolda göreceğiniz güzel bir yer var: Skala Marion. Merkezindeki denize girmeye değmez ama çok şirin ve manzarası enfes bir restoran var burada Alfas diye, o tavsiye olunur.

  Skala Marion

  Skala Marion

  Skala Marion

  Skala Marion

  Biz restoranınız çok güzelmiş, resmini çekebilir miyiz deyince, adam “ben de sizi çekeyim mi burada” dedi, çok tatlıydı. Biz de mutlu mutlu “olur tabii” dedik 🙂

  Skala Marion

  Skala Marion

  Bu arada adama sorularımızı da sorduk. Skala Marion diye güzel bir koy resmi görmüştük, orası burası değil, nerede acaba deyince öğrendik ki arka arkaya 3 koy varmış burada ve bizim aradığımız yer üçüncüsüymüş ve restoran sahibinin de söylediğine göre en güzeliymiş. Kendisine teşekkür edip ayrıldık oradan ve 5 dakika içinde bahsettiği o güzel koyu bulduk. Yine çok güzel bir denizdi, zaten fotoğraflar da bunu anlatıyor olsa gerek. Park yeri vardı ama tuvalet yoktu. Yukarıdaki restorandan birşeyler alınca şezlong ve şemsiyeler ücretsizdi.

  Skala Marion

  Skala Marion

  Skala Marion

  Skala Marion

  Skala Marion

  Skala Marion

  Skala Marion

  Skala Marion


  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Limenaria

  Skala Marion’dan devam edip batı sahilini takip ederek adanın güneyine doğru iniyoruz ve nefis bir tatil beldesi var karşımızda: Limenaria. Denizi çok özel değildi ama ben Limenaria’yı çok çok sevdim. Nefis bir sahil şeridi var. Capcanlı, çok tatlı bir yer.

  Limenaria Plajı

  Limenaria Plajı

  Limenaria Limanı

  Limenaria Limanı

  Limenaria Limanı

  Limenaria Limanı

  Yol boyunca rengarenk kafe-barlar ve restoranlar, palmiye ağaçları gölgesinde içeceklerini yudumlayan insanlar  ve herbirinden yükselen müzik sesleri… Eğlenceli bir yer Limenaria.

  Limenaria kafe-bar ve restoranlar

  Limenaria kafe-bar ve restoranlar

  Limenaria kafe-bar ve restoranlar

  Limenaria kafe-bar ve restoranlar

  Limenaria romantizmi :)

  Limenaria romantizmi 🙂

  Limenaria kafe-bar ve restoranlar

  Limenaria kafe-bar ve restoranlar

  Restoran ve kafeler hem yol kenarında hem deniz kenarında şehir boyunca uzanıyor.

  Limenaria kafe-bar ve restoranlar

  Limenaria kafe-bar ve restoranlar

  Limenaria Sahili

  Limenaria Sahili

  Restoranlar da, kafe ve barlar da pek güzel süslenmiş, çok zevkliydi hepsi. İnsan hangisini seçeceğini şaşırıyor.

  Limenaria sahilindeki şirin restoranlar

  Limenaria sahilindeki şirin restoranlar

  Yine güzel bir restoran - Limenaria

  Yine güzel bir restoran – Limenaria

  Limenaria sahilindeki şirin restoranlar

  Limenaria sahilindeki şirin restoranlar

  Biz bu yeşil masalı olan yeri seçtik – aslında masalar ve çiçeklerdi beni ilk tavlayan – ve de hoşgeldiniz yazısının çekiciliği… ama çok doğru ve güzel bir seçim yapmışız, yemekler nefisti, herkes son derece güleryüzlü ve ilgili idi, biz çok memnun kaldık.

  Limenaria sahilindeki şirin restoranlar

  Limenaria sahilindeki şirin restoranlar

  Limenaria sahilindeki şirin restoranlar

  Limenaria sahilindeki şirin restoranlar

  Restaurant Palataki Limenaria

  Restaurant Palataki Limenaria

  Restaurant Palataki Limenaria

  Restaurant Palataki Limenaria

  Yemek beklerken seyrettiğimiz manzara açlığımızı unutturdu…

  Restaurant Palataki Limenaria

  Restaurant Palataki Limenaria

  İşte bunlar da yediklerimizden birkaçı…

  Bu karışık deniz ürünleri tabağımız…

  Restaurant Palataki'de yediğimiz yemekler - Limenaria

  Restaurant Palataki’de yediğimiz yemekler – Limenaria

  Bu nefis musakka…

  Restaurant Palataki'de yediğimiz yemekler - Limenaria

  Restaurant Palataki’de yediğimiz yemekler – Limenaria

  Ismarlamaktan vazgeçemediğimiz patlıcan salatamız…

  Restaurant Palataki'de yediğimiz yemekler - Limenaria

  Restaurant Palataki’de yediğimiz yemekler – Limenaria

  Benim kızarmış dil balığım…

  Restaurant Palataki'de yediğimiz yemekler - Limenaria

  Restaurant Palataki’de yediğimiz yemekler – Limenaria

  Bu güzel ve romantik ortamı siz de yaşamak isterseniz buranın adı Restaurant Palataki. Telefonları 25930 53253

  Sahibi çok tatlı bir bayan, adı Alexandra. Restoranın tam yeri de şöyle:

  Restaurant Palataki - Limenaria

  Restaurant Palataki – Limenaria

  Tabii ki biralarımız, ardından gelen tatlı ve meyve derken kalkıp biraz yürüyüş yapıp bunları eritmek şart oldu. Bu güzel akşam için teşekkürlerimizi yapıp ayrıldık ve gece geç saatlere kadar açık olan çarşıya daldık…

  Limenaria çarşı

  Limenaria çarşı

  Sonra sahil boyunca fotoğraf çekerek yürüyüşümüze devam ettik. Gece iyice çöktükçe manzara ayrı bir güzelleşti. Suyun üzerinde yansıyan ışıkların renklerinin güzelliğini unutamam…

  Limenaria gece vakti...

  Limenaria gece vakti…

  Limenaria

  Limenaria

  Saat 11 filandı ve sahilde bir restoranda halen yemeklerine devam eden keyiflerine son verememiş olanlar vardı…

  Limenaria gece keyfi...

  Limenaria gece keyfi…

  Hem yürüyüş, hem alışveriş derken yorulduk ve bu sevimli ve romantik barda biraz keyif yapıp, dinlendik ve sonra da bizi bekleyen arabamıza binip, otelimize doğru yola koyulduk.

  Limenaria gece romantizmi :)

  Limenaria gece romantizmi 🙂

  Limenaria, bence denizine girmeseniz de akşamüzeri mutlaka gidin, şöyle bir dolaşın, bir akşam yemeği keyfi mutlaka yapın diyeceğim bir yer…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Pefkari

  Batı sahilinden aşağı inerken Limenaria’dan sonra Pefkari çıkacak karşınıza. Buranın da denizi bence çok özel değil, hatta taşlı biraz. O yüzden denizine girmeyi tercih etmedik. Biz Potos’a gidiyorduk ve burası yol üzerindeydi. Bir de Hotel Akti’nin çok şirin bir restoranı olduğunu duymuştuk. Haydi öğle yemeği molamızı burada verelim dedik ve Akti Hotel’in restoranında lezzetli ev yemekleri yedik… Garson çok sevimli ve sıcakkanlı, hizmet hızlı, yemekler aynı bizim pişirdiğimiz lezzette 🙂

  Pefkari Akti Restoran

  Pefkari Akti Restoran

  Pefkari Plajı

  Pefkari Plajı

  Denizini girecek kadar beğenmesek de kumsal kenarında deniz manzaralı yemek güzel geldi…

  Pefkari Akti Restoran

  Pefkari Akti Restoran

  Pefkari Akti Restoran yemekleri

  Pefkari Akti Restoran yemekleri

  Pefkari Akti Restoran yemekleri

  Pefkari Akti Restoran yemekleri

  Güneydeki koyları gezerken rastladığımız Kallirachis çok özel olmayan yerlerden biriydi, bir fotoğraf çekip ayrıldık…

  Kallirachis plajı

  Kallirachis plajı

  Tripiti de çok çekmedi bizi. Biraz etrafa bakındık ve deniz kenarında üç beş fotoğraf çektik sadece…

  Tripiti plajı

  Tripiti plajı


  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Potos

  Buradan ayrılıp esas hedefimiz olan Potos’a doğru yola koyulduk. Limenaria, Pefkari ve Potos birbirini takip eden ve birbirlerine çok yakın yerler.  Aralarında 5-10 dakikalık mesafeler var. Potos’un denizi güzel ama çok özel değildi yine, ama esas sevdiğimiz o capcanlı merkezi ve sahili oldu. Çarşıda dükkanlar yine geceyarılarına kadar açık. Süper manzaralı süslü püslü kafeler, barlar ve restoranlar arasından seçim yapmak gerçekten zor.

  İşte denizi bu…

  Potos plajı

  Potos plajı

  Bu da çarşısı…

  Potos çarşı

  Potos çarşı

  Potos çarşı

  Potos çarşı

  Bunlar da sahil ve kumsal boyunca uzanan restoran-kafe-bar seçenekleri…

  Potos restoran-kafe-barlar...

  Potos restoran-kafe-barlar…

  Potos restoran-kafe-barlar...

  Potos restoran-kafe-barlar…

  Potos restoran-kafe-barlar...

  Potos restoran-kafe-barlar…

  Potos restoran-kafe-barlar...

  Potos restoran-kafe-barlar…

  Keşke vakit olsa da her gece birinde otursak ama burada sadece bir gecemiz vardı ve biz de burayı seçtik.

  Potos restoran-kafe-barlar...

  Potos restoran-kafe-barlar…

  Potos plajında günbatımı

  Potos plajında günbatımı

  Çok tatlı bir karı-koca işletiyorlar burayı. Bizi mutlu etmek için ellerinden geleni yaptılar. Adamın Türkiye’de bir dolu arkadaşı varmış, onlardan “like brother” diye bahsetti, pek hoşumuza gitti. Zaten ortam güzel, insanlar güzel – üstüne bir de tadına doyulmayan harika yemekler geldi ve keyfimize diyecek yoktu o akşam. İşte o yemekten kareler…

  Potos plajında günbatımı manzarası eşliğinde yemek keyfi

  Potos plajında günbatımı manzarası eşliğinde yemek keyfi

  Nefis bir günbatımı seyrettik kumsal kenarındaki bu güzel restoranda…

  Bunlar da yediklerimizden birkaçı… hepsi çok ama çok güzeldi…

  Potos'da Yunan yemekleri keyfi

  Potos’da Yunan yemekleri keyfi

  Potos'da Yunan yemekleri keyfi

  Potos’da Yunan yemekleri keyfi

  Potos'da Yunan yemekleri keyfi

  Potos’da Yunan yemekleri keyfi

  Ben buna bayıldım. Kaşar peynirine sarılmış jambonu kızartmışlar, inanılmaz lezizdi.

  Potos'da Yunan yemekleri keyfi

  Potos’da Yunan yemekleri keyfi

  Köfte de yine süperdi, çocukken rosto satılırdı bizim marketlerde – şöyle hafif baharatlı. Onları anımsattı bana tadı.

  Potos'da Yunan yemekleri keyfi

  Potos’da Yunan yemekleri keyfi

  Yaprak sarma da başarılıydı… Buz gibi biralar da vazgeçilmezimiz…

  Potos'da Yunan yemekleri keyfi

  Potos’da Yunan yemekleri keyfi

  Bu güzel restorandan, insanlarla sarılıp öpüşerek kırk yıllık dost gibi ayrıldık. Adadaki güzel anılarımıza bir yenisini ekleyip çarşıyı gezmek üzere yola koyulduk. Restoranın adını bir daha koyayım buraya, Potos’a giderseniz mutlaka uğrayın 🙂

  Potos'daki Yunan Restoranımız

  Potos’daki Yunan Restoranımız

  Bu da sevimli kartları…

  Potos'daki Yunan Restoranımız

  Potos’daki Yunan Restoranımız

  Bir okuyucumuzun yorumlar kısmında bizi bilgilendirdiğine göre Latin harfli hali ve okunuşu AKROGİALİ…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Son söz

  Bence adada üç tane merkez var gidip görmeye veya kalmaya değer, onlar da Limenas, Limenaria ve Potos. O yüzden Potos için de, Limenaria için söylediğim şeyin aynısını söyleyeceğim. Süper bir deniz yok ama süper tatlı, canlı ve kalınası ama kalınmazsa bile mutlaka gezilesi bir yer. O yüzden kalmasanız da, denizine girmeseniz de mutlaka bir akşamüzeri uğrayıp, gün batımını kumsaldaki bir restoranda yemek yerken seyredin ve o tatlı huzuru hissedin derim ben Potos’da…

  İşte böyle… Biz Thassos Adasını çok sevdik, huzur bulduğumuz bir tatil oldu. Herkese tavsiye ederiz. Hem eğer İstanbul’da veya Marmara Bölgesinde oturuyorsanız “Atla arabana, haydi yurtdışına” durumu da oldukça çekici…

  Son olarak eğer özetleyecek olursam bence adanın “en” leri şöyle…

  “En güzel yemekler”

  1. Köfte

  2. Musakka

  3. Patlıcan salata, yaprak sarma, kalamar ve tzatziki gibi tüm mezeler

  “En güzel restoranlar”

  1. Limenas’da Simi ve Mythos

  2. Limenaria’da Restaurant Palataki

  3. Potos’daki sevgili Thomas ve Helen’in yeri: Akrogiali Restoranı

  “En güzel plaj ve koylar”

  1. Aliki

  2. Paradise Beach

  3. Psili Ammos

  4. Glifoneri

  5. Makryammos

  “En hayal kırıklığı yaşatan plajlar”

  1. Saliara – Marble Beach

  2. Golden Beach

  3. Livadi

  “En güzel – en gezilip görülesi şehirler”

  1. Limenaria

  2. Potos

  3. Limenas

  Haydi bakalım o zaman, adalar yolcusu kalmasın 🙂

   Dilek Vidana Tavaşoğlu

  THASSOS ADASI OTELLERİ

  THASSOS ADASI OTELLERİ

  THASSOS ADASI’NDA NEREDE KALINIR?

  Thassos Adası’ndaki konaklama seçenekleri için online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu