"Şimdi değilse, ne zaman?"

Montrö, sen bu kadar güzel miydin?

  Dağ ve göl… Huzurun tanımı sanki…

  “Leman Gölü”, yani nam-ı diğer “Cenevre Gölü” çevresindeki tatilimizin Montrö şehrinde geçen kısmı beni en mutlu eden zamanlarıydı. Montrö tarihimizde önemli bir yeri olan ve kafamıza Montrö Anlaşması ile kazınmış şehir… Tarihe dönüp hatırlayacak olursak, bu şehirde 20 Temmuz 1936 yılında imzalan Montrö anlaşması ile Türkiye Lozan anlaşmasının getirdiği boğazlardan geçiş hakları ile ilgili kısıtlamalardan kurtulmuş ve boğazlar üzerinde tam egemenlik kazanmıştı. İşte Montrö şehri kafamda bu anlaşma ile özdeşleşmiş olduğundan mı nedir, sıkıcı ve ciddi bir yer beklentisi içindeydim gitmeden önce ama yine de tarihimizde bu kadar önemli bir yer tutan bu şehri görmek istiyordum. Montrö, bu gezide beni en çok şaşırtan yer oldu – inanılmaz güzel bir yermiş meğer. Doğal güzelliği anlatılır gibi değil. Başı dumanlı dağların çevrelediği gölün kenarındaki bu sevimli şehir tam bir huzur cenneti. Binaları, caddeleri ise bana Monako’yu anımsattı biraz, yani havalı ve şık bir yer aynı zamanda burası.

  Montrö şehrine girmeden biraz önce gördüğümüz bu manzara şehrin ne kadar güzel olacağının bir müjdecisi gibiydi sanki…

  2

  Montrö

  Burası Château de Chillon. İsviçre’nin en önemli şatolarından biri sayılıyor. 13. yüzyıla ait bu şato Montrö şehrinin 3 km dışında.

  DSC_0867

  Montrö

  Bir zamanlar Savoy düklerinin malikanesi olan bu şato daha sonra hapishane olarak da kullanılmış. Bu şato ayrıca İngiliz şair Lord Byron’a, Cenevreli bir rahip ve politikacı olan François de Bonivard’ın mahkumiyeti ile ilgili olarak yazdığı “The Prisoner of Chillon” (Chillon Mahkumu) şiiri için ilham kaynağı olmuş.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Montrö şehrinin modern kısmı göl kenarında, eski ve tarihi bölgesi ise yokuş yukarı çıkınca şehrin üst taraflarında yer alıyor. Göl kenarında yaklaşık 2 km boyunca muhteşem manzaralar eşliğinde yürümenin verdiği huzur ve mutluluk  anlatılır gibi değil. O kadar güzel yeşillendirilmiş ki, çiçekler ve ağaçlar eşliğinde yürürken Cenevre Gölü’nü, arkada eteklerine kadar inen bulutların mistik bir hava kattığı Alp dağlarını, dağların tepelerindeki karları, kenarda yüzen ördek ve kuğuları seyrederek bir başka aleme gidiyorsunuz. Bir de gölde yolcu taşıyan muhteşem şirinlikte bir vapur var ki, o da ayrı bir hoşluk katıyor bu manzaraya.  Ben zaman dursun istedim bu şehirde – dursun ve epey bir süre bu ortamın içinde kaybolayım istedim. İşte göl kenarı yürüyüşümüzden bize hatıra kalan kareler…

  Montrö

  Montrö

  Montrö

  Montrö

  Montrö

  Montrö

  Montrö

  Montrö

  Montrö

  Montrö

  DSC_0080

  DSC_0051

  Göl kenarındaki yol boyunca oturup birşeyler içip yenilebilecek kafe ve restoranlar var.

  Montrö

  Göl kenarında muhteşem manzaralı Eden Hotel’inin bahçesinde yaptığımız kahve keyfinin tadı hala damağımda…

  Montrö

  Montrö

  Montrö

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3 4 5 6 7

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu