"Şimdi değilse, ne zaman?"

Yeryüzündeki cennet: Mayorka

  Mayorka Adası’nda bir deniz tatili…

  Mayorka şu dünyada gördüğüm en güzel yerlerden biri. Kristal kadar berrak denizi, eşsiz güzellikteki romantik koyları ve tarihin izlerini taşıyan muhteşem ortaçağ kasabalarına bir de İspanyol yemekleriyle içkilerinin dayanılmaz çekiciliğini ekleyecek olursak, işte benim yeryüzündeki cennetim…

  Mayorka Adası

  Mayorka Adası’nın denizi

  Mayorka Adası

  Mayorka Adası’nın denizi

  Mayorka Adası

  Mayorka Adası’nın denizi

  Mayorka Adası

  Mayorka Adası’nın denizi

  Mayorka Adası

  Başkent: Palma de Mallorca

  Palma de Mallorca

  Başkent: Palma de Mallorca

  Bilindiği üzere İspanya eyalet sistemiyle yönetiliyor ve Balear Takım Adaları da bu eyaletlerden biri. Başkenti ise bu takım adaların en büyüğü olan Mayorka Adasındaki Palma şehri. Adanın genel mimarisinde Arap-Endülüs etkisi görülüyor. Alman ve İngiliz turistlerin yoğun olarak tercih ettiği bu ada,  ünlülerin de uğrak yeri. Michael Douglas gibi burada ev sahibi olmayı tercih etmiş birçok sanatçı da var.

  Adanın mevsimi sanki İstanbul’unki gibi, yani burada yaz aylarında hava nasılsa, orada da öyle. Bizim güneyimizdeki, mesela Antalya’daki buram buram sıcak ve nemden eser yok yani. Temmuz ve Ağustos ayları Mayorka’da deniz tatili için mükemmel oluyor.

  Gelelim biz nasıl gittik, neler yaptık onları anlatmaya ve bu keyfi sizlerle paylaşmaya.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Adaya ulaşım

  Biz İstanbul’dan Barselona’ya gidiş, Madrid’den dönüş şeklinde bilet aldık. Niyetimiz giderken Barselona’yı görmek, sonra Mayorka Adası’na geçip deniz tatilimizi yapmak, dönerken de Madrid’e gidip, orayı da  gezip görmekti. Süper bir fikirmiş, inanılmaz bir tatil oldu. Gerçi şaşkın İspanyollar bizim oradan oraya gitme trafiğimize ayak uyduramayıp adadan Madrid’e giderken bavullarımızı kaybettiler, ama neyse ki hemen ertesi gün bulundu da, İspanya’dan yeni bir gardrob eşya almak zorunda kalmadan döndük :)

  Buradan İspanya’ya en iyisi THY ile gitmek. Barselona-Mayorka arası Iberia veya Vueling Havayolları tercih edilebilir, Madrid’den adaya sadece Iberia gidiyor. Spanair bizim bavullarımızı kaybedince o kadar ah etmişim ki iflas edip kapandı şirket, artık Spanair yok!

  20140819_165136

  Palma de Mallorca Havaalanı – Palmiyeleri görmeye buradan başlıyorsunuz…

  Adaya feribot ile gitmek isterseniz Acciona Trasmediterranea, Balleria ve Direct Ferries İspanya’dan adaya ulaşım sağlayan en bilinen feribot şirketleri.

  Adada ulaşım

  Adada arabayla gezmek belki en konforlusu ama otobüsle ulaşım da oldukça rahat. Otogar Palma şehrinin merkezindeki Plaza de Espana denilen meydanda ve yerin altında. Üstünü park yapmışlar. Yemyeşil olan bu alanın altının otogar olduğunu görünce çevreci olmak böyle bir şey herhalde diye düşündük. Her yere otobüs bu meydandan kalkıyor.

  otogar

  Palma Otogar

  Eğer Palma plajına gidecekseniz ve bizim gibi yat limanının orada (Paseo Maritimo üzerinde) bir otelde kalıyorsanız, önce otelin karşısındaki duraktan geçen otobüsle Plaza de Espana’ya gidip, oradan tekrar Palma plajına giden otobüse binmeniz gerekiyor.

  Havaalanından yat limanı (Paseo Maritimo) tarafına gidecekseniz,  1 veya 41 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz.  Biletler otobüsün içinde şöförden alınabiliyor.

  Paseo Maritimo’dan pekçok yere gitmek için, veya Palma’nın alışveriş merkezine gidip gezmek için Plaza de Espana’ya gidilmesi lazım.  Yine  1 veya 41 numaralı otobüsleri kullanarak buraya gidebilirsiniz.

  Plaza de Espana ve Katedralin arası için 24 nolu otobüse binebilirsiniz.

  Palma plajı (Playa de Palma) için,  Plaza de Espana’dan otogarın karşısındaki duraklardan 15 veya 25 numaralı otobüse binmeniz lazım. Playa de Palma’nın başı Can Pastilla,  en sonu ise El Arenal.

  Diğer otobüs rotaları için şu adreslere bakabilirsiniz:

  http://www.emtpalma.es/EMTPalma/Front/listadolineas.en.svr

  http://www.tib.org/en/web/ctm/autobus/seccio/100

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Konaklama

  Adada otel seçenekleri çok. Başkent Palma’da kalıp, her gün başka bir koya da gidebilirsiniz, güzel bir koy seçip oradaki bir otelde de kalabilirsiniz.

  Palma’da Paseo Maritimo dedikleri yat limanı boyunca pek çok şık otel var.  Şehrin merkezindeki oteller ise daha hesaplı bütçeler için uygun. Biz Palma’yı çok sevdik, o yüzden herhangi bir koyda tatilimizi geçirmek yerine, Palma yat limanındaki otellerden birinde kalıp, her gece bu güzel şehrin tadını çıkarmayı tercih ettik. Her gün bir başka kasabaya veya değişik bir koya gidip, akşama doğru tekrar Palma’daki otelimize dönmek bizi mutlu etti.

  Tam denize girilecek yerde olsun otelim, alayım plaj çantamı koluma, ineyim plaja derseniz, hemen başkentteki Playa de Palma sahilindeki oteller veya Magaluf, Palma Nova, Peguera, Cala d’Or, Cala Domingos, Cala Millor, Alcudia, Muro, Porto Cristo gibi güzel plaj ve koylara yakın oteller de seçenekler arasında. Ama ada oldukça büyük ve eğer başkentten uzakta bir yerde kalırsanız, en canlı ve eğlenceli yer olan Palma şehrinin keyfini çıkarmak için epey bir yolu göze almanız gerekir.

  Uzak yerlerde kalma durumunda daha ziyade kaldığınız bölgede eğlenmeye çalışmakta fayda var. Mesela Playa de Palma bölgesindeki bir otelde kalırsanız, oradaki bar ve restaurantlara takılıp bir veya iki kere Palma’nın merkezine inilebilir. Veya Magaluf’daysanız oranın eğlencesi de hiç fena değildir, daha çok oralara takılıp, yine bir  veya iki kez de Palma’ya inip orada eğlenilebilir. Ama Palma’ya mutlaka inin, olur mu :)

  Biz Mayorka’ya birden fazla kez gittik. Ama her gidişimizde Palma şehrinin yat limanına bakan keyifli bir otel seçtik, çünkü insan o manzaraya uyanınca Mayorka’nın güzelliğini fark ediyor bence. Hele gece odaya gelince o manzaraya dalıp balkonda birşeyler içmenin keyfine doyulmuyor.

  Kaldığımız ve gönülden tavsiye edebileceğim bu oteller Tryp Bellver ve Costa Azul otelleri…

  Aşağıdaki fotoğraflar Tryp Bellver otelinin 11. katından çekildi. Biz bu otelin manzarasını  çok sevdik. Belki biraz renovasyona ihtiyacı var ama yine de güzel ve konforlu bir otel. Deniz gören oda seçerseniz, hem yat limanını, hem de Palma Katedrali’ni seyredebilirsiniz. Gündüz de, gece de ayrı bir görsel şölen.

  Palma Marina ve Katedral

  Palma Marina ve Katedral

  Palma Marina

  Palma Marina

  Palma Marina

  Palma Marina

  Palma Marina ve Katedral

  Palma Marina ve Katedral

  Palma Marina

  Palma Marina

  Yat limanı manzaralı otellerden birinde kalacak olursanız en azından bir gece otelde oda servisinden yemek siparişi verip, balkonda o müthiş manzara eşliğinde yemek yemek lazım, unutulmaz bir anı bırakıyor hafızalarda. Tabii yanına Sangria şart :)

  Tryp Bellver Otelinin 11. katından Palma Marina manzarası

  Tryp Bellver Otelinin 11. katından Palma Marina manzarası

  Tryp Bellver Oteli

  Tryp Bellver Oteli (Yüksek beyaz renkli olan)

  Tryp Bellver Oteli

  Tryp Bellver Oteli’nin havuzu

  Bunlar da çok daha modern ve çooook daha güzel olan, son gidişimizde kaldığımız Costa Azul otelinden manzaralar…

  DSC_6365

  Hotel Costa Azul odası

  Hotel Costa Azul

  Hotel Costa Azul

  Hotel Costa Azul oda manzarası

  Hotel Costa Azul oda manzarası

  Hotel Costa Azul

  Hotel Costa Azul’dan yat limanı manzarası

  Hotel Costa Azul oda manzarası

  Hotel Costa Azul oda manzarası

  Hotel Costa Azul oda manzarası

  Hotel Costa Azul oda manzarası

  Hotel Costa Azul

  Tryp Bellver (solda) Hotel Costa Azul (sağda)

  Yat limanı boyunca sıra sıra oteller var görüldüğü üzere…

  Palma Yat Limanındaki oteller...

  Palma Yat Limanındaki oteller…

  Adada otel seçenekleri daha önce de dediğim gibi oldukça fazla. Elbette bütçe dostu oteller de var şehir içinde. Onların da hemen çarşıya, dükkanlara yakın olma gibi avantajları var.

  Şehir içindeki en hoş otel bence süper merkezi konumu ve tarihi binası ile Hotel Almudaina

  Hotel Almudania

  Hotel Almudania

  Hotel Almudania

  Hotel Almudania

  Siz yine de tüm Mayorka Otellerine bir bakın bence, seçenekler burada sıralanamayacak kadar çok…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Mayorka Adası’nın denizi

  Mayorka oldukça büyük bir ada ve gerçekten de hemen her köşesinde ayrı bir güzellik var. Plajlar, koylar da haliyle sayısız… Denizi nasıl diyecek olursanız kimi yerde turkuaz mavi, kimi yerde açık yeşil ama kumu beyaz olan sahillerde Maldivleri anımsatan açık mavi beyazımsı bir renkte.

  Deniz suyu her yerde çok temiz. Çoğunlukla çok berrak, cam gibi, kristal gibi bir deniz suyu var Mayorka sahillerinde. Ama Palma ve Soller plajı gibi birkaç sahilde deniz temiz olsa da pek berrak değil.

  Su her yerde gayet ılık. Bizim Antalya kadar sıcak değil deniz suyu elbet ama Bodrum denizi gibi soğuk da değil, bence tam ortada, ideal sıcaklıkta.

  Tesisi olan plajlar da var, doğal haliyle korunmuş bakir koylar da. En güzel denizlerin yakınında bazen oteller ve tesisler var, bazen de in cin top oynuyor, ne tesis var, ne tuvalet. Oralarda birkaç saat kalıp, yakın bir beldenin içine giderek yemek vs molası vermek gerekiyor.

  Mayorka’da tek bir yerde kalıp sadece orada denize girerseniz yazık edersiniz. Her yerin tadı o kadar ayrı ki, mutlaka birkaç koy dolaşmakta fayda var.

  Bence “Mayorka’nın en güzel koy ve plajları” yazımıza bir bakın, sonra da adaya yolunuz düşerse en beğendiklerinize gidersiniz. Sizin için adanın dört bir yanındaki en güzel koy ve plajları bol bol fotoğraf ve bilgiler eşliğinde Mayorka Plaj Rehberimizde topladık. Yazıya gitmek için fotoğrafı tıklayabilirsiniz.

  Mayorka Adası’nın en güzel koy ve plajları

  Mayorka Plaj Rehberi

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Başkent Palma’yı tanıyalım…

  Mayorka’nın başkenti Palma de Mallorca gerçekten gezip görülmeye değer bir yer. Önce tarihi eserler ile başlayalım…

  Kale, saray ve katedral

  Palma’ya gidildiğinde, önce bu güzel başkentin batısındaki Bellver Kalesi‘ne çıkıp şehre şöyle bir tepeden bakmak  lazım. Bu kale bir zamanlar Mayorka’nın kralları için dinlenme mekanı olarak tasarlanmış ama tarih boyunca zindan olarak kullanıldığı dönemler de olmuş.

  Bellver Kalesi'nden manzara

  Bellver Kalesi’nden manzara

  Bellver Kalesi

  Bellver Kalesi

  Bellver Kalesi

  Bellver Kalesi

  Bellver Kalesi

  Bellver Kalesi

  Bellver Kalesi'nden manzara

  Bellver Kalesi’nden manzara

  Palma’ya denizden gelirken, hemen kıyıdaki Gotik tarzda yapılmış La Seu Katedrali‘nin şehre hakim görüntüsü insanı büyülüyor. Bir ibadet yeri olmasının yanında kralların mezarlarını da barındıran bu  katedralin hemen yanında ise Almudania Sarayı var. Resmi kutlamalar için kullanılan bu kraliyet sarayı ayrıca içinde bir de müze barındırıyor.

  08131210

  La Seu Katedrali ve önünde Almudania Sarayı

  La Seu Katedrali ve Almudania Sarayı

  La Seu Katedrali ve Almudania Sarayı

  La Seu Katedrali

  La Seu Katedrali

  La Seu Katedrali

  La Seu Katedralinin önünden fayton kalkıyor şehri gezdiren…

  DSC_7062

  La Seu Katedrali kapısı

  La Seu Katedrali

  La Seu Katedralinin denize bakan yüzü

  La Seu Katedrali

  La Seu Katedralini gece otelden seyrederken ay bize bir güzellik yaptı :)

  Almudania Sarayı

  Almudania Sarayı

  Almudania Sarayı

  Almudania Sarayı

  Almudania Sarayı

  Almudania Sarayı

  Almudania Sarayı

  Almudania Sarayı

  Katedral ve sarayın olduğu terastan manzara...

  Katedral ve sarayın olduğu terastan manzara…

  Katedral ve sarayın olduğu terastan manzara...

  Katedral ve sarayın olduğu terastan manzara…

  Katedral ve sarayın olduğu terastan manzara...

  Katedral ve sarayın olduğu terastan manzara…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Palma’nın Yat Limanı: Passeo Maritimo

  Passeo Maritimo dedikleri yat limanı ve çevresi gece yürüyüşleri ve eğlence için ideal. Restoran ve bar seçenekleri çok…

  Palma - Passeo Maritimo

  Palma – Passeo Maritimo

  Palma - Passeo Maritimo

  Palma – Passeo Maritimo

  Palma - Passeo Maritimo

  Palma – Passeo Maritimo

  Palma - Passeo Maritimo

  Palma – Passeo Maritimo

  Palma - Passeo Maritimo

  Palma – Passeo Maritimo

  Palma - Passeo Maritimo

  Palma – Passeo Maritimo

  Palma - Passeo Maritimo

  Palma – Passeo Maritimo

  Palma - Passeo Maritimo

  Palma – Passeo Maritimo’da yemek keyfi…

  08090884

  Iberian Ham & Sangria

  Ekmek üzeri lezzetler...

  Ekmek üzeri lezzetler…

  Yat limanı civarında eğlenmeye bazen de böyle mütevazi arabalar içinde geliyor insanlar :)

  Limuzincik :)

  Limuzincik :)

  Passeo Maritimo yat limanından Palma şehir merkezine doğru sahil boyunca Passeig de Sagrera üzerinden yürürseniz çok güzel manzaralar eşliğinde oldukça zevkli bir yürüyüş olacağını garanti ederim…

  Biz bu keyfi yaşayabilmek için otelden şehir merkezine hep yürüdük, hiç araç kullanmadık…

  Palma yat limanı

  Palma yat limanı

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera – Es Baluard Kalesi – İçinde Sanat Müzesi var…

  Passeig de Sagrera üzeinden yürürken - Avenue Gabriel Roca ve ileride Le Seu Katedrali

  Passeig de Sagrera üzeinden yürürken – Avenue Gabriel Roca ve ileride Le Seu Katedrali

  Palmiyeler Palma'nın simgesi :)

  Passeig de Sagrera – Palmiyeler Palma’nın simgesi :)

  Palma'nın palmiyeleri...

  Passeig de Sagrera – Palma’nın palmiyeleri…

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera – Palmiyeli yol boyunca yürümenin keyfine doyum olmuyor…

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera üzerinde yürürken kocaman PALMA yazısına rastlayınca biz de herkes gibi hatıra fotoğrafı çektirdik :)

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera – PALMA

  Passeig de Sagrera - Palmiyeler

  Passeig de Sagrera – Palmiyeler

  Passeig de Sagrera - Palmiyeler

  Passeig de Sagrera – Palmiyeler

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera

  Passeig de Sagrera'nın sonu...

  Passeig de Sagrera’nın sonu…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

 • Duygu

  Merhabalar ekimin ilk haftasi adada denize de girebilmek icin serin mi olur sizce?

  • Murat

   Merhaba,
   Dun itibariyle geldik adaya (10 ekim), bu mesaji plajdan yaziyorum. Hava 28 derece, deniz suyu cok guzel, gunes ogle vakti fazla bile geliyor. Cennet gibi :) aksam biraz serinliyor. Bir uzun kollu gomlek, bir de jeans fazlasiyla yetiyor.

 • Tabii ki bakarız blogunuza, memnuniyetle… Umarım güzel anılarla dönersiniz :)

 • Seyhan Pan

  Merhaba dilek hanım öncelikle yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için çok saolun . Ağustos ayında kardeşimle 1 haftalığına mallorca tatili düşünüom. Bütün yurt dışı gezilerimde araba kiralıdım buzamana kadar Burdada kiralamama gerek var mı sizce magaluftamı kalmak iyi Palma’damı kalmak bizim için iyi olur . Bu arada geçen sene mikonosa gittim ama hiç memnun kalmadım burası daha mı farklı sizce ?

  • Merhaba Seyhan Bey,

   Biz Mayorka’ya ilk gidişimizde araç kiralamadan tatil yaptık ama istediğimiz her yere gidemedik. Olabildiğince farklı koyları görmek istediğimiz sonraki gidişlerimizde araba kiralamayı tercih ettik. Siz de farklı farklı koyları keşfetmek isterseniz araba kiralamak daha iyi olur ama adada toplu taşımacılık da oldukça iyi işlemekte…

   Magaluf’un denizi güzeldir, gece eğlencesi de iyidir, ama biz adaya 3 gidişimizde de Palma’da kaldık, çünkü Palma de Mallorca bir başka, gerçekten gez gez insan tadına doyamıyor o şehrin. Yeşiliyle, tarihiyle, alışveriş imkanlarıyla, eğlencesiyle, yeme-içme mekan çeşitliliği ile, yat limanıyla vs çok güzel bir şehir. Magaluf küçük sevimli bir belde. Kişiye göre değişir elbet ama biz büyük şehirde, çok şey vaad eden yerde kalıp hergün başka koya gitmeyi tercih ettik, çünkü adada her koyun keyfi gerçekten bir başka…

   Mikanos’un eğlence ortamı için birşey diyemem ama oranın denizi ile Mayorka kıyas kabul etmez, bizce kat kat daha üstün Mayorka :)

   Umarım sizi yanıltmış olmayız… İyi tatiller şimdiden…

 • özlem

  Merhaba, biz de Ağustos ayında mallorca ya gideceğiz inşallah. Araç kiralamak için sizin kiraladığınız siteye baktık, uluslararası ehliyet istiyoruz demiş Avis, acaba sıkıntı olur mu çünkü biz de yok. Almanya da sıkıntı yaşamamıştık ama yine de size sormak istedim

  • Merhaba Özlem Hanım,

   Evet bazı araç kiralama sitelerinde uluslararsı ehliyet gereklidir şeklinde açıklama oluyor. Anladığımız kadarıyla bu uyarıyı daha çok Latin alfabesi ile yazılmamış örneğin Rus, Çin veya Arap ülkelerinin ehliyetlerine sahip müşteriler için koyuyorlar. Avrupa’da onlarca defa araç kiralaması yaptık ve bugüne kadar herhangi bir sorun yaşamadık. Sizin de sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

   Bir de aslında vakit de varken Ağustos’a kadar ehliyetinizi yenilemeyi düşünebilirsiniz. Ben de geçtiğimiz ay yeniledim Yunanistan’a kendi arabamız ile gitme ihtimalimiz olduğu için ve başvurudan 4 gün sonra elime ulaştı yeni ehliyet.

   Güzel bir Majorca tatili diliyorum size umarım en az bizim eğlendiğimiz kadar eğlenirsiniz oralarda…

 • Burcu

  Merhaba Dilek Hanım,
  Çok tesekkürler yazınız için sayenizde sardunya mı mayorkamı karar vermiş olduk. Tabiki mayorkayı seçtik. Şimdi otel seçme kısmındayız. 3 çift + 1 er cocuk olarak gidiyoruz. Araba kiralıcaz. Gündüzleri plajları gezip akşamları pusetle yürüme mesafesinde merkeze restaurantlara ulaşmak istiyoruz. Bize bölge ve otel tavsiyesinde bulunabilirmisiniz. Şimdiden çok tesekkürler. Zevkle yazılarınızı takip ediyoruz.

  • Merhaba Burcu Hanım,

   Mayorka çocuklar ile çok daha iyi bir seçim olmuş :)
   Bana soracak olursanız Palma şehrinde kalın, çünkü orası gece gezmeleri için en fazla alternatif sunan yer…

   Ama mutlaka Valdemossa kasabasına bir öğleden sonra gezmesi için kaçın, çok tatlı bir yer…
   http://www.bencetatil.com/valldemossa-mayorka-masal-kasaba/

   Otel olarak biz üç gidişimizde de yat limanında kaldık ama pusetlerle belki bu zor olur, çünkü 20 dk filan sürer en az. O yüzden şehrin içinde kalmak belki daha elverişli gelebilir size. Gerçi yat limanından şehir merkezine yürüyüş yolu da palmiyeler arasından o kadar hoş ki ve çevre de cıvıl cıvıl renkli :)

   Şehir merkezinde Hotel Almudania güzeldir, tam merkezde olursunuz ama merkezde olmanın sorunu da bu otelde olduğu gibi otopark yeri olmaması. Yakındaki bir otoparka koyabilirsiniz ama… Bu oteli beğenmeyecek olursanız bile haritadan bakıp bu otelin yakınlarında bir başka yer seçebilirsiniz. Burası ve yakın çevresi en merkezi yer ve her yere yürüyüş mesafesinde, dükkanlara, restoran ve kafelere, katedrale, yat limanına vs…

   Şimdiden iyi tatiller dilerim. Sorunuz olursa yine konuşuruz :)

 • cagri

  Dilek Hanım merhaba.

  Çok güzel, özenli ve tane tane sabırla anlatmışsınız her şeyi. Emeğinize sağlık.

  Bende eşimle birlikte daha önce Mykonos’a gitmiştik. Sizin de yaptığı gibi her gün koy koy gezdik. ATV kiralamıştım. Tabi ki orası biraz daha küçük bir adaydı. ATV işimizi görmüştü. Fakat burada araba daha rahat olacak sanırım. Dediğiniz gibi Palma’da kalıp her gün bir kaç koya gideceğiz araç ile. Araç kiralama işini hangi firma ile çözebiliriz? Sizin memnun kaldığınız firmanın ismi nedir?
  Önemli bir konu olarak şunu sormak isterim :) Elbette alkollu araç kullanmaya karşıyım. Ancak eğlenceden geri dönüşte araçla döneceğimiz için malum azda olsa alkol almış olacağım. Polislerin tutumu nasıl? Yani sürekli çevirme ve kontrol oluyor mu.? Orada birde polislerle uğraşarak tatili mahvetmek istemem çünki :) Araç kiralamaz isem gece başka türlü nasıl dönebilirim Palmaya. Normalde eğlenceye giderken kesinlikle kendi aracım ile gitmem. Taksi kullanırım. Orada öyle bir imkan var mı? Fiyatları nedir?

  Şimdiden çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. Bilginizi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.

  Saygılarımla.

  • Merhabalar,
   Öncelikle güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz,
   yazımızı faydalı bulmanıza sevindik.
   Bu ada dediğiniz gibi oldukça büyük ve şehirler arasında otoyollar mevcut. Araba kiralamak bizce daha iyi bir fikir olur. Gittiğimiz tüm plajlarda da aracı bırakabileceğimiz bir otopark veya uygun park yeri vardı.
   Biz son yıllarda hep rentalcars.com üzerinden araba kiralaması yapıyoruz. En
   son Mayorka seyahatimizde yine bu internet sitesi üzerinden rezervasyon yaparak “Sixt” firmasından hizmet aldık. En uygun fiyatlı alternatif o idi teklifler
   arasında. Şimdi maillerden tekrar baktım, 5 gün için 263 Euro ödemişiz. Buna “zero excess” yani sıfır sorumluluk sigorta primi de dahil. Eğer siz onu tercih etmezseniz daha da düşecektir toplam tutar. Verilen araç, yaklaşık 1000 km’de kendi çapında tüm donanımlara sahip bir Renault Clio idi. 5 günde 541 km yol yapmışız.
   Palma içerisinde kalacağınıza göre çoğu geceyi Palma’da
   geçirme ihtimaliniz yüksek diye düşünüyorum. Dolayısıyla muhtemelen yürüyerek gidip gelinebilir kaldığınız yerden eğlence mekanlarına. Ancak Magaluf veya El Arenal gibi başka bir bölgede gece eğlencelerine katılacak olursanız araç ile dönüş elbette gerekecektir. Biz İbiza’da da Mayorka’da da araba ile gece eğlencelerinden dönerken hiç polis çevirmesine rastlamadık, hatta yolda gece polis arabası gördüğümüzü bile hatırlamıyoruz. Dolayısıyla olur da denk gelinirse tutumları ne olur bilemiyoruz :)

   Aslında düşününce hiç bir ada tatilimizde polis çevirmesi gibi bir şey yaşamadık, ne Yunan adalarında, ne Korsika’da ne de Sardinya’da. Bizdeki gibi bir durum yok sanki, ya da bize denk gelmedi bu kadar yıldır. Ama tabii tedbiri elden bırakmamak da lazım diye düşünülebilir, çünkü
   yakalanma durumunda cezaları bizdekinden ağır diye biliyoruz.
   Çok içki alacağınız durumlarda otobüs veya taksiyi kullanabilirsiniz. Bazı hatlar için gece otobüsleri koymuşlar (Bus de Nit). Taksiler makul fiyatlarda idi. 2,80 Euro gibi bir başlangıç fiyatı var ve km başına 0,5 Euro artıyor. Akşam 22:00 den sabaha kadar bu ücretler açılış 3,5 Euro ve km başına 0,60 Euro şeklinde yükseliyor. Biz araç kiralamadığımız bir Mayorka tatilinde havaalanına taksi ile gittiğimizde bir de bagaj parası ve havaalanı vergisi ödemiştik. O da toplam 5 Euro civarı idi sanırım.
   Umarım faydalı olabilmişizdir, şimdiden keyifli bir tatil
   dileriz…

  • Merhabalar,

   Öncelikle güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz, yazımızı faydalı bulmanıza sevindik.

   Bu ada dediğiniz gibi oldukça büyük ve şehirler arasında otoyollar mevcut. Araba kiralamak bizce daha iyi bir fikir olur. Gittiğimiz tüm plajlarda da aracı bırakabileceğimiz bir otopark veya uygun park yeri vardı.

   Biz son yıllarda hep rentalcars.com üzerinden araba kiralaması yapıyoruz. En
   son Mayorka seyahatimizde yine bu internet sitesi üzerinden rezervasyon yaparak “Sixt” firmasından hizmet aldık. En uygun fiyatlı alternatif o idi teklifler
   arasında. Şimdi maillerden tekrar baktım, 5 gün için 263 Euro ödemişiz. Buna “zero excess” yani sıfır sorumluluk sigorta primi de dahil. Eğer siz onu tercih etmezseniz daha da düşecektir toplam tutar. Verilen araç, yaklaşık 1000 km’de kendi çapında tüm donanımlara sahip bir Renault Clio idi. 5 günde 541 km yol yapmışız. Ekte bir fotoğrafını koydum :)

   Palma içerisinde kalacağınıza göre çoğu geceyi Palma’da geçirme ihtimaliniz yüksek diye düşünüyorum. Dolayısıyla muhtemelen yürüyerek gidip gelinebilir kaldığınız yerden eğlence mekanlarına. Ancak Magaluf veya El Arenal gibi başka bir bölgede gece eğlencelerine katılacak olursanız araç ile dönüş elbette gerekecektir. Biz İbiza’da da Mayorka’da da araba ile gece eğlencelerinden dönerken hiç polis çevirmesine rastlamadık, hatta yolda gece polis arabası gördüğümüzü bile hatırlamıyoruz. Dolayısıyla olur da denk gelinirse tutumları ne olur bilemiyoruz :)

   Aslında düşününce hiç bir ada tatilimizde polis çevirmesi gibi bir şey yaşamadık, ne Yunan adalarında, ne Korsika’da ne de Sardinya’da. Bizdeki gibi bir durum yok sanki, ya da bize denk gelmedi bu kadar yıldır. Ama tabii tedbiri elden bırakmamak da lazım diye düşünülebilir, çünkü yakalanma durumunda cezaları bizdekinden ağır diye biliyoruz.

   Çok içki alacağınız durumlarda otobüs veya taksiyi kullanabilirsiniz. Bazı hatlar için gece otobüsleri koymuşlar (Bus de Nit). Taksiler makul fiyatlarda idi. 2,80 Euro gibi bir başlangıç fiyatı var ve km başına 0,5 Euro artıyor. Akşam 22:00 den sabaha kadar bu ücretler açılış 3,5 Euro ve km başına 0,60 Euro şeklinde yükseliyor. Biz araç kiralamadığımız bir Mayorka tatilinde havaalanına taksi ile gittiğimizde bir de bagaj parası ve havaalanı vergisi ödemiştik. O da toplam 5 Euro civarı idi sanırım.

   Umarım faydalı olabilmişizdir, Mayorka çok güzel bir ada, size şimdiden keyifli bir tatil dileriz…

  • Merhabalar,

   Öncelikle güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz, yazımızı faydalı bulmanıza sevindik.

   Bu ada dediğiniz gibi oldukça büyük ve şehirler arasında otoyollar mevcut. Araba kiralamak bizce daha iyi bir fikir olur. Gittiğimiz tüm plajlarda da aracı bırakabileceğimiz bir otopark veya uygun park yeri vardı.

   Biz son yıllarda hep rentalcars.com üzerinden araba kiralaması yapıyoruz. En
   son Mayorka seyahatimizde yine bu internet sitesi üzerinden rezervasyon yaparak “Sixt” firmasından hizmet aldık. En uygun fiyatlı alternatif o idi teklifler
   arasında. Şimdi maillerden tekrar baktım, 5 gün için 263 Euro ödemişiz. Buna “zero excess” yani sıfır sorumluluk sigorta primi de dahil. Eğer siz onu tercih etmezseniz daha da düşecektir toplam tutar. Verilen araç, yaklaşık 1000 km’de kendi çapında tüm donanımlara sahip bir Renault Clio idi. 5 günde 541 km yol yapmışız. Ekte bir fotoğrafını koydum :)

   Palma içerisinde kalacağınıza göre çoğu geceyi Palma’da geçirme ihtimaliniz yüksek diye düşünüyorum. Dolayısıyla muhtemelen yürüyerek gidip gelinebilir kaldığınız yerden eğlence mekanlarına. Ancak Magaluf veya El Arenal gibi başka bir bölgede gece eğlencelerine katılacak olursanız araç ile dönüş elbette gerekecektir. Biz İbiza’da da Mayorka’da da araba ile gece eğlencelerinden dönerken hiç polis çevirmesine rastlamadık, hatta yolda gece polis arabası gördüğümüzü bile hatırlamıyoruz. Dolayısıyla olur da denk gelinirse tutumları ne olur bilemiyoruz :)

   Aslında düşününce hiç bir ada tatilimizde polis çevirmesi gibi bir şey yaşamadık, ne Yunan adalarında, ne Korsika’da ne de Sardinya’da. Bizdeki gibi bir durum yok sanki, ya da bize denk gelmedi bu kadar yıldır. Ama tabii tedbiri elden bırakmamak da lazım diye düşünülebilir, çünkü yakalanma durumunda cezaları bizdekinden ağır diye biliyoruz.

   Çok içki alacağınız durumlarda otobüs veya taksiyi kullanabilirsiniz. Bazı hatlar için gece otobüsleri koymuşlar (Bus de Nit). Taksiler makul fiyatlarda idi. 2,80 Euro gibi bir başlangıç fiyatı var ve km başına 0,5 Euro artıyor. Akşam 22:00 den sabaha kadar bu ücretler açılış 3,5 Euro ve km başına 0,60 Euro şeklinde yükseliyor. Biz araç kiralamadığımız bir Mayorka tatilinde havaalanına taksi ile gittiğimizde bir de bagaj parası ve havaalanı vergisi ödemiştik. O da toplam 5 Euro civarı idi sanırım.

   Umarım faydalı olabilmişizdir, size şimdiden keyifli bir tatil dileriz…

 • Merhabalar Gül Hanım,
  Seçtiğiniz otel bence mevki olarak da özellikleri açısından da gayet güzel görünüyor. El Arenal bölgesi hareketli ve canlı, renkli bir yer, sıkılmazsınız. Gezmek istediğinizde Palma şehir merkezine de arabayla 15-20 dakikada gidersiniz (Otobüs arada çok durak olduğu için bu kısa yolu yaklaşık 1 saatte gidiyor, aklınızda olsun).
  Havaalanından Line 21 nolu otobüs El Arenal bölgesindeki otellere götürüyor. Yarım saatte bir var ve fiyatı 3 Euro.
  Araç kiralamak oldukça kolay ama bir keresinde biz gitmeden önce kiralamamış orada karar veririz diye düşünmüştük ve Ağustos ayında tek bir araç bulamamıştık. O yüzden önceden ayırtmakta fayda var.
  Toplu taşıma araçları oldukça etkin adada, yani onları kullanarak gezmek mümkün, aşağı yukarı her noktaya gidilebiliyor. Ama tabii özel araca kıyasla zaman kaybı veya kısıtlaması olabiliyor. Tarifedeki saatlere uymak zorunda kalıyorsunuz. Bütçe ile ilgili bir sıkıntınız yoksa araç kiralamanızı hem konfor hem de zamanı daha verimli kullanma açısından tavsiye ederim.
  Şimdiden güzel bir tatil diliyorum…

 • asli

  Merhaba Dilek Hanım,
  Emeğinize sağlık, gerçekten çok faydalı bir gezi yazısı olmuş.Bizde haziran ayı için aynı rotada bir tatil planlıyoruz eşim ve kızımla.Benim sormak istediğim acaba Barselona-Palma-Madrid uçuşları için fiyat ve yer bulma açısından,biletleri çok önceden mi almalı yoksa uçuşa 1-2 gün kala mı? Çok önceden almak iptal olasılığı nedeniyle pek mantıklı gelmiyor.Siz nasıl yapmıştınız acaba? Şimdiden teşekkürler :))

  • Merhabalar Aslı Hanım, sitemizi ve yazımızı beğenmenize çok mutlu olduk. Biz tatil için otel rezervasyonu ve uçak biletlerini çoğunlukla epey önceden ayarlıyoruz. Otelleri booking.com dan seçerken bir iki gün kalaya kadar iptal edilebilenlerden seçiyoruz ne olur ne olmaz diye. Uçak biletini de erkenden alınca çok daha ucuz oluyor. Biz bugüne kadar sadece bir kere uçak biletini değiştirmek zorunda kaldık çok kötü hava şartları vardı, gitmek istememiştik ve THY den aldığımız biletleri değiştirmek için bilet başına 50 Euro ilave ödedik. Ama dediğim gibi değiştirmek zorunda sadece bir kere kaldığımız düşünülünce yıllarca erkenden alarak çok daha karlı çıktık diye düşünüyorum… Tabii yine de siz bilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller…

 • peri

  Dilek Hanım Merhaba,
  31 Ağustosta balayımız için 3 gün barcelona 4 gün mayorka 1 gün de gitmedik demeyelim diye ibiza olarak balayı tatilimizi programladık biletlerimizi aldık. Bizim için mayorka kalabileceğimiz balayına uygun güzel bir otel önerebilir misiniz ? Sabahtan mayorkayı gezip öğlenleri farklı koyları plajları keşfedip denize girmek akşamda eğlenmeye giderek 4 günümüzü dolu dolu değerlendirmek hem tatil yapmak hem de adanın büyük kısmını gezmek istiyoruz.Bize nasıl bir rota önerirsiniz ? Özellikle şuralara gitmeden sakın dönemeyin dediğiniz yerler nereleri ? Bir de araba kiralamak daha mantıklı değil mi ? Firma öneriniz var mı araç kiralama için ?
  Şimdiden çok teşekkürler :)

  • Merhabalar,

   Balayı için çok güzel bir plan yapmışsınız, şimdiden keyifli bir tatil ve mutluluklar dileriz :)

   Mayorka’da en canlı yerde, yani Palma şehrinde yat limanı manzaralı bir otel tavsiye ederim ben. Mesela Tryp Bellver (Ön bina) veya daha yeni ve modern olan Hotel Costa Azul gibi.

   Buradan bakabilrsiniz:
   Costa Azul: http://goo.gl/ebi7f7
   Tryp Bellver: http://goo.gl/nki4Z1

   Bunları beğenmezseniz, o hizadaki diğer otellere booking.com’daki haritayı kullanarak bakabilirsiniz. O civarda kalırsanız, hem güzel manzaralı bir yerde konaklamış olursunuz, içiniz açılır her sabah göreceğiniz manzaradan, hem şehrin içine kısa sürede yürüyerek ulaşırsınız, hem de güzel koylara yakın bir mesafede olursunuz. Mesela Magaluf, Cala Millor, Alcudia, Muro ve Es Trenc çok güzel denizler, hele Es Trenc bambaşka… Bir de Illetes ve Pequena koylarını biz çok sevmiştik, pırıl pırıl, kristal gibi suları ile nefistiler, tavsiye ederim. Rota olayı zor, orada da karar verebilirsiniz. Ama mesela bir sabah Magaluf, aynı gün öğleden sonra yakınındaki Illetes olabilir. Bir tam gün Es Trenc ve yine bir tam gün Alcudia-Muro olabilir, ikisi aynı hizada devam ediyor zaten. Yine bir gün Palma plajı olabilir. Bir gün Cala Millor ile yakınındaki bir iki ufak koya gidilebilir…

   Alışveriş için kesinlikle Palma şehir içini öneririm. Hem tek tek güzel mağazalar dükkanlar var hem de El Corte Ingles çok katlı mağazası var.

   Şehir olarak Palma’da kalın ama vaktiniz olursa Soller şehri ve Valdemossa kasabasına gidin, çok tavsiye ediyorlar ama biz denize girmekten vakit ayırıp gidemedik…

   Eğlence için yat limanı boyunca güzel barlar ve gece klüpleri mevcut. Palma plajı sahili boyunca da güzel barlar ve gece klüpleri var. Örneğin, Mega Arena diye büyük bir eğlence kompleksi var El Arenal bölgesinin sonuna doğru (http://www.megapark.tv/).

   Araba kiralamak kesinlikle size zaman kazandırır, bence de öyle yapın. Yollar çok güzel adada, sıkıntı çekmezsiniz. Araba kiralama için izzirent.com firmasını tavsiye edebiliriz, biz hep memnun kaldık.

   Umarım herşey gönlünüzce geçer…

   Tekrar tebrikler ve mutluluklar…

   • peri

    Dilek Hanım,
    Detaylı anlatımınız için çok teşekkür ederiz.Umarım muhteşem bir tatil geçiciriz :)
    Magaluf da iki otel arasında kaldık ; me mallorca ve sol wave house hotel
    bu iki otel arasında tercih yapabilmemiz için önerileriniz var mıdır ?
    Çok teşekkürler

    • Tekrar merhabalar,
     İki otel de birbirine çok eşdeğerde gibi duruyor, booking.com puanı da çok yakın birbirine, hakikaten karar vermesi zor ama belki Sol wave house hotel, Magaluf koyunun tam ortasındaki konumuyla diğerine tercih edilebilir, ne dersiniz? Bir de bu otel Melia oteller zincirine ait, o da bir artısı bence. Zincir otellerde belli bir kaliteyi sağlamaya daha çok dikkat ediyorlar diye düşünüyorum. Umarım hangisini seçerseniz o çok güzel çıkar :)

 • fulya

  Dilek hanim Merhaba, haziranın 13 ünde İspanya’ya gidip 2 gun Barcelona 5 gün mayorka da kalmayi düşünüyoruz. Iki buçuk yaşında bir kızımız var sizce hangi köyü tercih etmeliyiz.

  • Merhabalar Fulya Hanım,

   Ufak çocuğunuz olmasa, Palma’da kalın, hergün başka bir koy dolaşın, herbiri diğerinden güzel derdim ama 2,5 yaşında bir çocukla zor olur herhalde. O yüzden belki de denizi güzel bir tatil beldesinde ve denize yakın bir otelde kalmanızda fayda var. Güneyde tavsiyem sığ ve berrak denizi ile Magaluf-Palma Nova sahili olabilir. Kuzeyde Alcudia-Muro sahili yine sığ denizi ile size uygun yerler… Başkent Palma çok sevimli ve güzel bir şehir, ona da birkaç akşam inip vakit ayırmanızı tavsiye ederim, tabii bunun için güneyde kalıyor olmanız lazım, kuzeydeyseniz yol uzun olur (Palma-Alcudia arası sanırım 1,5 saat filandı).

   Şimdiden iyi tatilller dilerim :)

 • ozgeer

  Merhabalar,

  Yazınız için teşekkür ederim. Balayı için 3 gün Mollarco, 3 gün Barcelona düşünüyoruz. Ancak gidiş uçuşu nasıl olacak bilmiyorum. Barcelona’ya gidip oradan tekrar uçakla Mollarco mu yapmalı? İstanbuldan direkt Mollarco’ya bilet var mı? Hangi firmalar olabilir? Bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

  • Merhabalar,

   Yazıyı beğenmenize çok mutlu olduk, teşekkürler…
   Bildiğimiz kadarıyla Mayorka’ya direkt tarifeli uçuş bulunmamakta, sadece Mayorka paket turu yapan turizm şirketlerinin direkt uçuş yaptığını vaktiyle görmüştüm. En iyisi Barselona, Valencia veya Madrid aktarmalı uçuşlar. Ama siz Barselona’da kalacağınız için elbette oradan aktarma yapmak en mantıklısı. RyanAir, Vueling ve Air Europa gibi Havayolları Barselona-Palma de Mallorca arası uygun fiyatlara uçuyorlar. Biz Vueling’i kullanmıştık ve memnun kalmıştık, sorunsuz ve vaktinde götürdü getirdi :)

   Bir de feribot ile ulaşım söz konusu, bilmiyorum düşünür müsünüz?
   İsterseniz bir bakın, adresleri şöyle:
   ACCIONA Trasmediterranea
   http://www.trasmediterranea.es/

   BALEARIA
   https://www.balearia.com/wps/portal/comercial/home_en?resetPortlet=true

   Şimdiden iyi tatiller dilerim…

 • seyhan

  merhaba

  deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler..bize çok yol gösterici oldu.ben de eşim ve iki çocuğumla beraber bu haziran sonunda mayorka da olacağız.merkezde bir otelde yerimi ayırttım. bir araba kiraladım ve kalacağımız 3 günde gündüzleri adanın en güzel plajlarında denize girmek ve akşam üzeride şehrin merkezinde gezmeyi planlıyoruz. tek sıkıntım buraya 3 gün ayırmam.acaba yetecekmi…3 gün madrid, 3 gün mayorka ve 3 gün barselona olarak tatilimizi planladık umarım hata yapmamışızdır….

  • Dilek

   Şöyle söyleyeyim: Yetmeyecek, tadı damağınızda kalacak, bir sonraki sene muhtemelen tekrar gitmek isteyeceksiniz :) Bize öyle oldu, ertesi sene büyülenmiş gibi tekrar gittik…

   Ama Madrid ve Barselona da o kadar güzel ki, bu haliyle de bence çok güzel bir tatil olur, eğer siz de bizim kadar severseniz, bir sonraki sene 2 gün Valencia, 5 gün Mayorka yaparsınız belki :)

   Şaka bir yana, Mayorka gerçekten büyükçe bir ada ve biz iki kere gitmemize rağmen daha görmek istediğimiz heryeri bitiremedik. Siz de en iyisi en güzel 3 plajı seçip, gündüz onlara gidin, ama Palma şehrine de mutlaka vakit ayırın. Çarşısını ve yat limanını, Katedrali ve çevresini mutlaka gezin…

   Şimdiden iyi tatiller…

 • blgnuc

  Merhaba,
  Gezi notlarınız çok güzel.
  Haziran ayında mayorka’a gidiyoruz.Henüz oteli ayarlayamadık.Can pastilla bölgesi hakkında bilginiz var mı ? En merkezi yer neresidir. Akşam araca ihtiyaç duymadan etrafta yemek,eğlence,barın mevcut olduğu bir yerde kalmak istiyoruz.Teşekkürler

  • Dilek

   Merhabalar,
   Gezi yazımızı beğendiğinize çok sevindik. Tatil destinasyonu olarak Mayorka’yı seçmiş olmanız ne güzel :)
   Can Pastilla, Palma Plajının (Playa de Palma) başlangıç noktasıdır. Playa de Palma kilometrelerce uzunlukta bir plaj ve şehir merkezinden yaklaşık 15 km uzakta. Başı Can Pastilla, sonu El Arenal… Aslında oldukça hareketli ve canlı bir bölge burası, restoranlar, kafe ve barlar mevcut ama şehir merkezi değil elbette, yani Antalya merkezde değilsiniz, Kundu’dasınız gibi düşünün. Mega Arena diye büyük bir eğlence kompleksi var plajın sonuna doğru, bilmiyorum orası ilginizi çeker mi (http://www.megapark.tv/)… Şehir merkezinin çeşitliliği elbette yok ama. Palma şehrinde katedralden tutun da yat limanına veya alışveriş olanaklarının çeşitliliğine kadar herşey bir başka… Bir de Palma plajı güzel ama çok özel değil, yani Illetes, Magaluf ve Es Trenc gibi denizi çok muhteşem yerler var adada, burası onlardan biri değil.
   Biz güzel manzaralı ve şehrin çok merkezi bir yerinde kalıp, hergün farklı bir plaja gitmeyi ve akşamları adanın en hareketli, en canlı ve en güzel yerinde olmayı tercih ederek adaya iki gidişimizde de başkent Palma’nın yat limanında bulunan Tryp Bellver otelinde kaldık. Otel de, manzarası da çok güzeldi ama o civarda plaj yok.
   Mayorka’da adanın en güzel yerinde kalalım derseniz plaj yok, en güzel denizine yakın bir yerde otelimiz olsun derseniz de Palma de Mallorca’dan uzak bir yerde kalacaksınız demektir.

   O yüzden ya güzel manzaralı ve merkezi bir otel ama plaja uzak, ya da güzel manzaralı ve plaja yakın bir otel ama şehir merkezinden uzak şeklindeki iki seçenekten biri söz konusu.

   Şimdiden iyi tatiller dilerim, umarım Mayorka’yı en az bizim kadar seversiniz.
   Başka sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırız :)

   İyi günler…
   Not: Sizin bahsettiğiniz yeri ve diğer plajların konumunu ve ayrıca şehir merkezi ile uzaklığını görebilesiniz diye bir harita hazırladım, umarım faydası olur…
   Harita için buraya tıklayabilirsiniz.

 • aynur

  merhaba,
  bilgiler için cok tesekkurler
  hangi mevsımde gitmiştiniz?
  nisan ayında hava plaj havası olmayabilir diye düşünüyorum orada ??
  fikrinizi almak istedim.

  tesekkurler

  • Dilek

   Merhabalar Aynur Hanım,
   Biz Ağustos ayında gittik. Denize girmeyi düşündüğünüz bir tatil yapacaksanız, Temmuz veya Ağustos ayları ideal. Haziran sonu veya Eylül başı da uygun olabilir herhalde. Aslında tam da bizim İstanbul’un mevsimine benziyor, bizde nasıl deniz veya havuz mevsimi Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ise orada da aşağı yukarı öyle, bizden sıcak değil yani. O yüzden Nisan ayı belki keşif gezisi olabilir ama denize girmek için uygun olmaz diye düşünüyorum.

   İnşallah gider ve bizim kadar seversiniz, şimdiden iyi tatiller :)

 • Alper Ufakpınar

  Merhabalar,

  Öncelikle,her yönüyle çok aydınlatıcı ve bilgilendirici bir yazı elinize sağlık.Muhtemelen Nisan sonunda Mallorca ziyaretimiz olacak.Otobüsle her yöne gidebiliyoruz sorunsuzca ama gece geç dönme olasılığına karşı saat kaça kadar çalışıyor acaba otobüsler?Bir de adada motosiklet kiralama şansımız var mı?
  Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim..

  • Dilek

   Yazıyı faydalı bulmanıza çok sevindim Alper Bey.
   Otobüs saatleri yerine ve mevsimine göre değişiyor. Son otobüs saat 20:00’de de olabiliyor, 23:00’de de. Bu adresten bakarsanız, gitmek istediğiniz yer ve zamana göre saatleri görebilirsiniz.
   Tabii ki yazın daha geç saatlere kadar olan seferler diğer mevsimlerde biraz daha erken bitebiliyor.
   Motosiklete gelince birçok lokal firma var ve oldukça yoğun olarak motosiklet kiralaması yapılıyor. Yollarda da bol bol gördük. Mesela burası size bir fikir verebilir.
   Sizin de tahmin edeceğiniz üzere Nisan veya Mayıs ayları denize girmek için serin olur oralarda ama etrafı gezip keşfetmek için de ideal olur.

   Şimdiden iyi tatiller.

   • Alper Ufakpınar

    Çok teşekkür ederim Dilek hanım.
    Daha önce aynı dönemde bir Barcelona seyahatim olmuştu.Deniz açısından biraz serin haklısınız ama etrafı keşfetmek açısından belki de en uygun zaman.Havanın aşırı sıcak olmaması büyük avantaj.
    Daha çok fotoğraf amaçlı bir gezi olacak benimkisi.En güzel renkleri de sanırım bahar ayları veriyor.Güneşin henüz çok dik olmaması daha güzel karelerin ortaya çıkmasına yarıyor.
    Verdiğiniz linkleri inceledim,motor kiralamak gayet uygun olacak gibi duruyor.Fiyatları makul seviyelerde.Yağmur olmadığı müddetçe her yere rahatça gidebiliriz.
    Aklıma gelen ya da sormak istediğim bir şey olursa tekrar rahatsız ederim sizi kusura bakmazsanız.Tekrar çok teşekkür ederim yardımlarınız için..

    • Dilek

     Dediğiniz gibi keşif ve fotoğraf çekmek için ideal zaman Alper Bey, inşallah yağmur yağmaz da keyifli bir gezi olur.

     Başka bir bilgiye ihtiyacınız olursa, elbette yine yardımcı olmaya çalışırız :)

 • Gamze

  Merhaba,
  Otobüs ücretleri nasıldı acaba? Teşekkürler

  • Dilek

   Şehir içi otobüsler 1,5 Euro idi.
   Diğer tatil beldelerine gitmek ise 3 ile 5 Euro arasında değişiyordu. Uygundu yani bence :)

 • eda

  barselona’dan deniz yoluyla adaya ulaşmak konusunda bilginiz var mı?

  • Dilek

   Merhaba Eda Hanım,

   Bildiğimiz kadarıyla 2 feribot şirketi var Barcelona’dan adaya götüren.

   ACCIONA Trasmediterranea

   http://www.trasmediterranea.es/

   BALEARIA

   https://www.balearia.com/wps/portal/comercial/home_en?resetPortlet=true

   Bir de aracı firma var, o da olabilir.

   DIRECT FERRIES

   http://www.directferries.co.uk/

   Biz feribot ile gitmedik, biraz zaman kaybı olacaktı. Ama araba kiralayıp onunla geçecekseniz tabii ki feribot mecburi. Uçak tercih ederseniz Vueling Havayollarından memnun kaldık, tavsiye ederiz. Ayrıca uçak feribottan daha ucuzdu biz aldığımız zaman.

   İyi tatiller dileriz.

   • Gizem

    Merhaba Dilek Hanım,

    yazınızı hayranlıkla okudum:) Biz Almanyadan Mayorkaya gideceğiz Hazıran ayında.Uçak biletlerı alındı otel bakmaktayız.Seyahat acentesi bize Hotel Don Miguel isimli bir oteli önerdi.Fiyat olarak hem uygun hem de iyi dedi.El Arenal bölgesindeki otelleri ve plajı önermedi.Aksine baya kötü dedi.Yani kirli imiş dediğine göre.Siz oraya da gittiğinize göre size sormak istedim.Bahsettiğiniz koylara baktım.Özellikle Es Trenc öncelkle gitmek istediğim deniz:) Herhalde bütün gün orada kalabilirim suyun içinde.Biz 5 gece 4 günlük planladık.Sorumu cevaplarsanız çok sevinirim.Bu arada emeğinize , ağzınıza sağlık :)

    • Merhaba Gizem Hanım,

     Yazımızı faydalı bulmuş olmanıza çok mutlu olduk. Umarız siz de Mayorka’yı en az bizim kadar seversiniz. Aslında biz geçen yaz İbiza dönüşü, Mayorka’ya tekrar uğradık ve yeni bir kaç yerini daha keşfettik. Yakın zamanda yazıya yeni eklelemler yapacağım, bakmayı unutmayın :)

     Palma plajı yaklaşık 6 km uzunluğunda bir plaj Gizem Hanım. Şehir içinde bir plaj ve halkın da turistlerin de rağbet ettiği bir deniz. Çok özel değil rengi filan ama ılık bir suyu olması, kum olması ve plaj boyunca yeme-içme-tuvalet gibi tesislerin olması burayı tercih edilebilir yapıyor ama esas güzel koylar hep arabayla biraz keşfe çıkınca bulunuyor. El Arenal Palma plajının sonu. Başı ile sonu arasında bir kirlilik farkı olur mu bilmiyorum ama biz ortası ile sonu arasında bir yerlerde girdik hep. Kirli gözükmedi kesinlikle ama dediğim gibi özel bir deniz değil. Sadece şu geldi aklıma, plajın kumu kahverengi, yani Es Trenc’deki gibi beyaz değil, ve eğer rüzgar varsa ve deniz dalgalı ise çalkalanan suyun rengi kahverengimsi bir yeşile dönüşüyor. Su deniz dalgasızken daha berrak olmasına rağmen, dalga olunca kumla bulanıklaşıp, belki de kirliymiş hissi uyandırabilir.

     Yani kısaca Palma plajı civarında bir otelde kalıp hergün o denize girecekseniz Mayorka’nın tadını alamazsınız. Sadece bir gün Palma plajını deneyin, yeter bence. Sonra mesela Illetes ve Magaluf’a gidin. Bu yaz Cala d’Or koyuna gittik, küçük bir koy ama nefis bir deniz, otel de var yakınında, kesin tavsiye ederim ufak koyları seviyorsanız. Bir de Cala Santany ve Cala Millor’ı öneririm yeni keşfettiklerimizden.

     Es Trenc şahanedir, onun ayarında ve aynı muhteşemlikte Ses Covetes’i önerebilirim, zaten ikisi birbirini takip eden sahiller. Arada ufak bir yerleşim bölgesi var.

     Otel konusunda ne diyeyim bilemedim, biz booking.com puanı 7,5-8 den düşük otellere pek rağbet etmiyoruz, o otel 6,6 ama tabii bu otel kötü manasına gelmiyor, yine de siz bilirsiniz. Yeri Palma merkeze 12 km uzaklıkta, ama Palma plajının da dibinde. Nerede olmak istediğinize göre değişir otel seçimi. Şehrin içinde değil de bir plaj yakınında olmak isterseniz olabilir orası ama Palma plajı yerine daha güzel bir plajın yakınında da olabilirsiniz. Artıları ne olur? Palma plajı boyunca hareket ve canlılık vardır, o açıdan güzel olabilir. Yani ne arıyorsunuz bilmiyorum. Biz Mayorka’ya 3 kere gittik, üçünde de Palma şehrinin içinde kaldık, çünkü hergün başka bir koya gittik. Akşamları da şehri gezdik. Hergün otelde kalınacak bir ada değil Mayorka, çok yazık olur birkaç koy görmeden dönerseniz, ben onu söyleyeyim en azından :)

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu