"Şimdi değilse, ne zaman?"

Airbnb sistemi

  İşte bambaşka bir konaklama tarzı…

  Airbnb adını duymuş muydunuz bilmiyorum ama eğer duymadıysanız, bence en kısa sürede Airbnb’nin sunduklarıyla tanışmakta fayda var. Airbnb, ödüller kazanmış bir seyahat sitesi. Şirketin iletişim direktörü Christopher Lukezic ile Habertürk yazarı Gülenay Börekçi’nin yaptığı röportajı okuyun, bence çok ilginizi çekecektir.

  Sevgili Gülenay Börekçi, hem Habertürk gazetesi yazarı, hem de herşeyiyle kendi eseri olan “Hürriyet Bumerang” ödüllü edebiyat sitesi www.egoistokur.com’un sahibesi… Daha önce Picus ve Akşam Kitap’dan da kendisini hatırlayanlar mutlaka olacaktır.

  Hem Habertürk’de hem de kendi sitesi Egoist Okur’da yayınlanmış olan bu röportajını bizim de ilgi alanımıza girmesi sebebiyle sitemize hediye etti. Aklına ve kıvrak zekasına hayran olduğum, bilgisine, yeteneğine ve kalemine saygı duyduğum güzel yürekli arkadaşıma, sitemize yaptığı bu nefis katkısı için teşekkür ediyorum.

  Teşekkürler Gülenaycığım 🙂

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

  Hayalinizdeki evde hatta bir ortaçağ şatosunda yaşamanın en ucuz yolu – Gülenay Börekçi yazdı.

  Tatilde bir şatoda kalmayı hiç düşündünüz mü? Peki ya başka hiç kimsenin ayak basmayacağı özel bir adada? Elimde şahane bir katalog var ve oradaki şahane fotoğraflara, daha doğrusu mekanlara bakıyorum. Şatolar, villalar, tarihi şahsiyetlere ait evler… 1950′lerin, 60′ların, 70′lerin tarzıyla döşenmiş vintage ilhamlı mekânlarsa resmen göz alıyor. Frank Lloyd Wright gibi efsane mimarların inşa ettiği çok orijinal yapılar da pek güzel. Üzüm bağlarının ortasındaki taş evler var sonra. Uçaktan evler. Gemiden evler. Trenden evler. Çadır evler. Buzdan evler. Kumdan evler. Ağaçtan evler. Dev bir deniz kabuğunu andıran çok zarif tasarımlı evler. Hobbitler için yapılmış ve Yüzüklerin Efendisi’nden fırlamış gibi görünen evler. Aralarında perili evler olduğu söylenenler bile var. Seçenekler sınırsız… Şahsen rengarenk döşenmiş çingene karavanına bayıldım. Galiba, gördüklerimin hepsine bayıldım. Fiyatlara gelince, 100 liraya da var, 5000 liraya ya da daha üstüne de. Seçtiğiniz yere göre değişiyor. Ve fiyat kaç olursa olsun buna kahvaltı dahil.

  Sözünü ettiğim katalog Airbnb’ye ait. Airbnb, bir seyahat sitesi. Adını uzun süredir duyuyordum. Son iki yılda bu site sayısız önemli ödül kazanmıştı. The New York Times başta olmak üzere büyük gazeteler uzun uzun bu siteden söz ediyordu. Ekonomi dergilerine göre, “paylaşım ekonomisi” adı verilen yepyeni bir modelin öncüsüydü. Sonunda Türkiye’yle çalışmaya başladıklarını öğrenince, şirketin henüz 27 yaşında olan kurucularını aramaya ve başarılarının ardında nelerin yattığını sormaya karar verdim. Ne oldu biliyor musunuz? Şirketin iletişim direktörü Christopher Lukezic  atladığı gibi bir günlüğüne röportaj için İstanbul’a geldi. Böylece onunla özel bir röportaj yapabildik. İşte anlattıkları… Okuduktan sonra fotoğraflara bakmayı, ardından  siteyi incelemeyi ihmal etmeyin. Sitenin Türkçe versiyonu var. “Airbnb’nin Seçtikleri” başlıklı bölüm size yaptıkları muhteşem işlere dair bir fikir verebilir.

  Airbnb ile konaklama

  Airbnb ile konaklama

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Her şey tam olarak nasıl başladı?

  Hikayemiz matrak. Airbnb’nin kurucularının ikisi de tasarımcı. Mezun olduktan hemen sonra San Fransisco’ya giderek bir tasarım firmasında çalışmaya başlamışlar. Yıl 2008. Birkaç hafta sonra şehirde dev bir tasarım kongresi düzenlenecekmiş. Uluslararası bir kongreymiş ve talep fazlası yüzünden otellerde yer ayırtmak imkansızmış. Firma olarak davet ettikleri konuklara kalacak yer bulamayınca, bizim iki patron, “En iyisi konuklarımızı kendi evlerimizde ağırlayalım. Yatacak yer ve kahvaltı bizden olsun, karşılığında da belirli bir ücret alalım” diye düşünmüşler. Nasılsa ikisinin evinde de tatil zamanlarında kullanmak üzere birer şişme yatak varmış.

  Parlak fikirmiş hakikaten…

  Tabii şehirdeki bütün arkadaşlarını arayıp onlardan evlerine birkaç günlüğüne konuk alıp alamayacaklarını da sormuşlar. Sonra da basit bir blog açarak davetlilerin kalabileceği dairelerin fotoğraflarını çekmış, birkaç da temel bilgi eklemişler. Adına da Airbnb demişler.

  Ne anlama geliyor?

  Airbed and breakfast’ın kısaltılmış hali. Şişme yatak ve kahvaltı…

  Aradan 3-4 yıl geçti ve şimdi bundan çok daha fazlasını yapıyorsunuz… Sitenize de basit bir blog demek imkansız. Biraz anlatır mısınız?

  Evlerimizin bir kısmı hala böyle. Oda kiralama sistemi sevdiğimiz bir şey. Gittiğiniz her şehirde çok ucuza kalabiliyorsunuz. Üstelik bir şişe suya 10-15 dolar ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Bir de tabii başlı başına ev kiraladığımız kısım var ki o artık işimizin çok daha büyük bir bölümünü oluşturuyor.

  İşinizin ne kadar büyük olduğunu anlamamız için bana birkaç rakam verir misiniz?

  193 ülkede 270 bin evimiz var. Sadece Türkiye’deki evlerimizin sayısı 3.500′ü geçti. Her gece bizim aracılığımızla dünyanın birçok yerinde toplam 60 bin kişi kalıyor. Bu inanılmaz bir şey. Orta ölçekli bir Avrupa şehrini yönetir gibiyiz. Önümüzdeki yılbaşı için ayırtılan yerler şu anda 150 bini geçti. Bu rakam her geçen gün katlanarak artıyor.

  Peki güvenilirliği nasıl sağlıyorsunuz? Yani ben tuttuğum evin sahibi tarafından kazıklanmayacağıma yahut başıma kötü bir şey gelmeyeceğine nasıl emin olabilirim?

  Ev sahibinin de sizden emin olması gerekir. Ama bütün bunları baştan düşündük ve tüm önlemleri aldık. Diyelim ki siteyi inceleyerek Tokyo’da dört gün kalacağınız bir ev kiraladınız. Ücreti evsahibine değil bize ödüyorsunuz. Biz de iki gün bekliyor ve evsahibine ödemeyi, sizin kaldığınız yerden memnun olup olmadığınızı öğrendikten sonra yapıyoruz. Şikayetçi olduğunuz en küçük bir ayrıntı varsa bunu bize bildiriyorsunuz, biz de anında sizin standartlarınıza uygun başka bir yer buluyoruz. Bunun gibi 40 değişik güvenlik önlemimiz var.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu