Her şey tam olarak nasıl başladı?

Hikayemiz matrak. Airbnb’nin kurucularının ikisi de tasarımcı. Mezun olduktan hemen sonra San Fransisco’ya giderek bir tasarım firmasında çalışmaya başlamışlar. Yıl 2008. Birkaç hafta sonra şehirde dev bir tasarım kongresi düzenlenecekmiş. Uluslararası bir kongreymiş ve talep fazlası yüzünden otellerde yer ayırtmak imkansızmış. Firma olarak davet ettikleri konuklara kalacak yer bulamayınca, bizim iki patron, “En iyisi konuklarımızı kendi evlerimizde ağırlayalım. Yatacak yer ve kahvaltı bizden olsun, karşılığında da belirli bir ücret alalım” diye düşünmüşler. Nasılsa ikisinin evinde de tatil zamanlarında kullanmak üzere birer şişme yatak varmış.

Parlak fikirmiş hakikaten…

Tabii şehirdeki bütün arkadaşlarını arayıp onlardan evlerine birkaç günlüğüne konuk alıp alamayacaklarını da sormuşlar. Sonra da basit bir blog açarak davetlilerin kalabileceği dairelerin fotoğraflarını çekmış, birkaç da temel bilgi eklemişler. Adına da Airbnb demişler.

Ne anlama geliyor?

Airbed and breakfast’ın kısaltılmış hali. Şişme yatak ve kahvaltı…

Aradan 3-4 yıl geçti ve şimdi bundan çok daha fazlasını yapıyorsunuz… Sitenize de basit bir blog demek imkansız. Biraz anlatır mısınız?

Evlerimizin bir kısmı hala böyle. Oda kiralama sistemi sevdiğimiz bir şey. Gittiğiniz her şehirde çok ucuza kalabiliyorsunuz. Üstelik bir şişe suya 10-15 dolar ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Bir de tabii başlı başına ev kiraladığımız kısım var ki o artık işimizin çok daha büyük bir bölümünü oluşturuyor.

İşinizin ne kadar büyük olduğunu anlamamız için bana birkaç rakam verir misiniz?

193 ülkede 270 bin evimiz var. Sadece Türkiye’deki evlerimizin sayısı 3.500′ü geçti. Her gece bizim aracılığımızla dünyanın birçok yerinde toplam 60 bin kişi kalıyor. Bu inanılmaz bir şey. Orta ölçekli bir Avrupa şehrini yönetir gibiyiz. Önümüzdeki yılbaşı için ayırtılan yerler şu anda 150 bini geçti. Bu rakam her geçen gün katlanarak artıyor.

Peki güvenilirliği nasıl sağlıyorsunuz? Yani ben tuttuğum evin sahibi tarafından kazıklanmayacağıma yahut başıma kötü bir şey gelmeyeceğine nasıl emin olabilirim?

Ev sahibinin de sizden emin olması gerekir. Ama bütün bunları baştan düşündük ve tüm önlemleri aldık. Diyelim ki siteyi inceleyerek Tokyo’da dört gün kalacağınız bir ev kiraladınız. Ücreti evsahibine değil bize ödüyorsunuz. Biz de iki gün bekliyor ve evsahibine ödemeyi, sizin kaldığınız yerden memnun olup olmadığınızı öğrendikten sonra yapıyoruz. Şikayetçi olduğunuz en küçük bir ayrıntı varsa bunu bize bildiriyorsunuz, biz de anında sizin standartlarınıza uygun başka bir yer buluyoruz. Bunun gibi 40 değişik güvenlik önlemimiz var.

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama