"Şimdi değilse, ne zaman?"

Tablo gibi şehir: Köln

  Ren Nehri üzerindeki güzel şehir: Köln

  Ren Nehri kenarındaki güzel konumuyla olsun, tarihi eserleri ve kültür-sanat etkinlikleriyle olsun Almanya’nın önemli şehirlerinden biridir Köln ve benim de favorilerimdendir. Ren Nehri’nin ikiye böldüğü Köln şehrindeki iki yakayı 8 köprü birbirine bağlar. Almanya’nın 4. büyük kenti olan Köln, Almanya’nın batısındaki Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde yer alıyor…

  IMG_2850

  Ren Nehri üzerindeki Köln şehri

  IMG_2917

  Köln gece vakti ayrı bir güzel…

  Köln’e dair…

  Kolonya ilk burada üretilmiş ve kolonya adı da Köln’ün İngilizce adı olan “Cologne” kelimesinden geliyor.

  M.Ö. 50 yılında kurulan Köln, önceleri bir koloniymiş. Ortaçağda büyüyüp gelişmiş. I. Dünya Savaşı’nda fazla tahrip olmasa da II. Dünya Savaşı’nda büyük yıkıma uğramış Köln çünkü Nazilerin yoğun olduğu bir şehirmiş. 1935 yılında Gestapo, merkezini buraya taşımış ve ırkçı görüş burada hakim olmuş. Çok fazla sayıda Yahudi Almanın katledildiği bu şehir o yüzden II. Dünya Savaşı’nda en büyük hedef olmuş.  Yoğun bir şekilde bombalanan şehir molozlar altında kalmış. Ama dış kaynaklı yardımlar ve yurtdışından gelen işçiler ile hızla toparlamış kendisini. Neredeyse % 90’ı tahrip olan şehirde tarihi çok az yapı ayakta kalmış ve bugün şehirde 1950’li yılların mimari tarzını görüyorsunuz daha çok.

  Köln mesela bir Frankfurt gibi gökdelenlerin bol olduğu bir şehir değil. Özellikle UNESCO koruması altındaki Köln Katedrali’nin her taraftan görülebilmesini için de bu tür yüksek binaların yapımından kaçınılmakta.

  Şehre ulaşım kolay olsa da şehir içinde trafik ve park sorunu olması bisiklet kullanımını artırmış.

  Köln çeşitli festival ve kültürel etkinlikler, fuarlar ve karnavallar bakımından çok aktif bir şehir.

  Bol yağış alan bir bölgede olan Köln, Mayıs ve Ekim ayları arasında en keyifli zamanlarını yaşar, o yüzden bu zamanlarda şehri keşfetmek daha güzel olur.

  Ama noel zamanı görkemli süslemelerini ve muhteşem güzellikte ve bol sayıda kurulan noel pazarlarını gezmek için 24 Kasım-24 Aralık arası da Köln tatili bir başka olur gerçekten de…

  Biz Köln’e 2 kere gittik, birinde yazın, diğerinde ise kışın, yani noel zamanı ve her ikisi de birbirinden keyifli oldu…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Köln’e Ulaşım

  Köln gezisi için normal pasaport sahiplerinin bir çok Avrupa şehrinde olduğu gibi Schengen vizesi alması gerekiyor. Yeşil yani hususi veya diplomatik pasaport sahibi olanlar ise vizeden muaf. Vize başvuruları Ankara’da Alman Büyükelçiliği’ne, İstanbul ve İzmir’de de Alman Başkonsolosluğu’na yapılabiliyor. Ayrıca birçok ilde bulunan iData isimli kuruluşa da Almanya diplomatik temsilcilikleri tarafından yetki verilmiş durumda. Dolayısıyla vize başvuruları bu kuruluşa da yapılabiliyor.

  Vize alındıktan sonra Almanya’nın Köln şehrine uçak ile ulaşım oldukça kolay. Sadece İstanbul’dan değil Ankara, İzmir ve Antalya gibi illerimizden de aktarmasız direkt seferler mevcut.  THY, Pegasus ve Air Berlin, Köln şehrine uçuş düzenleyen havayolları..

  Köln’e giden uçuşlar Köln/Bonn Havaalanı olarak adlandırılan havaalanına yapılıyor. İsminden de anlaşılabileceği gibi bu havaalanı Köln ile Bonn şehirlerinin tam ortasında yer alıyor ve her iki şehir için aynı havaalanı kullanılıyor.

  Havaalanından şehir merkezine ulaşım rahat. S-Bahn olarak adlandırılan raylı sistem ile şehir merkezine ulaşım 15 dakika kadar sürüyor ve saatte 4-5 taneden fazla sefer mevcut. Benzer şekilde otobüs ile de ulaşım var ama demiryolunu tercih etmek zamandan kazanılmasına yardımcı olacaktır.

  Elbette araba kiralayacaklar için bir çok havaalanında olduğu gibi burada da ayrı bir araç kiralama bölgesi var ve buradan kiralayacağınız aracınızla da şehir merkezine 559 numaralı otoyolu kullanarak yarım saatten kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

  map

  Köln’e havaalanından ulaşım © Googlemaps

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3 4 5

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu