Köln’e Ulaşım

Köln gezisi için normal pasaport sahiplerinin bir çok Avrupa şehrinde olduğu gibi Schengen vizesi alması gerekiyor. Yeşil yani hususi veya diplomatik pasaport sahibi olanlar ise vizeden muaf. Vize başvuruları Ankara’da Alman Büyükelçiliği’ne, İstanbul ve İzmir’de de Alman Başkonsolosluğu’na yapılabiliyor. Ayrıca birçok ilde bulunan iData isimli kuruluşa da Almanya diplomatik temsilcilikleri tarafından yetki verilmiş durumda. Dolayısıyla vize başvuruları bu kuruluşa da yapılabiliyor.

Vize alındıktan sonra Almanya’nın Köln şehrine uçak ile ulaşım oldukça kolay. Sadece İstanbul’dan değil Ankara, İzmir ve Antalya gibi illerimizden de aktarmasız direkt seferler mevcut.  THY, Pegasus ve Air Berlin, Köln şehrine uçuş düzenleyen havayolları..

Köln’e giden uçuşlar Köln/Bonn Havaalanı olarak adlandırılan havaalanına yapılıyor. İsminden de anlaşılabileceği gibi bu havaalanı Köln ile Bonn şehirlerinin tam ortasında yer alıyor ve her iki şehir için aynı havaalanı kullanılıyor.

Havaalanından şehir merkezine ulaşım rahat. S-Bahn olarak adlandırılan raylı sistem ile şehir merkezine ulaşım 15 dakika kadar sürüyor ve saatte 4-5 taneden fazla sefer mevcut. Benzer şekilde otobüs ile de ulaşım var ama demiryolunu tercih etmek zamandan kazanılmasına yardımcı olacaktır.

Elbette araba kiralayacaklar için bir çok havaalanında olduğu gibi burada da ayrı bir araç kiralama bölgesi var ve buradan kiralayacağınız aracınızla da şehir merkezine 559 numaralı otoyolu kullanarak yarım saatten kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

map

Köln’e havaalanından ulaşım © Googlemaps

Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama