"Şimdi değilse, ne zaman?"

New Orleans: Tennessee Williams’ın tramvaylı şehri…

  Amerika Gezim – Bölüm 6 – New Orleans

  Dilek Hamutçu Baykal yazdı…

  Otobüsüm sabah 08:00’de New Orleans’daydı. Terminalden otelimin olduğu French Quarter’a giden bir otobüse bindim. Şehrin kalbinin bu bölgede attığını öğrenmiştim ama sabahın o saatinde durum aşağıdaki resimdeki gibiydi.

  image1

  Sabah erken saatlerde French Quarter

  Otel seçiminde 3 yıldızlı ya da bed and breakfast tercih ettim, tek istediğim şehir merkezinde ve temiz olmasıydı, çok şanslıydım bu konuda. Küçücük hiçbir lüksü olmayan odalarda kaldım ama hepsi tam istediğim gibiydi. New Orleans’daki otelim de French Quarter’ın en güzel yerinde Royal Street’deydi.

  image2

  Hotel Royal

  Burası  otelin avlusu, kahvaltı yapmak için ideal 🙂

  image3

  Hotel Royal

  French Quarter, şehrin en renkli ve görülmeye değer 300 yıllık tarihi olan bölgesi. 1920’den bu yana bu tarihi binalar koruma altında, hiçbir şekilde yıkılamıyor, yenilenemiyor.

  image4

  French Quarter

  Dar sokaklar, birbirine benzeyen ve birbirinden güzel, şık rengarenk evler, ünlü restoranlar, küçük dükkanlar, arkadaş canlısı ilginç insanlar, ve caz müziği. Bir insanı ne daha mutlu edebilir ki…

  image5

  French Quarter

  New Orleans, Louisiana eyaletinin en büyük şehri. French Quarter’daki binaların çoğunluğu 18. yüzyılda şehir İspanyolların idaresi altındayken ya da 19. yüzyılın başında ABD’nin bir parçası olduğunda yapılmış.

  image6

  French Quarter

  French Quarter, 2005 de şehri yerle bir eden Katrina Kasırgası’nda neyse ki fazla zarar görmemiş. Ancak 1788 ve 1794 yıllarındaki büyük yangınlardan çok etkilenmiş ve binalar yenilenirken farklı renklere boyanmış, çatılar düzleştirilmiş, süslü, demirden yapılmış balkonlar eklenmiş, ahşap panjurlar yasaklanmış.

  image7

  French Quarter

  New Orleans, Meksika Körfezi ile Pontchartrain Gölü arasında yer alan dünyanın en hareketli liman şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Körfez, şehri bir hilal gibi böldüğü için ‘Cresent City’  olarak da biliniyor. Diğer takma adı da NOLA (New Orleans + Louisiana)

  image8

  French Quarter

  Tramvaylar, New Orleans’ın bir parçası. New Orleans ünlü Amerikalı yazar Tennessee Williams’ın yaşadığı ve kitaplarını yazarken ilham aldığı şehir. Bunlardan biri de ‘A Streetcar Named Desire’ (Arzu Tramvayı) adlı oyunu.

  image9

  New Orleans’ın meşhur tramvayları

  Tramvaylı kartpostallar şahane…

  New Orleans Tram.

  New Orleans kart postal

  New Orleans, ABD’nin en çok ziyaret edilen 10 şehrinden biri ama aynı zamanda en kirlilerindenmiş. İlk geldiğimde ıslak sokakları gördüğümde yağmur yağdığını zannetmiştim meğerse her sabah yıkıyorlarmış.

  image10

  French Quarter

  Burası Canal Street!

  Cadde adını buraya yapılması planlanan Mississipi Nehri’ni Pontchartrain Gölü’ne bağlantı sağlayacak kanaldan almış ancak bu proje gerçekleşmemiş. Şu anda da araç ve yayaların kullandığı ana caddelerden biri.

  image11

  Canal Street 🙂

  Sokak ressamlarına sıklıkla rastlayabilirsiniz, bu tablolar vergisiz olduğu için galerilerden daha ucuzmuş.

  image12

  French Quarter

  French Quarter’da tur yapmak için başka bir yol. Ama ben yürüyün derim.

  image13

  French Quarter

  Binaların altında çok şık butikler, galeriler ve antikacılar var, alışveriş için çok pahalı ama bakmak inanılmaz zevkli.

  image14

  French Quarter

  Temmuz ayında hem çok sıcak hem de çok nemliydi, ondan mı yoksa hızlı gece hayatından sonra uyanma zorluğundan mı bilmem, sokaklar boştu.

  image15

  French Quarter

  New Orleans, ABD’nin suç oranı en yüksek şehirlerinden biriymiş. İşsizlik oranı da %50 civarındaymış.

  image16

  French Quarter

  Şehrin sürprizlerinden biri.

  image17

  French Quarter

  French Quarter’ın bir çok yerinde rastlayacağınız dinlemeye doyum olmayan mini caz konserlerinden biri. Caz kelimesinin sözlük anlamı: enerjk, coşkulu, dinamik…

  image18

  Mini caz konseri – New Orleans

  Alışveriş de yapayım diyenlerdenseniz, seçeneğiniz çok. İster bu bölgedeki küçük butiklerden isterseniz şehrin içindeki ünlü butik zincirlerinden.

  image19

  New Orleans alışveriş

  New Orleans’da siyah nüfusu %60 civarıyla ABD ortalamasının çok üstünde. ‘Mississipi Burning’ (Mississipi Yanıyor) filmini seyrettiniz mi bilmiyorum ama film aslında New Orleans’ın tarihte köle olarak çok ağır şartlarda çalışıp kenti yaratan zencilerin yakılmalarına kadar giden geçmişini anlatıyor.

  image20

  French Quarter

  Pontalba Apartments, 1840’larda Baroness Michaela Almonaster Pontalba tarafından yaptırılmış bir bina. Alt katta ofisler ve dükkanlar var, üstünde de daireler. Buranın Amerika’nın en eski daireleri olduğu söyleniyor.

  image21

  French Quarter

  Cafe du Monde , 1860 yılında açılmış 24 saat açık çok ünlü bir kafe. Café au lait (sütlü kahve) ve beignet tatlısı (üzeri pudra şekerli bizim şerbetsiz lokmaya benziyor) ile ünlü. Bu arada kahvenin içinde hindiba varmış.

  image22

  Cafe du Monde – French Quarter, New Orleans

  Kafede oturmak için sırada beklemek istemediğim için satın alıp parkta yedim, hem de canlı müzik dinleyerek.

  image23

  Café au lait ve beignet tatlısı

  Çeşitli beignet karışımları satılıyordu meraklıları için ama ben İzmir lokmasını hiç bir şeye değişmem…

  image24

  Ben ve beignet

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  New Orleans 1718’den 1763’e kadar Fransa Krallığı işgali altında kalıyor, sonra İspanyollar ele geçiriyor şehri, 1802’de Fransızlar İspanyollardan geri alıyor. Napolyon bölgeyi 2 milyon dolar karşılığı ABD’ye satıyor. Cadde isimlerinin yanına takılan bu tabelalarda eski isimlerini de görebiliyoruz.

  image25

  Calle Real – New Orleans

  Burası da akşamları caz dinleyebileceğiniz mekanlardan biri.

  image26

  French Quarter – New Orleans

  29 Ağustos 2005’te Katrina Kasırga felaketi yaşamış bir şehir New Orleans. Pontchartrain Gölü’nün sularından şehri koruyan setlerden üç tanesi yıkılmış ve şehrin %80’i sular altında kalmış. 1500 kişi ölmüş, 3000 kişi evsiz kalmış. Şehir bundan sonra çok da göç vermiş.

  image27

  French Quarter

  Katrina Kasırgası’nın maliyeti 100 milyar doların üzerindeymiş…

  image28

  French Quarter

  New Orleans deniz seviyesinden iki metre aşağıda, onun için saniyede binlerce metreküp su boşaltan 22 dev pompa tayfun olmasın diye çalışıyormuş ve şehir her yıl 8 milimetre suya batıyormuş.

  image29

  French Quarter

  New Orleans’ı 2014 yılında 9.52 milyon turist ziyaret etmiş ve toplam 6.81 milyar dolar harcamışlar.

  image30

  French Quarter

  New Orleans yaklaşık 20 kadar tarihi bölgesiyle ABD’de birinci sıradaymış.

  image31

  French Quarter

  New Orleans poker ve barbut oyunlarının doğum yeri olarak biliniyor.

  image32

  French Quarter

  ABD’nin ilk opera performansı 1796’da New Orleans’da gerçekleşmiş.

  image33

  French Quarter

  New Orleans, ABD’de 24 saat alkolün serbest olarak satıldığı, sokaklarında plastik bardaklarda içkinizi yudumlayarak gezebileceğiniz tek şehir.

  image34

  French Quarter

  Madame John’s Legacy, 1726 yılında deniz kaptanı Jean Pascal tarafından yaptırılmış. Mississipi Vadisi’nin en eski evi olduğu biliniyor, mimari olarak da French Quarter’daki diğer yapılardan farklı.

  image35

  French Quarter

  Sandra Bullock, Solange Knowles, John Goodman, Lil Wayne ve Brad Pitt’in New Orleans’da evleri varmış. Ben de istiyorum, Allahım duy sesimi 🙂

  image36

  French Quarter

  Burası zamanında Fransız Afrikalı tüccarların, centilmenlerin, kabadayıların gelip ‘absinth’ denilen içkiyi içtikleri bilinen bir yer. Ünlü korsan Jean Lafitte’nin General Andrew Jackson’la buluştuğu gizli oda da şimdi yemek salonu olarak kullanılıyor (Andrew Jackson ABD’nin 7. Başkanı).

  image37

  French Quarter

  Burası Lafitte’s Blacksmith Shop. Efsaneye göre 19. Yüzyılın başında korsan Jean Lafitte burayı kanun dışı işlerini idare etmek, kaçak mallar satmak için kullanmış. 1940’lı yıllardan beri de bar olarak kullanılıyormuş. Bu bölgenin en önemli binalarından biri olarak koruma altında Ulusal Tarihi Miras listesinde. Hayaletli olarak da biliniyor.

  image38

  French Quarter

  New Orleans cazın başkenti ve bir sürü caz festivaline ev sahipliği yapıyor. Nisan ayının ikinci haftasında French Quarter Festivali, Mayıs başında Caz Festivali var.

  image39

  French Quarter

  Her yerde olduğu gibi bu dar sokaklarda da park problemi var. Caddelerde sadece tek yöne park edilebiliyor. Bu uygulama bana çok doğru geldi.

  image40

  French Quarter

  Brennans, 1904 yılında Louisiana Bankasına ev sahipliği yapmış, ABD’nin 7. Başkanı Andrew Jackson burada kalmış, satranç dahisi Paul Morphy burada yaşamış. Şimdi ise ünlü bir restoran. Amerikalı ünlü yazar Tennessee Williams sıklıkla burada yemek yermiş.

  image41

  French Quarter

  Royal House, deniz ürünleri servis eden bir restoran. French Quarter’da sokak aydınlatmaları için direkler yok, onun yerine fotoğrafta gördüğünüz sarkıt lambalar var, onun için de akşam olduğunda loş gizemli bir havası var bölgenin.

  image42

  French Quarter

  Resimdeki yapı Presbytere, onun yanında ise St Louis Katedrali var. Prebytere ilk yapıldığında manastır, sonrasında ise mahkeme binası olarak kullanılmış. Şimdi ise Louisiana Devlet Müzesi’nin bir parçası olarak hizmet veriyor. Bu meydanda tarot falı bakanları görüyorsunuz. Fala inanmadığım için ben pek de ilgilenmedim.

  image43

  French Quarter

  Bu bina ise The Napoleon House. Şehrin belediye başkanı Girod tarafından 1797 yılında Waterloo Savaşından sonra sürgüne gönderilen Napoleon Bonaparte’ı kurtarıp buraya yerleştirmek için yaptırılmış.  Ancak Napoleon bu kaçırma planı uygulanamadan birkaç gün önce ölmüş.

  image44

  French Quarter

  Burası Jackson Square. Meydan 1721 yılında askeri eğitim alanı  ‘Place d’Armes’ olarak yapılmış. Arkasında ise park var.

  image45

  French Quarter

  Bunlar da Jackson Meydanı’ndan renkli görüntüler

  image46

  French Quarter

  Parkın ortasında General Andrew Jackson’ın heykeli var. 1856 yılında yapılan bu heykel, bir atın birden fazla ayağının havada desteksiz olarak durduğu dünyadaki ilk atlı heykeliymiş.

  image47

  French Quarter

  ABD başkanı John F. Kennedy’yi öldüren Lee Harvey Oswald 1939’da New Orleans’da doğmuş, elbette bundan hiç hoşnut değiller.

  image48

  French Quarter

  Dumaine Street, French Quarter’ın en ünlü caddelerinden biri.

  The Curious Case of Benjamin Button’ ve ‘Interview With the Vampire’ filmleri New Orleans’da çekilmiş filmlerden bazıları.

  image49

  French Quarter

  French Quarter’da kalabileceğiniz otellerden biri de 19. yüzyılın başlarında yapılmış Cornstalk Hotel. Ünlü yazar Harriet Beecher Stowe da bu evde kalmış ve Tom Amca’nın Kulübesi (Uncle Tom’s Cabin) kitabını yakınlardaki zamanın köle pazarından ilham alarak yazmış.

  image50

  French Quarter

  Demirden yapılmış Cornstalk Fence (Mısır koçanı parmaklıkları), birbirine geçmiş mısır koçanlarını resmediyor ve 1850 yılında Philadelphia’dan getirilip takılmış. 1840’da bu evi satın alan kişi Iowa’lı olan karısını mutlu etmek için ona memleketini hatırlatan çitleri taktırmış. Bu otelde kalanlar arasında Clinton çifti ve­ Elvis Presley de var.

  image51

  French Quarter

  Şehir tamamen düz bir alana kurulmuş, çocuklara göstermek amacıyla iki tane tepe yapılmış.

  image52

  French Quarter

  New Orleans’da 40’dan fazla müze, ABD’nin en iyi hayvanat bahçelerinden biri, çocuk müzesi ve akvaryum varmış. Çocuklu ailelere duyurulur ama gece saatlerinde French Quarter’a çocukla gelmeyin uyarısını da yapayım bu arada…

  image53

  French Quarter

  French Quarter sokakları..

  image54

  French Quarter

  Pirates Alley ya da Orleans Alley, adını kahraman korsan kardeşler Jean ve Pierre Lafitte’den almış. Kardeşler gemilerine gitmek için bu kısa ve karanlık yolu kullanmışlar ve bir efsaneye göre 1815’de yine burada general Andrew Jackson’la buluşmuşlar ve New Orleans Savaşını kazanması için yardım teklifinde bulunmuşlar.

  image55

  French Quarter

  Bu bina Le Monnier Mansion. 1811 de Dr. Yves Le Monnier tarafından 3 katlı olarak yaptırılan bu binaya 1876 yılında 4. kat eklenmiş ve böylelikle ilk gökdelen olmuş.

  image56

  French Quarter

  Şehirde bol bol korsan, hayalet ve zombi temalı hediyelik eşyalar satan dükkanlar var.

  image57

  French Quarter

  French Quarter sokakları ..

  image58

  French Quarter

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Sanırım burayı Mardi Gras zamanında bir kere daha gelmek lazım, bu şehir Mardi Gras Karnavalı ile ünlü. Aksesuarlarını her yerde görebilirsiniz ancak Venedik’de satılanlar kadar güzel değil.

  image59

  Mardi Gras aksesuarları

  image60

  Mardi Gras aksesuarları

  Tennessee Williams bu evde yaşarken 1942’de en ünlü oyunu  ‘A Streetcar Named Desire’ (Arzu Tramvayı) oyununu yazmış. Evinin penceresinden tramvay görünüyormuş.

  image61

  Tennessee Williams’ın Evi – New Orleans

  Tennessee Williams 1962 den 1983 ölümüne dek bu evde yaşamış. Her yıl Mart ayında yazarın adına düzenlenen bir festival var.

  image62

  French Quarter

  French Quarter’da bir çok tur var katılabileceğiniz, bunlardan biri de ‘Haunted Houses Tours’ -Hayaletli Evler ve Efsaneler. Katılmadım ama 2 saat sürdüğünü ve 25 dolar civarında olduğunu söyleyebilirim ilgilenenler için.

  image63

  French Quarter

  Bu da La Branche House. 1835’de yapılan bu bina French Quarter’daki en fazla fotoğraflananlanlardan biriymiş. Varlıklı bir şeker tüccarı tarafından bu ev özellikle meşe yaprağı motifindeki dantel görünümlü balkonuyla dikkat çekiyor.

  image64

  French Quarter

  Yüzyıllarca New Orleans’da ulaşım aracı olarak kullanılan atlı arabalar şimdi French Quarter’da turlar için kullanılıyor. Sürücü sizi hem gezdiriyor hem de bilgi veriyor, ancak oldukça pahalı: 4 kişi 1 saat 180 dolar!

  image65

  French Quarter

  Amerika’da dövmesi olmayan birini görmek neredeyse imkansız, bir de aklıma gelmişken sokaklarda başıboş gezen ne kediye ne köpeğe rastladım ama bol bol evsiz ve işsiz vardı dertlerini kartonlara yazıp para isteyen…

  image66

  French Quarter

  New Orleans ABD’nin petrolünün %11, doğal gazının %19’unu karşılıyormuş Ayrıca en büyük tuz üreticisiymiş, balıkçılıkta ikinci büyük, pamuk, şekerkamışı ve pirinçte ilk ondaymış. Bir de buna limanı ve turizmi ekleyin.

  image67

  French Quarter

  New Orleans son derece özgürlükçü, hareketli ve eğlenceli bir şehir gerçekten. 1970’lerden beri LGBT yürüyüşü oluyormuş .

  image68

  French Quarter

  Amerikalı yazar William Faulkner’ın  New Orleans Pirates Alley’de bir süre yaşadığı bu dört katlı binanın en alt katında bir kitapçı var.

  image69

  French Quarter

  Arkada Pat O’Briens, 1794 de önemli büyük çiftlik sahibi Etienne Marie de Fletcher’ın evi şimdi ise bölgenin en ünlü barlarından biri, önde bahşiş toplamaya çalışan sanatçı…

  image70

  French Quarter

  Şehrin çok güvenli olmadığını okumuştum ve yalnız olduğum için hiçbir şehirde akşam 9’dan sonra dışarda kalmadım ancak hem otelim bir sokak ötede olduğu için hem de otel çalışanlarının desteğiyle bu kuralımı biraz bozdum ve hiç pişman olmadım.

  image71

  French Quarter

  Kalabalıklaşmaya başlayan sokaklar, ilginç tipler…

  image72

  French Quarter

  Mardi Grass boncukları – Bu boncuk kolyeler yukardan balkonlardan atılıyordu. Burada önemli olan yere düşmeden yakalamakmış..

  image73

  French Quarter

  Müzik ve eğlence başlasın…

  image74

  French Quarter

  Bu şehir gerçekten hayaletli galiba..

  image75

  French Quarter

  Caz her yerde…

  image76

  French Quarter

  New Orleans, caz müziğinin doğum yeri. Preservation Hall da her gece geleneksel caz müziğinin en güzel örneklerinin çalındığı yer. 1961 yılında kurulan bu yerin amacı bu müziği korumak, sürdürmek ve ölümsüzleştirmek.

  image77

  French Quarter

  Haftanın 7 günü 45 dakika süren saat 20:00 – 21:00 ve 22:00’de üç defa performans yapıyorlar. Önce giden önce oturuyor ama aklınıza konser salonu gelmesin, bir oda, tahta, arkalıksız banklarda ya da yerde oturanlar iki adım önünüzde şahane bir orkestra… Biletler 15 dolar ve kapıdan alıyorsunuz, bu kuyruktaki şanslı kişilerden biri de bendim. İçerde kamera yasak bu arada…

  image78

  French Quarter

  New Orleans’ın kendine has bir mutfağı var. Ben bir İzmirli olarak kabuklu kabuksuz bütün deniz ürünlerini severim. Ama burada hepsi kızartılmış, acılı baharatlı soslara bulanmış servis ediliyor. Epey mide ağrısına mal oldu.

  image79

  Menü örneği

  Buranın Cajun ve Creole denilen çok özel bir mutfağı var. Creola, Louisiana’da yaşayan Fransız Afrikalı etnik gruba ve onların konuştuğu dile verilen bir kelime. Creole mutfağı da Fransız ve İspanyol mutfaklarının bu bölgede yetişen malzemelerle birleşmesi sonucu doğmuş. Acılı, baharatlı, soslu…

  image80

  Menü örneği

  Cabildo, Amerika’nın en önemli binalarından biri. 1779 yılında yapılmış, 1788’de büyük bir yangında yanmış, 1797 yılında tekrar yapılmış. Bu bina Fransa, İspanya ve yine Fransa ve en son ABD tarafından hükümet binası olarak kullanılmış. 1908’de bina Louisiana Devlet Müzesine dönüştürülmüş ve bu tarihten itibaren Louisiana tarihini halka öğretme misyonunu yüklenmiş. Giriş 6 dolar.

  image81

  French Quarter

  image82

  French Quarter

  French Market, Amerika’nın en eski pazarı. Bu alan daha önce Kızılderililer tarafından ticaret noktası olarak kullanılmış, daha sonra 1791 yılında İspanyollar tarafından inşa edilmiş.

  image83

  French Market

  İlk önce adı ‘Meat Market’miş, çünkü French Quarter’da et satılan tek yer burasıymış. Daha sonra et başka dükkanlarda da satılmaya başlanınca adı ‘French Market’ olarak değiştirilmiş.

  image84

  French Market

  image85

  French Market

  Burada çiğ et, balık, sebze ve meyve alabileceğiniz gibi yemek de yiyebilirsiniz. Bu da benim menüden seçtiğim şey – içinde timsah eti var!

  image86

  French Market

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Bunlar da Mississippi Nehri kıyısından görüntüler…

  image87

  Mississippi Nehri

  image88

  Mississippi Nehri kıyısı

  Burası St. Louis Katedrali’nin içi, dışını yukardaki resimde görmüştük. Burası ülkenin en eski katedrallerinden biri. İlk olarak 1718’de şehrin kurucusu Bienville tarafından yapılmış. 1722’de bir kasırgada, 1788’de ise büyük bir yangında zarar görmüş. 1794’de onarılarak büyütülmüş ve katedral olmuş.

  image89

  St. Louis Katedrali

  Laura Plantation Turu

  New Orleans’da aldığım turlardan biri Laura Plantation Turuydu. Lonely Planet Travel’a göre ABD’deki en iyi tarihi turmuş. Şehir dışında olduğu için Gray Line turuyla 5 saat sürdü ve 62 dolar ödedim. Ancak ulaşımı kendiniz sağlarsınız giriş 20 dolar.

  image90

  Laura Plantation Turu

  Yolda hala Katrina Kasırgasının etkilerinin olduğu bölgeleri gördük. Katrina ABD kayıtlarına göre en büyük ve üçüncü en güçlü kasırgasıymış. Aslında, Katrina kasırgasından etkilenen bölgelere yine Grey Line’nın düzenlediği turlar olduğunu gördüm.

  image91

  Laura Plantation Turu

  Laura Plantation’ı profesyonel rehber eşliğinde 70 dakikalık bir turla geziyorsunuz.

  image92

  Laura Plantation Turu

  Bu büyük çiftlikte 12 bina var çevresi şeker kamışı tarlaları, sebze ve meyve bahçeleriyle çevrili.

  image93

  Laura Plantation Turu

  200 yıl öncesinin günlük yaşantısını görebileceğiniz Laura Plantation’ın orjinal adı Duparc Plantation. En son 2011’de restorasyon görmüş. Lousiana eyaletinde toplam 15 tane Plantation kompleksi varmış

  image94

  Laura Plantation Turu

  Burası Duparc ailesinin yaşadığı malikane. 1804 yılında yaptırılmış. Plantation şu andaki adını buranın 4. Hanımı olan Laura Locoul Gore’dan almış. Burada doğan Laura, miras kalan bu yerde 1891’e kadar şeker işini yürütmüş ve Waguespack ailesine satmış. Bu aile de 1984 yılına kadar burada yaşamış ve bu çiftliği işletmiş.

  image95

  Laura Plantation Turu

  Laura, Duparc ailesinin torunlarından, ailenin bütün erkek torunları öldüğünde çiftliğin yönetimini ele almış. Burası malikânenin yemek odası.

  image96

  Laura Plantation Turu

  Laura Plantation, creaole kültürünün bir örneği yani batı Avrupa, batı Afrika’nın etkilerinin yerli Amerika kültürüyle karışmasıyla ortaya çıkmış. Burası da bahçeden bir görüntü.

  image97

  Laura Plantation Turu

  image98

  Laura Plantation Turu

  Bu da Laura Plantatation’da yaşayan ve çalışan esirlerin özellikleriyle ve fiyatlarıyla listesi…

  image99

  Laura Plantation Turu

  Çiftlikte 65 tane esir kulübesi varmış, şu anda 4 tane var.

  image100

  Laura Plantation Turu

  Esirlerden geriye kalan fotoğraflar…

  image101

  Laura Plantation Turu

  1724 yılında 54 maddelik Louisiana Code Noir diye adlandırılan efendileri ve köleleri arasındaki ilişkileri düzenleyen bir genelge yayınlanmış.

  image102

  Laura Plantation Turu

  Her kulübenin bir kuyusu ve önünde meyve – sebze yetiştirmek için küçük bir bahçesi ve kümesi varmış. Küçücük kulübede iki aile kalıyormuş.

  image103

  Laura Plantation Turu

  Otobüsümüz Laura Plantation turundan sonra Oak Alley Plantation’a uğrayarak ziyaretçileri aldı. Plantation adını fotoğrafta gördüğünüz meşe ağaçlı bu yoldan almış. Oak Alley Plantation bir sürü film ve video kliplere ev sahipliği yapmış (Beyonce-Deja vu/Interview with a Vampire) ünlü bir çiftlik.

  image104

  Laura Plantation Turu

  Laura Plantation, Oak Alley Plantation gibi on tane plantation var bu bölgede, benim tercihim Laura Plantation’dı. Fotoğraftaki de şeker kamışı tarlaları.

  image105

  Laura Plantation Turu

  Şehirde katıldığım ikinci tur da yine Gray Line’dan Buharlı Tekneyle Nehir Turu oldu.

  image106

  Tekne Turu

  Buharlı nehir gemisiyle 2 saat süren bir yolculuk yaptım. Ben öğlen yemekli olan turu seçtim. Yolculuk başlamadan içerde yemeği bölgeye özgü mutfaktan açık büfe şeklinde servis ediyorlar. Canlı caz müziği eşliğinde yemek fena değildi. 41 dolar  ödedim.

  image107

  Tekne Turu

  Katrina Kasırgasından zarar gören yerleri görebilirsiniz gezi boyunca.

  image108

  Tekne Turu

  Bir ara yağmur yağdı, gezinin pek bir numarası yok aslında. Nehir suyu bulanık, seyredilecek bir manzara da yok.

  image109

  Tekne Turu

  Mississippi manzarası…

  image110

  Tekne Turu

  Ben ille de büyük modern şehir severim derseniz, Canal Street’in diğer tarafı sizi bekliyor. Lüks oteller, mağazalar…

  image111

  Tekne Turu

  Nehir gemisi dışında New Orleans’da bataklık turlarına da katılabilir, timsahların yuvaladığı yerleri görebilir ve bebek timsahları elinize alabilirmişsiniz, ilginizi çekerse…

  image112

  Tekne Turu

  Jackson Brewery, 1891 yılında yapılmış içinde dükkanlar ve restoranlar olan bir alışveriş merkezi.

  image113

  New Orleans

  Mezarlıklar da korumaya alınmış ve rehbersiz gezilemiyormuş bilgisinden sonra 20 dolar vererek bu tura katıldım. St. Louis Cemetery No.1 1789’da açılmış en eski ve  en ünlü olanıymış. Bir sürü ünlü ve zengin kişinin mezarları burada. Bunun No.2 ve No. 3 leri de var.

  image114

  New Orleans

  Bu mezarı 2010’da aktör Nicholas Cage kendisi için almış.

  image115

  New Orleans

  Rehberimiz anlatıyor:

  New Orleans deniz seviyesinin altında olduğu için ölüleri toprağa gömmüyorlarmış, yani mezarlar yerin üzerinde. Tüm aile fotoğrafta olduğu gibi kat kat mezarlarda üst üste gömülüyormuş.

  image116

  New Orleans

  Mezarlıkların korumaya alınmasının nedeni vandalların çok zarar vermesiymiş.

  image117

  New Orleans

  Tur yaklaşık 2 saat sürüyor, rehber açıklamaları eşliğinde French Quarter içinden yürüyorsunuz ve mezarlıkta bitiyor. French Quarter’ın hemen dışında burası, isterseniz turun başladığı noktaya rehberle de dönebilirsiniz.

  image118

  New Orleans

  New Orleans, büyücüleri ile de ünlü, burası da Voodoo Queen diye bilinen Marie Laveau’un mezarı ve ziyaretçilerin bıraktıkları…

  image119

  New Orleans

  Yine French Quarter sokaklarındayım…

  image120

  French Quarter

  image121

  French Quarter

  Burası French Quarter’ın hemen yanındaki Armstrong Parkı. Şehrin havaalanı da ünlü müzisyen Louis  Armstrong’un adını taşıyor.

  image122

  French Quarter

  4 günün sonunda New Orleans serüvenim bitti ve bayıldığım, tekrar gidebilsem dediğim şehirlerden biri listeme girdi.

  image123

  French Quarter

  Bir sonraki durağım Philadelphia. 200 dolar verip, Greyhound otobüsü ile gitseydim, 1 gün 9 saat yolculuk yapıp, 2 otobüs değiştirip 9 farklı yere uğrayacaktı. Çok daha ucuza uçak bileti buldum, otelden 20 dolar ödeyerek havaalanı shuttle’ına bindim. Gece bindiğim uçaktan Chicago aktarmalı 6 saat sonra sabahın erken saatlerinde Philadelphia’daydım.

  image124

  Umarım siz de benim gibi çok sevmişsinizdir bu şehri 🙂

  Philadelphia gezi yazımızda buluşmak üzere şimdilik hoşçakalın…

  Dilek Hamutçu Baykal


  Amerika’nın Doğu Yakası’nda yaptığım tatilin planına ve diğer şehirlere ait gezi yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

  NEW ORLEANS OTELLERİ

  NEW ORLEANS OTELLERİ

  NEW ORLEANS ŞEHRİNDE NEREDE KALINIR?

  New Orleans şehrinde konaklamayı düşünecek olursanız, otel seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 4 sayfa, 4. sayfa gösteriliyor.1234

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu