Amsterdam’da görülecek çok yer, yapılacak çok şey var. Ama en olmazsa olmazları, mutlaka yapılması gerekenler bence şunlar:

1. Kanal Turu

Mutlaka bir kanal turu yapıp, o muhteşem manzarayı içinize çekmeniz lazım. Hollanda evleriyle de meşhur biliyorsunuz. O seyretmeye doyulmaz kanal evlerine baka baka, kanalların iki yanında, manzarayı tabloya çeviren ağaçları ve suyun güneşin altında yaptığı pırıltıları seyrede seyrede, şehri suda gezerek keşfetmek lazım…

Amsterdam kanalları

Amsterdam kanalları

Kanalların bazılarında yüzen evler var. Kimi insanlar nehir üzerindeki teknelerinde yaşamayı tercih etmiş ve bu tekneleri ev haline getirmiş, saksı saksı çiçeklerle süslemiş filan. Çok hoş ve değişik geliyor bu yüzen evler insana.

Amsterdam - Yüzen ev

Amsterdam – Yüzen ev

Amsterdam - Yüzen ev

Amsterdam – Yüzen ev

Amsterdam - Yüzen ev

Amsterdam – Yüzen ev

Amsterdam - Yüzen ev

Amsterdam – Yüzen ev

Gezerken seyrettiğiniz kanal evleri 17. yüzyıldaki şaşalı zamanlarda inşa edilmiş. Bu taş cepheli evlerin herbiri genel hatlarıyla birbirine benzese de, detaya indikçe hepsi birbirinden farklı şekilde ve renkte… Binaların o dar cephelerini seyrederken kanal turu boyunca sizi bilgilendiren rehber anlatmaya başlıyor. Bu evlerin tepelerinde taş çıkıntılar ve onlara tutturulmuş çengeller var, biz de ne bu diye merak etmiştik gerçekten de… meğer bu kadar dar evlere merdivenlerden eşya sokmak veya çıkarmak mümkün olmadığı için bu çengelleri makara gibi kullanıp eşya taşıyorlarmış.

Amsterdam - Evlerdeki Kanca

Amsterdam – Evlerdeki Kanca

Setlerle, bentlerle, köprülerle suya hakim olmaya çalışıyorlar ama yine de suyun etkisiyle mi bilmem hafif birbirinden ayrılmış veya eğilmiş evler de gördük.

Amsterdam evleri

Amsterdam evleri

Ama herşeye rağmen güzeldiler, seyretmeye doyamadım bu kanal evlerini…

Amsterdam - Kanal kenarındaki evler

Amsterdam – Kanal kenarındaki evler

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama