"Şimdi değilse, ne zaman?"

Bansko: Komşuda kayak keyfi…

  Nefis bir kış tatili önerisi…

  Kış geliyor, havalar soğumaya başladı bile. Tatil konseptimiz deniz ve yüzme keyfinden noel, yılbaşı ve kayak keyfi gibi şekillere dönüşmeye başlayacak. Bence her mevsimin ve her tür tatilin keyfi ayrıdır zaten, hepsi ayrı güzel.

  Şimdi size çok hoş bir kayak tatili önerimiz var: Bansko.

  Pirin Dağları’nın eteklerindeki Bansko, bildiğiniz gibi Bulgaristan’ın kayak sporu ile özdeşleşmiş bir kentidir. Bansko, kış aylarında oldukça kalabalık ve canlı bir şehir olur. Uzun ve bakımlı olan pistleri kayak sporunu sevenler için idealdir.

  Haydi, komşu ülkede bir kayak tatili nasıl olur hep beraber okuyalım. Ben şahsen satırların arasında kaybolup kendimi o bembeyaz huzur cennetinde hayal ettim bile şimdiden…

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

  Bansko: Gündüz kayak, gece sınırsız eğlence… Gamze Avcı yazdı…

  Hani  bazen bir an gelir; bütün üzüntülerin, bütün kırgınlıkların, bütün gerçekleşmeyen beklentilerin uçar gider. Kendini kötü hissettiren bütün duygular anlamsızlaşır, buhar olur. Sadece, o herkesin dilinde olup da yapması pek de kolay olmayan “an’da” kalırsın.

  Bazen olur ya hani, bir anda yakalayıverirsin. İşte o an evrenin kralı gibi hissedersin. Esasında oraya ait olduğunu ta derinde bilirsin. “Ben ne yapıyorum ki şehirlerde? İşte doğanın bir parçasıyım!” dersin. O an veya anlar hiç bitmesin istersin.

  Tarif edilmez bir mutluluk, sonsuz bir iç ferahlığı… Tüm yüklerden kurtulmuş gibi, hiç yüklerin olmamış gibi. Sadece doğada, sessizlikte, yaşamın nesi var, nesi yok iliklerinde hissedersin. Sonsuz, anlatılmaz bir mutlulukla…

  Özüne dönmüş gibi, özünü bulmuş gibi, esasında özünün ne iyi olduğunu anlamış gibi…

  Şehirdeki hayatın kirlidir, gürültülüdür. Ama burada, kendin olduğun için, anne rahmindeki gibi bir huzur doldurur içini…

  ***

  Hava hafif kararmış. İndiğimiz pistte bizden başka hiç kimse yok. Biz dediğim 2 kişi… Hava kararmaya yüz tuttuğu için pist  lambaları yanmış. Az evvel önümüzden giden kar arabası bizden 20 dakika önce inen büyük kalabalığın kayak izlerini düzleştirmiş.

  Bembeyaz ve dümdüz pistte şimdi sadece bizim kayak izlerimiz kalıyor. Kolay eğimli mavi pistten aşağıya, kasabaya doğru ne hızlı, ne yavaş bir süratle süzülüyoruz. Etraf bomboş olduğu için sadece kendi kayaklarımızın sesi var. Onu da saymazsak ormanın sessizliğinde, bitmesini hiç istemediğim o yolda iniyor, iniyor, iniyorum. İçimde hiç düşmeden kayabilmenin sevinci, – ki o sevinç daha çok, düşmeyip o anki duygularımın tadını çıkarmamı sekteye uğratmadığı için-, doğanın ortasında ve böylesine sessiz bir ortamda güzelim ağaçlı bir yoldan inebilmenin anlatılmaz huzuru ve muazzam bir mutluluk… İki kelimeyle anlat deseler, “sessizliğin sesi”, diyeceğim…

  Herhalde 10 kilometre boyunca hissettiğim bu tarif edilmez duygularımı ömrüm boyunca unutmayacağım. Öyle ki şimdi geri dönüp gezimizi yazmak istediğimde aklımda sadece o son günkü huzur dolu kayış kalmış. Gerçi… hiç unutmadım ki!

  IMG_3425

  Sessizliğin sesi…

  Bansko esasında küçük bir kasaba. Kayak olayı olmasa insan sıkılır mı acaba?. Trekking de çok zevkli vs. gibi sağda solda ilanlar, yazılar okudum ve belki de öyledir ama bizim konumuz kayak.

  IMG_3582

  Bansko’dan görünüm. Kasabada kar yoktu!

  Bizim ülkemizde “zero-beginner” (konu hakkında 1 gram bilgisi olmayan) olmak zordur. İlkokula başlarsın, okuma bilenler vardır, hadi öğretmen olayı hızlandırır. Bir okul takımında çalışmaya başlarsın, bir bakarsın arkadaşın dışarıda ayrıca başka ünlü bir klüpte çalışıyordur, hop önüne geçiriverirler. Senin emeğinin bir anlamı kalmaz. İngilizce öğreneyim dersin, hoca “am-is-are” ı zaten herkes biliyor diye geçiştiriverir. İşe girersin, kimse sana iş hakkında tüyo vermez.

  O nedenle ben bu yazımı “zero-beginner”lar için yazacağım.

  Bansko’ya gitmeden önce okuduğum tüm yazılar sanki herkes Bansko’ya gitmiş de yazıda bahsi geçen, örneğin, Gondola’nın ne olduğunu biliyormuş gibi varsayarak yazmış. Dediğim gibi ben tane tane anlatacağım…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Ulaşım ve konaklama

  Bansko, Bulgaristan’ın kayak merkezlerinden biri. Bir sabah saat 07.00 gibi İstanbul’dan yola çıkıp, Yunanistan üzerinden Bansko’ya vardık. Yol normalde, yalan olmasın, 6-7 saat gibi. Tabii biz kalabalık bir arkadaş grubu olarak, Yunanistan Kavala’da yemek molası verdik vs. Sonrasında da Ehoçi sınır kapısından geçtiğimiz gibi 50km sonra Bansko’daydık. Bu yolu tavsiye ederim çünkü büyük bir kısmını otobandan gidiyorsunuz. Güzergahı internetten çalışırsınız.

  IMG_3417

  Yunanistan’dan geçişte Bulgar sınır kapısı

  Herneyse, otelimizi her zamanki gibi Booking.com’dan rezerve ettik. Biraz geç rezerve olduğu için yeri çok şahane değildi ama kötü demek de haksızlık olur. Kaldığımız apart otel Cedar Lodge idi. Şimdiki aklım olsa onun karşısında Pirin Caddesi üstünde bir yer düşünürdüm. Bütün mesele Gondola’ya (teleferik) yakın olmak ve malzeme taşımakla ilgili tabii…

  Elinize bir Bansko haritası alırsanız, haritanın ortasında ve güneyinde yeşil bir alan görürsünüz. Ortası Gondola istasyonu (2 dakikaya detay vereceğim). Haritanın solunda/batısında kuru bir dere var. Biz o tarafta kaldık. Orada küçük bir Carrefour da var.

  Haritanın  sağında/doğusunda Pirin Caddesi ve Gondola istasyonunun hemen yukarısı/kuzeyine düşen Yavor Caddesi var. Cadde deyince birşey sanmayın; bu sokaklar birbirine çok yakın.

  Diyeceğim o ki, aracınızı parktan çıkarmayacaksanız bu bölgede konuşlanmak mantıklı. Böylece yürüyerek teleferiğe gidebilirsiniz. Bu arada haritanın ortasındaki o boş alan, dediğim gibi teleferik çıkış noktası (Gondola istasyonu). Hemen yanında ücretli otopark var.

  IMG_3447

  Gondola İstasyonu otopark

  Gondola istasyonuna her yönden giriş var gibi ama asıl giriş doğudan. İnsan psikolojikman dağı kuzeyde bekliyor ama evet güneydeki o yeşillik alan teleferikle çıkıp kayacağınız Pirin Dağı…

  Diyeceksiniz ki aracımızı niye çıkarmalıyız? Bunun için bir kaç sebeb var: Birincisi, özellikle oteliniz Gondola’ya uzaksa kendi kayak malzemenizi taşımak için; ikincisi kayak kiraladığınız dükkan Gondola’ya uzaksa yine taşımak zor olacağı için. Bir de, dağın toplanma/merkez noktası diyelim, Banderishka istasyonuna yukarıya araçla çıkabilirsiniz. Ama kaymayı planlıyorsanız Gondola bileti mecbur alacaksınız. Detaylar az sonra!

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Gondola İstasyonu/Banderishka İstasyonu

  Bansko’nun ortasında Gondola istasyonu var. Gondola dediğimiz şey teleferik. Oradan sıraya giriyorsunuz ve 8 kişilik kabinlerle yukarı dağa tırmanıyorsunuz. Bazı uyanıklar kapı civarı oyalanıp kimsenin kimseyi tanımamasını fırsat bilip kaynak yapabiliyor. Fakat sinirleri bozmaya değmez. Tatildesiniz 🙂

  IMG_3448

  İleride Gondola İstasyonu ve kasaba görülmekte.

  IMG_3478

  Hoşça kal Bansko! Ben Pirin Dağı’na çıkıyorum…

  Hiç bilmeyenler için ufak bir uyarı, Gondola’ya binerken kayaklarınızı kabin dışındaki kutulara yerleştirip hemen içeri atlamanız beklenmekte. Yetiştiremezseniz dert değil, görevliler kabini durduruyorlar.

  IMG_3451

  Kayak malzemeleri dışarıya

  Merkez istasyondan ilk etapta Banderishka istasyonuna çıkmalısınız. Yolda Chalin Valog istasyonu var ama iyi bir kayakçı değilseniz oradan aşağıya kaymanız biraz zor olur. Banderishka istasyonu Gondola’nın son durağı. Oradan daha yukarıdaki diğer istasyonlara ski liftlerle ulaşmak mümkün.

  Banderishka istasyonu düzce bir alan. Orada kayak okullarının hocaları sizleri karşılayıp dersinize yönlendiriyorlar. Yemek yemek için bir iki kafe, basit bir de pizzacı var ama uyarmakta fayda var fiyatlar biraz fazlaca. Wi-fi çalışıyor. Arada bir de ciplerin üstüne çıkıp dans eden kızları izlemek mümkün.

  IMG_3456

  Gondolanın son istasyonu Banderishka…

  IMG_3455

  Çeşitli okulların hocaları sizi Banderishka’da karşılar…

  IMG_3433

  Hazır mıyız?

  IMG_3454

  Banderishka’dan daha yukarılara çıkmak için resimdeki teleferik istasyonunu kullanmalısınız. gayet dik bir yokuştan çıkacağınızı hatırlatırım.

  IMG_3457

  Shiligarnik’ten Banderishka’ya inen 1 nolu kolay pistin sonu. Bu pist daha sonra Bansko’ya kadar uzanıyor…

  IMG_3500

  Banderishka istasyonunda pratik yapmak için yürüyen bantlarla yukarı çıkabilirsiniz

  Banderishka’da başlangıç seviyesindekiler minik eğimlere tırmanıp sorunsuz kaysın diye dragliftler de var. [Draglift dediğimiz şey, dönüp duran bir sopaya kendini bir şekilde tutturup düşmeden çok az eğimli tepeciğe varma amacımızı sağlayan alet.] Bu istasyonda başlangıç seviyesindeki çocuklar için de yürüyen bantlar var. Ama yanlış hatırlamıyorsam bu ULEN kayak okuluna ait olabilir.

  Eğer günden iyi yararlanmak istiyorsanız, erken gidip Gondola sırasına girmekte fayda var. Yoksa biraz beklemek gerekiyor. Teleferik akşam 17.00’ye dek çalışıyor. Hiç kimsenin yazmadığı şeyi ben yazayım: Kayak malzemenizi aşağıda Gondola civarında tedarik etmelisiniz. Hayır, yukarıdaki istasyonlarda kiralık malzeme yok.

   

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Gondola pass / Liftpass

  Zaten kayak konusuna hakim olanlar bilir: Teleferiğe binip kayak yapılan pistlere ulaşmanız gerekir. Normal şartlarda Gondola liftpass (bilet) alıp sınırsız kullanım yapabilirsiniz.

  Bilmeyenler veya ilk defa bu işe başlayacaklar için bir kaç not: (Fiyatlar 2014 Şubat’ta yetişkinler içindir. Öğrenci ve çocuklar için indirim var. Üniversite öğrencilerinin belge göstermesi gerek.)

  1. Gondola lift 1 kez kullanım (yukarı Banderishka’ya bir kez çıkıp inmek için) [28 Leva=43 TL]
  2. Gondola pass 1 günlük (1 günlük sınırsız Gondola ve diğer liftleri kullanma hakkı) [50-55 Leva civarı]
  3. Gondola pass 12.30dan sonra yarım günlük (yarım gün Gondola ve diğer liftleri kullanma hakkı) [48 Leva]
  4. Gondola pass çoklu kullanım (istediğiniz gün sayısını bildirin, daha indirimli oluyor.) [5 gün 280 Leva]
  5. Araçla Banderishka’ya çıkıp, sadece günlük sınırsız draglift pass [10 Leva civarı]

  Yani:

  Eğer aracınız varsa ve sadece çıkıp Banderishka istasyonunda az eğimli bölgede oyalanacaksanız, aracınızla buraya kadar çıkabilirsiniz, orada bir park alanı var. Ancak 12-15 Leva civarı bir ücreti olabilir. 30-40 kmlik yol gayet açık ama virajlara dikkat. Araçla çıkarsanız, bu durumda Gondola liftpass almanız gerekmez. Öte yandan yine Banderishka istasyonunda dragliftlerden faydalanmak isterseniz bunlar için ayrıca satılan passlerden alabilirsiniz. Bunlar Gondola liftpassten daha ucuz. Yukarıda bunların satıldığından emin değilim. Aşağıda Gondola istasyonundaki bilet satış noktasından almakta fayda var.

  Öte yandan günlük veya çok günlü Gondola liftpass aldığınızda hem teleferik hem de liftleri sınırsız kullanabileceğinizi hatırlatırım.

  Son olarak bazen Gondola istasyonu önünde elinde artan liftpasslarını satan olabiliyor. Biraz daha indirimli fiyattan alabilirsiniz. Ya da siz de kendinizinkini aynı şekilde satabilirsiniz. Yalnız depozito ücretinizi almayı unutmayın. Kartın iade edildiğinde 5 Leva depozito iadesi var.

  Bir de bazı kayak okulları toplu satış yapıyor. Yani malzeme, hoca, skipass hepsi bir arada alma imkanınız da var. Gördüğüm kadarıyla ULEN okulları bu şekilde kayıt olan kayak öğrencilerini sıraya sokmadan direkt Gondola’ya bindiriyorlardı.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu