Baltık Denizini geçerek Kopenhag’dan Malmö’ye…

Kopenhag tipik bir İskandinav şehri. Danimarka’nın başkenti olan bu şehirde Viking’lerin ülkesinde olduğunuzu hemen hissediyorsunuz. Zaten eskiden Viking’lerin balıkçı kasabasıymış burası. Sonradan bir liman şehri olarak gelişmiş. Liman kıyısındaki rengarenk evler, ahşap gemiler bir an sizi alıp Viking efsanelerine götürüyor.

Bir yarımada ve 406 tane adadan oluşan Danimarka, suyun keyfini çıkaracağınız yerlerden biri. Üstü açık botlarla kanalları gezmenin tadına doyum olmaz.

Burası Nyhavn – yani Yeni Liman…

Kopenhag - Yeni Liman (Nyhavn)

Kopenhag – Yeni Liman (Nyhavn)

Şehrin en önemli ve meşhur limanı burası. 1800 lü yıllardan kalma renkli boyalı evlerin, kafe ve restoranların eşlik ettiği kanalda tekne gezileri yapan turistler, bu canlı ve hareketli ortama ayrı bir güzellik katıyor. Gezimize bu güzel limandan başlayalım dedik.

Kopenhag - Yeni Liman (Nyhavn)

Kopenhag – Yeni Liman (Nyhavn)

Limanın girişinde kocaman bir denizci çıpası var – II. Dünya savaşında ölen Danimarkalı askerlerin anısına yapılıp konmuş oraya… Café ve restaurantlar biraz pahalı, gerçi heryer ve herşey pahalı bu ülkede. Refah düzeyi çok yüksek olduğu için herhalde onlara normal gelen fiyatlar bize oldukça yüksek gelmişti.

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama