"Şimdi değilse, ne zaman?"

Fransa’nın en güzel şarap rotası: Alsaz

  Bir kartpostalda gezinmek 

  Fransa’nın Alsaz bölgesi veya orijinal adıyla “Région Alsace”, tarih boyunca Almanya ve Fransa arasında bir kaç kez gidip gelmiş ve  II. Dünya Savaşı sonrasında Fransa sınırları içine dahil olmuştur. Bu nedenle Fransa ve Almanya sınırındaki bu bölgede Alman kültürünün  yoğun etkileri görülmekte. Bölgede konuşulan Fransızcanın bile Alman aksanı taşıdığı söyleniyor.  Yemekleri de  Alman ve Fransız mutfağının bir sentezi gibi. Pek çok kasaba halen Almanca isimlerini taşıyor. Ama en göze çarpanı belki de Almanya’nın izlerini taşıyan o güzelim mimarisi…

  Alsaz çok renkli ve çok sevimli bir bölge. Masal gibi, tablo gibi, eşsiz güzellikleriyle sizleri büyüleyecek, sayısı neredeyse 100’ü bulan romantik kasabaları, ortaçağdan kalma şatoları, camlarından çiçek fışkıran üçgen çatılı ahşap destekli tarihi evleri,  türlü türlü şarapları tatma imkanları bulacağınız sayısız şarap bağları, zengin tarihi ve kültür mirası ile benzersiz bir yer. Fransızların deyimiyle, sanki bir “carte postale”…

  İşte Alsaz bölgesinden birkaç kare…

  Colmar - Alsace

  Colmar – Alsace

  Colmar - Alsace

  Colmar – Alsace

  Eguisheim - Alsace

  Eguisheim – Alsace

  Riquewihr - Alsace

  Riquewihr – Alsace

  Bahar ayları ve yaz mevsimi burayı ziyaret etmek için ideal olsa da “Işıklar Şehri” diye anılan bölgenin başkenti Strasbourg özellikle noel zamanı aklınızın alamayacağı kadar pırıl pırıl. Sokaklarda şıkır şıkır kristal avizeler diyeyim ben size, gerisini siz tahmin edin. Süsler ve  ışıklarla donatılmış caddeler ve noel marketlerinin büyüsü olağanüstü.

  Strasbourg - Alsace

  Strasbourg – Alsace

  Strasbourg - Alsace

  Strasbourg – Alsace

  Strasbourg - Alsace

  Strasbourg – Alsace

  Strasbourg hem Avrupa Birliği’nin iki başkentinden biri olması, hem de Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Avrupa Parlamentosu ve Uluslararası İnsan Hakları Enstitüsü gibi kuruluşları barındırması sebebiyle çok ciddi bir  şehir diye düşünülebilir ama burası aslında inanılmaz estetik, sıcak ve romantik bir şehir. Ayrıca Strasbourg 1988’den bu yana UNESCO’nun “Dünya Mirasları” listesinde.

  Doğuda Ren Nehri, batıda Vosges dağları ile çevrelenmiş Alsaz Bölgesinde nereleri görmeli diye soracak olursanız, heryeri ayrı güzel ama en önemli üç şehri  Strasbourg, Colmar ve Mulhouse mutlaka görülmeli. Şarap bağlarıyla ünlü tablo gibi romantik kasabalardan ise çok bol seçenekler var ama biz en çok Ribeauvillé, Riquewihr, Dambach la Ville, Obernai, Kaysersberg ve Eguisheim’ı görmenizi tavsiye ederiz. Ama hepsi çooook güzel diye tekrarlamalıyım…

  Eğer kendinizi bu masal diyarında bulmak isterseniz  buraya gitmenin gayet kolay ve ucuz olduğunu da müjdeleyeyim 🙂

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Nasıl gidilir?

  Basel, Freiburg ve Mulhouse  şehirlerinin kavuşma noktasında İsviçre, Almanya ve Fransanın sınırlarının birleştiği bir yer var ve işte burada Fransa toprakları üzerinde yapımını İsviçre’nin üstlendiği ve bugün Avrupa’nın çok önemli havaalanlarından biri haline gelmiş olan Euro Airport var. Bu havaalanına THY ve Pegasus uygun fiyatlarla gidiyor. Eskiden Easyjet vardı, onunla iki kişi gidiş geliş toplam 100 Euro civarında biletler ile gidip geldiğimizi bilirim ama artık İstanbul’dan uçuş yapmıyorlar.

  EuroAirport Havaalanına indikten sonra İsviçre, Fransa ve Almanya kapılarının hangisinden isterseniz geçebilir ve istediğiniz ülkeye giriş yapabilirsiniz. Bu bize çok ilginç gelmişti.

  EuroAirport’dan hangi ülkeye gidecekseniz onun tren istasyonuna sizi götüren otobüsler var. Fransa’nın St. Louis tren istasyonuna 11 numaralı otobüs, Basel SBB tren istasyonuna 50 numaralı otobüs ve Freiburg tren istasyonuna Airport Bus denilen otobüs götürüyor.

  Nerede kalınır?

  Mulhouse  ile Strasbourg arası 118 kilometre, yani en fazla bir buçuk saatlik bir mesafe. Mulhouse  ve Strasbourg’un ortalarında bir yerde de Colmar şehri var. Colmar şehri Mulhouse’den 44 kilometre mesafede, yani yarım saatlik bir yol. Nerede kalacağınıza geze geze orada da karar verebilirsiniz, buradan yerlerinizi ayırtıp gitmeniz de mümkün tabii.

  Biz Mulhouse’de Kyriad Hôtel Mulhouse Centre’da kaldık. Odaları çok geniş ve ferahtı. Sabah kahvaltı verdikleri teras da güzeldi. En güzel tarafı şehrin çok merkezi bir yerinde olmasıydı.

  Aslında Colmar’da kalırsanız tam ortada olduğu için her yere yakınlığı sebebiyle daha rahat edersiniz. Mulhouse, Colmar ve Strasbourg şehirlerinden her birinde ikişer gün kalıp, geze geze ilerlemek de bir başka seçenek tabii.

  Otobüs ve tren saatlerine bağlı kalmamak için araba kiralamak en güzel çözüm.

  Bahsettiğim yerleri haritada görmek için googlemaps’den aldığımız aşağıdaki haritaya bir göz atabilirsiniz.

  Alsaz Şarap Rotası - © Google Maps

  Alsaz Şarap Rotası – © Google Maps

  Alsaz neleriyle ünlü?

  Alsaz bölgesi öncelikle “La Route des Vins d’Alsace” denilen şarap rotası üzerindeki şarap bağlarıyla ve enfes şarap çeşitleriyle ünlü. Buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

  Bu da yine aynı sitede bulabileceğiniz şarap rotasının haritası…

  Alsace Şarap Rotası Haritası - © alsace-wine-route.com

  Alsace Şarap Rotası Haritası – © alsace-wine-route.com

  Yazın yapılan şarap festivalleri zamanında orada olmak enteresan bir deneyim olabilir. Şarap tatmak için ise en uygun mevsimin Eylül ayı olduğu söyleniyor.

  Alsaz neleriyle ünlü diye sayarken, Kronenbourg, Kanterbrau ve Fischer gibi dünyaca ünlü Alsaz biralarını ve ünlü Alsaz brendisi “Eaux de vie” yi da unutmamak  gerek bu arada.

  Alsaz bölgesine gitmişken “Munster Cheese” denilen peynirini denemekte fayda var. Ayrıca “foie gras” yani kaz ciğeri ezmesi de ünlü bir lezzetleri ama kazları zorla besleyip ciğerlerini yağlandırarak elde edilen bir ürün olduğu için tavsiye edesim gelmiyor. Bir de bölgenin “Choucroute” denilen lahana turşusunu anımsatan bir yemekleri var ve biz pek hazetmesek de onlar o kadar çok seviyor olmalılar ki, sosis, et ve benzeri birçok yemeğin yanında hep bunu sunuyorlar. Bir de yine yöreye özgü fazlasıyla soğan ağırlıklı Tarte flambée denilen bir çeşit pizzaları var, yine biz pek tutmadık ama denenebilir.

  Gelelim bizim en beğendiğimiz yerlerden biraz daha ayrıntılı bahsetmeye…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu