Boğaza nazır bir park: Emirgan Korusu

Emirgân Korusu, İstanbul Boğazı kıyısında, Emirgân-İstinye semtleri arasında, 47,2 hektarlık bir yamaca yayılmış bulunmakta. Çevresi yüksek duvarlarla çevrilmiş olan koru, 1940 yılında dönemin İstanbul belediye başkanı Lütfi Kırdar’ın girişimiyle kamulaştırılıp park olarak düzenlenerek halka açılmış.

17. yüzyılda Osmanlı padişahı IV. Murad tarafından İranlı Emir Güne Han’a armağan edilmiş olan Emirgan Korusu içerisine 1871-1878 yılları arasında 3 köşk yaptırılmış. Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk olarak adlandırılan bu köşkler günümüze kadar gelebilmiş…

Emirgan Korusu, ister içerideki köşklerde birşey yeyip içerek korunun ve boğazın manzarasını seyredek keyif yapmak istediğinizde, ister sandviçinizi, termosunuzu alıp piknik masalarında aileniz veya arkadaşlarınız ile size özel bir koru keyfi yapmak istediğinizde güzel bir seçenek olabilir.

Cam seyir terası

Sarı Köşkte üç Türk kahvesi keyfi bize Haziran 2018 itibariyle 16,5 TL’ye maloldu, fikir vermesi açısından burada belirtelim.

Bu da Sarı Köşk Kafeterya menüsü: sarikoskmenu

Koruda yürüyüş yapmak çoğu zaman yokuş inip çıkmanızı gerektirse de oldukça zevkli. Ortam temiz ve nezih. Çocuklu aileler için oyun parkı da var. Ayrıca tuvalet de mevcut ihtiyaç durumlarında ?

Yasemin Aslan Bakiri’nin sergilenmekte olan bir eseri…

Korunun yukarılarına doğru çıktığınızda köprü ve boğaz manzarası iyice güzel bir şekilde görülmekte.

Biz lale festivali döneminde gidemedik ama her yıl Nisan ayında eminim lalelerin de katkısıyla ortam görsel bir şölen haline dönüşüyordur.

Kısacası, İstanbul içerisindeki keşmekeşten bunalıp ufak bir kaçamak yapmak istediğinizde, biraz temiz hava, biraz huzur dilediğinizde bir kaç saatlik de olsa size bunları sunabilecek yerlerden birisi Emirgan Korusu. Özellikle bahar aylarında ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Dilek & Hür Tavaşoğlu

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama