"Şimdi değilse, ne zaman?"

Girit Adası’nın en güzel plajları

  Girit’de deniz tatili: En güzel plajlar

  Girit Adası gerek şehirleriyle, gerek tarihiyle gerekse doğal güzellikleri ve deniziyle bizim çok sevdiğimiz bir ada oldu. Tek eksikliği yeşilin biraz azlığı ve yer yer çorak oluşu ama birbirinden enfes koyları, plajları ve büyüleyici lagünleri ile deniz tatili için ideal bir destinasyon. Bunların içerisinde özellikle Balos Lagünü rüya gibi bir yer. Hani “Ölmeden önce görülmesi gereken 20 yer” gibi listeler yaparlar ya, işte Balos Lagünü tam o tür listelere layık güzellikte…

  bencetatil.com’un Girit Adası için önerdiği “Top 8” plaj listesi

  (Güney kıyılarına inmeye vakit kalsaydı “Top 10” olacaktı listemiz ama bu kadarla yetindik biz 🙂

  İlk 3 bence mutlaka görülmesi gereken yerler. Kalanlar da güzel ama, ilk 3 olmazsa olmazı diyelim eğer farklı bir deniz keyfi arıyorsanız…

  1- Balos Lagünü / Gramvousa Adası
  Burası Girit Adası’nın bir numaralı doğa harikası ve benim de şu ana kadar hayatımda gördüğüm en etkileyici yerlerden biri… Deniz keyfi için muhteşem bir ortam… Kimi yerde beyazımsı açık mavi, kimi yerde turkuaz rengi ve günün her saati değişen renkler ve tonlar ile aklınızı başınızdan alacak güzellikte bir yer burası… Deniz suyu lagünün içindeki sığ yerlerde epey sıcak – normal derinlikteki yerlerde ise ılık…

   

  Nasıl gidilir?

  Lagüne karadan ulaşım oldukça eziyetli. Arazi aracı veya Cross Motor ile oldukça yakına gelebilmiş kişileri gördük ama standart arabalar ile direkt lagüne kadar gidemiyorsunuz, belli bir yerde park edip arabanızı bırakmanız gerekiyor. Sonrasında da yarım saat kadar engebeli bir arazıde dere tepe yürüyorsunuz, ki bu da yaz sıcağında çekilecek zahmet değil bence.

  Bence en güzel ve keyifli olanı Balos Lagünü’ne tekne ile gidip gelmek. Hem de bu tekneler sizi yol üzerindeki bir başka güzellik olan Gramvousa Adası’na da götürüyor. İster enfes denizinde yüzün, isterseniz tepedeki Gramvousa Kalesini ziyaret edin, gayet keyifli bir durak oluyor.

  © Google maps

  Gramvousa’dan birkaç kare…

  Tekne bu adada 1 saat mola verdikten sonra sizi Balos Lagünü’ne kadar götürüyor. Tekne diyorum ama yanlış anlamayın, koskoca gemiler bunlar aslında, hatta kimisi 1000 kişi kapasitesinde… büyük gemiler biraz açıkta demir atıyor ve sizi motorlar ile karaya taşıyorlar. Daha orta büyüklükte olanları ise iskeleye kadar yanaşabiliyor.

  Bizi sabah lagüne götüren gemi kıyıya kadar yanaşabildi.

  Gemiden inince lagünün sığ yerlerinden elde plaj çantaları ile yürüyüp en beğendiğimiz yere yerleştik.

  Gerçi her yer ayrı güzel, o yüzden hafif görmemişlik yapıp iki kere yer değiştirdik lagüne farklı açılardan bakalım diye 🙂

  Dönüş için bizi almaya gelen gemi kıyıya yanaşamadığı için motorla taşıdılar bizi…

  Etrafta denize girmek için o kadar çok seçenek var ki, insan hangi birinde yüzeceğini şaşırıyor…

  Denizin rengi yer yer değişiyor, beyazdan açık maviye su yeşilinden turkuaza kadar bir dolu tonu var…

  Sığ yerler çocuklar ile güneşlenirken bunalmak istemeyen yetişkinlerin gözde yeri…

  Bu kartpostal gibi ortam hakikaten de unutulacak gibi değil…

  Günübirlik Gramvousa & Balos Tekne Turları için Hanya şehrinde kalıyorsanız, arabanız ile Kissamos’a gitmeniz gerekiyor. Limanda koskocaman bir araba parkı da var. Arabanız yoksa bu tur sizi otelinizden sabah gelip alıyor ve akşam tekrar otelinize bırakıyor. Otelinzdeki danışmaya sorabilirsiniz. Gerçi Hanya’da dolaşırken de epey reklam görmeniz mümkün.

  Bu tür turlar için bu siteye bakabilirsiniz.

  Teknede yiyecek ve içecek alternatifleri mevcut ama Gramvousa Adası’nda böyle bir imkan yok. Balos Lagünü’ne gelince, burada da büyük bir tesis yok ama sınırlı da olsa tuvalet, giyinme kabini, şezlong ve şemsiye gibi imkanlar var.

  Girit Adası’nın bir yöne doğru batıp, diğer taraftan yukarı doğru çıktığı bilgisini öğrendik teknede. Kissamos Boğazı’nı geçerken size bunun kanıtlarını gösteriyorlar, o anları da kaçırmamak lazım…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  2 – Elafonisi Plaj ve Lagünü 

  Bu da adadaki ikinci en güzel deniz keyfini yaşayabileceğiniz yer… Nefis bir başka doğa harikası da burada. Pembeye çalan kumu sığ ve ılık suyu ile lagünümsü bölgesi çocuklu aileler için ideal.

  Farklı renkleriyle sizi şaşırtan pek çok farklı koy var burada, yani burası da olsun adaya yazın gidenlerin kaçırmaması gereken bir yer. Deniz suyu lagünün içindeki sığ yerlerde epey sıcak – normal derinlikteki yerlerde ise ılık…

  Nasıl gidilir?

  Hanya şehrinden bu plaja yolculuk araba ile bir buçuk, iki saat arası sürüyor. Aman çokmuş demeyin, daha fazla da sürse değer bence…

  © Google maps

  Ara ara durup mola verebileceğiniz manzaralar olan kıyı yolu için çok tehlikeli deniliyor, aklınızda olsun, içerideki güzergah daha çok tercih ediliyor…

  © Google maps

  Yol biraz virajlı ve bazen çok daralsa da çok tehlikeli gelmedi bize.

  Elafonisi’ye yaklaşırken tek şeritli bir tünel var, araçlar gidiş ve dönüş yönünde dönüşümlü olarak geçiyor. Enteresandı yani…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  3 – Stavros Plajı (Zorba Beach)

  Hanya şehrini anlattığım yazımda da belirtmiştim, 1964 yapımı olan ZORBA the Greek filminde, Antony Quinn’in meşhur Zorba dansını yaptığı sahnenin çekildiği yer Stavros Plajı..

  Bu plaja, Souda Limanından araba ile yarım saatte gidilebiliyor. Hanya şehrine uzaklığı da yarım saat…

  © Google maps

  Burada restoran, tuvalet, giyinme kabini gibi her türlü ihtiyacınızı karşılayacak bir tesis de var.

  Zorba Beach – Sea View Restaurant

  Zorba Beach – Sea View Restaurant

  Restoranın duvarlarında filmden sahneleri gösteren fotoğraflar var…

  Zorba Beach – Sea View Restaurant

  Güneşin ışıkları ile pırıldayan denizin suyunun ne kadar berrak olduğunu görebilirsiniz. Karşıdaki dağ biraz çorak ama deniz suyu nefis.

  Buradaki deniz tüm Girit’te olduğu gibi yine oldukça ılık… Saatlerce kalındığında üşütmeyecek bir suya sahip…

  Plajdaki tesisi kullanmak zorunda değilsiniz. İleride havlularınızı yayıp, varsa kendi şemsiyenizi açıp keyfinize bakabilirsiniz.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  4 – Voulisma – Istron Koyu 

  Agios Nikolaos şehrinde konaklarken gidilebilecek en güzel plaj bu koyda. Araba ile 20-30dk kadar süren bir yolculuktan sonra koyun yukarısındaki otoparka arabanızı park edip, epey bir merdiven ile bu koya inebilirsiniz.

  Tepede yemek yenilebilen küçük bir tesis ve tuvalet mevcut ama aşağıda şezlonglarınızda otururken garsonlara da sipariş verebiliyorsunuz.

  Burada yer kapasitesi kısıtlı olduğu için erken saatte gidilmesi önerilir. Hafif Kaputaş Plajımızı andıran renkteki bu koyda deniz biraz çabuk derinleşiyor, aklınızda olsun.

  5 – Bali Plajı

  Küçük ama çok sevimli ve romantik olan bu plaja ulaşım başkent Heraklion (50 dk) veya Retymno (30dk) şehirlerinden mümkün.

  Tepede tüm plaj manzarasına hakim şirin de bir restoran var ama yemekleri manzarası kadar süper değil  maalesef…

  6 – Falasarna Plajı

  Hanya şehrinde kalırken bir saatte gidilebilecek bir başka meşhur plaj ise Falasarna Plajı. Biz gittiğimiz gün plaj üzerinde epey bir bulut ve denizde de epey dalga vardı. Ama yine de güzel sayılırdı. Plajda büyük bir tesis mevcut.

  7 – Georgioupoli Plajı

  Hanya şehrinden 45 dakikada gidilebilecek bir başka güzel plaj ise Georgioupoli Plajı. Plajın yanından ufak bir dere akıyor denize.

  © Google maps

  Kasabanın içinde olan bir plaj burası, yani çıkıp etrafta gezinip istediğiniz restoranda yemek yiyebilirsiniz. Araba park edebileceğiniz epey fazla yer var.

  Etraf manzara olarak gayet güzel, deniz de iyi. Ne çok sığ, ne çabuk derinleşiyor. Adanın diğer yerlerindeki kadar ılık değildi deniz, belki de dere yüzündendir.

  © Google maps

  8 – Kolokitha Plajı

  Ag. Nikolaos’dan yaklaşık 13 km uzaklıktaki Kolokitha Plajı, fotoğrafta sağda görülen adacığın arka tarafında kalıyor. Yukarıdaki haritadan ya da yoldan çektiğimiz fotoğraftan görebileceğiniz gibi arada ulaşımı sağlayan dar bir yol var.

  Yolun başı asfalt ama sonrası epey bozuk.

  Yolun son 3 km. lik kısmı en eziyetli kısmı… Dağ taş engebeli çok dar bir yol ve gidiş-geliş olduğu için, deniz tarafında kalan araçtaysanız her an aşağı uçacakmışsınız hissi veriyor.

  Ama sadece son kısmı böyle. Sonra arabanızı park edip 10 dakika kadar yürüyorsunuz koya inebilmek için.

  Koy ufak ama gerçekten güzel. Su sporları da var ama yeme-içme-tuvalet gibi bir tesis yok maalesef, yani uzun süreli durulabilecek bir yer değil. Hele çocuklu aileler için hiç tavsiye etmiyorum…

  Sonrasında ulaştığınız deniz güzel, ılık, sakin ve temiz ama yine de bu kadar zahmete değer miydi emin değilim, adada güzel deniz öyle çok ki…

  Bu plajdan önceki sahiller de hiç fena değildi aslında… Ayrıca plajlardan sonra merkeze yakın yerde denize sıfır restoranlar da oldukça çekiciydi. Ama biz Kolokitha Koyu’nu çok merak ettik diye buralarda durmadan devam ettik…

  Girit Adası’ndaki bu güzel  koy, lagün ve plajlardan özellikle Balos ve Elafonisi bizi en çok etkileyenler oldu, sadece bu ikisini görmek için bile bir Girit Adası seyahati yapılmalı bence!

  10 günlük Atina & Girit Adası yolculuğumuzun genel planına bakmak isterseniz burada!

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

  GİRİT ADASI OTELLERİ

  GİRİT ADASI OTELLERİ

  GİRİT ADASI’NDA NEREDE KALINIR?

  Girit Adası’nda konaklamayı düşünecek olursanız, otel seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 4 sayfa, 4. sayfa gösteriliyor.1234

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu