4 – Voulisma – Istron Koyu 

Agios Nikolaos şehrinde konaklarken gidilebilecek en güzel plaj bu koyda. Araba ile 20-30dk kadar süren bir yolculuktan sonra koyun yukarısındaki otoparka arabanızı park edip, epey bir merdiven ile bu koya inebilirsiniz.

Tepede yemek yenilebilen küçük bir tesis ve tuvalet mevcut ama aşağıda şezlonglarınızda otururken garsonlara da sipariş verebiliyorsunuz.

Burada yer kapasitesi kısıtlı olduğu için erken saatte gidilmesi önerilir. Hafif Kaputaş Plajımızı andıran renkteki bu koyda deniz biraz çabuk derinleşiyor, aklınızda olsun.

5 – Bali Plajı

Küçük ama çok sevimli ve romantik olan bu plaja ulaşım başkent Heraklion (50 dk) veya Retymno (30dk) şehirlerinden mümkün.

Tepede tüm plaj manzarasına hakim şirin de bir restoran var ama yemekleri manzarası kadar süper değil  maalesef…

6 – Falasarna Plajı

Hanya şehrinde kalırken bir saatte gidilebilecek bir başka meşhur plaj ise Falasarna Plajı. Biz gittiğimiz gün plaj üzerinde epey bir bulut ve denizde de epey dalga vardı. Ama yine de güzel sayılırdı. Plajda büyük bir tesis mevcut.

7 – Georgioupoli Plajı

Hanya şehrinden 45 dakikada gidilebilecek bir başka güzel plaj ise Georgioupoli Plajı. Plajın yanından ufak bir dere akıyor denize.

© Google maps

Kasabanın içinde olan bir plaj burası, yani çıkıp etrafta gezinip istediğiniz restoranda yemek yiyebilirsiniz. Araba park edebileceğiniz epey fazla yer var.

Etraf manzara olarak gayet güzel, deniz de iyi. Ne çok sığ, ne çabuk derinleşiyor. Adanın diğer yerlerindeki kadar ılık değildi deniz, belki de dere yüzündendir.

© Google maps

8 – Kolokitha Plajı

Ag. Nikolaos’dan yaklaşık 13 km uzaklıktaki Kolokitha Plajı, fotoğrafta sağda görülen adacığın arka tarafında kalıyor. Yukarıdaki haritadan ya da yoldan çektiğimiz fotoğraftan görebileceğiniz gibi arada ulaşımı sağlayan dar bir yol var.

Yolun başı asfalt ama sonrası epey bozuk.

Yolun son 3 km. lik kısmı en eziyetli kısmı… Dağ taş engebeli çok dar bir yol ve gidiş-geliş olduğu için, deniz tarafında kalan araçtaysanız her an aşağı uçacakmışsınız hissi veriyor.

Ama sadece son kısmı böyle. Sonra arabanızı park edip 10 dakika kadar yürüyorsunuz koya inebilmek için.

Koy ufak ama gerçekten güzel. Su sporları da var ama yeme-içme-tuvalet gibi bir tesis yok maalesef, yani uzun süreli durulabilecek bir yer değil. Hele çocuklu aileler için hiç tavsiye etmiyorum…

Sonrasında ulaştığınız deniz güzel, ılık, sakin ve temiz ama yine de bu kadar zahmete değer miydi emin değilim, adada güzel deniz öyle çok ki…

Bu plajdan önceki sahiller de hiç fena değildi aslında… Ayrıca plajlardan sonra merkeze yakın yerde denize sıfır restoranlar da oldukça çekiciydi. Ama biz Kolokitha Koyu’nu çok merak ettik diye buralarda durmadan devam ettik…

Girit Adası’ndaki bu güzel  koy, lagün ve plajlardan özellikle Balos ve Elafonisi bizi en çok etkileyenler oldu, sadece bu ikisini görmek için bile bir Girit Adası seyahati yapılmalı bence!

10 günlük Atina & Girit Adası yolculuğumuzun genel planına bakmak isterseniz burada!

Dilek Vidana Tavaşoğlu

GİRİT ADASI OTELLERİ

GİRİT ADASI OTELLERİ

GİRİT ADASI’NDA NEREDE KALINIR?

Girit Adası’nda konaklamayı düşünecek olursanız, otel seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz…

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama