İrlanda’nın ortaçağ şehri: Kilkenny gezisi

Fener Balat Turu
Günübirlik Fener Balat Turu
29/05/2020
3 Günde Stockholm: Üçüncü gün – Djurgården
02/06/2020

St. Kieran’s Street, High Street ve Parliament Street caddelerinde yer alan bazı önemli noktalar ise şöyle…

Rothe Evi ve Bahçeleri (Parliament Street)

Burası 17. Yüzyıla ait İrlandalı bir tüccar evi. 1966 yılında restore edilmiş. O döneme ait giysilerin sergilendiği bir müzesi var. Bahçesi de gezilebiliyor. Ayrıca içinde kitapçı ve hediyelik eşya dükkanı da mevcut.

Rothe Evi günümüzde Kilkenny Arkeoloji Cemiyeti’ne ait bir yapı.

Kyteler’s Inn (St. Kieran’s Street)

Ortaçağdan kalma bu hanın tarihçesi 1300’lü yıllara kadar uzanıyor. İrlanda’nın en eski hanlarından biri olan Kyteler’s Inn vaktiyle bir tüccar kızı olan Dame Alice de Kyteler’’e aitmiş. Dame Alice de Kyteler, büyücülük ile suçlanıp, yakılarak idamı istenince İngiltere’ye kaçmayı başarmış.

Hanın hayaletli olduğuna dair de bir hikaye var ama şehrin en kalabalık birahanesi olan bu hana yemek yemek ve içki içmek için gelen insanların yoğunluğuna bakılacak olursa pek de korkan yok gibi :)


Bu arada geceleri “Kilkenny Ghost Tour” diye hayalet hikayelerinin anlatıldığı bir tur varmış, gece kalmadık bu şehirde ama kalsak da tırsar katılmazdım herhalde bu tura…

Biz bu hanın karşısındaki Nostalgia Café isimli çok şirin bir restoranda yemek yedik, dolayısıyla manzaramız Kyteler’s Inn oldu :)

Bu restoranda tuvalete gittiğimde gördüğüm yazı süper komikti, gülmekten öldüm :)

A Hole in the Wall (High Street)

16. yüzyıldan kalma bu ufak ve şirin pub şehrin en eskilerinden. Bu enteresan adı nereden alıyor diye araştırdık, meğer High Street caddesinden bu mekanın arka duvarına bir delik açılarak, buraya giriş sağlanmış vaktiyle. Adı da böylece “Duvardaki Delik” olarak kalmış :)

Smithwick’s experience (Parliament Street)

İrlanda ve bira denince hemen akla Guinness geliyor ama aslında İrlanda’nın en eski bira imalathanesi Smithwicks’miş meğer. Kilkenny’deki The Smithwicks Experience biranın tarihçesi ile ilgilenenler için değişik bir deneyim olabilir. İnteraktif bir şekilde ve rehber eşliğinde gezilerek biranın tarihçesi ve yapım aşamaları öğrenilebiliyor. Bira tadımı da yapılması hoş tabii. Haftanın her günü gezilebiliyor ve tur yaklaşık bir saat sürüyor.

The butter slip (High Street & St. Kieran’s Street)

İki tarihi ev arasındaki Butter Slip denilen daracık yol, serin ve karanlık olduğu için bir zamanlar yağ satıcılarının tercih ettiği bir mekanmış. Halen bu ismi geçerli kılan bir başka özelliği ise kışın yağmurlu havada oldukça kaygan olması. High Street ve St. Kieran’s Street caddeleri arasında kestirme bir yol olan Butter Slip’de şu an el sanatları ürünleri satan dükkanlar yer almakta.

Belediye Binası (High Street)

Sekiz köşeli kulesi ve açık avlusu ile dikkat çeken The Tholsel denilen yapı Belediye Binası.

Kilkenny Adliye Sarayı (Parliament Street)

Kilkenny Adliye Sarayı da şehrin merkezinde yer alıyor.

Market Cross (High Street)

Bazı ünllü markaları ve outlet merkezlerini barındıran bu pasaj şehrin tam merkezinde yer alıyor.

Evet, bu güzel caddeleri gezdikten sonra dini yapılar da görelim isterseniz şehrin ünlü katedralleri yine merkeze yakın yerlerde…

St. Canice’s Cathedral and Round Tower

6. Yüzyılda yapımı gerçekleşmiş olan St. Canice Katedrali, Coach Road yolu üzerinde. Renkli vitray pencereleri ve hemen bitişiğindeki yuvarlak kule ile dikkat çekiyor. Eskiden burada bir kilise varmış, daha sonra o yıkılarak yerine bu katedral yapılmış. Katedrale bağlı olan “Yuvarlak Kule” Kilkenny’deki en eski yapı olarak biliniyor. Katedral, Coach Road‘da bulunuyor.

Kaynak: visitkilkenny

High Street ve Parliament Street caddeleri hizasından yürüdüğünüzde yolun sonunda yuvarlak kulesi ile karşınıza çıkacaktır.

Saint Mary’s Cathedral

James’s Street’de yer alan Neo-gothic tarzdaki St. Mary’s Cathedral, William Deane Butler imzasını taşıyor. 1843 yılında yapımına başlanmış ve 14 yılda tamamlanabilmiş. Katedralin inşaatında yerel kireç taşı rezervleri kullanılmış. Şehrin en yüksek yerine kurulmuş olan bu yapının kendisi de 56 metre yükseklikte.

Kaynak: Wikimedia Commons
The Black Abbey

13. yüzyıldan kalma The Black Abbey, dönemin keşişlerinin toplanma yeri olarak kullanılmış bir Dominik manastırı. 14. Yüzyılda kara ölüm olarak bilinen veba salgınında ölenlerin mezarları da bu manastırın altında yer almakta. Abbey Caddesindeki bu manastır şehrin önemli yapılarından biri.

Kaynak: megalithicireland
Dunmore Mağarası ve Tullaherin Halk Müzesi

Biz göremedik ama şehirde bir de kalsit oluşumları ile ilgi çeken Dunmore Mağarası ile Antik İrlanda yaşamını sergileyen Tullaherin Halk Müzesi ziyaret edilebilir.

Dunmore Mağaralarından böyle fotoğraflar çekemedik diye epey hayıflandım ama olsun belki bir dahaki sefere…

Kaynak: shortholidaysandgetaways
Kaynak: gofargrowclose

Tullaherin Halk Müzesi nasıl bir yerdi acaba diye merak ettim, baktım, işte bulduklarımdan birkaçı…

Kaynak: atlasobscura
Kaynak: atlasobscura
Kilkenny road train tour

Yarım saat süren keyifli bir şehir turu isterseniz bu minik trenler güzel bir fikir olabilir. Kilkenny Kalesinin önünden kalkıyorlar.

Eğer hava güzelse, hazır şehre gelmişken nehir kenarında yürüyüş yapılabilir.

Ve çok güzel bir günün akşamında Kilkenny’den ayrılıp, Dublin’deki otelimize döndük. Dublin yazımda da dediğim gibi kalbim İrlanda’da kaldı, çok sevdim ben bu ülkeyi, çok…

Dublin gezi yazısına buradan ulaşabilirsiniz. Efsane bir şehir, bence mutlaka görülmeli…

Dilek Vidana Tavaşoğlu

booking2

Kilkenny Konaklama

Kilkenny şehrindeki otel seçenekleri için bencetatil olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesini inceleyebilirsiniz.

Otel Ara

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?
 • 82
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 82
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir