Viyana’dan dans eden resimler…

Bu yaz İstanbul’dan bir “Viyana esintisi geçti.

Haziran 2014’te , Viyana Devlet Balesi sanatçıları ve Üsküdar Karadeniz Dans Topluluğu, İstanbul’da Bebek Parkında bir etkinlik gerçekleştirdiler. “Dans eden resimler” denilen bu performans İstanbullulara nefis bir deneyim yaşattı.

Viyana1 (3)

Viyana İstanbul ile buluştu…

İşte Viyana ile  İstanbul’un buluşması ve dans eden resimlerin videosu…

Viyana İstanbul ile buluştu…

Herşey geçtiğimiz Haziran ayında Viyana Turizm Derneği’nin İstanbulluları çok enteresan bir bir müzik, dans ve ressamlık performansına davet etmesi ile başladı.

İstanbul Bebek Parkı’nda büyük bir ana sahnede gerçekleştirilen bu performansta, Üsküdar Karadeniz Dans Topluluğu ve Viyana Devlet Opera Balesi,  dans adımlarının kaydedildiği kâğıt üzerinde bir dans gösterisi sunup büyüleyici diyagramlardan oluşan resimler, daha doğrusu harikulade bir sanat eseri meydana getirdiler.

Bu çok farklı performans, Luis CASANOVA SOROLLA  adında  Peru’lu bir sanatçı’nın imzasını taşıyor. Klasik resime küçük yaşlarda başlyan Sorolla, 2001 yılında Viyana’ya yerleşmiş ve master derecesini Viyana Güzel Sanatlar Akademisi’nde tamamlamış. Casanova Sorolla’nın master tezi konusu ise “SIGNAPURA“. Kağıt üzerinde çok özel bir boya kullanılarak hazırlanan zeminde, yine çok özel bir kareografi ile dans eden sanatçıların figürleri, kağıdın üzerinde soyut resimlerin oluşmasını sağlıyor. Bu şekillere Choreography Diagrams Signapura deniliyor. Casanova SOROLLA, balerinler ve müzisyenler ile bu soyut resim tekniğinin performanslarını 2011 yılından beri değişik yerlerde sergilemekte.

İşte bu kendine has farklı performansa 21 Haziran 2014 günü İstanbul şahitlik etti.

İstanbul Bebek Parkı‘nda büyük ve merkezi bir sahne üzerinde gerçekleşen bu performans aslında sanat şehri Viyana’dan İstanbul Boğaziçi’ne bir “yaz selamı” niteliğinde düşünülmüştü.

Klasik Viyana müziği ile geleneksel Türk müziği bir araya gelince, sanatçılar üç tane devasa boyutlarda  soyut resim yarattılar.

Viyana 2

İstanbul Bebek Parkı’ndaki performans…

Akşamüzeri saat 17.30‘da Johann Strauss’un şu meşhur Tuna valsi ile dansetmeye başlayan Viyana Devlet Balesinin dansçıları, figürleri ile sahnede izlerini bırakarak çarpıcı bir resim yarattılar. Bu arada işin enteresan tarafı, bu valsi Türkiye’den bir müzik topluluğunun canlı olarak çalmasıydı.

Saat 19.00′da ise Üsküdar Karadeniz dans topluluğu sahne aldı. Geleneksel Karadeniz halk danslarını sergileyen topluluk kağıt üzerinde yaptıkları kendilerine has figürler ile  sahnenin üzerinde muhteşem bir soyut resim daha yarattılar.

Akşamın final gösterisi ise saat 20:30’daydı. Bu performansta Viyana Devlet Balesinin kadın dansçıları yine bir başka görsel şölen yaşattılar izleyicilere. Bir taraftan Carlos Pino’nun güzel bir bestesi çalarken, diğer taraftan Viyanalı balerinler Luis Casanova Sorolla’nın tasarladığı “simasimetric” isimli klasik dans yorumunu sergilediler.

Performansı seyreden konuklar dans figürleri ile oluşan resimleri daha iyi izleyebilsinler diye, bu yaratıcı gösteri aynı anda canlı olarak iki büyük duvar tuvaline yansıtıldı.

Gösteriyi iki dev ekrandan naklen izleyen konuklara bir başka özel sürpriz daha hazırlanmıştı. Gözlere hitap eden bu performansın bedensel keyfi de Viyana’nın geleneksel kahve üreticisi Julius Meinl’den geldi. Konuklar bu güzel atmosferde bir de orijinal Viyana kahvesi keyfi yaşadılar…

İşte  Viyana ile istanbul’un  bu güzel işbirliğinin tüm ayrıntıları burada

Nice güzel buluşmalara…

Dilek Vidana Tavaşoğlu

Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama