Nereleri gezelim, görelim…

Bu güzel şehri gezmeye en az 4-5 gün ayırmalısınız. Haydi gelin Berlin’de yapılacak şeyler, görülecek yerler listemize bir göz atalım. Sizin için en önemli yerlerin bir listesini yaptım… Gelin adım adım Berlin’i gezelim. İşte bence Berlin’deki önemli yerler…

Berlin Duvarı (East Side Gallery) ve Charlie Kontrol Noktası (Checkpoint Charlie)

Berlin “Berlin Duvarı” ile anılır dedik, en iyisi onunla  başlayalım listemize. Toplam uzunluğu 1oo kilometreyi aşan “Berlin Duvarı” yıllarca şehrin doğu ve batı bölümleri arasında tüm göçleri engellemiş ve kaçmaya çalışan pekçok kişinin ölümüne sebep olmuştu. Duvar yıkıldıktan sonra, duvarın parçalarından bir kısmı sembolik olarak tutulmuş, bir kısmı müzede sergilenmekte, bir kısmı da hediyelik eşya satanların eline geçmiş ve minik parçalar halinde turistik eşya olarak satılmakta.

Savaşın ve Duvar’ın kalıntılarını görmek için gezimize Doğu Yakası Galerisi – East Side Gallery ile başlamak lazım. Graffiti sanatı ile donatılmış East Side Gallery Berlin Duvarı’nın 1.3 km uzunluğunda bir parçası. Bu duvar kalıntısı, Friedrichshain – Kreuzberg semtindeki Mühlenstraße boyunca uzayıp gidiyor.  Galeri dünyanın birçok yerinden ressamların yaptığı 105 resim içermekte. Dünyadaki en büyük açık hava galerisi olarak biliniyor. 1990 da yapılan bu resimlerin bir kısmı hava koşulları gibi dış etmenler ile graffiti gibi sebeplerden aşınmış ve  zarar görmüş. Sonra büyük bir kısmı onarılmış. East Side Gallery bölümlerinden birinde şu slogan dikkat çekiyor: “No more wars. No more walls. A united world.” Yani “Artık savaşlar olmasın, duvarlar olmasın,  birleşmiş bir dünya olsun”.

Berlin Duvarı

Berlin Duvarı

Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama