İSVEÇ

Abisko, Luleå ve Kiruna

Esrange Space Center’ın 1 saat uzağındaki bir kuzey şehri olan Kiruna ve önemli bir İskandinav limanı olarak bilinen Luleå, Kuzey Işıklarının rengarenk, dalga dalga ve parlak bir şekilde görülebildiği yerlerin başında geliyor. 1 saat uzaklıktaki Abiska köyü de şehrin ışık kirliliğinden uzakta muhteşem aurora görüntülerini gökyüzünde çok net görebileceğiniz yerlerden biri.

İsveç için otel tavsiyelerimiz:

Kiruna’ya 20 kilometre uzaklıktaki Jukkasjärvi köyünde bulunan meşhur Ice Hotel bilindiği üzere dünyanın ilk buz oteli ve İsveç’e Kuzey Işıklarını görmeye gelenlerin en çok tercih ettiği lüks ve sıradışı konaklamaların başında geliyor.

1545892_94_z

Ice Hotel, Jukkasjärvi – İsveç

Camp Ripan, Kiruna, İsveç

Bir aile işletmesi olan etrafı dağlarla çevrili Camp Ripan, Kiruna’nın merkezine 10 dakikalık yürüme mesafesinde diğer lüks seçeneklere kıyasla biraz daha bütçe dostu bir otel. Ripan’ın dağ evi tarzı rahat odaları özel girişlere ve duşlu banyoya sahiptir.  Saygın restoran dergisi White Guide, bu otelin restoranı Restaurant Ripan’a 2013 yılında yer vermişti. Tesiste bir sauna ve dinlenme alanı da bulunmakta. Kayak pistleri ve yürüyüş parkurları tesisin hemen yanında. Kış aylarında kar motosikleti, buz balıkçılığı ve köpekli kızak gibi etkinlikler de düzenleniyor.

Camp Ripan 2

Camp Ripan, Kiruna – İsveç

Camp Ripan 1

Camp Ripan, Kiruna – İsveç

Camp Ripan

Camp Ripan, Kiruna – İsveç

Tree Hotel – Harads, İsveç

Luleå şehrine 1 saat mesafedeki bu ağaç otel, adının hakkını vererek ağaçların tepesinde uyuyabilmenizi sağlayan, inanılmaz derecede ilham verici tasarıma sahip bir otel. Otelin saunası ve jakuzili havuzu da var. Burada parlak kozmik girdapları kovalamak için kar arabası safarileri yapılmakta.

Bu özel tesiste UFO, kuş yuvası veya aynalı küp şeklinde değişik tasarımlı odalar bulunmakta. Harads ormanlarının ağaçları arasında bulunan bu farklı tesiste konfor en yeni mimari ve tasarım unsurlarıyla birlikte sunulmakta.

Tree 1

Tree Hotel – Harads, İsveç

Tree 2

Tree Hotel – Harads, İsveç

Tree 3

Tree Hotel – Harads, İsveç

GRÖNLAND

Grönland Kuzey Işıklarını en güzel seyredebileceğiniz ülkelerden bir diğeri ve Kangerlussuaq ülkedeki havaalanına sahip tek yer olduğu için konaklama tercihiniz burası olabilir. Yılın 300 günü açık bir gökyüzüne sahip olan Kangerlussuaq, Kuzey Işıklarını görmek için de en ideal noktalardan biri sayılıyor.

grönland 2

Grönland Kuzey Işıkları – Fotoğraf © greenland.com

Grönland Kuzey Işıkları

Grönland Kuzey Işıkları – Fotoğraf © greenland.com

Kangerlussuaq otelleri için buraya bakabilirsiniz.

İZLANDA

Kuzey Işıkları, fiyordlar, sıcak su kaynakları ve yanardağlar denilince ilk akla gelen ülke olan İzlanda’nın başkenti Reykjavik, yeryüzünde kutup bölgesine en yakın yer ve bu da şehri Kuzey Işıklarını arayanlar için ideal destinasyonlardan biri yapıyor. Termal su kaynaklarıyla meşhur Reykjavik’te soğuktan üşüyen ve gezmekten yorulan turistler şifalı sularıyla ünlü Laugar Spa’ya koşuyor. Kuzey Işıklarını başkent yakınlarındaki Thingvellir Ulusal Parkından da izlemek mümkün. Kuzey Işıkları’nı izlemek için bir başka iyi nokta ise Jokulsarlon Buzul Lagünü. Buz dağları ile çevrili lagün, ışığı yansıtarak manzarayı daha da gerçek dışı kılıyor.

İzlanda için otel tavsiyemiz:

Hotel Ranga, Hella – İzlanda

Reykjavik’den 1 saat uzaklıkta Hella’da yer alan Hotel Ranga, kuzey ışıklarının en iyi izlenebildiği otellerden biri. Otelin bir diğer özelliği de Michelin yıldızlı restoranı.

Ranga

Hotel Ranga, Hella – İzlanda

Ranga 2

Hotel Ranga, Hella – İzlanda

Diğer Reykjavik otelleri için buraya bakabilirsiniz.

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama