Londra’da çekilen filmlerin peşinde…

Oktoberfest: Ekim Festivali
16/09/2013
Avrupa’nın en batı ucuna yolculuk…
18/05/2014

Tura dahil olan mekanlarda çekilmiş filmler:

Harry Potter – James Bond – Sherlock Holmes  – Bridget Jones

Farklı yerlerde çekilen filmler arasında ise şunlar var:

Notting Hill – Jack the Ripper  – Doctor Who

Turdan birkaç kare…

Harry Potter filmlerini izlemiş olanlara bu mekanlar yabancı gelmeyebilir. Ya da filmde gördüklerini hatırlamayabilirler. Ancak sıkça kullanılan metro girişi, Avustralya konsolosluğu binası ve metro girişindeki bu dükkanı görünce aslında filmde gördüğünüz yerlerin böylesine sıradan ve günlük hayatımızın içinde olduğuna şaşıyorsunuz. Avusturya konsolosluğunda bir James Bond filmi de çekilmiş. Binanın girişini banka yapmışlar. Ancak içeriye girme olanağı yok maalesef.

Westminster underground

1452285_626101434098612_1429153147_n

Leaky-cauldron-leadenhall-market

Bridget Jones’un Günlüğü filminde kullanılan dükkan – BK  News diye yazan yer… Dükkanda film için hiçbir ekleme veya değişiklik yapılmamış. Aynı doğal haliyle ve satıcısıyla çekilmiş. Hatta müşteriler bile varmış.

Bridget Jones

Bu fotoğraftaki sokak olduğu gibi korunmuş. Sokağın ortasında görülen oluk aslında kanalizasyon. Tuvaletin olmadığı Orta Çağ İngiltere’sinde insanlar pencereden lazımlıklarını buraya doğru boşaltırlarmış. Sürekli yağmur yağdığı için de pislikler bu oluktan akar gidermiş. Sokakta lamba yok, trafik çizgisi yok.

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes filminden kareler bu sokakta geçiyor. Orada öylece durup çevreye bakarken hayalinizde o dönemi canlandırabiliyorsunuz. Çünkü burası bir müze değil, kalıntı, harabe değil. Düpedüz sokak işte… Yalnız binalar oturma mekanı olarak kullanılmıyormuş. Film şirketlerine ait işyerleriymiş.

İsterseniz tur ile ilgili bir tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Umarım Londra seyahatinizde böyle bir tura katılır ve en az bizim kadar zevk alırsınız…

Gülgün Ölmez

LONDRA OTELLERİ

LONDRA OTELLERİ

LONDRA’DA NEREDE KALINIR?

Londra’daki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve bilgi, hem de gerçek konukların ayrıntılı yorumları mevcut. Ayrıca ücretsiz rezervasyon iptali seçenekleri de sunulmakta…

 

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir