Tura dahil olan mekanlarda çekilmiş filmler:

Harry Potter – James Bond – Sherlock Holmes  – Bridget Jones

Farklı yerlerde çekilen filmler arasında ise şunlar var:

Notting Hill – Jack the Ripper  – Doctor Who

Turdan birkaç kare…

Harry Potter filmlerini izlemiş olanlara bu mekanlar yabancı gelmeyebilir. Ya da filmde gördüklerini hatırlamayabilirler. Ancak sıkça kullanılan metro girişi, Avustralya konsolosluğu binası ve metro girişindeki bu dükkanı görünce aslında filmde gördüğünüz yerlerin böylesine sıradan ve günlük hayatımızın içinde olduğuna şaşıyorsunuz. Avusturya konsolosluğunda bir James Bond filmi de çekilmiş. Binanın girişini banka yapmışlar. Ancak içeriye girme olanağı yok maalesef.

Westminster underground

1452285_626101434098612_1429153147_n

Leaky-cauldron-leadenhall-market

Bridget Jones’un Günlüğü filminde kullanılan dükkan – BK  News diye yazan yer… Dükkanda film için hiçbir ekleme veya değişiklik yapılmamış. Aynı doğal haliyle ve satıcısıyla çekilmiş. Hatta müşteriler bile varmış.

Bridget Jones

Bu fotoğraftaki sokak olduğu gibi korunmuş. Sokağın ortasında görülen oluk aslında kanalizasyon. Tuvaletin olmadığı Orta Çağ İngiltere’sinde insanlar pencereden lazımlıklarını buraya doğru boşaltırlarmış. Sürekli yağmur yağdığı için de pislikler bu oluktan akar gidermiş. Sokakta lamba yok, trafik çizgisi yok.

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes filminden kareler bu sokakta geçiyor. Orada öylece durup çevreye bakarken hayalinizde o dönemi canlandırabiliyorsunuz. Çünkü burası bir müze değil, kalıntı, harabe değil. Düpedüz sokak işte… Yalnız binalar oturma mekanı olarak kullanılmıyormuş. Film şirketlerine ait işyerleriymiş.

İsterseniz tur ile ilgili bir tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Umarım Londra seyahatinizde böyle bir tura katılır ve en az bizim kadar zevk alırsınız…

Gülgün Ölmez

LONDRA OTELLERİ

LONDRA OTELLERİ

LONDRA’DA NEREDE KALINIR?

Londra’daki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve bilgi, hem de gerçek konukların ayrıntılı yorumları mevcut. Ayrıca ücretsiz rezervasyon iptali seçenekleri de sunulmakta…

 

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama