Oberammergau’ya dair…

Oberammergau’da el sanatları çok gelişmiş. Soğuk iklimi ve hem uzun, hem de zor geçen kışları yüzünden tarım ve çiftçilikten nasibini fazla alamayan halk, el sanatlarına yönelmiş. Oberammergau’nun çoğunlukla dini figürler içeren el yapımı tahta oymaları, renkli cam işleri, üzeri boyalı balmumu eserleri sadece Almanya’da değil, tüm dünyada biliniyor. Yerel Tarih Müzesi, kasabanın 350 yıllık sanat tarihini çok güzel sergiliyor. Kasabada oymacılık öğreten bir okul da var.

Aslında bu kasaba en çok dini gösterileriyle meşhur. Kasabada 1600’lerde veba yüzünden çok fazla sayıda insan ölmeye başlayınca, halkın Tanrıya dua etmekten, İsa’ya duydukları sevgiyi yinelemekten ve din temalı oyunlar sahnelemekten başka çaresi kalmamış. Vebadan kurtulurlarsa her on yılda bir bu gösterileri tekrarlamaya ant içmişler. Anlatılanlara göre o dualar ve gösterilerden sonra da veba bitmiş. Kasaba halkı da o zamandan beri her 10 yılda bir Hazreti İsa’ya olan sevgilerini anlattıkları bu dini oyunları tekrarlarlarmış. Sadece kasaba halkının rol alabildiği bu oyunlar yaklaşık 800 kişilik bir kadroyla gerçekleştiriliyor. 1810 yılına kadar kilisenin arkasındaki mezarlıkta açık havada yapıyorlarmış gösterilerini. 1830 yılında kasabanın dışındaki çayırlık alana geçmişler. 1900 yılında ise burada 4000 seyirci kapasiteli bir tiyatro alanı inşa edilmiş. Bu alan  dünyanın en büyük açık tiyatro sahnelerinden biri olarak biliniyor. Oberammergau bu nedenle “Passion Play Village” yani “İsa’ya Duyulan Sevginin Anlatıldığı Kasaba” diye de anılıyormuş. Kasabanın merkezindeki Heinzeller Evi özellikle bu geleneği resmediyor.

1871 yılında Kral II. Ludwig bu gösterilerden birini izlemeye gelmiş. O kadar etkilenmiş ki, baş aktörlerden birkaçını Linderhof Şatosunda misafir etmiş ve onlara hediyeler vermiş. Kasabaya hediye ettiği mermer anıt da İsa’nın çarmıha gerilmesini tasvir ediyor. 1880’de çok değerli cam boyama bir sanat eserini de kasabaya bağışlıyor Kral Ludwig. “Bavyera Imparatoru Ludwig” isimli bu eser Yerel Tarih Müzesinde sergileniyor. Krallarının hatırasına sadık kalan kasabalılar onu anmak için her yıl 24 Ağustos’ta Kofel Dağının tepesinde bir ateş yakıyor ve havai fişek gösterileri düzenliyorlarmış.

Kışın kayak sporu, bahar ve yaz aylarında ise yürüyüş severler için enfes rotalar sunan bu kasabanın Ammergauer-Haus parkında yazın açık hava konserleri de düzenleniyor.

Bu arada, bu iki kasabanın gezip görülecek yerlerini öğrenelim diye bu kitapları almıştık 🙂

Garmisch-Partenkirchen ve Oberammergau gezi kitapçıklarımız...

Garmisch-Partenkirchen ve Oberammergau gezi kitapçıklarımız…

Eveeet, iki günümüzü Almanya’nın bu dillere destan kasabalarında geçirip, gönlümüzü ruhumuzu dinlendirip doyurduktan sonra kalan iki günü de Avusturya’nın masal kasabalarına ayıralım dedik.

Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama