New York gezi notlarım…

Dalaman Çevresinde Arabayla Gezilecek 5 Yer
03/03/2016
Yurtdışına arabayla bir haftasonu kaçamağı: Plovdiv (Filibe)
02/05/2016

Dünyanın en etkileyici modern sanat kolleksiyonlardan birine sahip olan bu müzenin binası bence içinden daha etkileyici.

image61
Solomon R. Guggenheim Museum

Modern Sanattan hoşlanıyorsanız kaçırmayın derim, gezmesi kolay ve eserler ilginç.

image62
Solomon R. Guggenheim Museum

Müzede rastladığım bir Türk sanatçının İstanbul fotoğrafı

image63
Solomon R. Guggenheim Museum

Otelime yakın olduğu için City Pass aldığımda ilk gittiğim yer aslında burasıydı. Rockefeller Binası 19 binadan oluşan 89.000 m2 yer kaplayan bir yapı kompleksi. 1928 yılında Columbia Universitesi arsayı Rockefeller Grubuna satmış. Ama meşhur olan 30 Rockefeller Center 70 katlı , 266 metre yüksekliğinde olan gökdelen. New York Kenti Koruma Komisyonu 1985 yılında burayı oy birliği ile kentin sembollerinden biri olarak ilan etmiş.

image64
Rockefeller Binası

Yaz aylarında kafe olarak kullanılan bu alan kışları buz pateni pistine çevriliyormuş. 200 tane bayrak direği binanın çevresini süslüyor. Ulusal bayramlarda ve milli günlerde Amerika bayrakları oluyormuş ama normalde Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin ve eyaletlerin bayrakları sergileniyor. New York’un  ikonik dev noel ağacı da 1931’den beri burada ziyaret ediliyor.

image65
Rockefeller Binası civarı

Burası Art Deco tasarımcısı Raymond Hood liderliğindeki seçkin mimar ekibinin eseri. Otuzdan fazla sanatçının eserlerini fuayede, bahçelerde ve cephelerde görebiliyoruz.

image66
Rockefeller Binası

67. ve 68. Katlarda Observation Deck’e giriyorsunuz ama asıl manzara, New York’u 360 dereceyle seyredeceğiniz yer 70. Kat. Burası 1933’den beri halka açıkmış.

image67
Top of The Rock Observation Deck
image68
Top of the Rock’dan New York ve müthiş Central Park manzarası.
image69
Bu manzaraya da Empire State Building hakim…

Burası 365 gün saat sabah 8’den gece yarısına kadar açık. Gece manzarasının da süper olduğuna eminim.

Eğer Observation Deck’e merdivenle çıkayım derseniz 1215 basamakmış ama benim tavsiyem 42 saniyede asansörle çıkmanız.

image70
Top of the Rock’dan manzara

İşte içinden çıkılmaz New York trafiği ve  Times Square’e çok yakın M&M World.

image71
M&M World

Tam bir çikolata bağımlısı olarak M&M’e uğramadan olmazdı. Bu renkli düğme şeklindeki küçük şekerler o kadar da masum değiller sadece 0.91 gram ağırlığındalar ama 4.7 kaloriler. “Elinizde değil ağzınızda erir” sloganıyla 1941’den beri piyasada olan bu şekerlerin orjinali çikolata dolgulu olanıymış ve her gün ABD’de 400 milyondan fazla M&M (Mars&Murrie) üretiliyormuş.

image72
M&M World

Yine New York trafiği ve nerdeyse ilk defa bu şehirde gördüğüm trafik kural ihlalleri. Bu arada Hershey’s mağazasına uğramadan asla olmazdı.

image73
New York sokakları

Times Square belki de New York’un en popüler yeri. Broadway’le 7. Caddenin birleştiği nokta. Eski adı Longacre Meydanı olan Times Meydanı’nın adı, 1904 yılında New York Times gazetesinin yayımcısı işlerini buradaki gökdelenlerden birinde yürütmeye başlayınca değiştirilmiş.

image74
Times Square
image75
Times Square
image76
Times Square

Times Square’deki meşhur kırmızı merdivenler ve hemen arkasındaki Coca Cola reklamı. Bu merdivenlerin yanları ve altı TKTS olarak kullanılıyor yani Broadway oyunlarına bilet alabileceğiniz bilet gişeleri. 30 yıldan fazladır hizmet veren bu gişelerde 51 milyondan fazla bilet satılmış.

image77
Times Square
image78
Times Square’de ben…

Eğer ben dijital veya neon ışıklarıyla ilan vereceğim diyorsanız yıllık 1.1 ila 4 milyon dolar arası bir para ödemek gerekiyormuş. İlk elektrikli ilan 1904 yılında buraya yerleştirilmiş.

image79
Times Square

Akşamüstü buraya masalar ve sandalyeler yerleştiriliyor. Times Square’de 40 tiyatro binası ve 50 tane de büyük boyutlu ilan tabelası varmış.

image80
Times Square
image81
Times Square

Bu bina ise 31 Aralık akşamı saat 12’de meşhur topun düştüğü yer. İlk top 31 Aralık 1907 yılında düşürülmüş.

image82
Times Square
image83
Times Square
image84
Times Square
image85
Times Square
image86
Times Square
image87
Times Square
image88
Times Square
image89
Times Square
image90
Times Square

Bu ise interactive bir billboard. Ekranın önünde duran kalabalıktan bir çift ya da birini seçiyor ve kalp içine alıyorlar “Love” yazısı ile birlikte.

image91
Times Square
image92
Times Square
image93
Times Square
image94
Times Square
image95
Times Square
image96
Times Square
Dilek Hamutçu Baykal
Dilek Hamutçu Baykal
İzmir doğumluyum. Üniversiteyi bitirdikten sonra yolum İstanbul’a düştü ve hala bu şehirde İngilizce öğretmeni olarak çalışıyorum. 15 yaşında ailemle arabayla çıktığımız Avrupa gezisi sonrası her türlü yolla, bazen aile bireyleri ile bazen de yalnız geziyorum. Biraz Kova burcu biraz da İzmirli olmam nedeniyle hafif farklı ve maceraperest bir kişiyim. Evliyim ve 28 yaşında bir oğlum var. 56 ülke ve sanırım 150’den fazla şehir gezdim. Buraları gezeceğine önce ülkeni gördün mü diyenler olursa diye söyleyeyim, evet, her şehre gittim, Hakkari dahil. Belki biraz fotoğraf çekme özürlüyüm çünkü o anın tadını çıkarmayı seviyorum. Genellikle sadece sırt çantamla geziyorum ve çan biriktiriyorum.

1 Comment

  1. Avatar Ankara Dis dedi ki:

    manhattan’da türk hoteli var. şimdi adını unuttum. 5.cadde’de . şiddetle tavsiye ederim. çok merkezi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir