Dünyanın en etkileyici modern sanat kolleksiyonlardan birine sahip olan bu müzenin binası bence içinden daha etkileyici.

image61

Solomon R. Guggenheim Museum

Modern Sanattan hoşlanıyorsanız kaçırmayın derim, gezmesi kolay ve eserler ilginç.

image62

Solomon R. Guggenheim Museum

Müzede rastladığım bir Türk sanatçının İstanbul fotoğrafı

image63

Solomon R. Guggenheim Museum

Otelime yakın olduğu için City Pass aldığımda ilk gittiğim yer aslında burasıydı. Rockefeller Binası 19 binadan oluşan 89.000 m2 yer kaplayan bir yapı kompleksi. 1928 yılında Columbia Universitesi arsayı Rockefeller Grubuna satmış. Ama meşhur olan 30 Rockefeller Center 70 katlı , 266 metre yüksekliğinde olan gökdelen. New York Kenti Koruma Komisyonu 1985 yılında burayı oy birliği ile kentin sembollerinden biri olarak ilan etmiş.

image64

Rockefeller Binası

Yaz aylarında kafe olarak kullanılan bu alan kışları buz pateni pistine çevriliyormuş. 200 tane bayrak direği binanın çevresini süslüyor. Ulusal bayramlarda ve milli günlerde Amerika bayrakları oluyormuş ama normalde Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin ve eyaletlerin bayrakları sergileniyor. New York’un  ikonik dev noel ağacı da 1931’den beri burada ziyaret ediliyor.

image65

Rockefeller Binası civarı

Burası Art Deco tasarımcısı Raymond Hood liderliğindeki seçkin mimar ekibinin eseri. Otuzdan fazla sanatçının eserlerini fuayede, bahçelerde ve cephelerde görebiliyoruz.

image66

Rockefeller Binası

67. ve 68. Katlarda Observation Deck’e giriyorsunuz ama asıl manzara, New York’u 360 dereceyle seyredeceğiniz yer 70. Kat. Burası 1933’den beri halka açıkmış.

image67

Top of The Rock Observation Deck

image68

Top of the Rock’dan New York ve müthiş Central Park manzarası.

image69

Bu manzaraya da Empire State Building hakim…

Burası 365 gün saat sabah 8’den gece yarısına kadar açık. Gece manzarasının da süper olduğuna eminim.

Eğer Observation Deck’e merdivenle çıkayım derseniz 1215 basamakmış ama benim tavsiyem 42 saniyede asansörle çıkmanız.

image70

Top of the Rock’dan manzara

İşte içinden çıkılmaz New York trafiği ve  Times Square’e çok yakın M&M World.

image71

M&M World

Tam bir çikolata bağımlısı olarak M&M’e uğramadan olmazdı. Bu renkli düğme şeklindeki küçük şekerler o kadar da masum değiller sadece 0.91 gram ağırlığındalar ama 4.7 kaloriler. “Elinizde değil ağzınızda erir” sloganıyla 1941’den beri piyasada olan bu şekerlerin orjinali çikolata dolgulu olanıymış ve her gün ABD’de 400 milyondan fazla M&M (Mars&Murrie) üretiliyormuş.

image72

M&M World

Yine New York trafiği ve nerdeyse ilk defa bu şehirde gördüğüm trafik kural ihlalleri. Bu arada Hershey’s mağazasına uğramadan asla olmazdı.

image73

New York sokakları

Times Square belki de New York’un en popüler yeri. Broadway’le 7. Caddenin birleştiği nokta. Eski adı Longacre Meydanı olan Times Meydanı’nın adı, 1904 yılında New York Times gazetesinin yayımcısı işlerini buradaki gökdelenlerden birinde yürütmeye başlayınca değiştirilmiş.

image74

Times Square

image75

Times Square

image76

Times Square

Times Square’deki meşhur kırmızı merdivenler ve hemen arkasındaki Coca Cola reklamı. Bu merdivenlerin yanları ve altı TKTS olarak kullanılıyor yani Broadway oyunlarına bilet alabileceğiniz bilet gişeleri. 30 yıldan fazladır hizmet veren bu gişelerde 51 milyondan fazla bilet satılmış.

image77

Times Square

image78

Times Square’de ben…

Eğer ben dijital veya neon ışıklarıyla ilan vereceğim diyorsanız yıllık 1.1 ila 4 milyon dolar arası bir para ödemek gerekiyormuş. İlk elektrikli ilan 1904 yılında buraya yerleştirilmiş.

image79

Times Square

Akşamüstü buraya masalar ve sandalyeler yerleştiriliyor. Times Square’de 40 tiyatro binası ve 50 tane de büyük boyutlu ilan tabelası varmış.

image80

Times Square

image81

Times Square

Bu bina ise 31 Aralık akşamı saat 12’de meşhur topun düştüğü yer. İlk top 31 Aralık 1907 yılında düşürülmüş.

image82

Times Square

image83

Times Square

image84

Times Square

image85

Times Square

image86

Times Square

image87

Times Square

image88

Times Square

image89

Times Square

image90

Times Square

Bu ise interactive bir billboard. Ekranın önünde duran kalabalıktan bir çift ya da birini seçiyor ve kalp içine alıyorlar “Love” yazısı ile birlikte.

image91

Times Square

image92

Times Square

image93

Times Square

image94

Times Square

image95

Times Square

image96

Times Square

Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama