"Şimdi değilse, ne zaman?"

New York’da alışveriş…

  Tatil dediğin alışveriş ile güzel…

  Alışveriş kimileri için bir bir ihtiyaç, kimileri için bir zevk, kimileri içinse bir tutkudur. Ama öyle ya da böyle, alışverişi sevmeyen pek yoktur hani… İşte o yüzden sitemizde alışveriş için özel bir bölümümüz var bir süredir.

  Alışveriş denince insanın aklına dünyada belli başlı şehirler gelir ve New York kesinlikle bunların önde gelenlerinden biridir. İşte bu yazı Amerika’ya giderken New York’da alışveriş yapmak için bence inanılmaz güzel bir rehber olma niteliğini taşıyor ve benim tavsiyem kesinlikle bunu böylece basıp yanınızda götürmeniz, çünkü ben Amerika’ya giderken bunu kesinlikle yapacağım.

  Bu yazı bize, yani bencetatil.com’a, benim çok ama çok can arkadaşım, hayatımın içindeki en güzel renklerden biri olan sevgili Gülru Baykan Arslan’dan hediye. Kendisi bu konularda ilk danıştığımız, verdiği bilgilere güvendiğimiz “bu işi bilen” lerden birisidir ve bunu yazısında da görüp hissedeceğinize inanıyorum. Gülru Baykan Arslan benim gibi İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, işte bu eğitimcilikten gelen bir alışkanlıkla sanırım çok planlı ve didaktik bir alışveriş rehberi hazırladı bize. Okudum, okudum, bir daha okudum, ve “ben alışveriş yapmayı bilmiyormuşum yahu” dedim açıkcası!

  Sevgili Gülru’cuğum, biz bencetatil.com olarak bu yazılarının devamını bekliyoruz ve sitemizin devamlı konuk yazarı olmanı umut ediyoruz. Nice güzel paylaşımlarında buluşmak üzere bu güzel hediyen için tekrar teşekkürler…

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

  Yeni başlayanlar için New York’da alışveriş – Gülru Baykan Arslan yazdı…

  2012’nin Mayıs ayında uzunca bir süredir istediğim hayalimi gerçekleştirme fırsatını buldum. New York’ta bir hafta kız kıza alışveriş! Elbette çeşitli rehber kitaplarda veya internet sitelerinde New York’da alışveriş ile ilgili birçok bilgi, öneri, alışveriş rotası ve haritası bulabilirsiniz, ben burada sadece kendi sevdiğim marka ve mağazaları bulundukları bölgelere göre anlatacağım.

  Küçük bir uyarı

  Öncelikle New York’da alışveriş yaparken son derece uyanık olmanızı tavsiye ederim. Ekonomik krizden çok çekmiş olan Amerikalıların bu zor dönemde biraz gözleri açılmış ve ufak hesaplar peşinde koşmaya başlamışlar. Özellikle drugstore (market tipi eczane) gibi adet olarak fazla ürün alabileceğiniz yerlerde kasaya gitmeden önce sepetinizdeki ürün adedini sayın ve sonra da fişinizi kontrol edin. Aynen Türkiye’de olduğu gibi onlarda da ürünleri çift yazma huyu var. Ayrıca şık ve pahalı bir mağazadan bile alışveriş yapsanız fişinizi kontrol edin. Fişe farklı bir ürünü aynı veya benzer fiyata yazabiliyorlar bu da ürünü iade etmeye veya değiştirmeye kalkıştığınızda problem yaratabiliyor.

  Aklınızda olsun

  Amerikalılar satışı arttırmaya yönelik anlık indirimleri çok seviyorlar. Örneğin Cuma günü öğle saatinde bir mağazayı gezerken yapılan bir anonsla sadece bir saatliğine tek bir ürün grubunda %40’lık bir indirim olduğunu öğrenebilirsiniz.

  Bana göre New York’da alışveriş yapmanın en zor kısmı mağazaların dağınık bir düzende sıralanmış olması. Bu nedenle özellikle aradığınız bir marka veya ürün varsa seyahate çıkmadan önce internetten bir araştırma yapmanızı ve aradığınız markaların adreslerini defterinize kaydetmenizi tavsiye ederim.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Alışveriş güzergahları

  5. Cadde nam-ı diğer 5th Avenue

  5. Caddenin alışveriş açısından en renkli kısmı 34. ve 59. Sokaklar arasında.  Burada Macy’s, Saks Fifth Avenue, Bloomingdale’s gibi büyük çok katlı mağazaların yanında BCBG Max Azria, Michael Kors, Sephora, Banana Republic, Hollister gibi markaları da bulabilirsiniz. Şunu da unutmamak gerekir ki 5. Caddede sokak numaraları büyüdükçe mağazalar daha şık ve pahalı oluyor.

  Macy's

  Mütevazı bir bütçeyle alışverişe çıkmışsanız Macy’s ilk duraklarınızdan biri olmalı. Herald Square’de 34. Sokak ile 6. Cadde’nin kesişiminde bulunan ve iki binadan oluşan bu devasa çok katlı mağazada aradığınız herşeyi bulabilirsiniz. Kadın ve erkek için ayrı ayrı klasik ve spor giyim katlarının yanında büyük beden ve minyonlar için ise petite katları bulunuyor. Genç, çocuk, ev, çanta, ayakkabı gibi bölümlerin yanında alışveriş sırasında dinlenip karnınızı doyurabileceğiniz Mc Donald’s, Cucina &Co., Au Bon Pain, Jimmy’s New York Style Pizza, Auntie Anne’s Pretzels, Starbucks, Ben and Jerry’s gibi restoran ve ve kafeler de mevcut. Macy’s’de özellikle son dönemde yaşanan krizin de etkisiyle hafta sonları %50lere varan indirimlerle karşılaşmak mümkün. Bu nedenle alışveriş için ayırdığınız zaman cumartesi veya pazar ise buraya öğleden önce veya mümkünse sabah açılış saatinde gitmenizi tavsiye ederim. Aksi takdirde deneme odalarında uzun kuyruklara ve karışmış raflara hazırlıklı olmanız gerekiyor. Eğer ben önce bir ne var ne yok göreyim sonra seçtiklerimi alırım düşüncesindeyseniz beğendiğiniz ürünleri Macy’s’in hangi binasında ve hangi katında gördüğünüzü mutlaka not edin yoksa daha önce gördüğünüz bir ürünü ararken çok vakit kaybedebilirsiniz. Ayrıca New York turist yönünden oldukça fazla popüler bir şehir olduğundan özellikle hafta sonu nüfus oldukça yoğun oluyor. Bunun sonucu olarak da ürünler hızla tükeniyor. Benim tavsiyem beğendiğinizi fazla düşünmeden almanız. Fişinizi atmadığınız sürece daha iyi bir alternatifle karşılaştığınızda her zaman almış aldığınız ürünü iade edebilirsiniz.

  New York’a kadar geldim Macy’s’den daha iyisini hak ediyorum diyorsanız sırasıyla Lexington Caddesi ile 59. Sokağın kesişimindeki Bloomingdale’s ve 5. Cadde ile 49. Sokağın kesişimindeki Saks Fifth Avenue’ya uğramanızı tavsiye ederim. Bloomingdale’s Macy’s’e göre biraz daha pahalı ama kesinlikle daha trendy ve kaliteli ürünler bulabilirsiniz. Buradan alışveriş yapacaksanız öncelikle giriş katındaki Visitors (Amerika’da Avrupa’da olduğu gibi tourist değil visitor’sınız) bölümünde pasaportunuzu göstererek indirim kartınızı alın. Bu kart günlüktür ve Bloomingdale’s’i farklı günlerde ziyaret ediyorsanız her seferinde bu kartı yeniden almanız gereklidir. Maalesef bu kart lüks olarak kabul edilen markalarda indirim sağlamamaktadır. Saks Fifth Avenue ise lüks markaları ve yüksek fiyatlarıyla Türklerin daha çok bir müze kıvamında gezdikleri çok katlı bir mağaza. Ama farklı parçalar peşindeyseniz ve hele de indirim dönemiyse buraya kesinlikle uğramanızı tavsiye ederim. Türkiye’de yüksek fiyatlar karşılığında ulaşabildiğimiz düğün, mezuniyet gibi özel davetlerde giyebileceğimiz kıyafetler açısından Amerika ve Saks Fifth Avenue gibi mağazalar oldukça fazla alternatif ve fiyat seçeneği sunuyor.

  5. Cadde ile 39. Sokağın kesişimindeki Lord and Taylor ilk bakışta çok da cezbedici olmayan ama kesinlikle kaçırılmaması gereken çok katlı bir mağaza. Turistler tarafından fazla bilinmemesinin getirdiği iki avantajdan birincisi içerisinin kesinlikle kalabalık olmaması; ikincisi ise ürün çeşidinin ve miktarının fazla olması. Örneğin hiçbir yerde numarası kalmamış bir çift Michael Kors marka ayakkabıyı burada bulma olasılığınız son derece yüksek. Giriş katındaki bijuteri kısmını da özellikle tavsiye ederim.

  5.Cadde ile 52. ve 53. Sokakların kesişimindeki Hollister ise mutlaka yaşanması gereken bir deneyim. Dar t-shirtlere, kısacık eteklere, Hawaii desenli şortlara ya da afrodizyak kıvamındaki parfümlere ihtiyacınız olmayabilir ama bence yine de kapısında sizi karşılayan Barbie ve Ken’e benzeyen mankenlerin yanından geçip bu mağazaya girmenizi tavsiye ederim. İçeri girdiğinizde öncelikle burnunuza size yazı ve plajı çağrıştıran keskin hindistan cevizi ve kakao kokuları gelecek sonra da bir orman havası verilmiş karanlık koridorları olan bir labirentte fırfırlı etekler, çiçekli gömlekler arasında ilerlemeye başlayacaksınız. Aralarda yine Barbie ve Ken’lerin canlıları size gülümseyecek. Yolun sonu kasalara varıyor. Dediğim gibi ürünler size uymasa da vaktiniz varsa burayı mutlaka görün.

  5. Cadde ile 58. Sokağın kesişimindeki Apple Store 7 gün 24 saat açık, dolayısıyla “jetlag” sorununuz varsa burayı gezmeyi sabaha karşı bir saate de bırakabilirsiniz.

  Apple

  Paris’teki Louvre Müzesi’nin girişinde bulunan piramidi anımsatan cam bir yapıdan girip, merdivenlerle aşağıya indiğinizde çok büyük bir alana kurulmuş bir teknoloji merkezi ile karşılaşıyorsunuz. İddia ediyorum ki ne kadar teknoloji düşmanı veya teknoloji fobik olsanız da buradan etkilenecek ve bir şeyler almak isteyeceksiniz. Ben şimdiye kadar Amerika çıkışında gümrükte hiçbir sorunla karşılaşmadım. Türkiye’ye girişte ise eğer sorulursa iki telefon ve iki bilgisayarı kendi eşyanız olarak beyan edebilirsiniz. Daha fazla alışveriş yaptıysanız Türkiye’de uçaktan indikten sonra duty free’de biraz vakit geçirmenizi ve sonra da uçağınızın bagajlarının çıktığı taraftan değil de ters yönden gümrüğe doğru yürümenizi tavsiye ederim. Böylelikle gümrük memurları tarafından durdurulup bagajlarınızın x-ray’den geçirilmesinin önüne geçebilirsiniz. Bu arada aldıklarınızı kutularından çıkarmanızı, kutuları atmak istemiyorsanız bavula saklamanızı öneririm. Birden fazla bilgisayar aldıysanız onları da açıp bir iki resim ya da dosya yükleyerek kişiselleştirmeniz akıllıca olabilir.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Herald Square ve 34. Sokak Civarı

  34. Sokak yukarıdan aşağıya birçok Amerikan ve Avrupa markasını bulabileceğiniz bir alışveriş bölgesidir. Burada Banana Republic (Türkeyedeki’nin aksine Amerika’da favori mağazalarımdan biridir), Gap, Victoria’s Secret, Aerosol, Aeropostale, Topshop, Desigual, Footlocker, Sunglass Hut gibi mağazaları bulabilirsiniz.

  34. Sokaktan 6. Cadde yönünde yürürseniz DSW (Designer’s Warehouse) adlı ayakkabıcıyı görürsünüz. Mağaza cadde seviyesinin üstünde bu nedenle başınızı yukarıya çevirmeyi ihmal etmeyin yoksa önünden geçip gidebilirsiniz. Burası tüm markaların seri sonu ürünlerinin sergilendiği bir mağaza olduğu için spordan babete sandaletten stilettoya her çeşit ayakkabıyı uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Bir şubesi de Union Square’de olan DSW,  $10’lık babetler ile $1500’lık Jimmy Choo’ları bir arada görebileceğiniz ender mağazalardan birisidir.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Financial District ve Century 21

  Century 21

  Ground Zero’nun tam karşısında Cortland Street ile Broadway’in kesişiminde bulunan Century 21, alışveriş tutkunlarının kaçırmaması gereken bir vaha. Amerikalı ve Avrupalı tasarımcıların seri sonu ürünleri ile yeni sezon ürünlerini bir arada sunan bu mağazaya epey bir vakit ayırmak gerekiyor. Sabah 07:45 gibi erken bir saatte açılması benim gibi “jetlag” mağduru olan turistler için ideal. Century 21’de aynı tip kıyafetler bedenlerine göre ayrılıp askılara asılmış. Örneğin 6 beden bir etek arıyorsanız yöneleceğiniz kısım belli. Ancak bu bölümde $40’lık bir Elie Tahari marka etek ile $800’lık bir Balenciaga’yı yanyana bulmak mümkün ki bu da işleri biraz zorlaştırıyor tabii. Kısacası sıkış tıkış askıların arasından “bargain” lar yakalamakta kendinize güveniyorsanız burası tam size göre. Giriş katındaki çanta reyonu da sezonun gözde trendlerini pek içermese de marka olsun ama varsın bir sezon öncesinin olsun diyorsanız uğramanız gereken bir bölüm. Unutmayın ki Amerika’dan getirdiğiniz her parçayı Türkiye’de orta sınıf sayılabilecek mağazalarda en erken bir sene sonra görebilirsiniz. Burada Michael Kors, Tory Burch, Calvin Klein, DKNY, Tommy Hilfiger gibi markalara ait çantaları da bulmanız mümkün. Alışveriş sırasında kısa bir yemek molası vermek isterseniz çanta bölümünün kapısından çıkıp Braodway yönünde yürürseniz köşede bizdeki büfelere benzer bir Çin lokantası bulacaksınız. Klasik çin yemeklerinin yanında suşileri de oldukça lezzetli. Üstelik bu küçücük lokantada Çin ve Japonya’da sıkça ikram edilen, kırmızı fasulyeden yapılan ve içindeki yeşil çay nedeniyle fıstık yeşili bir renge bürünmüş o muhteşem tatlıdan da bulmak mümkün.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Soho

  Soho tuğla duvarlı binaları ve dar sokakları ile 5. Cadde’den sonra farklı bir tarz yakalamak isteyen alışverişçilerin gözde mekanıdır. Eski dönemde ve halen ağırlıklı olarak sanatçıların rağbet ettiği bir bölge olmasına rağmen burada büyük Amerikan markalarının ve sokak modasının iç içe geçmiş olduğunu göreceksiniz. Örneğin bir sokakta mağaza dekorasyonu nedeniyle mutlaka görülmesi gereken Prada yer alırken hemen ilerisinde İngiliz sokak modasını yansıtan Topshop’u bulabilirsiniz.

  Soho’da alışveriş West Houston Street ile Canal Street arasındaki bölgede ağırlıklı olarak Broadway üzerinde gerçekleşir. Broadway’i batı yönünden dik kesen sokaklar ve yine Broadway’e paralel tüm sokaklar küçük büyük çeşitli butiklerle doludur. Broadway üzerinde Banana Republic, Levi’s, Guess, Hilfiger, Timberland, Bloomingdale’s gibi Amerikan markalarının yanında H&M, Topshop, Desigual gibi Avrupa markalarını da bulabilirsiniz.

  Broadway’in Prince Street ile kesişiminden sonra ise Soho’nun sanatçı ruhunu daha iyi yansıttığını düşündüğüm hip-hop ve punk tarzını içeren Yellow Rat Bastard, Urban Outfitters ve benzeri tarzda mağazalarla daha sık karşılaşırsınız.

  Benim Soho’daki favorim Prince Street’teki J.Crew. İstanbul’da çok kısıtlı bir koleksiyonunu görebildiğimiz bu mağazada fiyatlar biraz yukarıda ama her bir ürün gerçekten de takipçilerinizi kıskandıracak nitelikte. Özellikle kız çocukları için olan koleksiyonları bir harika. Benim bütçem oldukça kısıtlı diyorsanız size ufak bir bilezik ya da fular almanızı öneririm. Emin olun her kullandığınızda birçok kişi bu ürünü nereden aldığınızı soracaktır.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Lexington ve Madison Caddeleri

  50. Sokak ve yukarısından itibaren Lexington ve Madison Caddelerini de gezmenizi tavsiye ederim çünkü birçok Amerikan markasına ait mağazaları bu caddelerde bulabilirsiniz. Ancak 5. Cadde’de olduğu gibi sokak numaraları arttıkça fiyatlar da artıyor. Özellikle 57. ve 79. Sokaklar arasında Barney’s New York gibi Amerika’nın en pahalılarını bulabilirsiniz.

  Times Square ve Civarı

  Times Square İstanbul’daki İstiklal Caddesi gibi oldukça turistik. Yine de tam meydandaki Aeropostale ve American Eagle sportif kıyafetler arayanların uğraması gereken iki adres. Özellikle American Eagle’ın t-shirtlerini yumuşaklık ve incelikte geçebilecek fazla marka yoktur.

  Çikolata tutkunları için yine Times Square’deki M&M ve Hershey’s mutlaka uğranması gereken iki nokta. Özellikle M&M bir çikolata müzesi kıvamında ve bir şeyler almadan çıkmak da bir o kadar zor.

  Meydandaki Toys R Us çocuklar için olduğu kadar büyükler için de yaşanılması gereken bir deneyim. Mağazanın içinde bir dönmedolap ve korkunç sesler çıkaran legodan yapılmış devasa bir dinozor var.

  Toys R Us’a arkanızı verdiğinizde karşı kaldırımda solda Bubba Gump Shrimp Co.’yu göreceksiniz ki karides ve benzeri deniz böcekleriyle aranız iyiyse yaşanması gereken bir deneyimdir. Ben daha sofistike bir şeyler yemek istiyorum diyorsanız hemen 42. Sokaktaki Red Lobster’ı deneyebilir ve enfes bir ıstakoz yiyebiliriniz.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Oyuncakçılar

  Oyuncak alışverişi için Times Square’deki Toys R Us ideal gibi gözükmesine rağmen 5. Cadde ve 58. Sokağın kesişimindeki FAO Schwarz’a uğramadan kararınızı vermeyin derim. Rockefeller Center’daki Lego Store ise ihtiyacınız olan tüm lego parçalarını tek tek satmasının dışında bir şey vaat etmiyor.

  “Drugstore”lar ya da Market Tipi Eczaneler

  Şehrin hemen hemen her yerinde sıklıkla karşınıza çıkan ve birçoğu 24 saat açık olan Duane Reed ve Wallgreens gibi “drugstore”lardan ilaç, vitamin, krem, şampuan, oje gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca “jetlag” kurbanları için harika uyku ilaçları bulabilirsiniz.

  Babies R Us

  Toys R Us’ın kardeş mağazası Babies R Us’ta bebeğinizle ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz biberondan kreme, oyuncaktan kıyafete herşeyi bulabilirsiniz. New York’un içindeki en merkezi mağazası ise Union Square’de Green Market’in hemen karşısında. Oraya kadar gitmişken DSW’nin şubesine ve yakınlarda İstinye Park’ta açılmış olan “milkshake”ci ve hamburgerci Shake Shack’e de uğrayabilirsiniz.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Woodbury Common Premium Outlet     

  Modanın kalbinin attığı New York’a kadar gitmişken sadece en yeni trendleri yansıtan şeyleri alırım outletlerle işim bile olmaz diyorsanız durup bir kez daha düşünmenizi ve Woodbury Common Premium Outlets’i de görülecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ederim. New York şehrinin bir saat kadar kuzeyinde, üstü açık düzende yan yana mağazaların sıralanmasıyla kurulmuş olan bu outletde birçok Amerikan ve Avrupa markasını uygun fiyatlara bulmanız mümkün. Saks Fifth Avenue Off 5th, Tommy Hilfiger, Polo Ralph Lauren, Michael Kors, Coach, BCBG Max Azria, Tory Burch, Burberry’s, Lacoste, Nine West, Lancome, Adidas, Crocs, Timberland, Columbia gibi birçok markada ağırlıklı olarak geçmiş sezon ürünlerini ama bazen yeni sezon ürünlerini de bulmak mümkün oluyor.

  Woodbury

  Woodbury Common Premium Outlets’de uygun fiyatlarla alışveriş yapabilmek için seyahate çıkmadan önce www.premiumoutlets.com sitesine girip kayıt olmalısınız. Bu işlemi tamamlayıp hesabınızı aktive ettikten sonra yine aynı web sitesini ziyaret edip “VIP Member” bölümünü tıklayıp o sayfada çıkan kuponları yazdırıcınızdan basmanız gerekmektedir.

  Bu kuponlarla bazı markalar toplam alışveriş üzerinden %25 gibi bir oranda indirim sağlarken bazıları bu oranı vermek için $200 gibi minimum bir alışveriş tutarını zorunlu tutmaktadır. Bu rakamı tutturamıyorsanız kasanın önünde kuponu kullanabilmek için başka bir müşteriyle alışverişinizi birleştirmeyi teklif edebilirsiniz. Kasadaki personel size gerekli hesaplamayı memnuniyetle yapıyor.

  Print ettiğiniz kuponların ilki özel bir indirim kitapçığını almak için kullanılıyor. Dolayısıyla Woodbury’e vardığınızda önce “Information Office”e uğrayın ve bu kuponu göstererek içinde yine indirim kuponlarının olduğu kitapçığı da alın. Bu kitapçıktaki kuponların oranları genellikle düşük ama vaktiniz varsa bir kez bakmaya değer. Kuponları yazdırma işini unutup ya da erteleyip bunu Amerika’dayken yapmayı denerseniz bu kitapçığı almayı sağlayan o ilk kupon ekranda çıkmıyor.

  Kuponlar sık sık güncellendiğinden bunları basma işini seyahate çıkmadan bir iki gün önce yapmanızı tavsiye ederim. Kuponları bir makasla keserek bir zarfın içinde alfabetik sıraya göre saklamanız alışveriş sırasında size zaman kazandıracaktır.

  Bazı mağazalar özellikle Japonlar tarafından çok rağbet gördüğünden içeri girebilmek için önlerinde uzun kuyruklar olabiliyor çünkü içerideki müşteri adedi belli bir rakamı aştığında mağaza personeli kapıları kapatıyor. Bu nedenle Tory Burch, Burberry’s, Coach, Michael Kors, Juicy Couture uğramayı düşündüğünüz markalar arasındaysa, buraları sabahın erken saatlerinde ziyaret etmenizi öneririm. Benim favori sıralamam Tory Burch, Michael Kors, Burberry’s, Polo Ralph Lauren, Tommy Hilfiger, Nautica, Lacoste, Polo Ralph Lauren Kids, Timberland, Saks Fifth Avenue Off 5th, ve BCBG Max Azria. Woodbury’de öğle ve akşam yemeği yiyebileceğiniz bir “Food Court” ayrıca Applebee’s gibi restaurantlar da var.

  Tüm mağazaları tek bir günde gezmek neredeyse olanaksız gibi bir şey, bu nedenle gitmeden önce ihtiyaçlarınızı listeleyip outletin internet sitesinden indireceğiniz harita üzerinde bir gezinti güzergahı belirleyerek bir plan yapmanızı tavsiye ederim. Outletin düzenli açılış ve kapanış saatleri sabah 10:00 ile akşam 21:00, ancak bir çok haftasonu ve tatil günlerinde bu saatler sabahları daha erkene, akşamları ise daha geçe çekilebiliyor. Bu nedenle de gideceğiniz tarih öncesi ilgili internet sitesini kontrol etmeniz öneririm.

  Eğer sıkı bir “shopping”ciyseniz, outlette gezerken gün ilerledikçe aldıklarınızı taşımakta ve daha önemlisi onlara sahip olmakta zorlanacağınızdan elinizdekileri içine koyacağınız tekerlekli bir bavul çok yararlı olabilir. THY ve diğer birçok havayolu şirketi Amerika uçuşlarında kişi başı her biri 30’ar kiloyu aşmayacak iki bavul ve bir kabin bagajına izin vermektedir. Bavul ihtiyacınız varsa bunu Woodbury Common Premium Outlets’deki bavul satan mağazalardan birinden uygun bir fiyata yapmanız mümkün. Bavul alışverişinizi The Luggage Shop’ta öğleden önce veya öğle saatlerinde yaparsanız pazarlıkla oldukça karlı bir alışveriş yapabilirsiniz. Yeni bir bavul almaya ihtiyacınız yoksa, outlete giderken yanınızda kendi bavulunuzu götürmekte fayda var.

  Ulaşım için araba kiralamak veya otobüsü kullanmak mümkün. Araba kiralamak araba kirasının ve benzinin ucuz olduğu Amerika’da özellikle kalabalık aileler için çok daha ekonomik bir ulaşım metodu. Ayrıca bu şekilde aldıklarınızı tüm gün yanınızda taşımak zahmetinden de kurtulursunuz. Ancak araba kiralama şirketini iyi seçin çünkü bazı firmalar arabaların en geç akşam 20:00 gibi ofislerine teslim edilmesini istiyorlar ki bu da New York şehrine dönüşte saat 20:00 öncesi yoğun bir trafikle karşılaşacağınızı hesap ederseniz Woodbury’den en geç 18:00 gibi ayrılmanızı gerektirir. Arabayı 24 saatliğine kiralayıp ertesi sabah teslim ederseniz de otopark sorunuyla karşı karşıya kalıyorsunuz. Bunlara ek olarak arabada GPS olmasına özen gösterin çünkü New York’a giriş ve çıkış, bilmeyen için oldukça karışık olabilir.

  Bilmediğim yerde araba kullanmak benim için stresli, bu nedenle de otobüs benim için daha konforlu bir seçenek diyorsanız kişi başı $42’a 8. Cadde ve 42. Sokağın kesişiminde bulunan Port Authority Coach Station (Port Authority Otobüs Garı)’ndan Short Line/Coach USA ve Gray Line New York’u kullanarak Woodbury’e ulaşabilirsiniz. Sefer saatlerini bu firmaların web sitelerinden kontrol edebilirsiniz. Bu yolculuk trafik yoğunluğuna bağlı olarak 1-1,5 saat sürmektedir. Dönüş için sefer saatlerini indiğiniz duraktan kontrol etmeniz ve size uygun olan saatten en az 15 dakika önce durağa gitmeniz gereklidir çünkü uzunca bir sıra sizi bekliyor olacak. Otobüs firmaları son seferi kaçırmadığınız takdirde ne kadar kalabalık olursa olsun sizi geri döndürmeyi taahhüt etmektedirler.

  Sonuç olarak, New York biraz masraflı ama oldukça tatminkar bir alışveriş rotası. Özellikle de aldıklarınızı uzunca bir süre kullanabileceğinizi bilmek yaşanan tüm yorgunluğa değiyor.

  Gülru Baykan Arslan

  NEW YORK OTELLERİ

  NEW YORK OTELLERİ

  NEW YORK’DA NEREDE KALINIR?

  New York’daki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu