Falezleriyle ünlü şirin Etretat kasabası

Etretat bambaşka bir dünya, biz çok sevdik. Hem çok şirin tarihi bir kasaba, hem de bir doğa harikası. “Cote d’Albatre” yani “Kaymaktaşı Sahili” denilen yere indiğinizde karşınıza çıkan falezlerin romantik görüntüsü insanı büyülüyor.

Çakıl kumsalda insanlar güneşleniyor, hatta soğuk demeden denize giriyorlar. Bizim gibi Antalya denizine alışık olanlar da, Fransızların denize girdiği bu havada kalın sweatshirtler ile geziyor 🙂

Bu falezlerden en meşhur olanı “Falaise d’Aval”. Fransız yazar Guy de Maupassant, bu falezi  hortumunu suya sokmuş bir file benzetilmiş – güzel benzetme hakikaten. Çocukluğunu bu kasabada geçiren yazar bir de “The Englishman of Étretat”  diye kısa bir hikaye yazmış.

Kumsaldan falezleri seyretmek mümkün olduğu gibi falezlerin tepesine çıkıp oradan da nefes kesici manzarayı seyredebilirsiniz.

Etretat Falezleri

Etretat Falezleri

Etretat Sahili

Etretat Sahili

Etretat Sahili

Etretat Sahili

“The manhole” denilen mağaranın hikayesi

“Trou à l’homme” (The manhole) diye bir yer var. Hikayeye göre 1792 de bir İsveç gemisi fırtınaya tutulup burada parça parça olmuş. 24 saat sonra fırtına durulunca falezlerin arasında mağaramsı bir yerde ölü gibi yatan birini bulmuşlar. Önce ceset sandıkları adam meğer sadece bayılmış, ama yaşıyormuş. Sular hafif çekildiğinde belirginleşip ortaya çıkan bu mağaraya “Trou à l’homme” (The manhole) demişler ve ziyaretçilerin ilgi gösterdiği yerlerden birisi de burası.

Etretat’tan kameramıza takılan görüntüler…

Tahta ve eski evler inanılmaz güzel. İnsanı ortaçağa götürüyor. Birbirinden güzel restoran, bar ve kafeler var…

Etretat Sokakları

Etretat Sokakları

Etretat Sokakları

Etretat Sokakları

Etretat Sokakları

Etretat Sokakları

Arsen Lüpen

Doğa ile tarihin buluştuğu bu güzel kasabanın bir diğer ilginç tarafı ise Maurice Leblanc’ın Arsène Lupin’in maceralarını anlatan kitap serisinden biri olan “Oyuk İğne’nin Esrarı” isimli romanına ev sahipliği yapmış olmasıdır. Yazarın evi “Le Clos Lupin, Maison Maurice Leblanc” 1999 yılında ziyaretçilere açılmış. Arsen Lüpen’in gizemli dünyasına 7,5 euroya giriliyor. Bu adres ilgilenenlerin işine yarayabilir:

http://www.etretat.net/office-de-tourisme-etretat/modules/content/content.php?page=maison-maurice-leblanc

Biraz da alışveriş

“The Old Market Square” denilen meydanda inanılmaz güzel şeyler satılıyor. Ben bunları aldım…

Etretat'dan aldığım hediyelik eşyalar: Şeker kutuları

Etretat’dan aldığım hediyelik eşyalar: Şeker kutuları

Etretat'dan aldığım tabak

Etretat’dan aldığım tabak

Etretat yarım günde gezilebilecek bir yer ama doya doya tadını çıkarayım derseniz bir gün de geçer burada. Biz bu güzel kasabaya sabah gelip akşamüzeri üzülerek veda ettik.

Bu kasabalara gitmek isterseniz uydu haritasından uzaklıklarına ve yerlerine bakalım…

Normandiya Bölgesinin Google Earth görüntüsü

Normandiya Bölgesinin Google Earth görüntüsü

İşte böyle… Bence Paris’e kadar gitmişken bu kıyıların hem doğal güzellikleri hem de tarih kokan kasabaları mutlaka gezilip görülmeli. Benim aklım en çok  Honfleur’da kaldı. Halen bir daha gidip, suyun kenarına ayaklarımı sarkıtıp, o güzelim limanı çevreleyen ve ressamlara ilham olmuş evleri, onların suya yansımalarını seyredip, biramı yudumlamanın hayalini kurarım…

Bir gün yeniden… Haydi bakalım…

Bakalım hangi bahara 🙂

 Dilek Vidana Tavaşoğlu

NORMANDİYA OTELLERİ

NORMANDİYA OTELLERİ

NORMANDİYA’DA NEREDE KALINIR?

Normandiya’daki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama