"Şimdi değilse, ne zaman?"

Normandiya kıyılarının hikayesi…

  Normandiya kıyılarındaki ortaçağ kasabaları… 

  Paris’e kadar gitmişken Normandiya kıyılarına çıkıp oradaki sahil kasabalarını görmek lazım. Normandiya’yı sadece Normandiya Çıkarması ile değil bu güzel kasabalar ile hatırlayacaksınız böyle bir geziden sonra. Paris’in dışındaki bu tür yerler Fransa’yı daha iyi tanımak için insana gerçekten güzel bir imkan sunuyor.

  En iyisi ve rahatı Paris’ten bu yerlere bir araba kiralayıp gitmek ve bir iki gün de oralarda geçirmek. Bir de bu kıyı bölgesine giden otobüsler var. Gittiğiniz kasaba veya şehirden bir başkasına da yine otobüsle geçebilirsiniz. En merkezi yer Sen nehrinin ağzında kurulmuş olan Le Havre şehri. Oraya gidip, bu şehirden diğer yerlere aktarma yapılabiliyor.  Fakat otobüs saatleri biraz kısıtlayıcı ve akşam geç saatlerde dönüş otobüsü olmayışı bu kasabalardan erken ayrılmaya zorluyor sizi.

  Dedim ya en güzeli araba kiralamak. Biz otobüsle gittik ama çok pişman olduk. Akşam 10 a kadar kalmak isteyeceğim yerlerden saat 5 de ayrılmak çok fena üzdü. Herhalde günübirlik oradan oraya koşturan fazla yok ki sefer sayıları çok değildi.

  Gelelim Normandiya kıyısında en beğendiğimiz iki küçük ama güzel kasabaya: Honfleur ve Etretat.

  Bu Honfleur…

  Honfleur evleri

  Honfleur evleri

  Bu da Etretat…

  Etretat Sahili

  Etretat Sahili

  Le Havre’dan 23, Etretat’dan 32, Paris’ten 194 km uzaklıkta bir kasaba Honfleur. Paris’ten araba kiralarsanız A 13 otobanından yukarı doğru çıkıyorsunuz. 2 saatlik bir yolculuktan sonra Honfleur’dasınız.

  Honfleur’a  Le Havre’dan gidecek olursanız meşhur Normandiya Köprüsü (Pont de Normandie) üzerinden geçerek gidiyorsunuz.  Sen Nehri üzerinde kurulu olan 2.143.21 metre uzunluğundaki bu köprü Michel Virlogeux tarafından dizayn edilmiş. 1995’te hizmete açılan bu köprü çelik tel kablolar ile oluşturulmuş. Yapıldığı dönemde en uzun tel köprüymüş ama  daha sonra bu rekoru kaptırmış.

  Köprüyü videoya çekerken sevgili Fransız otobüs şöförü teyzemizin süsünü, püsünü ve topuklu ayakkabılarını da çekmeden edememişim 🙂 Bu arada hop hop hoplayan otobüs nedeniyle birazcık sarsıntılı bir videomuz var, kusura bakmayın…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Ressamların ilham kaynağı kasaba: Honfleur

  Honfleur 17. yüzyıldan kalma Calvados limanının etrafına kurulmuş bir Normandiya kasabası. Halen balıkçı tekneleriyle dolu çok güzel bir marinası var. Eski liman anlamında “Vieux Doc” diyorlar. Tarihi binaları, kayrak taşı ile kaplanmış evleri, ilginç müzeleri ve kiliseleri ile büyüleyici bir yer. Resim gibi, tablo gibi bir kasaba… Bunu bizden önce buraları görenler de düşünmüş olacaklar ki,  Gustave Courbet, Eugène Boudin, Claude Monet ve Johan Jongkind gibi Empresyonist akımın çıkmasında önemli rol oynamış ressamlar bu limanı resmetmekten kendilerini alamamış. İşte o yüzdendir ki, ressamlara ilham kaynağı olan bu kasaba “Honfleur Okulu”  diye anılır.

  Limanda deniz ürünleri yiyebileceğiniz restoranlardan tutun da krep veya dondurma yiyebileceğiniz kafelere kadar bir dolu seçenek var. Fransa’nın ahşaptan yapılmış en büyük kilisesi olan St. Catherine Kilisesini de görmeniz mümkün bu limanda. Kilisenin çan kulesi ana binadan bağımsız olarak inşa edilmiş. Limanda bir de “Carousel”, yani atlı karınca var çocuklar için…

  Limandan birkaç kare…

  Honfleur Limanı

  Honfleur Limanı

  Sağ taraftaki St. Catherine Kilisesi …

  Honfleur Limanı

  Honfleur Limanı

  Hakikaten insanın resmetmek isteyeceği bir manzara…

  Honfleur Limanı

  Honfleur Limanı

  Honfleur Limanı

  Honfleur Limanı

  Burada ayaklarımızı suya sarkıtıp günbatımına karşı biramızı içtik… İnanılmaz güzel bir anı olarak tadı damağımızda kaldı…

  Honfleur Evleri

  Honfleur Evleri

  Honfleur kıyısında bira keyfi

  Honfleur kıyısında bira keyfi

  Biraz da buradan seyredelim Honfleur’ü…

  Parklar ve müzeler

  Sen Nehri kenarındaki “Le Jardin des Personnalités” ve “Le Jardin Retrouvé” parkları insanın ruhuna iyi geliyor. “Naturospace” isimli yüzlerce kelebek çeşidi görebileceğiniz bir Kelebek Parkı da var burada ayrıca.

  Model tekneler ilginizi çekerse Denizcilik Müzesi de seçenekleriniz arasında (“Musée de la Marine”). Empresyonist ressam Eugène Boudin’in eserlerinin sergilendiği Eugène Boudin Müzesi var meraklısına.  “Les Maisons Satie” müzisyen ve besteci Erik Satie’nin 1866 da doğduğu ev. Burası da gezilebiliyor.

  En enteresanlarından biri bence Kültür ve Etnografi Müzesi (“Normandy Culture & Ethnography Museum” ). Burada Normandiya’da eski zamanlarda sürdürülen yaşam tekrar canlandırılmış. Eskiden kullanılan mobilyalar, mutfak eşyaları, kitaplar, giysiler ve dahası…

  Halen tabloların ve sanat eserlerinin satıldığı galerilere çokca rastlayabilirsiniz bu küçük kasabada.

  Honfleur

  Honfleur

  Honfleur

  Honfleur

  Taş sokaklar arasında dolanıp gezmek de çok keyifli.

  Honfleur

  Honfleur

  Honfleur

  Honfleur

  Honfleur

  Honfleur

  Bu küçük ortaçağ kasabasının ziyaretçilere sunacakları anlatmakla bitmez. Gitmek, bir iki gün geçirip tadını çıkararak yaşamak lazım gerçekten.

  Honfleur gemi turlarının da gözde durağı

  Honfleur ayrıca bir dolu tur gemisinin duraklarından biri. Buradan gemi turlarına da katılabilir, etraftaki diğer güzel sahil kasaba ve şehirlerini ziyaret edebilirsiniz. Hatta Paris’ten Sen nehri üzerinde Normandiya’ya kadar gelen turlara da katılmak seçeneklerden biri. Belki bunlar işinize yarar:

  http://www.cruisingholidays.co.uk/river-cruises/seine-cruises/

  http://www.cruisecompete.com/vacations/visits/honfleur/1

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Falezleriyle ünlü şirin Etretat kasabası

  Etretat bambaşka bir dünya, biz çok sevdik. Hem çok şirin tarihi bir kasaba, hem de bir doğa harikası. “Cote d’Albatre” yani “Kaymaktaşı Sahili” denilen yere indiğinizde karşınıza çıkan falezlerin romantik görüntüsü insanı büyülüyor.

  Çakıl kumsalda insanlar güneşleniyor, hatta soğuk demeden denize giriyorlar. Bizim gibi Antalya denizine alışık olanlar da, Fransızların denize girdiği bu havada kalın sweatshirtler ile geziyor 🙂

  Bu falezlerden en meşhur olanı “Falaise d’Aval”. Fransız yazar Guy de Maupassant, bu falezi  hortumunu suya sokmuş bir file benzetilmiş – güzel benzetme hakikaten. Çocukluğunu bu kasabada geçiren yazar bir de “The Englishman of Étretat”  diye kısa bir hikaye yazmış.

  Kumsaldan falezleri seyretmek mümkün olduğu gibi falezlerin tepesine çıkıp oradan da nefes kesici manzarayı seyredebilirsiniz.

  Etretat Falezleri

  Etretat Falezleri

  Etretat Sahili

  Etretat Sahili

  Etretat Sahili

  Etretat Sahili

  “The manhole” denilen mağaranın hikayesi

  “Trou à l’homme” (The manhole) diye bir yer var. Hikayeye göre 1792 de bir İsveç gemisi fırtınaya tutulup burada parça parça olmuş. 24 saat sonra fırtına durulunca falezlerin arasında mağaramsı bir yerde ölü gibi yatan birini bulmuşlar. Önce ceset sandıkları adam meğer sadece bayılmış, ama yaşıyormuş. Sular hafif çekildiğinde belirginleşip ortaya çıkan bu mağaraya “Trou à l’homme” (The manhole) demişler ve ziyaretçilerin ilgi gösterdiği yerlerden birisi de burası.

  Etretat’tan kameramıza takılan görüntüler…

  Tahta ve eski evler inanılmaz güzel. İnsanı ortaçağa götürüyor. Birbirinden güzel restoran, bar ve kafeler var…

  Etretat Sokakları

  Etretat Sokakları

  Etretat Sokakları

  Etretat Sokakları

  Etretat Sokakları

  Etretat Sokakları

  Arsen Lüpen

  Doğa ile tarihin buluştuğu bu güzel kasabanın bir diğer ilginç tarafı ise Maurice Leblanc’ın Arsène Lupin’in maceralarını anlatan kitap serisinden biri olan “Oyuk İğne’nin Esrarı” isimli romanına ev sahipliği yapmış olmasıdır. Yazarın evi “Le Clos Lupin, Maison Maurice Leblanc” 1999 yılında ziyaretçilere açılmış. Arsen Lüpen’in gizemli dünyasına 7,5 euroya giriliyor. Bu adres ilgilenenlerin işine yarayabilir:

  http://www.etretat.net/office-de-tourisme-etretat/modules/content/content.php?page=maison-maurice-leblanc

  Biraz da alışveriş

  “The Old Market Square” denilen meydanda inanılmaz güzel şeyler satılıyor. Ben bunları aldım…

  Etretat'dan aldığım hediyelik eşyalar: Şeker kutuları

  Etretat’dan aldığım hediyelik eşyalar: Şeker kutuları

  Etretat'dan aldığım tabak

  Etretat’dan aldığım tabak

  Etretat yarım günde gezilebilecek bir yer ama doya doya tadını çıkarayım derseniz bir gün de geçer burada. Biz bu güzel kasabaya sabah gelip akşamüzeri üzülerek veda ettik.

  Bu kasabalara gitmek isterseniz uydu haritasından uzaklıklarına ve yerlerine bakalım…

  Normandiya Bölgesinin Google Earth görüntüsü

  Normandiya Bölgesinin Google Earth görüntüsü

  İşte böyle… Bence Paris’e kadar gitmişken bu kıyıların hem doğal güzellikleri hem de tarih kokan kasabaları mutlaka gezilip görülmeli. Benim aklım en çok  Honfleur’da kaldı. Halen bir daha gidip, suyun kenarına ayaklarımı sarkıtıp, o güzelim limanı çevreleyen ve ressamlara ilham olmuş evleri, onların suya yansımalarını seyredip, biramı yudumlamanın hayalini kurarım…

  Bir gün yeniden… Haydi bakalım…

  Bakalım hangi bahara 🙂

   Dilek Vidana Tavaşoğlu

  NORMANDİYA OTELLERİ

  NORMANDİYA OTELLERİ

  NORMANDİYA’DA NEREDE KALINIR?

  Normandiya’daki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    
Toplam 3 sayfa, 3. sayfa gösteriliyor.123

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu