"Şimdi değilse, ne zaman?"

Avrupa’nın en batı ucuna yolculuk…

  Sevgili Neşe Gülnar Erkman, Portekiz seyahatini anlatmaya devam ediyor. Başkent Lizbon‘dan sonra, şimdi de Sintra, Cabo da Roca ve Cascais’deyiz. Yani Avrupa’nın en batı ucuna gidiyoruz…

   

  Portekiz Gezisi: Lizbon, Sintra, Cabo da Roca ve Cascais

  Portekiz Gezisi: Lizbon, Sintra, Cabo da Roca ve Cascais

  Sintra’dan Okyanusa… Neşe Gülnar Erkman yazdı…

  Bugün Lizbon dışına gideceğiz, sarayları gezeceğiz. Ama nasıl ? Günlük turun bedeli 70 Euro olunca bendeniz Sintra turunu nasıl ucuza getiririm arayışına başladım. Üstelik bu fiyata saraylara giriş de dahil değilmiş…

  Sabah kahvaltısından hemen sonra metro ile Rossio Tren İstasyonu’na gelinir. Suratsız  gişe görevlisi kadından 15 Euroluk “Billehetes Combinados”alınır, turist dolu trene oturulur. İşte bu tura çare trendir. Aldığımız bilete tüm gün bineceğimiz otobüsler de dahildir. Tren saatleri çok sık, tüm tren turist dolu. İstasyonlarda dura –kalka  Benfica’dan, Amadora’dan geçiyoruz ve 30-40 dakika içinde Sintra’ya varıyoruz.

  Rossio Tren İstasyonu

  Rossio Tren İstasyonu

  Yeşillikler içinde küçük ve şirin bir kasabadayız. Hediyelik eşya dükkanları, kafeler, küçük lokantalar, villalar, parklar aristokrat bir geçmişi belli ediyor. Lizbon’un karmaşık hayatından burada iz yok, heryer şık, bakımlı. Kraliyet havası var etrafta. Önce sabah kahvesi ve arkasından biraz turlama.

  Sintra Belediye

  Sintra Belediye

  Çok şık bir “Belediye Binası”ndan sonra gökyüzüne yükselen iki dev mutfak bacası ile “Palacio Nacional” ufukta bembeyaz çıkıyor karşımıza. Sintra bölgesinde tam 6 tane saray var, hepsini gezmeye ne vakit, ne de nakit yeterli değil.

  Palacio Nacional De Sintra

  Palacio Nacional De Sintra

  Palacio Nacional de Sintra

  Palacio Nacional de Sintra

  Durum böyle olunca, saraylardan saray beğeniyorum kendime ve en tepedeki “Palacio Nacional da Pena” yı seçiyorum. Saraylara çıkmadan önce parklara, bahçelere bir göz atalım diyoruz ve “Hürriyet Parkı”na giriyoruz.

  Palacio Nacional da Pena

  Palacio Nacional da Pena

  Uzak diyarlardan getirilmiş, bizlerin hiç tanımadığı, adını bile bilmediği birçok güzel bitki karşımızda. Genç kızlığımızda kıyafetlerimizin yakasına taktığımız uyduruk beyaz kamelyaların pembeleri ağaçlar halinde, altlarına dökülen çiçekler pembe yağmurlar gibi yerleri kaplamış.

  Hürriyet Parkı'ndaki kamelyalar

  Hürriyet Parkı’ndaki kamelyalar

  Hürriyet Parkı'ndaki kamelyalar

  Hürriyet Parkı’ndaki kamelyalar

  Hürriyet Parkı'ndaki kamelyalar

  Hürriyet Parkı’ndaki kamelyalar

  Dev eğrelti otları ağaç şeklinde, hiç görmemiştim böylesini. İklim güzel, ehhh tabii kralın bahçıvanları da gereken ilgiyi göstermişler.

  Dev Eğrelti Otları

  Dev Eğrelti Otları

  Sintra saraylarının en tepesinde Castelo dos Mouros=Mağribi Kalesi yer alıyor. Kuzey Afrika’dan gelip, bölgeye hakim olan Araplar sekizinci ve dokuzuncu yüzyıllarda yapmışlar ve 1147’de bölgeyi Portekizlilere terkederek güneye çekilmişler. Kale  harabe halinde ve sarp bir kayanın üzerinde, biz şık bir sarayı ziyaret etmeyi  tercih ediyoruz .

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu