Ulaşım 

Rusya’ya direkt uçan havayolları THY, Pegasus ve Rus Havayolu şirketlerinden Transaero, Aeroflot ve Utair. Bunların içinden hem en güvendiğimiz, hem de saatleri bize daha çekici gelen THY olduğu için biraz daha pahalı olmasına rağmen onu tercih ettik. İstanbul-Moskova uçak bileti fiyatları genellikle kişi başı gidiş-dönüş 500 TL  ya da biraz üstünde oluyor. Yani Moskova’ya öyle çok ucuz uçuş bulmak biraz zor.

THY, Vnukovo Havalimanı’na götürüyor. Buradan şehrin merkezine giderken en hızlı ve güvenilir yol olan The Aeroexpress Train‘i tercih ettik. Seyahatimiz öncesi taksilerle pazarlık etmek gerektiğini ve fahiş fiyatlar isteyebildiklerini, ayrıca Moskova trafiğinin de sıkışık olma ihtimalini okuyunca en mantıklısı tren gibi geldi bize. Çok da iyi yapmışız, hem kolay, hem konforlu hem de hızlı oldu. Havaalanındaki tabelaları takip ederek trenin kalktığı yere gitmek oldukça kolay.  Tren istasyonuna gelince oradaki gişelerden veya makinalardan bilet alıyorsunuz. 1 kişi 400 Ruble. Trene binerken ya da trende bilet kontrolü yok ama biletinizi mutlaka saklayın çünkü inince geçeceğiniz turnikelerde biletin üzerindeki barkodu okutup geçiyorsunuz.

Trenler modern, konforlu, rahat ve dakik. 35 dakikada Kievsky Tren İstasyonu‘na geldik. Yol boyunca hiçbir durakta durmayan express bir tren, o yüzden bence merkeze gitmenin en hızlı yolu.

Sabah 06:00 dan gece saat 23:00 e kadar her saat başı tren var. Yoğun olan zamanlarda yarım saatte bir de var. Buradan tren saatlerine bakabilirsiniz:

İşte kırmızı ekspres trenimiz…

The Aeroexpress

The Aeroexpress  … Havaalanından kalkış…

The Aeroexpress treninin içi...

The Aeroexpress treninin içi…

The Aeroexpress - Kievsky Tren Sİtasyonu'na varış...

The Aeroexpress – Kievsky Tren İstasyonu’na varış…

Kievsky Tren İstasyonu... (Киевский вокзал)

Kievsky Tren İstasyonu…

Kievsky Tren İstasyonunun içi...

Kievsky Tren İstasyonunun içi…

Kievsky Tren İstasyonu çok merkezi bir yerde. Oradan metro ile şehrin neresine isterseniz ulaşmak çok kolay. Zaten şehrin altında bir şehir daha var sanki, ben bu kadar büyük çapta ve böylesine derinlere inen metro görmemiştim daha önce.

Kievskaya Metro İstasyonu

Kievskaya Metro İstasyonu (киевская)

Metro demişken Moskova Metrosundan biraz ayrıntılı bahsedelim…

Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama