"Şimdi değilse, ne zaman?"

Geceler beyaz, Moskova rengarenk… (Bölüm 1 – Genel Bilgiler)

  Bir Rus masalındaydık… 

  Moskova… Dünya devi Rusya’nın başkenti.

  Tüm pırıltısıyla, desenleriyle, ihtişamıyla beyaz gecelerin rengarenk şehri.

  Kültürün, sanatın, tarihin içiçe geçtiği, tüm dünya şehirlerinden farklı havası ve görüntüsüyle daima düşlerimi süslemiş şehir…

  DSC_2964

  Kızıl Meydan

  Pek çok kişinin “St. Petersburg çoook daha güzel” demesine rağmen Kızıl Meydan sevdam, o külah külah dondurmaya benzettiğim katedrali görme arzum ve ille de önce başkent diye düşünmem Moskova şehrini St Petersburg’a tercih etme nedenlerimdi.

  Artık St. Petersburg da bir başka bahara. Belki de oradan Baltık ülkelerine uzanır, Estonya, Latvia ve Litvanya’yı da görürürüz veya İskandinavya’ya geçer, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’yi ziyaret ederiz; kimbilir, insan hayal kurduğu sürece rota çok…

  Neyse dönelim Moskova tatilimize…

  Ben yıllardır istiyordum Rusya’yı ve özellikle Moskova’yı görmeyi. Avrupa’da alıştığımız herşeyden farklı bir yer olacağını biliyordum. Ama yıllardır cesaret edemememize sebep olan çekincelerimiz vardı. Kimi internet sitelerinde okuyorduk, yok orası pek tekin bir yer değil, polisler durdurur, size habire evraklarınızı sorar, eksik bulur para isterler, metroda geç saatlerde bulunmayın, saldırıya uğrayabilirsiniz, yok efendim polislerin veya güvenlik görevlilerinin gözünün içine bakmayın, hemen şüphelenip sizi durdururlar. Ülkeye girişte imigrasyon formu (göçmen formu) doldurun, onu hep yanınızda taşıyın, mutlaka durdurur, kontrol ederler. Bitmedi, en zor kısmı bir de diyorlardı ki, orada Kiril alfabesi dışında hiçbir İngilizce tabela göremezsiniz, yolunuzu bulamaz kaybolursunuz. Birine yol sorsanız hiç İngilizce bilen yok, anlatamazlar. Zaten soğuklar, hiç yardımsever değiller. Siz en iyisi turla gidin…

  Offf off, işte böyle şeyleri çok okumuştuk. Uzak durduk Rusya’dan epey bir süre belki de bunları okuyup, etkisinde kalıp. Ama sonunda ben tutturdum ille de gidelim artık diye. Bir daha etraflıca araştırma yaptım.  Neyse ki bloggerlar var,  onların Rusya tatili maceralarını okudum, merak ettiğim soruları sordum, sağolsunlar çok güzel bilgiler verdiler bana ve sonunda nihayet bir Rusya macerası yaşamaya karar verdik.

  İyi ki de yapmışız. Bizim için çok farklı bir deneyim oldu.

  DSC_2866

  Kızıl Meydan sevdam sonunda gerçekleşti 🙂

  Ne mi yaşadık?

  * Vallahi inadına bütün polis ve güvenlik görevlilerinin gözünün içine içine baktım, hiçbirşey olmadı 🙂 Kimse bizi hiçbir yerde hiçbirşey sorgulamak için durdurmadı.

  * İmigrasyon formunu memur kendi doldurup sadece imzalamanız için size veriyor, yani onda zor birşey yok. Bize soran olmadı yolda durdurup ama yine de iyi saklamalı, çıkışta alıyorlar.

  * Hiç kimse bizi hiçbir şekilde rahatsız etmedi, tedirgin etmedi. Gece birlere kadar sokaklardaydık iki deli… Çoğu gece muhtemelen son metroya yetiştik.

  * Gençlerin büyük çoğunluğu İngilizceyi anlıyor ve cevap verip, yardımcı oluyorlar. İngilizce anlamayanlar, el kol hareketleri ve vücut dili ile yardımcı oldular, yardım etmeyi reddedene rastlamadık. (Çok mu “puppy eyes” yapıp bakıyorum da kıyamıyorlar bana acaba bilemiyorum?)

  * Evet, havaalanı hariç Kiril alfabesi dışında birşey yok. Bir tek havaalanında ayrıca İngilizce tabelalar koymuşlar. Şehir içinde Kiril alfabesi bilmiyorsanız kaybolmazsınız ama neyin ne olduğunu anlayana ve yolunuzu, gideceğiniz yeri bulana kadar zaman kaybeder, zorluk çekersiniz. Ben biraz deli olduğum için Rusya’ya gitmeden önce Kiril alfabesini sular seller gibi ezberledim. Doğru okudunuz, gitmeden önce Rus alfabesini okuyup yazmayı öğrenip öyle gittim 🙂 Şahane oldu, çok da zevk aldım o yazıları okurken… Nasıl mı yaptım? Anlatırım 🙂

  RUSYA – Moskova Gezisi 

  Sizlere Moskova gezimizi tüm detaylarıyla aktarmaya çalışacağım. Herşeyi 5 ana başlıkta topladım. Umarım işinize yarar…

  1. Ulaşım
  2. Konaklama
  3. Rus Alfabesi Öğrenme
  4. Rus Rublesi nereden alınır, nasıl hesaplanır
  5. Moskova şehrinde gezip görülmeye değer yerler

  Şimdi ilki ile başlayalım.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Ulaşım 

  Rusya’ya direkt uçan havayolları THY, Pegasus ve Rus Havayolu şirketlerinden Transaero, Aeroflot ve Utair. Bunların içinden hem en güvendiğimiz, hem de saatleri bize daha çekici gelen THY olduğu için biraz daha pahalı olmasına rağmen onu tercih ettik. İstanbul-Moskova uçak bileti fiyatları genellikle kişi başı gidiş-dönüş 500 TL  ya da biraz üstünde oluyor. Yani Moskova’ya öyle çok ucuz uçuş bulmak biraz zor.

  THY, Vnukovo Havalimanı’na götürüyor. Buradan şehrin merkezine giderken en hızlı ve güvenilir yol olan The Aeroexpress Train‘i tercih ettik. Seyahatimiz öncesi taksilerle pazarlık etmek gerektiğini ve fahiş fiyatlar isteyebildiklerini, ayrıca Moskova trafiğinin de sıkışık olma ihtimalini okuyunca en mantıklısı tren gibi geldi bize. Çok da iyi yapmışız, hem kolay, hem konforlu hem de hızlı oldu. Havaalanındaki tabelaları takip ederek trenin kalktığı yere gitmek oldukça kolay.  Tren istasyonuna gelince oradaki gişelerden veya makinalardan bilet alıyorsunuz. 1 kişi 400 Ruble. Trene binerken ya da trende bilet kontrolü yok ama biletinizi mutlaka saklayın çünkü inince geçeceğiniz turnikelerde biletin üzerindeki barkodu okutup geçiyorsunuz.

  Trenler modern, konforlu, rahat ve dakik. 35 dakikada Kievsky Tren İstasyonu‘na geldik. Yol boyunca hiçbir durakta durmayan express bir tren, o yüzden bence merkeze gitmenin en hızlı yolu.

  Sabah 06:00 dan gece saat 23:00 e kadar her saat başı tren var. Yoğun olan zamanlarda yarım saatte bir de var. Buradan tren saatlerine bakabilirsiniz:

  İşte kırmızı ekspres trenimiz…

  The Aeroexpress

  The Aeroexpress  … Havaalanından kalkış…

  The Aeroexpress treninin içi...

  The Aeroexpress treninin içi…

  The Aeroexpress - Kievsky Tren Sİtasyonu'na varış...

  The Aeroexpress – Kievsky Tren İstasyonu’na varış…

  Kievsky Tren İstasyonu... (Киевский вокзал)

  Kievsky Tren İstasyonu…

  Kievsky Tren İstasyonunun içi...

  Kievsky Tren İstasyonunun içi…

  Kievsky Tren İstasyonu çok merkezi bir yerde. Oradan metro ile şehrin neresine isterseniz ulaşmak çok kolay. Zaten şehrin altında bir şehir daha var sanki, ben bu kadar büyük çapta ve böylesine derinlere inen metro görmemiştim daha önce.

  Kievskaya Metro İstasyonu

  Kievskaya Metro İstasyonu (киевская)

  Metro demişken Moskova Metrosundan biraz ayrıntılı bahsedelim…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Moskova Metrosu

  Öncelikle metro ile istediğiniz yere kolaylıkla gidebilmek için elinizde mutlaka Latin-Kiril alfabelerinin ikisini de kullanan bir metro haritası olmasında büyük fayda var.

  Moskova Metrosu

  Moskova Metrosu

  DSC_3623

  Moskova Metrosu – Tabeladan göreceğiniz üzere yer isimleri Kiril Alfabesi ile yazılı

  Metro kullanımı bildiğimiz mantıkta, yani alfabe dışında bir zorluk yok. Mesela biz Paveletskaya’da bir otel seçtiğimiz için Kievskaya metro durağına inip, oradan 5 numaralı kahverengi “ring” hattına binip, 4. durakta indik. Metroların tarihi görüntüsünden ve süsünden püsünden daha sonra bahsedeceğim ama burada birkaç dikkat edilecek unsur üzerinde durmak istiyorum….

  Moskova Metrosuna dair…

  Moskova’da bir noktadan bir noktaya gitmenin en kolay ve ekonomik yolu muhtemelen metro sistemini kullanmak. Devasa bir alana yayılmış olan şehrin neredeyse her bir köşesine metroyu kullanarak oldukça kısa zamanda gidebiliyorsunuz. Daha da enteresan tarafı, tahminimizce metro kullanımını özendirmek için ring denilen hatta ve daha bir çoğunda metro içerisinde ücretsiz WiFi bağlantısı mevcut. İlginç geldiği için tekrar yazayım, istasyonlarda değil, hareket halindeki metro vagonları içinde telefon veya tabletiniz ile internet bağlantısı kurabiliyorsunuz.

  Peki metro sistemi karışık mı? Gideceğimiz istasyonu kolayca bulabilir miyiz?

  Evet bu sorular Moskova’daki ilk metro yolculuğumuzu sağ salim yapabilene kadar bizim de aklımızı kurcalıyordu. Fakat biraz ön hazırlık ile neredeyse hiç sorunsuz bir şekilde gideceğimiz her yere metro ile kolayca ulaştık ve kesinlikle Moskova’yı gezmeyi düşünen herkese tavsiye ederim. Metro sistemini kullanabilmek için öncelikle yanınızda demin de söylediğim gibi mutlaka bir metro haritası olmasını ve bu metro haritasında durakların hem Latin hem Kiril olarak yazılmış olmasını tavsiye ederim.

  Aslında en güzeli yukarıdaki haritayı indirip akıllı telefon veya tabletinize kayıt ederseniz ihtiyacınız olduğunda büyültüp küçülterek durak isimlerini okuyabilir ve kocaman bir basılı harita ile uğraşmaktan kurtulabilirsiniz. Biz öyle yaptık 🙂

  Metro ile ilgili bilinmesi gerekenler…

  1- Metro için tek tek bilet değil de içerisine kontür yüklenen bir kart satın alınıyor. Bu kartı 1, 2, 5, 11, 20, 40 ve 60 kontür yüklenmiş olarak alabiliyorsunuz. Ne kadar fazla kontür yüklenmiş kart alırsanız birim ücret o kadar düşüyor. Yani tek geçişli kart 40 Ruble, 11 geçişli kart 300 Ruble ve 20 geçişli kart 500 Ruble. Biz 5 günde birkaç kez kart aldık ve toplam 40 bilet kullandık. Dolayısıyla Moskova’nın orasını burasını bizim kadar gezmeyi düşünüyorsanız iki kişi günde 8-10 tane bilet kullanılacağını düşünerek kart almanızı tavsiye ederim.

  2- Otomatik makinalardan veya gişe görevlilerinden çok binişli kartlar alınabiliyor. Biz hep gişeden aldık. İstediğiniz bilet sayısını İngilizce söylemeye çalışmanın pek faydası olmuyor, klasik usül parmak ile veya camda asılı tablolardan göstermek çok daha etki sağlıyor. Zaten onlar da tutarı hesap makinasına yazıp size gösteriyorlar. Metro görevlilerinin İngilizce bilenine rastlamadık.

  3- Metro giriş kapılarından girdiğinizde yürüyen merdivenlerin hizasında tavandan aşağı asılı bilgi tabelaları oluyor. O tabelalarda o yürüyen merdiveni kullanarak gidebileceğiniz durağın numarası, rengi ve durak isimleri belirtilmiş oluyor. Dolayısıyla birden fazla hatta geçiş yapılabilen metro istasyonlarında bile doğru hatta inmek oldukça kolay. Tek dikkat edilmesi gereken bazen 2 veya 3 hat için aynı merdivenden iniliyor sonrasında aşağıda bir perondan diğerine yine tabelaların yönlendirmesi ile geçilebiliyor.

  4- Her bir perondan sadece tek bir hatta ait metroya biniliyor. Peronun hangi yanından metroya binmeniz gerektiğine yine tepede asılı olan tabelalardan bakıyorsunuz. Peronun bir yanından hattın ilk durağı yönünde diğer yanından hattın son durağı yönünde giden metro geliyor. Siz hangi yöne gidecekseniz o yöndeki durakların yazılı olduğu tabelanın gösterdiği tarafta beklemelisiniz.

  5- Tepede asılı tabelalarda, vagon içlerinde veya peronlarda Latin alfabesi mevcut değil. Peronun hangi durak olduğu da rayların arkasındaki duvarda ve bazen de peron içindeki duvarlardan birinde yazıyor. Bu yüzden de vagonun içindeyken geldiğiniz durağı görmenizin fazla bir imkanı yok. En kolayı binmeden önce kaç durak gideceğinizi belirleyip ona göre yolculuk esnasında durakları saymak. Bazı yenilenmiş vagonlarda elektronik olarak duraklar yazıyor ve bazen de sesli olarak anons ediyorlar.

  kiril on metro stations

  Metro tabelalarında sadece kiril Alfabesi kullanılmakta

  Beloruskaya 1

  Metro durağının ismi metro duvarlarında Kiril alfabesi ile yazıyor

  mayakovskaya 4

  Metro durağının ismi metro duvarlarında Kiril alfabesi ile yazıyor

  6- Bazı peronlarda çıkışı veya diğer hatta geçişi bulmak zor olabiliyor, o tür durumlarda yere bakmanız gerekiyor çünkü bazen sadece zemine yerleştirilmiş bilgi panolarında “Exit”, “Way Out” gibi İngilizce ibareler ve yönlendirme okları mevcut.

  7- Gece yarısından sonra bile metroya bindik ve hiçbir anda tehlikede hissetmedik kendimizi. Tek başına seyahat eden genç bayanlar bile mevcuttu o saatlerde. Yani tahminimizce en azından merkeze yakın bölgelerde güvenlik yönünden bir sıkıntı yok gibi.

  Birkaç ufak uyarı:

  1- Metro hattı üzerinde yapacağınız aktarmalar sırasında, yani bir hattan diğerine geçerken oldukça fazla yürümek ve çoğunlukla merdiven inip çıkmak gerekiyor ki bir de elinizde bavul var ise oldukça yorucu olabiliyor. 

  2- Özellikle mesai başlangıç ve bitiş saatlerinde metro istasyonlarına inen yürüyen merdivenler ve vagonlar çok dolu oluyor, bizim gibi alışık olmayanların biraz dikkatli olması gerekiyor. Moskovalılar çok da nazik değiller ve sizi yürüyen merdivende bile eğer yollarını tıkarsanız ittirebiliyorlar.

  Ayrıca yürüyen merdivenler de çok dik, uzun ve gerçekten oldukça hızlı yol alıyor. Kısaca, dikkatli olmak ve metro haritasına vs. bakmak gerektiğinde kesinlikle ayak altında durmamak gerekiyor.

  how deep

  Dik ve upuzun merdivenler…

  3- Metro girişlerinde biletinizi okutarak geçtiğiniz turnikeler her ne kadar kalan bakiyenizi göstermek dışında işlevsiz gibi gözükse de gerçek o şekilde değil. Biletinizi okuttuktan sonra bizim gibi önce bavulu geçirip ardından kendiniz geçmeye çalıştığınızda hem geçişinizi bloke ediyor hem de ışıklar sirenler vs çalarak sizi rezil edebiliyorlar. Aman dikkat, hızlı olun veya çok ağır değilse bavulunuzu turnikelerin üzerinden geçirin.

  4- Aynı metro istasyonunun yukarıda farklı sokaklarda farklı girişleri olabiliyor. Gece saat 22:00 civarlarında bu farklı girişlerin bazıları kapatılmaya başlıyor ve sadece ana girişler açık oluyor. Tam kapanış saatini bilemiyor olsak da saat 00:30 civarında indiğimiz metro istasyon girişinin arkamızdan kilitlendiğini gördük. Yani pek gece yarısından sonraki saatlere kalmamakta yarar var.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu