Rüya gibi bir Portekiz gezisi: Bölüm 8 – Algarve Bölgesi

Rüya gibi bir Portekiz gezisi: Bölüm 7 – Cabo da Roca
30/01/2020
Stockholm Stortorget
3 günde Stockholm: İlk Gün
16/05/2020

Araca atlayıp Tejo Nehrini boydan boya geçen ünlü köprü Ponte Vasco da Gama üzerinden Algarve Bölgesine doğru yola koyulduk. Öğrendiğimize göre 1998 yılında açılan 12 kilometrelik bu köprü trafik sıkışıklığı ile nam salmış Ponte 25 de Abril Köprüsünü epeyce bir rahatlatmış. Parque das Nações adlı parkın kuzeyindeki Sacavém ile karşı kıyıdaki Montijo arasını geçen bu ihtişamlı köprü bizim Lagos Kıyısına giden yoldaki ilk durağımız olan Vila Nova de Milfontes Kasabasına ulaşmamızı sağlamakta kilit görevi gördü.

İhtişamlı köprü Ponte Vasco da Gama…
Eşim aracın hızını sabitleyip elleri olmadan da araba kullanabileceğini gösteriyor…

Vila Nova de Milfontes Kıyı Kasabası

Lagos yolundaki ilk durağımız Portekiz’in batı kıyısındaki en şirin yerlerinden biri olan, Mira Nehri’nin denizle buluştuğu noktadaki Vila Nova de Milfontes Kasabası oldu. Burada sahil şeridini bile göremeden merkezde bir yemek ve dondurma molası verip çok gecikmeden ana hedefe yani Lagos’a yöneldik.

Portekiz Lagos Yolu üzerinde güzel bir mola noktası olan Vila Nova de Milfontes Kasabası…

Vakti olan gezginler burada konaklayıp Vicentina Rotasını deneyimleyebilirler. Bu rota Portekiz’in güney batı kıyıları boyunca, doğa turizmini bu bölgenin gelişimi için önemli bir araç olarak gören özel ve kamu kuruluşlarının ortak girişimi sonucu oluşturulmuş uzun mesafeli bir yol. Rota, insanların bozulmadan korunmuş kıyı alanının tadını çıkarması için manzara, doğal ve çevresel değerler, kültür ve gelenekler gözetilerek seçilmiş kırsal alan ve sahil kesimi yollarından oluşuyor.

Güneybatı Alentejo ve Vicentina Sahili Tabiat Parkı içindeki Tarihi Yolun ve bölge tarihinin en eski meslek sahipleri olan balıkçıların İzini süren Vicentina Rotası, iki farklı dünyanın, yaşayan ve otantik kırsal kültür ile şaşırtıcı derecede vahşi sahil şeridinin arasında eşsiz bir deneyim sunuyor ziyaretçilerine.

Otantik kırsal alan ile vahşi sahil şeridini içeren, manzara, kültür, gelenekler, doğa ve çevre gözetilerek seçilmiş kamu ve özel sektörün ortak girişimi ile oluşturulan Vicentina Rotası ve rota boyunca karşınıza çıkacak güzellikler. Bu tabela Vila Nova de Milfontes girişinde yer alıyor…

Uyku halindeki sakin haliç üzerinde yer alan Vila Nova de Milfontes beldesi, gösterişten uzak, sakin, huzurlu ve mütevazi bir bölge olmakla birlikte, gerek Vicentina Rotası ve gerekse sörfe uygun plajları nedeni ile birçok konaklama yeri seçeneği sunmaktadır. Sessiz nehrin aksine, dalgaların dövdüğü güzel plajları sörfçüler için cazip bir yaz eğlence alanı olmuş. Beldenin koya bakan küçük kalesi bir zamanlar sahili kahramanca korsanlardan korumuş. Buranın 10 kilometre güneyinde etkileyici sarp kayalıklara sırtını veren bakir Almograve Plajı yer almaktadır.

Vila Nova de Milfontes beldesi…
Vila Nova de Milfontes beldesinin renkli evleri…
Tatlı bir kız fotoğrafımızı çekmeyi teklif etti. Hemen kabul ettik tabi ki. İşte size rüzgarlı sörf cenneti Vila Nova de Milfontes beldesi…
Tipik bir sahil kasabası olan Vila Nova de Milfontes beldesinde yaz tatili modu…
Fotoğraf: Murat Bengisu
Vila Nova de Milfontes beldesinin bitki yapısı…
Fotoğraf: Murat Bengisu
Vila Nova de Milfontes beldesi kilisesi…
Vila Nova de Milfontes beldesi Vicentina Rotası ve sörf tutkunları için alçakgönüllü ama şirin konaklama seçenekleri ile dolu…
Rengarenk sevimli mi sevimli Vila Nova de Milfontes beldesi…
Vila Nova de Milfontes beldesi sörf ve tırmanış meraklıları için cennet…
Vila Nova de Milfontes sörf için malzemeler satan dükkânları ile de popüler…
Vila Nova de Milfontes beldesinde bir evin ilginç posta kutusu…
Mavi evleri ile Vila Nova de Milfontes beldesi…
Vila Nova de Milfontes beldesi girişi ve Vicentina Rotasını açıklayan tabela…
Vila Nova de Milfontes beldesinde telefon kulübesi kütüphaneye çevrilmiş…
Vila Nova de Milfontes beldesi bitki örtüsü…
Vila Nova de Milfontes kıyı kasabasına dondurma ile veda ediyoruz. Burası şiddetle tavsiye edilir. Dondurmalar çok lezzetli…

Spor kulübü lokalindeki atıştırmalıklardan ve üstteki Cafe Mabi’deki dondurma molasından sonra ver elini Lagos.

Haydi gelin hep birlikte Algarve Bölgesindeki müthiş kayalıkları ile Lagos’u keşfe gidelim.

Füsun Erdoğanlar Bengisu

Lizbon Otelleri
Lizbon Otelleri

LİZBON’DA NEREDE KALINIR?

Lizbon’da konaklamayı düşünecek olursanız, otel seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz…

Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesinden Yüksek Lisans diploması almış, özel sektörde çalışan, seyahate ve fotoğrafçılığa tutkun bir mimarım. İzmir Ekonomi Üniversitesinde profesör olan eşimin de benzer zevkleri paylaşması nedeniyle, dünya kazan biz kepçe geziyorduk ki; bu keyifli günler 2020 yılı başında Covid-19 fırtınasının tüm dünyayı sarması ile sekteye uğradı. Tüm dünya gibi biz de etkilendik. Şu anda havaalanlarının çalışmaya başlamasını ve virüsün kaybolmasını dört gözle bekliyoruz. Yıllar sonra bu cümleye baktığımızda eminim hem ben hem de siz dünyayı bu derece ters yüz eden olaya çok şaşıracağız.
2014 yılında bir anda yolumuz dünya tatlısı bir çift olan Dilek ve Hür Tavaşoğlu ile kesişti. Onların teşviki ile Bencetatil.com sitesinde gezi yazıları yazmaya başladım. İnanılmaz da keyif aldım. Tipik bir Başak burcu olduğum için oldukça detaycıyım. Gezdiğim yerler ile ilgili daha sonra yabancı kaynaklardan güvenilir bilgiler bulup, bunu yazılarıma aktarıyorum. İnceleme ve araştırma ruhum sınır tanımıyor anlayacağınız.
Fiziksel ve maddi olarak imkanlarımız el verdiği ölçüde bencetatil.com ile serüvenlerimize devam edeceğiz. Umarım yazılarımdan siz de benim kadar keyif alıyorsunuzdur.

Paylaşmak ister misiniz?
 • 84
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 84
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir