Selanik

Selanik’teki bu son ve uzun günümüzün çoğunu sahilde kafelerde denize karşı oturup keyif ederek geçirdik. Ama tabii ki son bir kez Atatürk’ümüzün evini görmeden olmazdı. Kim bilir Selanik’e bir daha yolumuz ne zaman düşer. Bu yüzden biz de Atatürk Evi Müzesinin olduğu sokağa giderek tam karşısında bulunan şirin kafede Türk kahvesi ve çay içerek zaman geçirdik, hava bahar gibiydi.

Selanik

Selanik

Biz Selanik’e gitmişken ve madem Atatürk temalı bir gezi de yapıyorken, Atatürk’ün okuduğu Şemsi Efendi İlkokulu’nu da bulalım istedik. Marmara Üniversitesi’nin kaynaklarına göre hala eğitim öğretim veren Kassandrou caddesi 52 numaradaki okulun Mustafa Kemal Atatürk’ün okuduğu ilkokul olduğunu öğrendik.

(Eskiden) Şemsi Efendi İlkokulu, Selanik

(Eskiden) Şemsi Efendi İlkokulu, Selanik

Kah deniz kenarında oturarak kah caddelerde dolaşarak Selanik’teki son günümüzü de tamamladıktan sonra gece yolculuğu sonrasında güzel anılarla evimize döndük.

Not: Atatürk evi demişken, yaklaşık bir ay önce, Kırklareli’de Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında Selanik’te doğduğu evin birebir aynısının ziyarete açılışı yapıldı. Hiçbir yerden yardım almadan, belediyenin kendi imkanlarıyla yaptığı, halkın da desteğini esirgemediği müze olarak gezilecek bu ev de insanı gezerken çok duygulandırıyor.

Selanik’e gidemeyecek olanlar, ülke sınırları içinde de Atamızın evini gezebilecek. Atatürk evi pazartesi hariç haftanın altı günü 09.30-17.30 saatleri arasında ücretsiz ziyarete açık.

İşte bir fotoğraf da Kırklareli’den …

Atatürk Evi, Kırklareli

Atatürk Evi, Kırklareli

Süha Zuhal Kılıç

Balkanlar’ın bu güzel şehirlerinden birinde konaklamayı düşünecek olursanız, otel seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi booking.com‘u inceleyebilirsiniz…

SELANİK OTELLERİ

ÜSKÜP OTELLERİ

OHRİD OTELLERİ

Booking.com
Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama