"Şimdi değilse, ne zaman?"

Karnaval zamanı Venedik

  Suda yaşayan şehir: Venedik

  Şehir ve deniz sanki iki aşık gibi sarmalamışlar birbirlerini…

  Arabaların giremediği bir şehir düşünün! Cadde diye bir şey yok, su var – sadece su, yani deniz. Suyun dibi görünmese de güzel yeşilimsi mavi bir rengi var…

  DSC_7952

  Venedik

  Evleri batırmışlar suya kazıklarla. Deli işi gibi geliyor ama öyle. Nasıl duruyorlar suyun içinde yıkılmadan ayakta bunca yıldır, anlamak zor. Tahta kazıklar çamurun dibine dibine batırılmış, o yüzden çürümüyormuş, temeli sağlam tutuyormuş, nasıl yaptılarsa artık… Kanal kenarlarında göreceğiniz tahta kazıklar ise tekneler için suyun derinliğini gösteren kılavuz kazıklarmış.

  Kanallar arası geçit sağlayan birkaç tanesi büyük çoğu küçük sayısız köprü var. Kanallarda ulaşımı ise vaporetto dedikleri tekneler ve gondollar sağlıyor. İnsanların evlerinin önünde arabaları değil, sandalları veya tekneleri var.

  20150211_131117

  Venedik

  Yürüme yolu var mı derseniz var elbet ama  ancak 2-3 kişinin yanyana geçebileceği daracık romantik sokaklar.

  Amsterdam gibi kanal kenarında yollar yok; kanal ve evler içiçe, yani binalar batmış gitmiş suya.  Her sene daha da batmakta – milim milim batıyor şehir doğuya yani Adriyatik yönüne doğru. Binalar gözle farkedilecek kadar eğilmiş hafiften. Hepten batık şehir olmadan gidip görmek lazım yani 🙂

  Aslında kocaman bir lagünün ortasında bir ada Venedik, öyle bir ada ki içini deniz sarıp sarmalamış kanallar halinde yararak ve 118 küçük adacık oluşturmuş kendi içinde. Çok acayip bir şey, hangi akla hizmet gidip orada yerleşip yaşamaya karar vermişler diyecek olursanız, Venedik halkı tarih boyunca çeşitli kavimlerin saldırılarına uğradıkça çareyi ana karadan kaçıp, suya ve adalara sığınmakta bulmuş.

  Venedik’in etrafında da Murano, Burano, Lido gibi adacıklar var. Ana karadaki Mestre bölgesi de aslında ayrı bir kasaba veya şehir gibi dursa da, Venedik şehrine ait.

  map

  Laguna Veneta – Venedik ve diğer adalar © Googlemaps

  Venedik’i ana karaya sadece bir yol bağlıyor, o da üzerinden karayolu ve tren yolu geçen ince bir hat. Uçaktan şöyle görünüyor. (Güneşe karşı çektim, biraz fazla parladı ama bir fikir verir)

  1 plane

  Venedik’i ana karaya bağlayan yol…

  Venedik’e ne zaman gitmeli?

  Bahar ve yaz aylarında her yer elbette ki göze daha bir güzel görünür. Venedik gibi doğa harikası bir yer de keza iyice görsel bir şölen olacaktır güneşli havalarda. Bu mevsimlerde giderseniz, şehri yürüyerek gezip keşfetmek, dar sokaklarında kaybolmak, kanalların üzerinden köprülerle geçip bol bol fotoğraf çekmek, nefis manzaralı kafe ve restoranlarda birşeyler yemek-içmek, hatta vaporetto ve gondol gezileri yapmak gibi sayısız keyifler tatilinizi güzelleştirebilir. Murano ve Burano adalarına bir tur yapmayı da unutmamak lazım elbette.

  Ama Venedik’i ziyaret etmenin çok özel bir başka zamanı daha var, o da Venedik Karnavalı zamanı. İşte o masalsı şehir, karnaval döneminde iyice gerçek dışı bir yere dönüşür, sanki tarihin derinliklerine bir yolculuk yapar, Alice Harikalar Diyarında havasında bir tatil yapıp dönersiniz. Hele bir de yağmursuz havaya denk gelirseniz ve güneşli yüzünü gösterirse şehir, işte o zaman çok daha keyifli olur.

  111

  Venedik Karnavalı 2015

  1122

  Venedik Karnavalı 2015

  Biz 2015 yılında Sevgililer Günü Tatil Önerileri yazımızda sizlere “Verona in Love Sevgililer Günü Festivali” ile “Venedik Karnavalını” bir arada yaşayacağınız bir tatil tavsiye etmiştik. Kendi tavsiyemize kendimiz uyduk, tam da o hafta gittik, gördük, yaşadık ve fotoğrafladık.

  Verona yazımız burada, Romeo ve Juliet’in şehri Sevgililer Gününde gerçekten en gidilesi yerlerden biriymiş…

  Peki, Venedik Karnavalı nasıldı diyecek olursanız, hemen onu anlatmakla başlayayım Venedik hikayemize isterseniz. Kimbilir bakarsınız bir gün siz de benzer bir tatil yapmayı düşünürsünüz…

  Venedik Karnavalı’nın tarihçesi ve maskelerin hikayesi

  Venedik Karnavalı’nın tarihçesi 11. yüzyıl kadar eskilere dayanıyor.  Yıllarca gösterişli kutlamalar ile gerçekleşen karnaval eğlencesi 18. yüzyılda ekonomik kriz nedeniyle düşüşe geçiyor ve 19. yüzyılda Fransızlar Napolyon önderliğinde Venedik’i işgal edince bir süre ara veriliyor. Sonrasında 1979’dan itibaren tekrar canlanıyor. Bugün turistik açıdan da getirdiği gelir nedeniyle özellikle teşvik edilen ve önem verilen bir karnaval.

  Maskeli kostümler ile özdeşleşmiş Venedik Karnavalı’nın maskeleri ile ilgili birkaç hikaye anlatılmakta ama anlaşıldığı kadarıyla şöyle olmuş.

  İlk çıkış noktası bir zamanlar ortalığı kasıp kavuran veba türü salgın hastalıklar olmuş. Yüzü yara bere içinde kalan halk insan içine öyle çıkmaktan çekinir ve maskeler ardına saklanırmış. Daha sonra bu kullanım kendini saklama isteği ile özdeşleşmiş ve sosyal sınıfların çok çeşitli olduğu bu şehirde rahatça eğlenmek için maske takma alışkanlığı doğmuş. Böylece maskeli balo ve partilerde bir fakirle bir soylu arada sınıf farkı olduğunu fark etmeden kol kola dans edip eğlenebiliyormuş.

  Maskeler renk renk, çeşit çeşit. Sokaklarda Çin malı olanlar da satılıyor ama dükkanlarda İtalyan malı, el yapımı çok değerli maskeler bulunmakta.

  Maskelerin bir kısmı yüzü yarım, bir kısmı da tamamen kapatıyor. Şıkır şıkır simli, tüylü ve taşlı tuşlu olanlar da var, hayvan motifli, özellikle kedi suratlı olanlar da. En garibime gidenler ise gaga gibi uzun burunlu olanlar. Malzemeler kartondan, dantelden, alçıdan, deriden ve metalden olmak üzere değişebiliyor.

  20150

  Venedik maskeleri

  2015021

  Venedik maskeleri

  gfg

  Venedik maskeleri

  Venedik maskeleri

  Venedik maskeleri

  Maske fiyatları 15 Euro’dan başlıyor; kalitesine, işçiliğine, kullanılan malzemeye ve süsüne püsüne göre 30-40-50 Euro şeklinde yükseliyor. Daha pahalı olanları da var.

  DSC_8691

  Venedik maskeleri

  DSC_8692

  Venedik maskeleri

  DSC_8693

  Venedik maskeleri

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Karnaval ne zaman?

  Karnaval, her yıl “Ash Wednesday” denilen günden, yani Paskalya öncesi perhizin ilk çarşambasından 2 hafta önce başlıyor ve “Shrove Tuesday” denilen Büyük perhizin arifesi olan salı günü sona eriyor.  Lent denilen büyük perhiz başlamadan önceki büyük bir eğlence diye düşünebilirsiniz bu karnavalı…

  2015 yılında karnaval 31 Ocak-17 Şubat tarihleri arasındaydı. Venedik Karnavalı’nın her sene farklı bir teması oluyormuş ve kostümler o tema üzerine şekilleniyormuş. 2015’in teması bu yıl Milano’da düzenlenen “Gezegeni Beslemek, Yaşam İçin Enerji” konulu EXPO 2015 Fuarı’na atfen “Yemek ve Ziyafet” olarak belirlenmiş.

  Karnaval esnasında neler oluyor?

  Venedik halkının büyük bir çoğunluğu maskeli kostümleri ile şehirde salına salına geziniyorlar, kafelere, restoranlara o kıyafetler ile oturuyorlar ve Venedik’in tablo gibi manzaraları eşliğinde fotoğraflarını çekmek isteyen turistlere kırıta kırıta kırk yıllık foto-model edasıyla poz veriyorlar 🙂

  İşte Venedik Karnavalı 2015’in kostüm ve maskelerinden bizim kameramıza takılanlar…

  Bu ikilinin kıyafetlerine dikkat. Sevgililer Günü konseptine uygun olarak, yanyana geldiklerinde kalp şeklini alan bir motif var elbisenin üst kısmında…

  DSC_8175

  Venedik Karnavalı 2015

  Kostümlerde muazzam emek var, hepsi oldukça gösterişli…

  DSC_8199

  Venedik Karnavalı 2015

  DSC_8099

  Venedik Karnavalı 2015

  20150211_125122

  Venedik Karnavalı 2015

  Tepesinde ziller olan ve jokere benzeyen bu maskelere eğlenceli ve komik bir Commedia dell’arte  (İtalyan orta oyunu) karakterinden esinlenerek  Arlecchino veya direkt Joker diyorlar.

  DSC_8194

  Venedik Karnavalı 2015

  Bu adam ise Medico della Peste denilen maskeden takmış. Gaga misali bu maske vaktiyle veba salgınlarından korunmak isteyen doktorlar tarafından takılıyormuş.

  DSC_8497

  Venedik Karnavalı 2015

  DSC_8500

  Venedik Karnavalı 2015

  Venedik Karnavalı 2015

  Venedik Karnavalı 2015

  DSC_8221

  Venedik Karnavalı 2015

  Yüzün tamamını kaplayan üzeri süslü maskelere Volto diyorlar. Maskeli partilerin gözdesi bu çeşit maskeler oluyormuş.

  DSC_8250

  Venedik Karnavalı 2015

  DSC_8414

  Venedik Karnavalı 2015

  Aşağıdaki beyefendinin taktığı garip şekilli beyaz maskenin tarzında olanlara Bauta diyorlar. Altın veya gümüş rengi işlemeli ve süslü olanları da var, böyle beyaz sade olanları da. Ben ifadesiz buldum ve sevemedim Bauta’yı.

  DSC_8476

  Venedik Karnavalı 2015

  DSC_8482

  Venedik Karnavalı 2015

  DSC_8487

  Venedik Karnavalı 2015

  Aile boyu karnaval hazırlığı yapmış bu dörtlü 🙂

  DSC_8495

  Venedik Karnavalı 2015

  Gece rastladıklarımız…

  20150211_191423

  Venedik Karnavalı 2015

  Gördüğünüz gibi gece de poz kesmeye devam 🙂

  DSC_8308

  Venedik Karnavalı 2015

  Bu 3 göğüslü kadın kostümü epey garipti 🙂

  DSC_8715

  Venedik Karnavalı 2015

  Kostümlü maskeli kafe keyfi 🙂

  20150211_194031

  Venedik Karnavalı 2015

  20150211_193622

  Venedik Karnavalı 2015

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Karnaval ruhuna girin!

  Karnaval için Venedik’teki dükkanlardan kostüm kiralayabilirsiniz ama gerçekten çok pahalılar. 250-300 Euro civarından başlıyor. Türkiye’den kiralayıp veya diktirip götürebilirsiniz, mesela bu adreste güzel kostümler var. Kostüm işine girmeseniz bile mutlaka maske alın Venedik’ten ve o ortama maskeleriniz ile karışın derim ben. Biz öyle yaptık 🙂

  İşte maskelerimizle komik surat gezerken çektirdiğimiz “Venedik Karnavalı Hatırası” fotoğraflarımız… Gülmeyin ama olur mu, ne yapalım mont üzeri maske ile bu kadar oluyor işte 🙂

  20150211_145706

  “Venedik Karnavalı Hatırası”

  Biz Colombina denilen yüzün yarısını kapatan süslü maskelerden aldık. Yine Commedia dell’arte’da bir hizmetçi karakterinin adı imiş Colombina.

  DSC_8218

  “Venedik Karnavalı Hatırası” – Arka fonda “Ahlar Köprüsü”

  Bu da benim konser gecesi aldığım metalden yapılmış, dantel görünümlü işlemeli  Filigree denilen maskem.

  20150212_215152

  “Venedik Karnavalı Hatırası”

  Bu arada insan oralara kadar gitmişken bu kostümlü Venedik halkı ile de fotoğrafları olsun istiyor. Önce bir çekindik ama sonra baktık ki “Sizinle fotoğraf çektirebilir miyim” diyenlere hemen ya sarılarak ya da ellerini tutarak olur deyip poz veriyorlar, biz de yaptık elbet 🙂 Yani karnaval esnasında Venedikliler ile samimiyet kurmak ve kaynaşmak gayet mümkün… İşte kaynaşıp, poz verip, sohbet ettiklerimiz…

  DSC_8093

  “Venedik Karnavalı Hatırası”

  DSC_8109

  “Venedik Karnavalı Hatırası”

  DSC_8123

  “Venedik Karnavalı Hatırası”

  DSC_8184

  “Venedik Karnavalı Hatırası”

  Şu aşağıdaki pozu vermeden az önce nasıl yaslandıysam bu maskeli beyefendiye, tam fotoğraf çekilirken dengemi kaybedip, üzerine yıkılıverdim. Ben “off rezil oldum” derken,  adam düşmeyeyim diye bana öyle bir sıkı sarılıp, tuttu ki, o ilk çekilen “fazla samimi” pozu koyup eşimi ikinci bir kez delirtmeyeyim diye bu usturuplu olanı koyuyorum artık 🙂

  DSC_8210

  “Venedik Karnavalı Hatırası”

  Yüzyıllar öncesini yaşatan bu maskeli soylu aileye uyum sağlamak için tüylü maskemi taktım bu sefer… (Evet, anlaşıldığı üzere tam 3 tane maske aldım kendime 🙂

  DSC_8242

  “Venedik Karnavalı Hatırası”

  DSC_8493u

  “Venedik Karnavalı Hatırası”

  DSC_8710

  “Venedik Karnavalı Hatırası”

  Karnaval boyunca San Marco meydanında, sahilde ve pek çok önemli bölgede kurulan standlarda yüzün tamamına veya bir kısmına hayvan desenleri, en çok da kedi yüzü ya da çiçek motifleri gibi desenler ile makyaj yapıyorlar. Halkın veya turistlerin bir kısmı da bu makyaj maskeleri tercih ediyor.

  Venedik Karnavalının olmazsa olmazı: En  iyi Kostüm Yarışması

  7 Şubat tarihinden itibaren hergün saat 11:00 ve 15:00’de San Marco Meydanına kurulan sahnede, “En  iyi Kostüm Yarışması” yapılıyor ve finalistler seçiliyordu. Yarışmanın finali ise 15 Şubat pazar günüydü.

  Yarışma nasıl oluyor şöyle kısaca anlatayım:

  Konser ve yarışma gibi etkinlikler için kocaman bir sahne kurmuşlar San Marco meydanına. Önce yarışmaya başvuranlar tek tek sahneye alınıyor alkışlarla. Kostümleriyle podyumdan yürüyüp halkı selamlayarak sahneye çıkıyorlar.

  20150212_114021

  Venedik Karnavalı 2015 – En iyi Kostüm Yarışması

  20150212_114029

  Venedik Karnavalı 2015 – En iyi Kostüm Yarışması

  En çok alkışı bu çok acayip kostüm aldı o gün…

  20150212_114040

  Venedik Karnavalı 2015 – En iyi Kostüm Yarışması

  DSC_8438

  Venedik Karnavalı 2015 – En iyi Kostüm Yarışması

  DSC_8441

  Venedik Karnavalı 2015 – En iyi Kostüm Yarışması

  Sunucu hepsini tanıtıyor, kısa bir sohbet yapıyorlar. Bu arada seyreden halk için masa ve sandalyeler konmuş alana ama herkes ayakta sahnenin dibine yapışmış halde oluyor genellikle 🙂

  Neyse, kostümlüler sahnede arz-ı endam ederken, görevliler de izleyicilere bir tarafı kırmızı, diğer tarafı yeşil kocaman kartlar veriyorlar, üzerinde Venedik Karnavalı vs yazıyor. Tanıtım faslı bitince, adayları çifter çifter sahne önüne alıp, birine yeşil, diğerine kırmızı kart veriyorlar. Yeşil kartı tutanı beğenirseniz elinizdeki kartın yeşil tarafını, kırmızı kart sahibi olanı beğendiyseniz kırmızı tarafını kaldırıyorsunuz, sunucu da sayıyor kalkan kartları. Böyle eleye eleye finalistleri seçiyorlar, ta ki son gün birinci seçilene kadar.

  DSC_8442

  Venedik Karnavalı 2015 – En iyi Kostüm Yarışması

  DSC_8445

  Venedik Karnavalı 2015 – En iyi Kostüm Yarışması

  DSC_8450

  Venedik Karnavalı 2015 – En iyi Kostüm Yarışması

  DSC_8452

  Venedik Karnavalı 2015 – En iyi Kostüm Yarışması

  Biz çok eğlendik, beğendiklerimizle finalist seçimi sonrası siz bizim favorimizsiniz filan diyerekten fotoğraflar çektirdik fırsat bu fırsattır diyerek 🙂

  DSC_8465

  Venedik Karnavalı 2015 – En iyi Kostüm Yarışması

  Videomuzda yarışmadan görüntüler var bakmak isterseniz…

  Kostüm yarışmaları dışında sırasıyla bahsedecek olursak, 2015 Venedik Karnavalının önemli etkinlik ve olayları şöyle idi:

  • 31 Ocak Cumartesi – Rio of Cannaregio boyunca yapılan su üzerindeki şovlar ile Karnavalın açılışı
  • 1 Şubat Pazar–  Canal Grande, yani Büyük Kanal’dan Rio of Cannaregio’ya kadar yapılan tekne geçit töreni
  dreamsdiscoveritalia 3

  Venedik Karnavalı Su Şovu ve Tekne/Gondol geçit töreni © dreamdiscoveritalia.com

  dreamsdiscoveritalia 2

  Venedik Karnavalı Su Şovu ve Tekne/Gondol geçit töreni © dreamdiscoveritalia.com

  dreamsdiscoveritalia

  Venedik Karnavalı Su Şovu ve Tekne/Gondol geçit töreni © dreamdiscoveritalia.com

  Venedik Karnavalı Su Şovu ve Tekne/Gondol geçit töreni © travelchannel.com

  • 7 Şubat Cumartesi  – “Festa delle Marie” denilen Maria Festivali ile St Mark’s Square ve Arsenale bölgesindeki kutlamalara “start” verilmesi. Bu törende genç gondolcuların taşıdığı 12 tane Marie diye kutsanan genç kız, kostümlü halkın da eşliğinde Casanova rolündeki Prens Maurice Agosti’nin huzuruna çıkarılır. San Piero di Castello’dan Riva degli Schiavoni boyunca yapılan bu geçit töreni, karnavalın resmi yeri olan San Marco meydanında son bulur. “Festa delle Marie” töreni aslında 10. yüzyılda korsanlar tarafından kaçırılan ve daha sonra kurtarılan 12 genç gelini  yad etme amaçlı imiş.
  venice cityexperience it 2

  Festa delle Marie 2015 © venice.cityexperience.it

  venice cityexperience it

  Festa delle Marie 2015 © venice.cityexperience.it

  Geçen yılki 12 kız arasında yapılan güzellik yarışmasında 1. seçilen Marianna Serena bu senenin “Uçan Meleği” oldu. 8 Şubat Cumartesi günü San Marco’daki çan kulesi Campanile’den iplere bağlı bir şekilde uçuruldu. Buna “Il volo del Angelo”  diyorlar. 1500 yılında genç bir Türk akrobat San Marco Meydanı’nın önündeki teknesinden San Marco Kulesi’ne gerilmiş olan bir ipte yürüyerek tüm Venediklileri büyülemiş. Meleğin Uçuruluşu’nun bu Türk akrobatdan esinlenerek yapıldığı söyleniyor. Bu sene kazanan Marie de gelecek senenin Uçan Meleği olacak.

  carnevale venezia it 2

  Il volo del Angelo: Meleğin Uçuşu – Marianna Serena © carnevale.venezia.it

  carnevale venezia it

  Il volo del Angelo: Meleğin Uçuşu – Marianna Serena © carnevale.venezia.it

  Maskeli balolar karnavalın önemli ama bir o kadar da pahalı etkinliklerinden biri… Biletler erken rezervasyon ile 500 Euro civarı, sonra daha da pahalı oluyor ama 15. yüzyıl rönesans tarzı mimarileriyle görkemli salonlarda verilen bu baloların unutulmaz bir eğlence sunduğu söyleniyor…

  • 12 Şubat Perşembe – Büyük Şölen Balosu
  • 14 Şubat Cumartesi – Sevgililer Günü Maskeli Balosu
  http://travel.nationalgeographic.com/

  Maskeli Balo © travel.nationalgeographic.com

  • 15 Şubat Pazar – 2015 En iyi maske yarışması finali ve “Kartal Uçuşu”. Akrobasi içeren tiyatro sanatını temsilen yapılan bu gösteriyi genellikle akrobatlar, gösteri sanatçıları veya atletler gerçekleştiriyormuş. Bu sene ilk defa bir trafik kazasında iki bacağını da kaybetmiş olan paralimpik atlet Giusy Versace, “Volo dell’Aquila” denilen akrobatik kartal uçuşunu gerçekleştirdi.
  dreamsdiscoveritalia 14

  Volo dell’Aquila: Kartal Uçuşu – Giusy Versace © dreamsdiscoveritalia.com

  dreamsdiscoveritalia 144

  Volo dell’Aquila: Kartal Uçuşu – Giusy Versace © dreamsdiscoveritalia.com

  dreamsdiscoveritalia winners 2015

  2015 Yılının Kazananları Sahnede © dreamsdiscoveritalia.com

  • 17 Şubat Salı – “Lo svolo del Leon” yani Aslanın Uçuşu, Karnaval bitiş töreni. Üzerinde Venedik’in simgesi kanatlı aslanın bulunduğu dev bir bayrağın  San Marco Meydanına indirilme töreni ile karnaval son bulur.
  ©

  Lo svolo del Leon: Aslanın Uçuşu, © venice-carnival.org

  Karnaval zamanı yapılan etkinlikler ile ilgili broşürleri otelinizden isteyebilirsiniz, hemen hepsinde bu tür tanıtım kitapçık ve broşürleri oluyor.

  events

  Karnaval etkinlik broşürleri…

  Etkinlikler ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için Karnaval sayfasına bakabilirsiniz.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu