"Şimdi değilse, ne zaman?"

Bir haftada 4 ülke 4 başkent

  Orta Avrupa başkentlerinde bir hafta…

  Biliyorsunuz tatile gitmek hem ekonomik bakımdan, hem de zaman bakımından her canımız istediğinde yapamadığımız bir şey. O yüzden de bir tatil imkanı doğduğunda insan görebildiği kadar çok yer görmek istiyor doğal olarak. Bu nedenle, pek çok kişi için “3 günde 3 ülke”, “10 günde 5 şehir” gibi hareketli ve çok yer görme odaklı tatiller çok cezbedici oluyor. Bir yerde uzun süre kalıp, oranın tadını çıkarmak da elbette çok güzel ama kısa zamanda birçok yer görmenin cazibesini de yadsımamak lazım. Biz böyle oradan oraya atlamalı tatilleri gerçekten çok seviyoruz. Evet, bazen çok beğendiğimiz ama her köşesini gezmeye vakit bulamadığımız, aklımızın kaldığı yerler oluyor, onları da daha sonraki bir plana dahil ediyoruz ve bazılarına tekrar tekrar gidiyoruz.

  Şimdi yine böyle heyecanlı yeni bir gezi planımız var sizinle paylaşacağımız: Bir haftada 4 ülke, 4 başkent. Bu planı benim çok sevdiğim, çok yakın bir arkadaşım bencetatil.com için yazdı. İnsan kendisi nasılsa, arkadaşlarını da öyle seçermiş derler, işte bu söz benim için çok doğru. Benim arkadaşlarım da aynen benim gibi kendi keyiflerine uygun tatilleri kendileri planlamayı seviyorlar. Benim can arkadaşım sevgili Gamze de aynen böyle yapmış ve harika bir gezi yaşamışlar. Gamze de benim gibi hoca olduğu için ve aynı zamanda bu mesleği çok iyi ve hakkıyla yapanlardan biri olduğu için buradaki başarısı yaptığı diğer herşeye de yansıyor. Mesleğinde ne kadar planlı, sistematik ve analitik ise bunu tatil planında da uyguladığını bizzat görmüş oldum. Benim akıllı ve tatlı arkadaşım gayet faydalı ve hepimize güzel fikirler verecek bir yazı yazmış ve ben okurken çok şey öğrendim; yeri geldi yaptığı esprilere güldüm eğlendim, yeri geldi ne kadar faydalı notlar almış diye takdir ettim. Şimdi sizi bu yazı ile başbaşa bırakırken, güzel arkadaşıma bu hediyesi için bir kez de buradan teşekkür ediyorum…

  Dilek Vidana Tavaşoğlu

  BRATISLAVA-BUDAPEŞTE-VİYANA-PRAG arası düşük bir bütçe ve otobüs ile yapılabilecek bir tatil programı – Gamze Avcı yazdı…

  Bu yazımda amacım, ağırlıklı olarak Bratislava-Budapeşte-Viyana-Prag dörtlüsü arası otobüsle ulaşım hakkındaki bilgilerimi paylaşmak. Görülecek yerlerden çok fazla bahsetmesem de bir kaç notu da paylaşmadan edemedim.

  Tanımadığım bir şehre giderken en çok mesafelerin, ulaşımın, nereden nereye ne kadar zamanda gideceğimizin ve aradığımız yeri nasıl bulacağımızın kafamda netleşmesi gerekir.

  Eğer sizin de amacınız, yola minimum zaman ve bütçe ayırıp, daha çok yere ve keyfe zaman ayırmaksa, ayarlayana dek günlerce uğraştığım programımı sizlere anlatayım. Amacım, olabildiğince tek yön biletlerle, çok git gel yapmadan her yeri görebilmemizdi. Uçak için pek çok opsiyon düşünülebilir tabii. Ancak bizim gittiğimiz dönemde (Ekim 2013) en ucuz ve akıllıca kombinasyon bir Cuma gecesi Viyana’ya varış, ertesi Cuma Prag’tan çıkış şeklindeydi. Çünkü Viyana’dan Budapeşte’ye geçiş saatleri, veya Prag’dan Budapeşte’ye geçiş süresi veya Viyana-Prag tren ücretleri vs. bize uymuyordu. Hal böyle olunca, ben de aşağıdaki güzergahı hazırladım:

  1. gün – Cuma akşam: Viyana’ya varış – Havaalanından Bratislava’ya otobüs ile geçiş – Bratislava’da  geceleme

  2. gün – Cumartesi: Tüm gün Bratislava (öğlene kadar da yetebilir) – Akşam Bratislava’dan Budapeşte’ye otobüsle geçiş – Gece Budapeşte’de konaklama

  3. gün – Pazar: Tüm gün Budapeşte – Gece Budapeşte’de konaklama

  4. gün – Pazartesi: Sabah erken otobüsle Viyana’ya geçiş – Gündüz Viyana – Gece Viyana’da konaklama

  5. gün – Salı: Tüm gün Viyana – Gece otobüsle Prag’a doğru yola çıkış ve sabaha karşı Prag’a varış

  6. gün – Çarşamba: Tüm gün Prag – Gece Prag’da konaklama

  7. gün – Perşembe: Tüm gün Prag (istenirse Karlovy Vary eklenebilir) –  Gece Prag’da konaklama

  8. gün – Cuma öğlen: Prag’da sabah bir saat kadar oyalanıp, öğlen uçağı ile Türkiye’ye dönüş (Akşam uçağı bulunabilirse çok daha mantıklı olur)

  Rotamıza bir de googlemaps‘den bakalım…

  OTOBUS ROTA

  Öncelikle şehirler arası yolculuk yaptığımız otobüslerin biraz dökük olduğunu belirtmeliyim. Aradığınız bu değilse yazının bundan sonraki kısmı işinize yaramayabilir. Ancak mesafeler oldukça kısa ve son dakika tren fiyatlarıyla karşılaştırıldığında fiyatlar çok düşük olduğu için biraz konfordan fedakarlık yapılabilir. Böylece onun yerine, güzel yemekler yiyebilir; ekstradan birkaç müze daha gezebilirsiniz.

  Bu geziyi bir tur ile yapmaktan ziyade kendi başımıza planlayarak hem zamanımızı kendimiz ayarladık, hem de üç kişilik bir aile olarak tur fiyatından yaklaşık 1,500 TL ucuza getirdik.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Geziye dair: Az zamanda çok iş yapmak – Zaman yönetimi

  Yeni bir yere gitmek çok heyecanlı birşey ve insanın tek atımlık kurşunu olunca gezi öncesi “dersine” çalışması çok önemli oluyor. Hele bir de ailenin diğer elemanları “nasılsa sen halledersin” modunda hiçbir şeye karışmayınca, bu ders çalışma kısmı kimi zaman insanı bezdiriyor. Ben de düşe kalka kendi zamandan kazanma yöntemlerimi buldum.

  Öncelikle, bir yere gitmeden önce Google’a “……’da ne yapalım?” diye yazıp sonra da esasında fazla birşey söylemeyen ya da aynı şeyleri söyleyen, ya da daha fenası yarım anlatan sayfalarca yazı okumak zorunda kalınca gidilecek yerlerdeki yapılacak aktiviteleri liste halinde sunan ve hatta puanlayan sitelere yöneldim. Bu sitelerdeki ilgili şehrin “Yapılacak Aktiviteler/Görülecek Yerler” bölümlerini tarayıp ilgimi çeken yerlerin bir dökümünü almanın daha kolayıma gittiğini farkettim. Yapılan yorumları da okuyunca gitmeye değer olup olmadığını zaten anlıyor insan. Bu dediğimi, aşağıdaki şehirler hakkında fazla bir bilgi vermediğimi düşündüğünüz anda aklınıza getirmenizi özellikle tavsiye ederim 🙂

  Görmek istediğim yerleri belirledikten sonra sıra buraları haritada işaretlemeye kalıyor. Böylece nereye hangi sırayla gideceğimizi daha iyi anlıyorum.

  Gideceğiniz şehrin metro, otobüs ve tramvay ağını gösteren bir haritayı da telefonunuza indirmeniz, ya da çıktısını almanız hayat kurtarıyor.

  Planı hazırladıktan sonra, bir şehre iner inmez önce bir “Hop-on hop-off” otobüse atlamak veya bir “Walking tour” alıp şehir hakkında ilk fikri edinmek, böylece haritadaki yerlerin esasında ne kadar bir alan içinde olduğunu anlamak, benim için bir başka taktik! Genelde de herşeyin birbirine ne kadar yakın olduğunu hayretler içinde öğreniyorum.

  Kalacak yerleri Booking.com’dan ayarlıyorum. Filtreleme yöntemiyle direkt 9 puan ve üzeri otellere bakıp, zamandan bayağı bir kazandığımı farkettim. Bizim kriterlerimiz, otelin merkezi olması, temiz olması, güzel kahvaltı vermesi ve bagaj odasının olması. Gecenin bir vakti otellere giriş yaptığımız için, bu geziden sonra yeni bir kriter daha edindik: 24 saat açık resepsiyonun olması. Budapeşte’de çektiğimi bir ben bilirim: “Ne zaman geliyorsunuz?” diye ardı arkası kesilmeyen mailler ve telefonlardan sonra, resepsiyon denen şeyin ne kadar önemli olduğunu kavradık. Aile işletmesinden uzak duracaksın arkadaş 🙂 Bu “anahtarı al ver” stresi tatile uygun değil!

  Böyle birkaç şehri arabasız gezme olayına giriyorsanız, valizi de küçük tutmakta fayda var. Ben her güne bir tişört ve mevsimine göre alt üst ayarlıyorum. Zira o valizi kimbilir nerelerde taşımak zorunda kalacağınızı unutmayın.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu