Mavi beyaz rüya: Yunan Adaları

Sicilya Gezisi Yazı Dizisi: Bölüm 2 – Etna Maceramız
12/07/2017
Sicilya Gezisi Yazı Dizisi Bölüm 3 – Romantizmin doğa ve tarih ile buluştuğu nokta: Taormina
30/10/2017

GEMİ YOLCULUĞUNA DAİR …

Yunan Adalarını gezerken kolaya kaçayım, hem güzel olsun hem rahat olsun hem her şey benim için planlanmış olsun derseniz gemi seyahatini tavsiye ediyorum. Bir yere bağlı kalmadan, özgürce dolaşmaya alışmış olan eşim ve ben ilk başta biraz tereddütlü olsak da gemi seyahati sayesinde hem rahat ettik hem de özgür olduk. Gemi yolculuğu sayesinde oteliniz ve ulaşım aracınız ve restoranınız hep yanı başınızda oluyor. Valiz taşıma derdiniz olmuyor. Dilerseniz sizi adalarda rehber eşliğinde gezdiren turlar düzenleniyor.

Gemide güvertede denizi izlemek, kitap okumak ya da sohbet ederken bir şeyler içmek harika. Ya da daha eğlenceli bir şey isterseniz her gün her akşam güzel aktiviteler sergileniyor.

Gemide giderken fazla sallanmıyorsunuz. Elbette gemi sallanıyor ancak rahatsız edici boyutta değil. Salıncaklar çocukluğumdan beri başımı döndürdüğü için hiç sevmem ama gemideki bu sallantı insana özellikle de uyurken ninni gibi geliyor. Bu arada biz tatilimiz bitip karaya çıktıktan bir gün sonra bile tüm gün boyunca kendimi hala gemideymiş gibi hissettim ve sanki sürekli hafifçe sallandım. Neyse ki sadece bir gün sürdü.

Gemiye girerken tüm yolculara seyahat süresince gemide ve adalarda kimlik yerine geçecek olan ve aynı zamanda gemideki tüm ekstra harcamaların yükleneceği bir kredi kartı veriliyor. Bu sayede gemide yanınızda para, adalara ayak bastığımızda da yanınızda pasaport taşımak zorunda kalmıyorsunuz. Zaten pasaportlar gemiye ilk binerken teslim alınıyor.

Kabin konusunda şunları söyleyeyim. Tur satın alırken kabin seçimi bazen kafa karıştırabiliyor. Bizim kabinimiz iç kabin denilen, penceresi olmayan kabinlerdendi. Biz kabin satın alırken birçok kabin tükenmişti ve ben de açıkçası biraz rastgele 6.güvertedeki 6023 numaralı kabini seçmişim. Havalandırma geminin tüm kapalı alanlarında gayet önem verilen bir husustu. Klimayı kapatmak ya da derecesini azaltmak gibi bir seçenek yok. Gece gündüz klima altındasınız. O yüzden hırka ya da uzun kollu giyecekler bulundurmakta fayda var. Kabinler geniş. Her kabinin kendine ait banyosu var, oda temizliği her gün sağlanıyor. Seyir zamanları öyle güzel ayarlanmış ki zaten kabinleri sadece gece uyuyacağımız zaman kullandık. Olumlu yönleri görüldüğü gibi daha fazla :)

Süha Zuhal Kılıç

Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunu. Halen İngilizce öğretmeni olarak görev yapmakta. Çocukluğunda başlayıp bugüne kadar sürdürdüğü dünyanın dört bir yanından edindiği mektup arkadaşlıkları, seyahat belgesellerine ve tarihe olan ilgisi, farklı kültürleri öğrenme isteği yıllar geçtikçe artmış, bu hem İngilizce öğrenmesine hem de seyahat etmesine katkı sunmuştur. Öğretmenlik mesleğinin tatil imkanları ve aynı ilgi alanlarını paylaştığı tarih öğretmeni olan eşi sayesinde tam zamanlı öğretmen, yarı zamanlı gezgindir. Hobileri arasında doğa fotoğrafçılığı, kamp kurmak, trekking yapmak, çiçek yetiştirmek, kitap okumak ve gezi yazısı yazmak gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir