Orada bir yarımada var komşuda: Halkidiki

Karnaval zamanı Venedik
13/03/2015
Halkidiki – Sithonia: Tüm beldeleri, koy ve plajları
13/04/2015

Halkidiki Yarımadası’nı yakından tanımaya başlayalım artık…

Halkidiki – Genel Bilgi

Aristo’nun doğum yeri  olan Halkidiki Yarımadası 3 parmak şeklinde uzanıyor denize.

1. Athos

2. Sithonia

3. Kassandra

İşte haritada Halkidiki…

Halkidiki
Halkidiki Yarımadası © Googlemaps

Birinci parmak tatil bölgesi değil!

İstanbul’dan giderken ilk karşılaşılan parmak Mount Athos ya da Agion Oros Yunancada kutsal dağ anlamına geliyor. Heybetli sıradağları  ve yemyeşil bir doğası olan bu parmak  Türkçe’ye Aynaroz olarak geçmiş. Yarımadanın bu kısmında tatil yapmak mümkün değil çünkü burası ortodoks din adamlarının yaşadığı özerk bir bölge – hem de kadınların girmesi yasaklanacak kadar özerk bir yer! Keşişler inzivaya çekilmek için güzel bir yer seçmişler doğrusu. Bu bölgeye erkekler de özel izinle giriyor – ki bu iznin çıkması da 1 hafta filan sürebiliyormuş. Ama tekne turları ile Athos Körfezini gezip, bu bölgedeki manastırlara denizden bakmak mümkün. Dağların tepesinde 24 tane manastır varmış. Aristotales’in doğduğu yer Stagira da bu bölgedeymiş.

İkinci parmak doğal güzelliği ve muhteşem koyları, üçüncü parmak ise canlı beldeleri ve eğlencesi ile meşhur!

Halkidiki yarımadasında ortadaki parmak Sithonia, en alttaki ise Kassandra.

Aslında Kassandra arada çok dar bir geçit  ile ana karaya bağlanan tek başına bir ada ama bağlamışlar bir kere, olmuş yarımada :) Bu geçitten Kassandra’ya girdiğinizde ilk önce Nea Moudania, yani Yeni Mudanya beldesi ile karşılaşırsınız. Halkidiki’de Yeni Foça da var, Yeni Marmara da. Yani sizin anlayacağınız mübadelenin epey izleri var.

Kassandra, Sithonia ile kıyaslandığında çok daha yüksek turistik potansiyele sahip bir bölge.  Daha kalabalık, hareketli ve eğlenceli. Oteller, plajlarda tesisler filan burada daha yoğunlukta bulunmakta. Belki de Selanik’e yakınlığı nedeniyle burası daha çok gelişmiş.

Sithonia ise belki biraz daha sessiz, sakin ve huzurlu tatili tercih edenlerin yeri ama doğal güzelliği bir başka ve denizin muhteşemi ile koyların en büyüleyici olanları burada. Gelişmemiş bir yer de değil hani, sadece kıyaslanınca daha az turistik olduğu gözlemlenebilir.

Biz hem Sithonia’da, hem de Kassandra’da kaldık, o yüzden ikisini çok rahat karşılaştırabilirim ama hangisini tercih edelim derseniz her ikisini de deneyin derim ben, çünkü ayrı tatları, ayrı havaları var…

Ya da bakın Halkidiki Rehberimize, siz karar verin en iyisi…

Öncelikle deniz tatili dedik madem, deniz hakkında konuşalım…

Halkidiki’nin denizi nasıl?

SAM_6514
Halkidiki’nin denizi
 • Deniz bir kere hemen her yerde çok temiz ve berrak. Cam gibi, kristal gibi, pırıl pırıl.
 • Kumun rengine göre değişen deniz suyunun rengi bazen beyaza çalan çok açık mavi oluyor bazen su yeşili ama en çok tatlı açık bir turkuaz mavi.
 • Sahillerin kimi havuz kadar sakin, kimi sörf için ideal dalgalı…
 • Çoğunlukla yumuşacık bir kumu var ama bazen taşlık olanına da rastlayabiliyorsunuz.
 • Su sıcaklığı ise ne Antalya denizi kadar sıcak ne de Bodrum denizi kadar soğuk, bence tam kıvamında.
 • Kimi koy ve plajlarda su çabuk derinleşiyor, kiminde ise ufuk çizgisinde küçücük küçücük kalmış insanlara bakıp, “aaa su hala bellerine bile gelmemiş” diyeceğiniz kadar sığ. Yani kıyıdan su mayonuza erişene kadar epey bir koşmaca yakalamaca filan oynanabiliyor suda – kesin bilgi, tecrübe ile sabit :)

Şimdi de yarımadanın her iki parmağını yani Sithonia ve Kassandra‘yı beldeleri ve plajları ile yakından tanıyalım…

Resimlere tıklayarak Sithonia Rehberi ve Kassandra Rehberi yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

SITHONIA – HALKIDIKI

SITHONIA - Tüm beldeleri, koy ve plajları
SITHONIA – Tüm beldeleri, koy ve plajları

KASSANDRA – HALKIDIKI

DSC_4986
KASSANDRA: Tüm beldeleri, koy ve plajları

Halkidiki bölgesine bir gezi düşünüyorsanız, konaklama seçeneklerine buradan bakabilirsiniz…

HALKİDİKİ OTELLERİ
HALKİDİKİ OTELLERİ

HALKİDİKİ’DE NEREDE KALINIR?

Halkidiki’deki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.comu inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve bilgi, hem de gerçek konukların ayrıntılı yorumları mevcut. Ayrıca ücretsiz rezervasyon iptali seçenekleri de sunulmakta…

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir