"Şimdi değilse, ne zaman?"

Orada bir yarımada var komşuda: Halkidiki

  Aklımızı başımızdan alan yarımada: Halkidiki 

  Biz arabamıza atlayıp komşuya gitmeyi pek sevdik. Dedeağaç, Kavala, Selanik ve Thassos Adası tatillerimizden çok zevk aldığımız için, bu sefer de  Yunanistan’ın Ege Denizine 3 parmak şeklinde uzanan yarımadası Halkidiki’yi deneyelim dedik. Hani şu “Yunan Maldivleri” denen yeri…

  Aslında Selanik’e yaptığımız ilk tatilimizin dönüşünde bu bölgeye günübirlik de olsa şöyle bir uğramış ve çok güzel bir kaç koy gezmiştik. Bu sefer tam keşfedelim, tam tadını çıkaralım dedik. Memnun kaldık mı diye soracak olursanız, şöyle söyleyeyim, iyi ki aklımız kalmış da gitmişiz, şimdi kalbimizi bıraktık orada…

  Halkidiki’ye bir kez gidin, bir daha her sene gitmek isteyeceksiniz, işte öyle bir yer Halkidiki.

  Yeşilliği, güzelim koyları, upuzun plajları, şirin köy ve kasabaları, yemekleri ve eğlencesi ile her zevke hitap edebilecek bir yer Halkidiki. Denizi ise tek kelime ile “enfes”. Belki şu bir kaç fotoğraf bir fikir verir…

  Halkidiki'nin kristal berraklığındaki denizi: Kavourotripes

  Halkidiki’nin kristal berraklığındaki denizi: Kavourotripes

  DSC_4406

  Halkidiki’nin müthiş koylarından biri: Lagonisi

  DSC_4839

  Halkidiki’nin el değmemiş doğal plajlarından biri: Karidi

  DSC_5139

  Muhteşem bir koy, şahane bir tesis: Sani Beach

  Evet, eğer fotoğraflardaki büyüleyici deniz ilginizi çektiyse, haydi gelin Halkidiki’yi yakından tanıyalım ve burada bir yaz tatili nasıl olur, ona bakalım.

  İşte size plajları, beldeleri, ulaşım ve konaklama bilgileri ile koskocaman bir HALKİDİKİ REHBERİ.

  O kadar çok sevdik ki, kısa tutsam olmazdı bu rehberi, o yüzden uzun uzun anlatacağım hem de bol bol fotoğraf ile 🙂

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Halkidiki Ulaşım

  Halkidiki – İstanbul arası hangi yakada oturduğunuza bağlı olarak yaklaşık 600-650 km.

  Kendi özel aracınız ile gidecek olursanız güzergah olarak Tekirdağ-Malkara-Keşan-Dedeağaç ve Kavala rotasını takip ediyorsunuz.

  Sınıra doğru

  Sınıra doğru

  Kavala’dan yaklaşık 180 km sonra Halkidiki’nin ortadaki parmağı olan Sithonia’ya varıyorsunuz.

  Eğer Selanik ziyaretiniz sonrasında Halkidiki’ye gidecek olursanız ilk parmak Kassandra 58 km sonra.

  Uçak ile Selanik’e uçup, oradan Halkidiki için otobüse binmek veya yine Selanik’ten araba kiralamak gibi seçenekleriniz de var.

  Selanik’e İstanbul’dan otobüs seferleri de var ama yol epey uzuyor otobüs ile. Eğer otobüs ile Selanik’e gidecek ve yine otobüs ile Halkidiki’ye ulaşmayı tercih edecek olursanız, Selanik’te indiğiniz terminalden değil de şehrin güney doğu tarafındaki başka bir terminalden Halkidiki’ye gidildiği aklınızda olsun…

  Bu arada tabelalarda İngilizce adı, yani Chalkidiki yazıyor…

  Halkidiki'ye giderken...

  Halkidiki’ye giderken…

  Özel aracınız ile gidecek olursanız bunları bilmekte fayda var:

  * Biz Yunanistan’a giderken TURİNG’den uluslararası ehliyet alma zorunluluğu vardı ama artık bu kural kalktı, normal ehliyetler ile de girilebilmesi için anlaşma yapıldı. Ancak basında bu anlaşmanın sadece 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren verilecek olan çipli ehliyetleri kapsadığı bilgisi yayınlandı. Yani eski ehliyet sahibi iseniz halen TURİNG’den 2 fotoğraf ve 400 TL civarında bir ücret karşılığında uluslararası ehliyet almanız gerekiyor gibi görünüyor.

  Basında yayınlanan açıklama şöyle:

  Uluslararası ehliyetlerin verildiği kurum olan TURİNG, söz konusu uygulamanın 1 Ocak 2015’ten itibaren değiştirilecek olan ehliyetlerle birlikte geçerli olacağını, halihazırda geçerli olmadığını açıkladı. Yapılan açıklamada, “Yunanistan Büyükelçiliği’nin bildirimi, 1968 Viyana Konvansiyonu’na göre düzenlenen Türk Sürücü Belgelerinin Yunanistan’da geçerli olacağını açıklamaktadır. Ancak mevcut Türk Sürücü Belgeleri bu standartlarda olmadığından resmi olarak Yunanistan’da ve diğer Viyana Konvansiyonu’na taraf ülkelerde geçerli değildir. Zaten uygulamada da Yunanistan mevcut Türk Sürücü Belgeleri ile ne sınırdan girişe ne de ülkede taşıt kullanımına izin vermemektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden verilen son bilgilerde Türk Sürücü Belgeleri ’nin 01 Ocak 2015 itibariyle düzenlenmeye başlanacağı belirtilmiştir. 1968 Viyana Konvansiyonu’na göre yeni düzenlenecek Türk Sürücü Belgeleri Yunanistan’da geçerli olacaktır” denildi. (Kaynak: hurriyet.com.tr – 17 Eylül 2014)

  * Araba yolculuğunuz öncesinde sigortacınızdan veya TURİNG’den ülkemizdeki zorunlu trafik sigortasının uluslararası geçerliliği olan versiyonu diyebileceğimiz yeşil sigortanın yaptırılması gerekiyor. Bir hafta için yaklaşık 60 Euro tutuyor.

  * Yine sigortacınızdan kaskonuzun yurtdışında geçmesi için bir zeyil yaptırabilirsiniz. Bu da bir hafta için 100 TL ye yakın bir ücret tutuyor. (Bu tabii ki zorunlu değil ve ödenen ücret araca göre değişecektir)

  Sınır geçişi

  Türkiye sınırını geçene kadar 4 kontrol noktası var. İlki gümrük kapısı… Burada memur arabanızın kaydı olup olmadığına bakıyor, kaydını bulamıyorlarsa ilk kez mi yurtdışına çıkıyor bu araba diye soruyorlar ve sonra kaydediyorlar. İkinci durak pasaport kontrol… Buraya gelmeden önce soldaki binanın arkasından yurtdışı çıkış harç pulunuzu alıyorsunuz. Burada memur pasaportlara bakıyor ve damga basıyor. Pasaport kontrolden sonra üçüncü kez durduğunuz yerde ise gümrük çıkış  işlemleri yazıyor. Burada memur ruhsat sahibinin pasaportunu istiyor. Onun da arabada olması lazım. Karşı tarafa geçmeden önce alışveriş yapmak isterseniz burada Dutyfree de var. Dutyfree den sonra son bir aşama var. Dördüncü kez durduğunuz yerde pasaportlara bakıyorlar tekrar.

  Sınır kapısı pasaport kontrol

  Sınır kapısı pasaport kontrol

  Bu dört aşamayı geçtikten sonra Türkiye size goodbye diyor 🙁

  Sınır kapısı pasaport kontrol

  Sınır kapısı pasaport kontrol

  Meriç nehri ve Meriç köprüsü iki ülkeyi ayıran sınır. Köprüyü geçince Yunanistan. İlgimizi çeken birşey oldu burada, belki küçük bir ayrıntı ama Meriç köprüsünün demirleri bizim tarafta kırmızı beyazken, diğer tarafta Yunan bayrağının renkleri olan mavi beyaza boyanmıştı.

  Türkiye - Yunanistan sınırı - Meric Köprüsü

  Türkiye – Yunanistan sınırı – Meriç Köprüsü

  Sınırdan geçerken sağda bekleyen tırların arkasına girmeyin sakın, hem Türkiye’den çıkarken, hem de Yunanistan’a girerken arabalar için soldan giriş mümkün, sağdaki tır sırasını beklemeniz gerekmiyor.

  Yunanistan sınırında tek bir yerde duruyorsunuz ve kontrol sırasında pasaport, uluslararası ehliyet ve yeşil sigortanızı gösteriyorsunuz. Buradaki memurlar hafif kırık bir Türkçe konuşuyorlar. Nereye gittiğinizi, turistik mi, iş için mi gittiğinizi filan soruyorlar. Pasaport kontrolünden hemen sonra bir kulube daha var, bazı arabalara yanlarında sigara alkol vs olup olmadığını soruyorlarmış ama bizi durdurmadılar, hemen geçtik 🙂

  Yunanistan Sınır Kapısı

  Yunanistan Sınır Kapısı

  Sınırı geçer geçmez otobana giriyorsunuz, yollar çok düzgün ve  Yunan alfabesi ile yazılmış tabelaları takiben hemen İngilizce olarak konmuş tabelalar seyahatinizi kolaylaştırıyor.

  Eğer Selanik ve Thassos yazılarımızda seyretmediyseniz, hızlı çekim sınır geçişine buradan bakabilirsiniz 🙂

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Halkidiki Yarımadası’nı yakından tanımaya başlayalım artık…

  Halkidiki – Genel Bilgi

  Aristo’nun doğum yeri  olan Halkidiki Yarımadası 3 parmak şeklinde uzanıyor denize.

  1. Athos

  2. Sithonia

  3. Kassandra

  İşte haritada Halkidiki…

  Halkidiki

  Halkidiki Yarımadası © Googlemaps

  Birinci parmak tatil bölgesi değil!

  İstanbul’dan giderken ilk karşılaşılan parmak Mount Athos ya da Agion Oros Yunancada kutsal dağ anlamına geliyor. Heybetli sıradağları  ve yemyeşil bir doğası olan bu parmak  Türkçe’ye Aynaroz olarak geçmiş. Yarımadanın bu kısmında tatil yapmak mümkün değil çünkü burası ortodoks din adamlarının yaşadığı özerk bir bölge – hem de kadınların girmesi yasaklanacak kadar özerk bir yer! Keşişler inzivaya çekilmek için güzel bir yer seçmişler doğrusu. Bu bölgeye erkekler de özel izinle giriyor – ki bu iznin çıkması da 1 hafta filan sürebiliyormuş. Ama tekne turları ile Athos Körfezini gezip, bu bölgedeki manastırlara denizden bakmak mümkün. Dağların tepesinde 24 tane manastır varmış. Aristotales’in doğduğu yer Stagira da bu bölgedeymiş.

  İkinci parmak doğal güzelliği ve muhteşem koyları, üçüncü parmak ise canlı beldeleri ve eğlencesi ile meşhur!

  Halkidiki yarımadasında ortadaki parmak Sithonia, en alttaki ise Kassandra.

  Aslında Kassandra arada çok dar bir geçit  ile ana karaya bağlanan tek başına bir ada ama bağlamışlar bir kere, olmuş yarımada 🙂 Bu geçitten Kassandra’ya girdiğinizde ilk önce Nea Moudania, yani Yeni Mudanya beldesi ile karşılaşırsınız. Halkidiki’de Yeni Foça da var, Yeni Marmara da. Yani sizin anlayacağınız mübadelenin epey izleri var.

  Kassandra, Sithonia ile kıyaslandığında çok daha yüksek turistik potansiyele sahip bir bölge.  Daha kalabalık, hareketli ve eğlenceli. Oteller, plajlarda tesisler filan burada daha yoğunlukta bulunmakta. Belki de Selanik’e yakınlığı nedeniyle burası daha çok gelişmiş.

  Sithonia ise belki biraz daha sessiz, sakin ve huzurlu tatili tercih edenlerin yeri ama doğal güzelliği bir başka ve denizin muhteşemi ile koyların en büyüleyici olanları burada. Gelişmemiş bir yer de değil hani, sadece kıyaslanınca daha az turistik olduğu gözlemlenebilir.

  Biz hem Sithonia’da, hem de Kassandra’da kaldık, o yüzden ikisini çok rahat karşılaştırabilirim ama hangisini tercih edelim derseniz her ikisini de deneyin derim ben, çünkü ayrı tatları, ayrı havaları var…

  Ya da bakın Halkidiki Rehberimize, siz karar verin en iyisi…

  Öncelikle deniz tatili dedik madem, deniz hakkında konuşalım…

  Halkidiki’nin denizi nasıl?

  SAM_6514

  Halkidiki’nin denizi

  • Deniz bir kere hemen her yerde çok temiz ve berrak. Cam gibi, kristal gibi, pırıl pırıl.
  • Kumun rengine göre değişen deniz suyunun rengi bazen beyaza çalan çok açık mavi oluyor bazen su yeşili ama en çok tatlı açık bir turkuaz mavi.
  • Sahillerin kimi havuz kadar sakin, kimi sörf için ideal dalgalı…
  • Çoğunlukla yumuşacık bir kumu var ama bazen taşlık olanına da rastlayabiliyorsunuz.
  • Su sıcaklığı ise ne Antalya denizi kadar sıcak ne de Bodrum denizi kadar soğuk, bence tam kıvamında.
  • Kimi koy ve plajlarda su çabuk derinleşiyor, kiminde ise ufuk çizgisinde küçücük küçücük kalmış insanlara bakıp, “aaa su hala bellerine bile gelmemiş” diyeceğiniz kadar sığ. Yani kıyıdan su mayonuza erişene kadar epey bir koşmaca yakalamaca filan oynanabiliyor suda – kesin bilgi, tecrübe ile sabit 🙂

  Şimdi de yarımadanın her iki parmağını yani Sithonia ve Kassandra‘yı beldeleri ve plajları ile yakından tanıyalım…

  Resimlere tıklayarak Sithonia Rehberi ve Kassandra Rehberi yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

  SITHONIA – HALKIDIKI

  SITHONIA - Tüm beldeleri, koy ve plajları

  SITHONIA – Tüm beldeleri, koy ve plajları

  KASSANDRA – HALKIDIKI

  DSC_4986

  KASSANDRA: Tüm beldeleri, koy ve plajları

  Halkidiki bölgesine bir gezi düşünüyorsanız, konaklama seçeneklerine buradan bakabilirsiniz…

  HALKİDİKİ OTELLERİ

  HALKİDİKİ OTELLERİ

  HALKİDİKİ’DE NEREDE KALINIR?

  Halkidiki’deki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.comu inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve bilgi, hem de gerçek konukların ayrıntılı yorumları mevcut. Ayrıca ücretsiz rezervasyon iptali seçenekleri de sunulmakta…

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Pages: 1 2 3

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu