"Şimdi değilse, ne zaman?"

Araba kiralama

  Yurtdışında araba kiralamak…

  Olbia Havaalanı Araba Kiralama Bölgesi

  Olbia Havaalanı Araba Kiralama Bölgesi

  Siz de bizim gibi, yurtdışı gezilerinde tek bir şehir veya kasaba ile yetinmeyip ne kadar fazla yeni yer, o kadar eğlence şeklinde düşünenlerdenseniz araba kiralamak emin olun ki vazgeçilmemesi gereken bir keyif. Aslında Avrupa’nın büyük bölümünde gerçekten çok gelişmiş, modern, konforlu bir raylı ulaşım sistemi mevcut. Neredeyse her noktaya tren ile gitmek mümkün. Fakat bu sistemin doğası gereği yine sizi bağlayan bir gerçeklik var ki, o da bu trenlerin sefer saatlerine uymak zorunda olmanız.

  Yurtdışı seyahatlerimizin ilk yıllarında bu trenler gerçekten bizim kurtarıcımız olmuş ve binlerce kilometre zevkle yol almıştık. Ta ki ilk araba kiralama deneyimimizi yaşayana kadar. Yurtdışında bence en büyük zevklerden birisi yaşadığınız ülkedeki sorumluluklarınızdan, dertlerinizden, tasalarınızdan bir süreliğine de olsa kurtulmak ve kendinizi özgür hissetmek. İşte bu duyguyu daha da arttıran bir güzellik araba kiralamak. Artık tren saatlerine de bağlı değilsiniz, örneğin bir saatliğine uğradığınız bir kasaba sizi büyüledi, gece yarısına kadar kalmak istiyorsunuz, kalabilirsiniz, son tren seferi kaçta diye düşünmenize gerek yok.

  Neyse çok da uzatmadan tekrar yazayım, eğer sadece uçaktan indiğiniz şehri değil çevre kasabaları da gezmek, hatta bazen çevre ülkelere de uzanmak ise niyetiniz, araba kiralama şiddetle tavsiye edilir.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Araba kiralama nasıl olacak?

  Bu konuda da en büyük yardımcımız her zamanki gibi internet olacak. Internet üzerinde karşılaşacağınız araç kiralama hizmeti veren şirketler benim görebildiğim kadarıyla 4 gruba ayrılıyor. Birinci grup zaten herkesin ismini duyduğu Avis, Hertz, Budget, Europcar, Thrifty gibi bu alanın dev firmaları.

  İkinci grup kendi kiralama filoları ile hizmet veren yerel firmalar.

  Üçüncü grup, araç kiralama aracılık hizmeti veren  firmalar. Bunlar tamamen aracı konumunda; siz ilk anlaşmayı bunlarla yapıyorsunuz ama aslında hizmeti az önce belirttiğim 1. veya 2. gruptaki şirketlerden alıyorsunuz. Bu gruba örnek olarak pek çok kez memnuniyetle kullandığımız www.izzirent.com’u verebilirim. Örneğin Almanya’da yapacağımız tatil için internet üzerinden rezervasyonunuzu ve ödemenizi izzirent’e yapıyorsunuz, kısa bir süre sonra size bir konfirmasyon maili ile aracınızı Düsseldorf’ta Thrifty standından teslim alacağınıza dair bilgi geliyor.

  Dördüncü grup ise yine aracı konumundaki firmalar ama sigorta olayını yine kendileri sağlıyor. Yani siz bu gruptaki bir firmadan araç kiraladığınızda yine size bir konfirmasyon maili ile aracınızı hangi firmadan alacağınız belirtiliyor. Buradaki ince ayrıntı sigorta durumu oluyor. Sigorta, hizmeti veren firmadan değil de, aracı konumundaki firmadan yapılıyor. Yani bir kaza anında siz “Super CDW”, yani sıfır katılımlı sigorta satın almış bile olsanız önce hasar tutarını hizmeti veren firmaya ödüyorsunuz sonra gerekli evrakları aracı konumundaki firmaya ulaştırıp, onların size geri para yatırmasını bekliyorsunuz. Mesela www.rentalcars.com bu tür seçimler de sunuyor.

  Genel olarak firmalardan bahsettikten sonra ben kendi yöntemimi anlatayım. Tatil öncesinde uçak olayını hallettikten sonra uçağınızın varış noktası olan havaalanının internet sayfasına girin.

  Örnek havaalanı internet sitesi

  Örnek havaalanı internet sitesi

  Yukarıda Palma Havaalanı’nın internet sitesinden bir ekran görüntüsü yeralmakta. Burada da görülebileceği üzere hemen hemen tüm havaalanı internet sayfalarında “Car rental” ile ilgili bir bölüm ve o havaalanında yer alan araba kiralama ofislerinin bilgileri yer alıyor. Benim buradaki amacım yerel şirketlerin bilgilerine ulaşabilmek aslında. Büyük firmaların zaten internet siteleri kolaylıkla bulunabiliyor. Eğer minimum bütçeyi yakalamak istiyorsanız mutlaka bu prosedürü atlamayın. Özellikle yoğun dönemlerde büyük firmalar gerçekten yüksek fiyatlar verirken yerel firmalar çok uygun fiyatlar verebiliyor.

  Sabırla, önce büyük firmaların sizin kiralama tarihlerinizde, sizin seçeceğiniz araç grubu için fiyatlarını, ardından bu yerel firmaların fiyatlarını ve son olarak da az önce üçüncü ve dördüncü grup olarak belirttiğim aracı firmaların fiyatlarını öğrenin. Aynı şartlarda kiralama için en uygun fiyatı sunanın hangisi olduğunu dikkatlice inceleyerek belirleyin ve rezervasyonunuzu yaptırın.

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

  Aracı şirketler ve büyük şirketler ile ilgili olarak bizim kullandığımız ve çok şükür ki herhangi bir problem yaşamadıklarımız şunlar:

  www.rentalcars.com (Sık sık kullandığımız ve hep memnun kaldığımız bir diğer aracı firma)

  www.izzirent.com (Sık sık kullandığımız ve hep memnun kaldığımız aracı firma)

  www.avis.com (Oldukça pahalı ama güvenilir bir firma)

  www.budget.com (Avis alt firması sanırım)

  www.europcar.com (Aracı firma üzerinden bunların hizmetini kullandık)

  www.thrifty.com (Aracı firma üzerinden bunların hizmetini kullandık)

  www.autoeuropa.it (Sardinya adasında hizmetlerini kullandık, lokal bir firma olduğunu düşünmüştüm ama bilemiyorum)

  Dünya çapında 6000 i aşkın yerleşim yerinde en uygun fiyata araç kiralama    

Sosyal Medya

Site Arşivi

Tüm yazılarımızın arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Arşivi

Yayın Hakları

Bu sitenin içeriği ve fotoğrafları bencetatil.com'a aittir. İzinsiz kopyalamamanızı rica ederiz. Emeğe saygınız için şimdiden teşekkürler.

İletişim

bencetatil.com'a mail yoluyla da yorum veya sorularınızı iletebilirsiniz.

admin@bencetatil.com

Birincilik odulu